Nuotr.: AFP – Scanpix
Nuotr. AFP – Scanpix

Praėjus 20 metų po Dirko Nowitzkio atradimo Vokietijoje Dalaso „Mavericks“ klubas 2018-aisiais mainų būdų įgijo teises į tuoj pat NBA žvaigžde tapusį slovėną Luka Dončičių. Vis dėlto Teksaso klubas ant Dončičiaus užmetė savo tinklus gerokai anksčiau.

„The Athletic“ pateikia pasakojimą, kokį kelią nuėjo „Mavericks“, kad į savo gretas prisikviestų Dončičių, o šioje istorijoje figūruoja ir lietuvio Alvydo Pazdrazdžio pavardė.

Ypatingas vaikis

„Mavericks“ personalo direktorius Tony Ronzone'as, kurio pareigos neatskleidžia tikrojo jo darbo pobūdžio, 1990-aisiais gyveno Šiaurės Italijoje ir nuolat važinėdavo į Slovėniją, kur po keliolikos metų jam seni draugai papasakojo apie esantį ypatingą vaikį krepšinio aikštėje.

„Bet tai šiame darbe girdime nuolat, – „The Athletic“ sakė Ronzone'as. – Pasižymi tik tuomet, jei vėliau apie tai išgirsti antrą sykį ir panašiai.“

Vis dėlto savo akimis Dončičių Ronzone'as pamatė ne už ilgo – U13 turnyre Italijoje, kur Luka finale įmetė 54 taškus ir po to persikėlė į Madrido „Real“ jaunimo akademiją.

Nuotr. Facebook

Nuo šio momento Ronzone'as, „Mavericks“ tarptautinio skautingo direktorius Pazdrazdis ir jo kolega Roberto Carmenatis slovėną pradėjo stebėti atidžiai.

Pirmasis rimtas Ronzone'o skautingas buvo atliktas 2013-aisiais, kur 13-metis Dončičius Ispanijos taurėje susitiko su keturiais bei penkiais metais vyresniais varžovais.

„Kai baigiau analizuoti mačą, supratau, kad šis vaikas tikrai yra kažkas ypatingo“, – prisiminė Ronzone'as.

Po šių rungtynių Ronzone'as pradėjo skambinti visiems Europos treneriams paeiliui ir surinkta informacija tik dar labiau intrigavo.

„Noriu dengti Westbrooką“

Vienos istorijos Ronzone'as negali pamiršti iki šiol.

2016-aisiais besiruošdama sezonui „Real“ žaidė draugiškas rungtynes su Oklahomos „Thunder“ ir nors 17-metis Dončičius statistika neišsiskyrė (3 taškai, 4 rezultatyvūs perdavimai), jo žodžiai, pasakyti minutės petraukėlės metu, Ronzone'ui dar dabar išlikę atmintyje.

Nuotr. Reuters-Scanpix

„Noriu dengti Russelą Westbrooką“, – slovėnas tai pasakė Pablo Laso ketvirtajame kėlinyje.

Specialistas iš Ispanijos kelias minutes patikėjo jaunajam slovėnui prižiūrėti Westbrooką ir tai yra istorijos, kurias Ronzone'as pasakojo savo kolegoms „Mavericks“ klube.

Niekam Dalaso vadovybėje nebuvo staigmena, kai Dončičius iš jauno žaidėjo tapo vienos stipriausių Eurolygos komandos vedlių – nei Pazdrazdžiui, nei tam pačiam generaliniam direktoriui Donnie Nelsonui.

Pirmasis ryškus Dončičiaus suspindėjimas įvyko Europos čempionate 2017-aisiais, po kurio Pazdrazdis ir Ronzone'as iš Nelsono sulaukė nurodymų, sekti kiekvieną slovėno žingsnį ir dėliotis savo grafiką pagal jaunąjį megatalentą.

Pasiruošimas naujokų biržai

Dar sykį iš arti „Mavericks“ štabas Dončičiaus pasirodymą stebėjo 2018-ųjų finalo ketverte Belgrade, kur slovėnas tapo MVP ir atvedė „Real“ į Eurolygos viršūnę.

„Tuo metu pagalvojome, jog tikrai negausime Lukos. Jis pakilo į kitą lygį“, – prisiminė Ronzone'as.

Vis dėlto kiti klubai į Belgradą tuomet nesiuntė visos savo delegacijos, kur finalo ketvertą stebėjo tik tarptautiniai skautai, o tai Nelsonui su komanda suteikė viltį.

