Vilniaus „Ryto“ krepšininkai mėtė į „Jeep“ arenos krepšius, kai paaiškėjo, kad jie iškovojo Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sidabro medalius. Tiesiog taip, eilinės treniruotės viduryje, jie buvo informuoti apie sezono pabaigą ir prizininkų paskelbimą.
Kauno „Žalgiris“, 10-ąjį kartą iš eilės triumfavęs LKL pirmenybėse, net nebuvo arti krepšinio salės – žaidėjams penktadienio rytas buvo laisvas, todėl kiekvienas jų laiką leido kaip panorėjęs.
Lygiai taip pat laisvą rytą turėjo ir Panevėžio „Lietkabelio“ žaidėjai, kurie buvo paskelbti šio sezono bronzos medalių laimėtojais. Aukštaitijos klubo atstovai dar nežinojo, kad jų medalių spalvą lėmė… balsavimas. Komandoms susiginčijus, pagal ką turėtų būti sprendžiama galutinė rikiuotė – esamą situaciją ar tą, kuri buvo po dviejų ratų, klubai nusprendė balsuoti.
„Lietkabelis“ po dviejų ratų žengė antroje pozicijoje ir ją užėmė dar iki praėjusio savaitgalio kovų, kol netikėtas pralaimėjimas Pasvalio „Pieno žvaigždėms“ šeštadienį nustūmė juos į trečiąją vietą.
Komandos, pasisakiusios už rikiuotę po dviejų ratų, apeliavo į tai, kad trečiajame rate ne visos ekipos žaidė tarpusavyje, kai kurioms teko stipresni varžovai, kai kurios turėjo daugiau rungtynių namie, kai tuo tarpu po dviejų ratų visų sąlygos buvo lygios.
Galiausiai keturi balsai pasisakė už tai, kad turnyrinė lentelė būtų nustatyta pagal esamą situaciją, o trys balsai – už dviejų ratų.
Dar niekada LKL čempionai ir prizininkai nebuvo paaiškėję taip, kaip tai nutiko šiemet.

„Net neturėjome informacijos, kad taip bus. Viską sužinojome iš interneto“, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ sakė „Ryto“ kapitonas Eimantas Bendžius.
Eimantas Bendžius
Komanda: |
Vilniaus Rytas Lietuvos rinktinė |
Pozicija: | PF, SF |
Amžius: | 29 |
Ūgis: | 207 cm |
Svoris: | 98 kg |
Gimimo vieta: | Klaipėda, Lietuva |
„Galvojome, kad bus sustabdyta kuriam laikui ir žiūrėsime“, – kalbėjo Klaipėdos „Neptūno“ veteranas Deividas Gailius.
„Tikėjausi, kad sustabdys kokioms dviems savaitėms“, – tą patį kartojo „Lietkabelio“ snaiperis Paulius Valinskas.
Tokios ir panašios mintys nuskambėtų iš beveik kiekvieno LKL žaidėjo ar trenerio. Niekas nenori, kad čempionatų prizininkai ar laimėtojai paaiškėtų kilnojant rankas viešbučio konferencijų salėje.
Dar didesnė praraja tarp klubų vadovų ir žaidėjų bei trenerių atsiveria diskutuojant apie pinigus.
Visų LKL klubų vadovai iš posėdžio Vilniuje grįžta su dviem žodžiais lūpose: force majeure. Kadangi dėl, esą, nevaldomų aplinkybių nutraukiamas čempionatas, klubai ruošiasi nustoti mokėti atlyginimus.
Taip iki gegužės 30 dienos turėję galioti kontraktai tampa neveiksnūs nuo rytojaus. Šiandien, kovo 13-ąją, yra paskutinė sezono diena, todėl ties ja ir baigiamas skaičiuoti atlyginimas.

„Man tai netiks, ir, manau, daug žaidėjų netiks, – apie nukertamus atlyginimus kalbėjo Gailius. – Aš nematau force majeure, Vyriausybė to nepaskelbė. O kad kažkas susėdo ir už visus nusprendė… Keista.“
„Valstybė renginius sustabdė dviem savaitėms, iki kovo 27 dienos, o ne iki birželio mėnesio, kada mums baigiasi sezonas, – kalbėjo „Juventus“ puolėjas Vytautas Šulskis. – Taip paimti ir drastiškai nutraukti sezoną yra negerai. Žmonės turi įsipareigojimų, paskolų, skaičiuojasi savo biudžetus, o čia paima ir nutraukia viską taip staigiai.“
Tokios krepšininkų pozicijos stipriai prasilenkia su tomis, kurias po LKL posėdžio dėstė klubų vadovai.
„Juventus“ prezidentas ir vyriausiasis treneris Žydrūnas Urbonas pirmiausia kalbėjo apie žaidėjų sveikatą.
„Nemanau, kad žaidėjai norėtų dalyvauti čempionate žinant, kad šalia yra tokia didžiulė grėsmė, – sakė Urbonas. – Dauguma yra jauni žaidėjai, turi šeimas, vaikų besilaukiančias žmonas arba mažus vaikus. Atsidurti toje situacijoje, kur yra užsikrėtimo tikimybė, nė vienas nenorėjome. Mes, kaip klubų vadovai, negalime rizikuoti.“
„Buvome pasiruošę žaisti be žiūrovų, bet net neklausė žaidėjų nuomonės, ką daryti“, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ sakė „Lietkabelio“ puolėjas Gabrielius Maldūnas.

