Nuotr.: ITAR-TASS – Scanpix
Nuotr. ITAR-TASS – Scanpix

Šių metų sausį sugrįžęs į komandą, kurioje praleido didžiąją dalį savo trenerio karjeros, Rimas Kurtinaitis nusprendė suformuoti tokį trenerių štabą, koks dar niekada nebuvo surinktas jokioje užsienio ekipoje. Juo labiau Eurolygoje.

Tas štabas, nusprendė Kurtinaitis, bus lietuviškas. Vien tik lietuviškas.

Todėl kai praėjusios žiemos viduryje Kurtinaitis tapo Maskvos srities „Chimki“ vyriausiuoju treneriu, jis pirmiausia paskambino savo geram bičiuliui Robertui Kuncaičiui ir pasiūlė jam mesti darbus Lietuvoje bei atvykti į Rusiją. Kuncaitis tuo metu buvo Panevėžio „Lietkabelio“ trenerio asistentas, tačiau pernelyg ilgai nedvejojo ir priėmė bičiulio pasiūlymą, o Aukštaitijos klubas nedarė kliūčių išvykti.

Vasario pradžioje Kurtinaitis sužvejojo dar vieną geidžiamą žuvį – trenerį Aurimą Jasilionį. Nors šis vyras taip pat turėjo darbą – jis tuo metu buvo atsakingas už Vilniaus „Ryto“ talentų parinkimą ir prisidėjo prie jaunimo programos formavimo, – tačiau sutiko viso to atsisakyti ir stačia galva nėrė į naują iššūkį.

Tai buvo iššūkis, kadangi nė vienas nebuvo tikras, kad darbą turės ilgiau nei artimiausią pusmetį. Kurtinaitis tada kvietė dar kelis kolegas iš Lietuvos, tačiau šie atsisakė motyvuodami tuo, kad norėtųsi ilgesnio aiškumo. 

„Chimki“ galva to pažadėti negalėjo.

„Sakiau jiems, kad išeisite iš klubų ir, jei nepasieksime Eurolygos, kartu su manimi būsite atleisti. Robertas su Aurimu tą riziką prisiėmė, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ pasakojo Kurtinaitis. – Jeigu gyvenime nepriimsi tokių rizikų, tai taip ir liksi toje pat vietoje. Aišku, gal, kaip sako apie alų, geriau vienas bokalas rankoje, negu du buteliai šaldytuve, bet man to maža. Aš visada noriu plaukioti okeane, o ne tik Nemuno seklumomis.“

Šį sezoną pelnomi taškai

48%
87,7
Pelno taškų: 87,7
Taiklumas: 48,4%
Vieta lygoje: 2
Geriausias pasiekimas: 104
Blogiausias pasiekimas: 76
Daugiausia pelno: Alexey Shved

Iš komforto zonos turėjo išeiti ne tik jo asistentai. Tam, kad okeane plaukiotų su prabangia jachta, Kurtinaitis sutiko kurį laiką po Nemuną pasiirstyti medine valtele. Tinklalapio „BasketNews.lt“ žiniomis, Kurtinaitis sutiko „Chimki“ komandą treniruoti vos už 10 tūkst. eurų per mėnesį. „Vos“, nes, pavyzdžiui, prieš tai jis Vilniaus „Ryte“ uždirbdavo tris kartus daugiau. Pusantro karto daugiau šį sezoną Permėje uždirba ir Kazys Maksvytis.

10 tūkst. per mėnesį buvo mažiausia Kurtinaičio alga per ilgą laiką, tačiau jis turėjo aiškų tikslą ir nenorėjo reikalauti per daug, kol to tikslo neįgyvendins. 

Jam reikėjo išsaugoti „Chimki“ komandai vietą Eurolygoje.