Nuotr. AP - Scanpix

2017-2018 m. sezone komandos savininkas Markas Cubanas jau žinojo apie artėjančią vasarą naujokų biržoje būsiantį megatalentą iš Slovėnijos ir dėl šios priežasties „Mavericks“ aukojo metus NBA, kur finišavo su trečiu prasčiausiu rezultatu lygoje.

Prieš naujokų biržą, birželį, Dončičius dėl „Real“ tvarkaraščio negalėjo klubams pasirodyti stovykloje, o tai komandoms nesumažino klausimų.

Klubai abejojo dėl slovėno darbo etikos, mitybos įpročių, o tas jų dvejones padidino 2018-ųjų balandį ESPN išleistas tekstas, kur Dončičius savo naujausią „Porsche“ vadina gražiausiu automobiliu pasaulyje, o greito maisto restoraną „Five Guys“ – nuostabiu.

Vis dėlto didžiąją dalį „Mavericks“ rūpesčių išsklaidė geras jų draugas ir Dončičiaus agentas Billas Duffy.

„Viską išgirdome iš Billo. Žinojome, kad Europoje viskas prasideda anksčiau, Madride neprašo tavo pažymėjimo einant į naktinį klubą, ypač tuomet, jei esi Dončičius ar Sergio Lullas. Darbo etika manęs nejaudino, nes sekiau jį nuo 13-os metų ir viską mačiau savo akimis. Vaikis buvo pasiruošęs žaisti kiekvieną naktį“, – pasakojo Ronzone'as.

„Pirmiausia, jis buvo 18-19 metų ir darė dalykus, kokius daro daugumu paauglių, – sakė Duffy. – Bet jūs negalite lyginti jo širdies su kažkuo kitu, nors daugelis sakė, kad tai – spekuliacija.

Jei buvai aplink jį, supranti, kad jo DNR užkoduotos pergalės. Tiesiog stebuklinga, kad jis, būdamas tokio amžiaus, jau buvo laimėjęs Europos čempionatą ir Eurolygą. Dončičius tiesiog yra laimėtojas.“

Daugelis NBA komandų pamatę Dončičių verkiantį po pralaimėjimo, suregavo neigiamai, tačiau „Mavs“ žaidėjo jautrumą priėmė atvikrščiai – kaip pozityvų dalyką ir didžiulę aistrą žaidimui.

Naujokų biržos naktis

„Mavericks“ 2018-ųjų naujokų biržoje turėjo penktąjį šaukimą ir, nors Teksaso klubo vadovai žinojo, ko nori pirmuoju numeriu, nenutuokė, ar turės galimybę jį pasirinkti.

„Pasijusi gerai, jei taip atsitiks?“, – Nelsonas prieš naujokų biržos pradžią paklausė Ronzone'o.

„Turime padaryti viską, kas nuo mūsų priklauso, kad jį gautume“, – nesudvejojęs atsakė Ronzone'as.

„Jaučiuosi taip pat“, – pridėjo Nelsonas.

Nelsonas turėjo planą ir žinojo, jog šį kartą Cubanas paklausys jo patarimo. Klubo savininkas 2013-aisiais nepaklausė Nelsono, kuris naujokų biržoje norėjo prisikviesti Giannį Antetokounmpo į Dalasą, todėl antrą kartą Cubanas tokios klaidos daryti nenorėjo.

„Mavs“ buvo ramūs, jog pirmaisiais dviem šaukimais Dončičius nebus pasirinktas – Finikso „Suns“ pirmuoju pasirinkimu ruošėsi kviesti Deandre Aytoną, o „Kings“ metė tinklus ant Marvino Bagley. 

„Turėjome dirbti su 3-iuoju šaukimu, kuris priklausė Atlantos „Hawks“, – prisiminė Ronzone'as.

Nuotr. AFP – Scanpix

Atlantos generalinis direktorius Travisas Schlenkas buvo „Golden State Warriors“ dalimi 2009-aisiais, kai buvo pašauktas Stephenas Curry ir jį tuomet treniravo Nelsonas vyresnysis.

„The Athletic“ šaltinių teigimu, „Hawks“ viduje tiek Dončičius, tiek Trae Youngas, kurio žaidimas buvo lyginamas su Curry, turėjo vienodą palaikymą, bet klubas norėjo iš pagrindų atsinaujinti, todėl jiems reikėjo papildomo pastiprinimo.

„Mavericks“ galėjo pasiūlyti „Hawks“ 2019-ųjų pirmojo rato šaukimą ir tai sudomino Atlantos klubą.

„Žinojome, ko nori jie ir ko norime mes. Žinojome, kad kartu esame tobuli šokėjai“, – prisiminė Nelsonas.

