Nuotr.: BNS
Nuotr. BNS

2020-ųjų kovo 13-oji Lietuvos krepšinyje paženklinta beprecedenčiu atveju – „Betsafe-LKL“ pirmenybės buvo nutrauktos dėl force majeure (nenugalimų jėgų).

Iškart po šio LKL valdybos sprendimo iš klubų vadovų lūpų skambėjo tie patys du žodžiai – force majeure. Būtent remiantis Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso (toliau – CK) 6.212 straipsnio pagrindu LKL komandų vadovai ruošėsi nemokėti likusios dalies atlyginimų žaidėjams bei treneriams.

BasketNews.lt“ žiniomis, kai kurių LKL klubų vadovų tonas pasikeitė krepšinio agentams pagrasinus ginti savo klientų interesus teisme, ir krepšininkams bei treneriams buvo pažadėti kompromisai.

Vis dėlto artimiausiu metu krepšinio agentams ir jų teisininkams netrūks darbo, nes šioje situacijoje – daugiau klausimų nei atsakymų, į kuriuos veikiausiai padės atsakyti tik teismas.

„Nemanau, kad žaidėjai norėtų dalyvauti čempionate žinant, kad šalia yra tokia didžiulė grėsmė. Dauguma yra jauni žaidėjai, turi šeimas, vaikų besilaukiančias žmonas arba mažus vaikus. Atsidurti toje situacijoje, kur yra užsikrėtimo tikimybė, nė vienas nenorėjome. Mes, kaip klubų vadovai, negalime rizikuoti“, – po LKL priimto sprendimo kovo 13-ąją kalbėjo Utenos „Juventus“ treneris ir vadovas Žydrūnas Urbonas.

Nuotr. BNS

BasketNews.lt“ žiniomis, prieš priimtą lemiamą sprendimą praėjusį penktadienį klubų vadovai su žaidėjais bei treneriais net nediskutavo apie tokį įmanomą scenarijų, o krepšininkai būtų sutikę rungtyniauti ir prie tuščių tribūnų, kad tik apsaugotų savo kontraktus.

LR CK 6.189 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta, kad teisėtai sudaryta ir galiojanti sutartis jos šalims turi įstatymo galią, o sutartis įpareigoja atlikti ne tik tai, kas tiesiogiai joje numatyta, bet ir visa tai, ką lemia sutarties esmė arba įstatymai.

Sutarties privalomumo ir vykdytinumo principai, kuriais grindžiami civiliniai teisiniai santykiai, lemia, kad bet koks sutarties netinkamas vykdymas reiškia sutarties pažeidimą, už kurį atsakinga sutartinių įsipareigojimų nevykdanti sutarties šalis.

BasketNews.lt“ žiniomis, šioje istorijoje pranašumą ginti savo interesus turės tie žaidėjai ir treneriai, kurių kontraktų sąlygose yra įrašyta galimybė ieškoti teisingumo Lietuvos teismuose, o ne tik tarptautiniame sporto arbitraže.

Advokatų profesinės bendrijos „Magnusson ir partneriai“ praktikuojanti teisininkė Indrė Jocytė tikina, jog šioje situacijoje ypatingas dėmesys turėtų būti kreipiamas į dvi lotyniškas sąvokas – force majeure ir ultima ratio.

„Šalys turi siekti išsaugoti sutartį, jeigu tai tik yra įmanoma, o sutarties nutraukimą naudoti tik kaip ultima ratio priemonę, kaip buvo nurodyta Lietuvos Aukščiausiojo teismo civilinės bylos nutartyje Nr. e3K-3-281-823/2019, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ sakė Jocytė. – Kitaip tariant, vienašalis sutarties nutraukimas gali būti naudojamas tik tuo atveju, jei objektyviai nebebuvo galimybės išsaugoti sutartinių šalių santykių.“

„Šiuo atveju kontraktai su žaidėjais gali būti nutraukti anksčiau laiko tuo pagrindu, kad yra nutrauktas LKL čempionatas, tačiau kyla abejonė, ar tai tikrai gali būti laikoma ultima ratio priemone, ar tikrai nebuvo įmanoma išsaugoti sutarčių ir apsaugoti žaidėjų interesų?“ – mintį pratęsė teisininkė.

Nuotr. Facebook

BasketNews.lt“ žiniomis, krepšinio agentai pasiskirstė į dvi puses – vieni jau pasamdė teisininkus, kurie dirba su jų klientų sutartimis ir ruošiasi ginti jų interesus teisinius ginčus nagrinėjančiose institucijose, kiti užima stebėtojų poziciją, ragindami savo klientus palaukti daugiau aiškumo.

Neabejojama, jog ginčui pasiekus Lietuvos teismus, LKL klubai savo poziciją grįstų 6.212 straipsnio pagrindu (force majeure).

CK 6.212 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad šalis atleidžiama nuo atsakomybės už sutarties neįvykdymą, jeigu ji įrodo, kad sutartis neįvykdyta dėl aplinkybių, kurių ji negalėjo kontroliuoti bei protingai numatyti sutarties sudarymo metu ir negalėjo užkirsti kelio šių aplinkybių ar jų pasekmių atsiradimui.