Kad tai pasiektų, „Chimki“ privalėjo laimėti VTB Vieningąją lygą arba bent žaisti finale, jeigu į jį patenka ir Maskvos CSKA. Todėl sausio pabaigoje atvykęs į Chimkus, Kurtinaitis priėmė sprendimą nesiplėšyti Eurolygoje. Ten po 19 turų „Chimki“ turėjo 7 pergales ir žengė 13-oje vietoje. Teoriškai jie dar turėjo galimybių patekti į ketvirtfinalį, tačiau nusprendė, kad to siekti būtų nepraktiška.

„Eurolygą iškart nurašėme, – pripažino Kurtinaitis. – Aš net nestatydavau žaidėjų, kurie klibėdavo su traumomis, kartais žaisdavome su 8 žaidėjais. Žurnalistai to nesuprasdavo, bet mums reikėjo žūtbūt būti finale VTB, kad gautume vietą Eurolygoje.“

Pradžia VTB Vieningoje lygoje nebuvo rožėmis klota. Nors Kurtinaitis laimėjo pirmąjį mačą, po to vasario mėnesį sekė trijų pralaimėjimų serija. Nusileista buvo pagrindinėms konkurentėms kovoje dėl vietos Eurolygoje – Sankt Peterburgo „Zenit“, Krasnodaro „Lokomotiv“ ir Kazanės UNIKS.

Visgi greta turėdamas žmones, su kuriais apie krepšinį gali kalbėtis 24 valandas per parą, Kurtinaitis su komanda ėmė po truputį lipti į viršų.

„Laimime ar pralaimime, vis tiek rungtynes peržiūrime ne vieną kartą. Būna, kad net tris kartus tas pačias rungtynes žiūrime, – „BasketNews.lt“ pasakojo Jasilionis. – Kartais tai įvyksta iškart po rungtynių, kitą rytą mes analizuojame tą patį. Daug iškerpamų dalykų, detalių.

Rimas žino, kad man gali paskambinti bet kada, kad ir naktį, nes po pralaimėjimų yra nemigo naktys. Žino, kad žiūriu rungtynes, kad galime bet kada susitikti ir peržiūrėti dar ir dar kartą.“

Rimas Kurtinaitis ir Robertas Kuncaitis
Rimas Kurtinaitis ir Robertas Kuncaitis
Nuotr. TASS – Scanpix
Reikalai ėmė taisytis sulig kalendorinio pavasario pradžia. Kovo pradžioje „Chimki“ paskutinę sekundę palaužė CSKA ekipą ir taip pradėjo atkarpą, kurioje per 9 rungtynes iškovojo 8 pergales ir reguliariajame sezone finišavo trečioje vietoje.

Pirmajame atkrintamųjų etape sausai nušlavę „Astana“, pusfinalyje „Chimki“ žaidė svarbiausią sezono seriją – jos nugalėtojui atiteko kelialapis į Eurolygą.

Pusfinalis startavo nesėkmingai, kai „Chimki“ pirmajame mače nusileido UNIKS ekipai, tačiau po to iškovojo tris pergales iš eilės ir galėjo šauti pergalės šampaną.

Kurtinaičiui keltas tikslas buvo įgyvendintas ir tai reiškė naujas galimybes tiek jam, tiek jo asistentams.

„Man patiko mūsų trenerių drąsa: jie žinojo, kur eina ir žinojo, kad nesėkmės atveju bus problemų, bet įvyko sėkmė. Norinčiųjų čia ateiti tada pasidarė visa eilė“, – šypsojosi Kurtinaitis.

Vyriausiajam treneriui už patekimą į Eurolygą buvo išrašyta riebi premija ir tuo pačiu bendradarbiavimas įprasmintas ilgesniu bei solidesniu kontraktu – tinklalapio „BasketNews.lt“ žiniomis, vasarą Kurtinaitis pasirašė dvejų metų 1,8 mln. eurų sutartį.

