Ar Eurolygoje yra verslas? (skaitytojo laiškas)

2020-01-30 17:29
Povilas Grigas, „BasketNews.lt“ skaitytojas
Nuotr.: BasketNews.lt/M.Yorgos
Nuotr. BasketNews.lt/M.Yorgos

Kai Paulius Motiejūnas BasketNews.lt tinklaidėje pasakė, kad norėtų nežaisti LKL, nes ten nėra jokio verslo, tai manau, kad tai gera tema pakalbėti apie Eurolygą, nacionalinius čempionatus ir „Žalgirį“ iš kitos, verslo perspektyvos. Kadangi buvo pasakyta, kad LKL nėra verslo, tai yra įdomu pakalbėti ar Eurolygoje yra verslas?

„Žalgirio“ biudžetas: pajamos ir išlaidos

Žalgirio“ biudžetas pagal rugsėjo mėnesį vykusį pristatymą šiemet sieks 11,9 mln. eurų ir tai tikrai didelė suma už kurią reikia pagirtiŽalgirio“ vadovybe, taiga dabar panagrinėkime plačiau iš kur yra gaunamos pajamos:

 • 3,6 mln. eurų bilietų pardavimas.
 • 3,2 mln. eurų rėmėjai.
 • 1,2 mln. eurų televizija ir premijos.
 • 0,6 mln. eurų žaidėjų pardavimas.
 • 2 mln. eurų savivaldybė.

Tuo tarpu Žalgirio išlaidos yra:

 • 8,5 mln eurų žaidėjams.
 • 2 mln. eurų komandos kitos išlaidos.
 • 1,4 mln. eurų komandos administracijai.

Matome, kad „Žalgirio“ išlaidos yra truputį didesnės, nei pajamos, bet tas išlaidas nesunkiai galima padengti. Vis dėlto, jeigu bandytume skirstyti pajamas iš Eurolygos, ir ne iš jos, tai galime sakyti, kad tikrai 2 mln. savivaldybės eurų, nėra niekuo susiję su Eurolyga.

Kitą sumą 9,4 mln. eurų galime laikyti gaunamą dėlto, kad žaidžiama Eurolygoje, nors vėlgi manau, kad dalį šios pinigų sumos atneša LKL. Peržiūrėjus „Žalgirio“ rėmėjus, neatrodo, kad daugelis jų yra orientuoti į Europos rinką, ir per Eurolygą norėtų būti pastebėti, na bet apie tai sunku spręsti, vis dėlto galime atvirai sakyti, kad „Žalgirio“ išlaidos yra didesnės, negu Eurolygos duodama nauda, taigi klausimas ar Eurolyga yra verslas, ar pačią „Žalgirio“ komandą galime laikyti verslu, o ne tiesiog socialiniu projektu. Kad „Žalgiris“ yra socialinis projektas, o ne verslas, kuris neša pelną, rodo ir generalinio rėmėjo paieška. 800 tūkst. „Žalgiris“ nori gauti iš generalinio rėmėjo, bet sunkiai sekasi gauti šią sumą. Kodėl? Verslas, norėdamas paremti tokia pinigų sumą, norėtų tikėtis tokio pelno, bėda, kad Kauno „Žalgiris“ panašu, kad negali sugeneruoti tokių pinigų verslui, todėl ir negauna 800 tūkst. eurų. Taigi Eurolyga, negali Žalgiriui gauti 800 tūkst. eurų.

O pažiūrėkime, ar „Žalgiris“ galėtų sumažinti savo išlaidas? Vienintelė reali vieta mažinti išlaidas yra su žaidėjų atlyginimais, bet „Žalgiriui“, jau šį sezoną sunkiai sekasi, jeigu mažintume biudžetą, nemanau, kad Žalgiriui tai atneštų daugiau pergalių. Norint kiekvieną sezoną užtikrintai žaisti Eurolygos atkrintamosiose varžybose, panašu, kad reiktų išleisti žaidėjams dar daugiau pinigų. Ir „Žalgirio“ arenos lankomumas, man visada kėlė klausimą, kiek lemia Šaro faktorius, ir ar liktų toks lankomumas, jeigu treniruotų Krapikas? Šio skyriaus pagrindinė mintis, buvo, kad Žalgiriui ne tik LKL nėra verslas, bet ir Eurolygą nelabai verslu kvepia.