„Hawks“ 3-iuoju šaukimu pasirinko Dončičių, „Mavericks“ penktuoju pakvietė Youngą ir iškart prie jo pridėję 2019-ųjų biržos šaukimą, kuriuo vėliau tapo Camas Reddishas, atliko mainus.

Iškart po naujokų biržos ESPN išleido tekstą, kur laimėtojais vadino visą „Mavericks“ personalą.

Lyginimai su Dirku

Netrukus po 2018-ųjų biržos Dončičius buvo pradėtas lyginti su Nowitzki, kurį naujokų biržoje 1998-aisiais taip pat pašaukė Nelsonas.

Vis dėlto su tokiais palyginimais Teksaso ekipos generalinis vadybininkas nesutiko ir prisiminė, kad dėl debiutinio vokiečio sezono stipriai jaudinosi ir galvojo, jog netrukus bus atleistas iš savo pareigų dėl tuomet priimto tokio vasaros sprendimo.

Nuotr. AP – Scanpix

„Nowitzki buvo arti to, jog grįžtų į Europą ir žaistų krepšinį ten, – sakė Nelsonas. – Dirkas padarė daug, kad pritaptų NBA. Nowitzki atvyko iš antrojo Vokietijos krepšinio diviziono ir jei atvirai, tiek jis, tiek mes nežinojome, ką jis gali iš tikrųjų. Jis žaidė provincijos mieste Viurcburge. Kaip dažnai geriausieji atvyksta iš vyno tradicijas puoselėjančio miesto?

Tuo metu Luka į didelį miestą atvyko, kai dar buvo vaikas. Tai lyg miesto vaikas prieš kaimo vaiką. Dončičius augo vienoje geriausių sporto organizacijų pasaulyje ir nekantravo, kada galės pasirodyti prieš geriausiuosius NBA. Dirkas buvo kuklesnis, o Luka iškart galvojo, kad priklauso šiai lygai.“

Dončičius jau antrojo savo sezono metu NBA pateko į „Visų žvaigždžių“ rungtynes ir vidutiniškai per mačą renka po 28,7 taško, atkovoja po 9,4 kamuolio ir atlieka po 8,7 rezultatyvaus perdavimo.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (10)
Armis
Faktas, kad Divacas dalbajobas.
2020-03-14
Atsakyti
asas
Juokinga kai lochai is amerikos prisiema sau nuopelnus (kaip visada galvoja kad yra geriausi pasaulyje) uz tai kad madrido realas ji atrado ir padare visiska dieva!! apgailetini kiaules prasmirde ir apsisike amerikonai nekenciu!
2020-03-14
+1
Atsakyti
Kepta duona
Kokia dar Maverics atrado 😁 tokiu (ale) talentu NBA klubai stebi daug, bet kas iš to vienetai išauna. Čia Realas i ji patikėjo, kaip pamatė kad gali žaist tokiam lygi? Ir paimė ji i NBA. Atrado LOL 😁
2020-03-11
+10
Atsakyti
djgaffer
Bet kiek reikia turėti tikėjimo ir kantrybės stebėti vaiką dar nuo 13 m.Mavs laukė,tikėjo ir gavo super talentą.O kiek nemažai pereit reikėjo,kiek kliūčių buvo jį gauti.Tačiau viskas atsipirko,gavo ko norėjo,turi augantį mega talentą komandoje ir tik laiko klausimas,kada Luka ves komandą į dar didesnes pergales.Nors ir dabar jau nemažai jų iškovojęs.
2020-03-11
+6
Atsakyti
asas
tu toks neismanelis zmogau! :D wow jeigu tu cia nesarkastiskai kalbi tai tu apgailetinas sorry!
2020-03-14
+2
Atsakyti
Taigi jis
Jau nuo 16 metų buvo vaeintas vonderkidu , bliat gi su realu laimejo eurolyga, maverics atrado ??
2020-03-11
+5
Atsakyti
Ne_emygeriams
kodel nepaminejo kas butu buve jei tre youngas butu paimtas ketvirtu ir dalasas neturetu ka ismainyt?
2020-03-11
+8
Atsakyti
Anonimas
Cia kaip Zalgiris ar Rytas atranda talentus MKL finaluose
2020-03-11
-4
Atsakyti
Kamasolis
Zurnalistas tiek vargo, tiek stengesi, o as net straipsnio neperskaiciau. Kazkokia nepagarba gaunasi. Nu neidomus jis man.
2020-03-11
-7
Atsakyti
...
bla bla bla
2020-03-11
-9
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 10

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.