Aurimas Jasilionis
Aurimas Jasilionis
Nuotr. BC Khimki
Kontraktai buvo pratęsti ir su Kuncaičiu bei Jasilioniu, tačiau apsiriboti tik jais dviem strategas neketino. Iš pradžių į Chimkus Kurtinaitis iš „Ryto“ perviliojo fizinio rengimo trenerį Evaldą Kandratavičių, o po to – ir sūnų Giedrių, kuris prieš tai darbavosi Kinijoje.

Taip Kurtinaičio štabe lietuvių padvigubėjo ir užsieniečių net nebeliko.

Ar norint suformuoti tokį trenerių štabą Kurtinaičiui reikėjo papildomai įtikinėti savo vadovus? Išgirdęs tokį klausimą, treneris tik papurto galvą.

„Nereikia įtikinėti, – atsakė Kurtinaitis. – Yra dvi situacijos, kaip komplektuoti klubą. Vienos rūšies klubai, kaip „Žalgiris“, „Chimki“, CSKA, duoda treneriui visišką laisvę ir tu pats susikomplektuoji. Pas mus yra taip, kad pats renkiesi žaidėjus, trenerių kolektyvus, medikus. Aišku, turi vadovus įtikinti, kad padarysi darbą. Ir vadovai laukia rezultato.  

Kitas modelis yra, kai tau superka žaidėjus ir sako, kad gavai komandą ir žaisk, papulk su ja į atkrintamąsias.

Aš galvoju, kad mūsų modelis teisingas, nes jokie menedžeriai negali taip sukomplektuoti komandos, nes jie nežino, koks mano stilius.“

Evaldas Kandratavičius
Evaldas Kandratavičius
Nuotr. BC Khimki

Kurtinaitis neslepia, kad lietuvius į asistentus rinkosi ir dėl to, kad tada galėjo būti tikras, jog jam nebus lipama ant galvos. Anksčiau trenerių štabuose dirbęs su ispanu, graiku ar serbais, treneris ne visada jausdavo tokį pasitikėjimą jais ir jų veiksmais.

„Turi prie savęs turėti patikimus žmones, kurie tau nepridarys nereikalingų reikalų, – sakė treneris. – Gal specialistas geras, bet nežinai, koks žmogus.“

Kurtinaitis susirinko savo norimus žaidėjus ir trenerių štabą ir aiškiai paskirstė jiems užduotis.

„Robertas (Kuncaitis) labai gerai analizuoja bendrą vaizdą, mato, ko reikia, kas buvo gerai, blogai. Jis – ramaus būdo, stebi iš šalies, nesikiša, ir mato tą paveikslą, nes pirmam treneriui sunku viską aprėpti: emocijos, teisėjai, puolimas, gynyba, kai tokie greičiai, kartais nespėji. Jis man pasako iš šalies, ką reikia priimu, ko ne – atmetu.

Be to, jis labai gerai dirba su aukštais, daug atlieka gynybinių, puoliminių pratimų. Ne penki prieš penkis, o skeliame į atskiras grupes žaidėjus ir atidirbinėjame tuos dalykus.“

„Jasilionis ir mano sūnus Giedrius daro video, – tęsė Kurtinaitis. – Jie pasiskirstę, kas žiūri puolimą, kas gynybą, peržiūri 5 varžovų rungtynes, sudaro bendrą vaizdą, kaip reikia žaisti prieš tą komandą, kokios silpnos pusės, per kur mušame, ką rizikuojame. Nors nemėgstu to žodžio, kad rizikavome, neva anksčiau neįmesdavo, o šiandien įmetė. Tiesiog žinome silpnas ir stiprias vietas.“

Tam, kad asistentai matytų rungtynes jo akimis, Kurtinaitis iš pradžių pats daug laiko praleisdavo su Jasilioniu ir sūnumi, kol šie karpydavo video medžiagą. Vyriausiasis treneris norėjo išdėstyti pagrindinius akcentus, kad ateityje vyrai be jo atrinktų tik tai, kas aktualiausia.