Ar Eurolyga turi tapti uždara?

Viena iš idėjų, kaip „Žalgiriui“ padidinti pajamas ir tapti verslu, tai padidinti Eurolygos rungtynių skaičių. Tai yra daugiau rungtynių, daugiau parduotų bilietų ir taip daugiau pajamų. Juk NBA komandos priešinasi reguliariojo sezono rungtynių skaičių mažinimui nuo 82 iki 78, nes netektų dalies pajamų. Bet ar tikrai jos netektų pajamų, kaip ir ar „Žalgiriui“ daugiau rungtynių atneštų daugiau pinigų? Taigi pati turtingiausia pasaulio lyga NFL lygoje reguliariajame sezone komandos sužaidžia 16 rungtynių, nes beveik visos rungtynės yra svarbios. Daugelis sporto fanų sako, kad tai geriausia lyga įdomumo prasme.

Iš kitos pusės NBA vadovybė panašu, kad supranta, kad reguliarusis sezonas su 82 rungtynėmis yra per ilgas, daugelis žmonių nelabai domisi kas ten vyksta, o žaidėjai yra ilsinami ir praleidžia nemažai rungtynių. Taigi klausimas, kiek Eurolyga gali ilginti savo reguliarųjį sezoną, kad dar būtų įdomi, kad neprasidėtų žaidėjų ilsinimas, kad sirgaliai jaustų, kad Eurolygos rungtynės dar yra šventė, o ne eilinė alkoholiko diena bare? Europoje pačios sėkmingiausios futbolo lygos turi po 20 komandų ir 38 rungtynes ir tai manau, kad jau yra riba. Dalis lygų, kurios turėjo 20 komandų, sumažino iki 18. Vis dėlto, ten nevyksta atkrintamosios varžybos su finaliniais ketvertais, kur natūraliai kyla klausimas, kam toks ilgas reguliarusis sezonas, jei ten užėmus 8 vietą, dar galima tapti čempionu?

Kitas dalykas, ar Eurolyga tikrai yra tokia sėkminga, kad būtų galima atsisakyti nacionalinių čempionatų? Palyginkime Ispanijos komandų vidutinį lankomumą nacionaliniame čempionate su Eurolyga 2018 – 2019 metų sezone:

 • „Baskonia“ : Eurolygoje – 11,1 tūkst. žiūrovų, nacionaliniame čempionate – 9,1 tūkst.
 • „Real“: Eurolygoje – 9,8 tūkst. žiūrovų, nacionaliniame čempionate – 8,7 tūkst.
 • „Barcelona“: Eurolygoje – 5,8 tūkst. žiūrovų, nacionaliniame čempionate – 5,3 tūkst.
 • „Gran Canaria“: Eurolygoje – 4,8 tūkst. žiūrovų, nacionaliniame čempionate – 5,2 tūkst.

Beje, ACB lyga, kuri, matyt, Europoje iš nacionalinių čempionatų yra pati sėkmingiausia, turėjo sezonų, kada žaidė 24 komandos, bet prie šio formato neliko ir sumažino skaičių iki 18 komandų. Ką noriu pasakyti šiais skaičiais? Negaliu pasakyti, kiek šios rungtynės atneša pajamų, bet lankomumo prasme, gal tik „Baskonia“ Eurolygoje ženkliai pasididina žiūrovų skaičių, kitos komandos lankomumą pasididina nežymiai. Už tai Ispanijos klubams turėti nacionalinį čempionatą apsimoka.

Pirmas dalykas, kad Europoje, skirtingai negu Amerikoje, vyrauja noras laimėti, o ne noras užsidirbti. Ir kam komandoms pasilikti tik Eurolygą ir peštis dėl vienos taurės, kai galima daugiau nei pusei komandų būti čempionėmis, kad ir tik nacionaliniais.

Antras dalykas, Ispanijos klubams, kažin, ar nauja komanda Eurolygoje, padėtų pritraukti daugiau žiūrovų, nei kita Ispanijos komanda. „Žalgiris“, Madrido „Real“ fanams kažin, ar yra įdomesnė komanda nei Malagos „Unicaja“. Tai yra naujos komandos nebėra „Real“ ar „Barcelona“, jos bus mažiau įdomios, nei šios komandos.