Aštuoni LKL klubai balsavo už sezono nutraukimą, „Šiauliai“ buvo prieš, o „Žalgiris“ – susilaikė.
Tokie pat vieningi klubai yra ir pradėjus kalbėti apie pinigus.
„Priimta force majeure situacija, kai viskas priklauso ne nuo mūsų. Mielai tęstume čempionatą ir mes, ir lyga, bet privalome reaguoti į situaciją, į kurią liepė reaguoti ir pasaulinės, ir Lietuvos sveikatos organizacijos.
Bus sprendžiamas atlyginimų klausimas, bandysime kažkaip tartis. Dabar ir rėmėjų pinigai sustos, galbūt dar kažkas dalinai pratęs finansavimą. Mes nevykdysime veiklos, o už nevykdomą veiklą mokėti atlyginimus yra sudėtinga. Bus individualūs sprendimai“, – teigė „Juventus“ vairininkas.
Apie individualius sprendimus girdėjo ir „Lietkabelio“ krepšininkai, kurie penktadienį popiet rinkosi į susirinkimą su klubo vadovais. Telefonu su žaidėjais bendravęs klubo savininkas Alvydas Bieliauskas patikino žaidėjus, kad bus ieškoma sprendimų, kaip jų nenuskriausti.
Teoriškai, laisvaisiais agentais tampantys krepšininkai jau dabar galėtų išvykti į kitas komandas, jeigu tik tokie pasiūlymai atsirastų. Anot „BasketNews.lt“ kalbinto agento Evaldo Rimkaus, geriausiais LKL lietuviais iš karto susidomėjimą pradėjo rodyti Ispanijos klubai – šioje šalyje čempionatas yra suspenduotas laikinai.

Kita vertus, yra ir tokių situacijų, kai žaidėjai turi sutartis kitam sezonui, todėl laisvai išvykti, net jei tokia galimybė atsirastų, negalėtų, o atlyginimo už likusią sezono dalį taip pat negautų.
Tokios situacijos erzina ir pykdo planuotų pajamų negausiančius krepšininkus.
„Vieša paslaptis, kad visiems klubams yra blogai su pinigais“, – sakė Valinskas.
„Reikia ieškoti variantų, kad būtų sąžininga visoms pusėms, – kalbėjo Gailius. – Kad visi pralošime, tai faktas. Bet nemanau, kad turi būti taip, kad ženkliai pralošia tik viena pusė.“
Jeigu žaidėjai su klubų vadovais neras bendros kalbos, neabejojama, kad užvirs teisiniai mūšiai.
Ne vienoje sporto kontraktų byloje žaidėjams atstovavęs teisininkas Antanas Paulauskas, vos tik paskelbus apie LKL sezono pabaigą, feisbuke patalpino įrašą apie gresiančius žaidėjų ir klubų konfliktus.
Paulauskas kelia keturis klausimus, į kuriuos, anot jo, reikės atsakyti kiekviename potencialiame ginče:
1) ar tikrai klubai prarado objektyvią galimybę sumokėti žaidėjams už likusią sezono dalį?;
2) ar tikrai LKL čempionato nutraukimas buvo vienintelė galima opcija?; ar nevertėjo LKL čempionato vykdymo tiesiog atidėti ir sulaukti tolesnių LR Vyriausybės veiksmų?;
3) ar tikrai klubai negalėjo užkirsti kelio LKL čempionato nutraukimui, gi būtent jie, būdami LKL nariais, ir priėmė šį sprendimą?;
4) ar klubų su žaidėjais sudarytos garantuotos sutartys (angl. guaranteed contract) neapėmė tokios aplinkybės ar jos sukeltų padarinių atsiradimo rizikos?
Kovo 13-oji, penktadienis, LKL krepšininkų namuose paženklintas juodai. Sezonas baigėsi, bet niekas nėra patenkintas.