„Mums, dirbantiems šalia jo, tai – nežmoniška patirtis, – sakė Jasilionis. – Jo įžvalgos ir patirtis yra neeilinio žmogaus, jis visa tai praėjęs ir žaidęs aukščiausiame lygyje. Jo įžvalgos padeda pažiūrėti kitomis akimis.“

Ne tik pažiūrėti kitomis, bet ir apskritai daug daug žiūrėti. Kurtinaitis iš savo asistentų reikalauja tiek daug, kad šie be namų ir sporto salės praktiškai nieko daugiau ir nemato.

Per savaitę žaidžiant po 2-3 rungtynes, Jasilionis ir G. Kurtinaitis lyg konvejeriu žiūri vieną varžovų dvikovą po kitos ir tam aukoja ne vieną miego valandą.

„Jeigu draugai klausia, ką galiu apie Maskvą pasakyti, tai sakau, kad girdėjau, kad labai išsipuošė, bet pats dar to nemačiau, – juokėsi G. Kurtinaitis. – Per Kalėdas, kai gausime laisvą dieną, tikslas ten nuvažiuoti, per tris mėnesius iki šiol nebuvo laiko. 

Bet jeigu mėgsti krepšinį, tai ir nesiskundi užimtumu. Nesiskundžiu tikrai, svarbu, kad įdomu, ką darome.“

Giedrius Kurtinaitis
Giedrius Kurtinaitis
Nuotr. BC Khimki

Jasilionis su G. Kurtinaičiu tapo tarsi neatskiriami. Jie kartu dirba, per keliones – kartu gyvena ir, atrodo, kartais net taip pat mąsto.

„Vienu metu žiūrime skirtingas rungtynes ir nutinka, kad Giedrius pradeda kalbėti apie kažkokią kombinaciją, o aš jau žinau, apie ką šneka, nes prieš sekundę tą patį pats žiūrėjau. Taip lengviau“, – sakė Jasilionis.

Sezono metu šių vyrų galvose sukasi vien tik krepšinis ir pašalinėms mintims, atrodo, net uždrausta lįsti į galvą.

Šios savaitės pradžioje G. Kurtinaitis buvo trumpam grįžęs į Lietuvą susitvarkyti vizos klausimų, ir vakare, parėjęs namo, jis pirmiausia įsijungė krepšinio rungtynes. Žaidė Kėdainių „Nevėžis“ ir Prienų „CBet“ – komandos, kurios tikrai nebus aktualios „Chimki“ ekipai, tačiau profesinis smalsumas ėmė viršų.

„Rusijoje vargstame, kol pasijungiame LKL rungtynes, nes jos užsienyje mokamos, o čia taip ramiai atsidarė“, – paaiškino G. Kurtinaitis.

Nors dirba tėčio treniruojamame klube, Giedrius nejaučia jokių išskirtinių sąlygų. Jų niekada nejautė – net ir karjeros pradžioje, kai žaidė tėvo treniruojamoje ekipoje Azerbaidžane, jis visada jusdavo tik didžiulį skatinimą judėti pirmyn.

„Tada ne tik nenuolaidžiaudavo, bet gal net ir grūdindavo, – prisiminė G. Kurtinaitis. – Jei pasakydavau, kad skauda kelį, sakydavo, kad turi kentėti skausmą, tai – profesionalaus krepšininko dalis. Tą ir išugdė, kad negali nieko neskaudėti. Po to ir sportuodavau su skausmais, nes atrodė, kad tai – normalu.“

„Darbas yra darbas, – kalbėjo R. Kurtinaitis. – Nebe 90-ieji, kai dirbo vyrai su žmonomis, vaikais ir tėvais. Čia yra darbas, reikia įvykdyti tai, ko reikalauja darbdaviai, ir čia nėra giminystės ryšių.