Galų gale, aš net nepradėjau svarstyti, kur būtų kitos problemos, kur NBA jas išsisprendė, tuo tarpu uždara Eurolyga, jas turėtų.

Kur planas B?

Visoms Eurolygos komandos reiktų prisiminti vieną dalyką, kad visuose naujosios Eurolygos sezonuose yra žaidusios tik keturios komandos: „Olympiakos“, „Barcelona“, „Baskonia“ ir „Žalgiris“. Gerai, pridėjus, kad 2000 – 2001 metų buvo dvi lygos: Eurolyga ir Suprolyga, tai galima pridėti dar penkias komandas: „Panathinaikos“, „Fenerbahce“, „Efes Pilsen“, CSKA ir „Maccabi“. Jeigu man 2002 metais kas nors būtų pasakęs, kad „Žalgiris“ bus tarp šių 9 komandų, o Bolonijos „Kinder“ nebus, tai būčiau palinkėjęs eiti išsitrinti galvos. Taigi, kaip matote, norint gyvuoti ilgai ir laimingai, reikia turėti planą B.

Priminsiu, kad „Žalgiris“ turi 10 metų kontraktą su Eurolyga, eina jau ketvirti metai. Rodos, egzistuoja tokia taisyklė, kad jeigu tris sezonus Eurolygoje liksi paskutinėje vietoje, šios licencijos gali netekti. Galų gale FIBA ir ULEB padavė Eurolygą į teismą, kad nevykdomas sportinis principas, be to ir pats Jordi Bertomeu, sakė, kad jo svajonė yra kad tarp Eurolygos ir Europos taurės būtų iškritimo ir pakilimo principas, tad „Žalgiriui“ tikrai verta galvoti apie planą B, tai yra, kitą čempionatą.

Ar tas čempionatas turi būti LKL, geras klausimas. Bet tiesiog nebežaisti LKL ir pasitraukti būtų didelė klaida. Kai Paulius Motiejūnas pasakė, kad nieko blogo nenutiktų, tai manau, nutiktų tas, kas su Lietuvos moterų krepšinio lyga nutiko, kai žlugo TEO, pasilaikė dar 5 metus, kaip padorus čempionatas, kai šiuo metu turime pusiau profesionalią lygą. Bet kad LKL turi pradėti galvoti, kaip mažinti reguliariojo sezono rungtynes ir trumpinti reguliarųjį sezoną, reikėtų.

Visoms komandoms, kurioms trūksta rungtynių, galima pagalvoti, kaip Karaliaus Mindaugo taurės varžybas išnaudoti šiam tikslui. Vis dėlto, jeigu LKL nemažintų rungtynių skaičiaus, tai Žalgiris pilnai gali žaisti su jaunais žaidėjais, daugiau pralaiminėti, bet labiau ugdyti jaunus žaidėjus. Taip galų gale LKL‘ą galima būtų išnaudoti pritraukiant pajamas už parduotus žaidėjus. Kitas dalykas, jeigu neapsimoka šildyti Žalgirio arenos, tai kodėl nepagalvojus Žalgiriui žaisti LKL rungtynių Garliavos ar Jonavos salėse ir taip pabandyti gauti paramos iš Kauno rajono ar Jonavos savivaldybės.

Vis dėlto, aš manau, kad Kauno „Žalgiriui“ verta pabandyti LKL pakeisti kažkokiu kitu čempionatu. Pavyzdžiui, VTB Vieningoji lyga atrodo labai geras variantas, pildant arenas ir taip gaunant pajamas, vis dėlto, ten sunkiai laimėsi čempionų titulus, bei galų gale gali kristi Eurolygos vadovybės akyse. Todėl, mano galva, „Žalgiriui“ reiktų pradėti galvoti, kuo jie gali Eurolygai būti naudingi ir įdomūs. Ir aš visada manau, kad Eurolygai būsi įdomus, jei jai padėsi pritraukti naujų rinkų dėmesį. Mano galva, kalbant su LKL vadovais „Žalgiriui“ reiktų rodyti iniciatyvas, kad LKL pagrindu iš pradžių susikurtų bendra Lietuvos, Latvijos ir Estijos klubų lyga, bet tuo neapsiriboti ir po kurio laiko judėti link Švedijos, Suomijos ir Danijos klubų. Iš esmės, jeigu „Žalgiris“ Baltijos ir Skandinavijos šalyse populiarintų krepšinį ir Eurolygos produktą, tai Eurolyga, kai baigsis 10 metų kontraktas su „Žalgiriu“, rastų vėl vietos jam Eurolygoje. Kitas dalykas, 800 tūkst. eurų sumą uždirbti iš „Žalgirio“ rėmimo Lietuvos rinkoje yra sunku, bet su Baltijos ir Skandinavijos valstybėmis jau gali ir gautis. Gerai, jūs sakysite, kad tų šalių komandos yra per silpnos, jau buvo bandyta ir nieko nesigavo. Bet pirmiausiai sakiau, kad reikia remtis LKL ir planas tokios lygos galėtų būti toks:

 • Pirmais metais 10 LKL klubų pasikviečia stipriausias 6 Latvijos komandas, turime 16 komandų lyga. Reguliarusis sezonas su dviem ratais.
 • Antrais metais silpniausias 4 komandas iš praeito sezono pakeičia: 2 stipriausios Estijos komandos ir po vieną Lietuvos ir Latvijos komandą. Vėlesniais metais trys silpniausias komandas pakeičia po vieną Lietuvos, Latvijos ir Estijos komandą. Jeigu latviai ir estai silpnai pasirodytų, galų gale gali likti 14 Lietuvos komandų ir po vieną Latvijos ir Estijos klubą, bet matyt taip nenutiks. Tai leistų ir Lietuvos klubams reguliariai atsinaujinti.
 • Ketvirtais – penktais metais prijungti Suomijos klubą, ir po to 4 silpniausius klubus lygoje pakeistų po 1 Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Suomijos klubą.
 • Penktais – šeštais metais prijungti Švedijos klubą. Galų gale jeigu lietuviai stipriai dominuotų, jiems ir liktų apie 10 klubų.

Tokia lyga būtų naudinga „Žalgiriui“, kad jis galėtų save populiarinti didesnėje rinkoje, nei Lietuva, tai ypač aktualu, jei nori likti Eurolygoje. Lietuvos krepšiniui būtų naudinga, kad klubai, kurie finansiškai yra nedrausmingi, galima juos sėkmingai pakeisti kitomis komandomis. Ir galų gale lietuviai galėtų ne vien girtis, kaip gerai žaidžia krepšinį, bet ir parodyti, kaip gali išpopuliarinti krepšinį kitur.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (22)
citrina
Aš manau, kad paskutinius metus Žalgirį tempia Šaras, nes vadyba šiaip tai dirba blogai. Neturėti generalinio rėmėjo tai reiškia nemokėti-nenoras susitarti arba teisingai parodyti iš bendrabarbiavimo gaunamas naudas.
2020-02-01
-1
Atsakyti
Kaigi
Bet ir svaigalu atsiranda,eitu koki (Eurolygos,NBA,LKL,o gal visus tris iskarto) menedzeri pazaist,o ne savo briedus pylstytu.As irgi galiu prifantazuot daug ka,bet cia teorija,kuri niekada netaps praktika ir Zalgiris niekada nereguliuos gyvenimo Eurolygai,LKL, VTB, svedam,suomiam,danam,latviam ir estam is karto.Be to viska ziuri ir skaiciuoja,vertina galimybes praktines ir teorines ,zmones dirbantys ta darba jau daug metu,o ne pseudo skaitytojai,o gal prisidenge tuo vardu musu "saunieji " zurnalistai,kuriem po vienu geru rungtyniu tai Arciomas herojus,tai Gustys jau Gyvulys,tai nujoji zvaigzde "marekas".palaukit duokit zmonem dar pazaist bent kiek.
2020-01-31
+1
Atsakyti
bbb
nustojau skaityti ties bbl turnyru....a tu durns ten lygis toks pat kaip prijungti nkl prie lkl
2020-01-31
+6
Atsakyti
djgaffer
Visko net neskaičiau.Kalbama daug apie skaičius,gavos kažkoks buhalterinis laiškas.Žalgirio vadovybėj protingesni dirba ir tikrai žino,kas jiem geriau.Dar apie VTB,BBL užsimenama,čia jau išvis nesąmonė.Žodžiu nieko naujo šitam laiške.
2020-01-30
+9
Atsakyti
loho
rasto darbas. lygus nuliui. Pathetic
2020-01-30
+1
Atsakyti
Super
Autorius ne tik beraštis, bet dar ir idiotas. Įsivaizduoja, kad čia kažkokią paslaptį atrado, nors iš tiesų tiesiog nesąmonių prisapaliojo.