Kol Giedrius buvo krepšininkas, aš jį vežiausi, spaudžiau, bandžiau padėti. Dabar mes esame atskiri vienetai, jis turi savo šeimą, savo dukrytę. Taip, mes giminės, mes sutinkame Kalėdas ir Naujus metus kartu, kiek leidžia darbas. Bet jam sakiau, kad jei nedirbsi gerai, siųsime atgal į Kiniją. Čia nėra tėčio – sūnaus (santykių). Čia arba dirbame, arba mus visus paleidžia.“

Kol kas „Chimki“ lietuviai dirba. Kaip juokauja pats Rimas Kurtinaitis, nėra blogų ir gerų trenerių, yra tik tie, kurie turi darbą arba jo neturi.

Maskvos priemiestyje subūręs lietuvišką salelę, Kurtinaitis pirmiausia susirinko žmones, kuriais pats tiki, suteikė jiems šansą tobulėti, tačiau neslepia tuo pačiu žiūrintis ir savo tautos interesų.

„Norėjosi juos išsivežti, – sakė Kurtinaitis. – Vis tiek LKL, su visa pagarba jai, nėra pats aukščiausias lygis, lyginant su Ispanijos ar VTB lyga, nekalbant apie Eurolygą. Norėjosi išsivežti, kad pajaustų. Čia, manau, visam Lietuvos krepšiniui yra gerai.“