2020-01-30
+4
Atsakyti
Deaz
Be to pamiršai parašyti, taip žalgiris turi 10 metų sutartį, bet taip pat žalgiris yra vienas iš eurolygos akcininkų, bei steigėjų. Niekas po tų metų nemeis lauk žalgirio.
2020-01-30
+1
Atsakyti
ulialia
ypac pirmos pagal lankomuma ir nuolat pripazystamos vadybos
2020-01-31
+2
Atsakyti
XXX
Krepšinio sekso skandalas - http://getmeets.com
2020-01-30
-2
Atsakyti
x
plaukiojom žinom. BBL buvo, žiūrovai nesirenka kam įdomios rungtynės su Latvių lavonų komandomis , įdomu jie dabar ten nors vieną padorią komandą ar turi, prisimenat, į atkrintamasias prieš sugriūnant lygai išeidavo 6 LKL komandos ir VEF su Venspils finalai lietuviški , kokia dar baltijos lyga?? VTB išėjo lietuvių komandos del politikos, bet juk atsimenat buvo kaltinimai teisėjams neobjektyviu teisėjavimu, rusų galios demonstravimu ir tt. ar nuo to laiko kas nors pasikeitė. ar manote kad kazakstano teisėjai švilps teisingiau. niekinis straipsnis, ant popieriaus grąžu bet realybė.... p.s. Londono komanda Eurolygoje svajonėse atrodo grąžiai bet metai iš metų apie tai kalbama be rezultato .
2020-01-30
+8
Atsakyti
ka
apie ka cia?
2020-01-30
+9
Atsakyti
Dzo
zaidejam 9 mln:))) ir primeskit zalgirio sudety....turbut susimaisei ir norejai parasyt 3 mln max:)))
2020-01-30
+4
Atsakyti
-
4 vaikai sedi suolo gale, uz ledus zaidzia ir 8 is kuriu klaunas jankunas su ule gauna daugiausia po puse limono. tai kur cia tie 8,5 mln zaidejams papasakokit ???:)) kisenes pilnos kad jau lkl nelygis zaist kauno vierchams:))
2020-01-30
-8
Atsakyti
komentatorius
tldr
2020-01-30
+1
Atsakyti
vilnietis
Sakai VTB lyga - skraidyti i visokius Krasnojarskus, Permes, Astana butu geras variantas? Tsakant, atgal i glebi pas MEŠKĄ!? 🐻
2020-01-30
+25
Atsakyti
Antanas
kam idomi ta zalia k..va? kitos salys tik juokiasi kai visi eurolygos klubai valosi kojas į zalia sku.dura
2020-01-30
-14
Atsakyti
--
Būčiau labai nustebęs jei Žalgirio valdžia apie viską kas čia paminėta nepagalvojo ir nepaskaičiavo.
2020-01-30
+13
Atsakyti
ghm
Butent. Kad ir del to bendro Baltijos saliu cempionato. Net jei Zalgiris ir sutiktu su ilgesnemis kelionemis, kitiems LKL klubams tai butu per didele finansine nasta. Ne be reikalo BBL zlugo. Skaitytojau, Zalgiryje dirba tikrai protingi zmones. Viskas yra isanalizuota, peranalizuota ir visos reikiamos isvados jau padarytos. Jei yra siekis trauktis is LKL, tai tikriausiai uzdaroje Eurolygoje yra kazkoks potencialas. Ir niekas, licencijai pasibaigus, Zalgirio is Eurolygos tikrai nemes. :D
2020-01-30
+10
Atsakyti
boom shaka laka
Visas profesionalus sportas - BIZNIS. Juokinga skaityti. Tipo straipsnio autorius to nezino ?
2020-01-30
+11
Atsakyti
ddf
A tai kur pelnas tada?
2020-01-30
+4
Atsakyti
Sorry
Man tinka
2020-01-30
-1
Atsakyti
Anonimas
Briedas
2020-01-30
+8
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 22

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.