Rodyti komentarus
Atrinkti (1) Visi (18)
fbtgb
„Rusijoje vargstame, kol pasijungiame LKL rungtynes, nes jos užsienyje mokamos, o čia taip ramiai atsidarė“, tiek pinigu gauna negali nusipirkt uz 10 e per men. transliaciju? :DD
2019-12-21
-8
Atsakyti
asas
Saunuolis pirmas kuris daro taip kaip serbai..taip ir turi buti!!
2019-12-20
Atsakyti
Venka
Stabas gal ir neeilinis kazkuria prasme, bet zaidimas tai tragiskas. Jei dar namuose gali sulost, tai isvykoje kazkokia tragedija. Potencialas didelis, bet kai kamuolys beveik visa laika Svedo rankose, o visi kiti pagalbininkai, ir dar tas Svedas gynyboje akivaizdziai tingi, nepersistengia, tai liudnas vaizdas. Ir kodel neeilinis stabas to nemato, sunku suprasti. Sugebeti per 1,5 min Pirejuje 9 tasku persvara isbarstyti, pratesime prapilti, ir tiesiog atrodyti tragiskai, be minties zaidime, tiesiog atiduokite Svedui kamuoli, tai be zodziu. Duotu Sarui tokia sudeti, patektu i final four, Kurtis max gali pasiekti top 8 ir pora kartu reguliariame sezone namie iveikti grandus, kai viskas Svedui sukris. Potencialas lieka neisnaudotas.
2019-12-20
+11
Atsakyti
ddadu
turbut lememos zlagirio rungtynes,jei gauna,nuo 8 vietos skirs 5 pergales..likus 19 macu...tai is esmes tada reikes laimeti is 19 macu maziausiai 14-15 pergaliu,kad butu kazkoks sansas kabintis i top 8...realu???lol
2019-12-20
+8
Atsakyti
mod123
sunkiai, bet zinant zalgiri, kai visai ragas buna jie pradeda varyt, bet ne sita sezona, perdaug issvaistyta, kad nors 5-6 pergales turetu butu gan gerai, bet nuo 3 pasivyt kazka sunkiai imanoma, nebent top 8 dauzytu viska i vienus vartus ir niekas nekiltu is antro 8-to.
2019-12-20
-5
Atsakyti
Rytas - Vilniaus geda
Saunuolis Kurtis. Neveltui paskutini sezona budamas Lietuvoje per lkl uzdaryma akivaizdziai issityciojo is raudono skuduro parodijos vadovu bei ju uzkulisiniu darbeliu. Dabar zmogus akivaizdziai kaifuoja.
2019-12-20
+19
Atsakyti
Ponui Miklovui matyt pritrūko smarvės pasiteirauti o kieno Krymas? Kada iš Donbaso varysite lauk
2019-12-20
-13
Atsakyti
Labai gerai parinktas žodis projektas!!! Klubelis su vargana istorija atsiradęs iš niekur ir toks ažiotažas sukeltas. Net neabejoju 2-6 metų bėgyje klubas vėl puls į duobę o gal net išnyks. Kaip jau įprasta rusijoje kiekvienas oligarchas privalo turėti sporto klubą norėdamas pasipuikuoti prieš draugus kelti savo įvaizdį šalyje. Kadangi čia autoritarinė valstybė jos kasdienybė skiriasi nuo laisvų demokratiškų valstybių. Žiūrėk vakar neįtikai didžiajam vadui tai dabr busi kaip pamoka kitiems pasiųstas į sauletaji magadaną už mokesčių vengimą. Kitas svarbus svarbus dalykas ten sportas kultūra politika eina koja kojon ir tokie maivimasisi ir gyvybiškai būti siekiant parodyti žiūrėkite kaip mes nerealiai gerai gyvenam. Todėl treneris lietuvis ir latvis juk bendrystė tai svarbiausia kaip tais šlovingais laikais. Kitaip kaip pasisavinimo priemone negalima vadinti atsižvelgiant į faktą kaip stipriai jie nepopuliarus rusijoje paskyrą FB mėgsta vos 10k tai daug ką pasako
2019-12-20
-6
Atsakyti
Dilmah
tu geriau rūpinkis savo žalia mazgote, kuris yra totalus pajuokos objektas Europoj!
2019-12-20
+6
Atsakyti
Zero
aciu gerb. Miklovai uz nuostabiausia pasaulyje zurnalistika (krepsinio). BRAVO
2019-12-20
+7
Atsakyti
djgaffer
Už tai Kurtis ir mėgiamas,nes savus lietuvius kviečiasi bei suteikia jiems šansą pajusti aukščiausio lygio Europoje krepšinį.Visada stengiasi mūsiškiams padėti,todėl ir vertas pagarbos.Nori padėti Lietuvai išauginti ne vieną gerą trenerį,šaunuolis.
2019-12-20
+15
Atsakyti
Pagarba RImui
Už lietuvišką trenerių sudėtį ir pagalbą Lietuvos treneriams. tik klausimas, kiek sūnus Giedrius to vertas ir ar būtų pakviestas, jei ne tėtis. Galbūt yra ir labiau vertesnių? Kodėl jo nekviečia, tarki, Klaipėdos Neptūnas ar Kėdainių Nevėžis, jei toks geras treneris.
2019-12-20
-1
Atsakyti
x
tu arba pasitiki žmogumi su kuriuo dirbi arba ne. juk už rezultatus atsako pats Kurtinaitis savo galva. tai koks čia klausimas , kas vertesnis? ar jūs dar vis naiviai tikite Lietuvos viešaisiais pirkimais? ar viešais konkursais užimti darbo vietai.
2019-12-20
+14
Atsakyti
Kurtinaitis šimtą kartų galėjo tapti ir Žalgirio ir rinktinės treneriu, buvo Ryto... dėl kažkokių, daugiausiai sprendimus priėmusių asmenų asmeninių problemų netapo, o iš Ryto buvo išmestas.. kaip tai atsiliepė ir komandų ir rinktinės pasiekimuose spreskit patys...
2019-12-20
+3
Atsakyti
...
prie ko cia zalgiris? Si sezona komandai nesiska, bet kad be kurcio Zalgiriui blogiau tikrai taip nesakyciau, Saras savo darba padaro pilnai, net gi sakyciau geriau nei Kurtinaitis, aisku ten kiti pingiai ir kiti zaidejai bet esu garantuotas kad Saras toki kaip Shveda sutramdytu ir nebutu 21 ismestas tritaskis 1 zaidejo per maca. Chimki ismetus Shveda eitu dar toliau tik gaila cia jau ne Kurciui sprest.
2019-12-20
+5
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 18

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.