Teismų praktikoje išaiškinta, kad tam, jog pagal CK 6.212 straipsnį būtų pripažintos egzistuojančios force majeure aplinkybės, būtina šių sąlygų visuma (kumuliatyvios sąlygos):

1) aplinkybių nebuvo sudarant sutartį ir jų atsiradimo nebuvo galima protingai numatyti;

2) dėl susidariusių aplinkybių sutarties objektyviai negalima įvykdyti;

3) šalis, neįvykdžiusi sutarties, tų aplinkybių negalėjo kontroliuoti ar negalėjo užkirsti joms kelio;

4) šalis nebuvo prisiėmusi tų aplinkybių ar jų padarinių atsiradimo rizikos.

Vadovaujantis pagal LR CK civilinės bylos Nr. 3K-3-268/2012 nutartį, nesant šių sąlygų visumos, faktinės aplinkybės negali būti pripažįstamos nenugalima jėga.

Nuotr. BNS

Italijos žiniasklaida sekmadienį paskelbė, kad jeigu šalies krepšinio čempionatas būtų nutrauktas, komandos privalėtų žaidėjams iki birželio 30 dienos mokėti atlyginimus.

To priežastis – įprastai aukščiausios Italijos lygos kontraktuose su žaidėjais ir treneriais nėra įtraukiama force majeure sąlyga – galimybė nemokėti pinigų tuo atveju, jeigu čempionatas sustabdomas dėl nenugalimos jėgos.

BasketNews.lt“ žiniomis, daugumos LKL krepšininkų kontraktuose taip pat nėra įtraukta force majeure sąlyga.

Vis dėlto Jocytė šioje vietoje apgynė LKL ir klubų poziciją, tikindama, jog sąvokos neįtraukimas nereiškia negalėjimo ja naudotis, nes tai yra įstatyminis pagrindas.

Tokiu atveju, kas būtų svarbiausia, jei ginčas galiausiai pasieks teisminę instituciją?

„Sprendžiant teisminius ginčus, bus keliamas esminis klausimas – ar tikrai LKL čempionatą buvo būtina nutraukti, ar jo sustabdymas nebūtų buvusi pakankama priemonė? Šis teisinis klausimas išimtinai susijęs su antrąja force majeure taikymo sąlyga, nes nustačius, kad sutartis vis dėlto buvo galima įvykdyti, klubai nebegalės taikyti force majeure argumentų ir atsisakyti įvykdyti savo sutartinius įsipareigojimus, tai yra sumokėti visą žaidėjams priklausantį atlyginimą“, – svarstė Jocytė.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo formuojamoje praktikoje yra įtvirtinta teisėtų lūkesčių principo idėja, pripažįstanti gerbti ir ginti teisėtai įgytas civilines teises. Tai reiškia, jog asmuo, teisėtai įgijęs civilines teises, turi pagrįstą tikėjimą, kad savo teises galės įgyvendinti tiek veikdamas šiandien, tiek ateityje.

Akivaizdu, jog 12 LKL valdybos narių sprendimas nebuvo lengvas, pasiuntęs į nežinomybę beveik 150 krepšininkų, o situacijos nešvelnina ir tai, jog tokia praktika dar nebuvo įgyvendinta ne tik stipriausiuose Senojo žemyno nacionaliniuose čempionatuose, bet ir Eurolygoje, kur komandos keliauja po visą Europą ir rizika sveikatai – nepalyginamai didesnė.

Šioje situacijoje Lietuvos krepšinio klubai ir lyga bus priversta dairytis ir į kitas šalis, kurių praktika gali turėti didžiulę įtaką ateityje, ginčą sprendžiant teismuose, o atnaujintos nacionalinės pirmenybės kitose Europos valstybėse tik pagrįstų tarp LKL žaidėjų netylančias kalbas – lyga priėmė skubotą sprendimą.

Nuotr. BNS

Jei Europos lygos pasektų Azijos čempionatų pavyzdžiu (Kinijos, Japonijos) ir atnaujintų savo pirmenybes, atsirastų dar daugiau klausimų, kurie neturėtų precedento.

Koks tuomet būtų krepšininkų statusas? Ką daryti žaidėjams, kurie sulaukia pasiūlymo iš užsienio ekipos, bet turi sutartį su Lietuvos klubu ir artėjančiam sezonui? Kokiu teisiniu pagrindu buvo nustota mokėti atlyginimus?

BasketNews.lt“ žiniomis, krepšinio agentai klubams jau pateikė šias užklausas, tačiau atsakymų komandų vadovai, bent jau kol kas, neturi.

Sunkiai prognozuoti šios situacijos įvykių kulminaciją galėjo ir Jocytė, pažymėdama, jog klausimų liks ir tuo atveju, jei kitose Europos valstybėse anksčiau ar vėliau bus taip pat nutrauktos pirmenybės.

„Jei kitos Europos lygos atnaujins čempionatus ir paaiškės, jog sustabdymas buvo pakankama priemonė užtikrinti žaidėjų bei sirgalių sveikatos apsaugą, sunku būtų įžvelgti LKL klubų teisėtumą nemokėti savo žaidėjams algų iki sutartos kontrakto pabaigos, – dėstė teisininkė. – Nutraukimas šiuo atveju buvo paskutinė priemonė, kai jau nebėra galimybių išsaugoti čempionatą, o žiūrint į kitų šalių praktiką, galime manyti, jog lietuviai su sprendimu paskubėjo. Vis dėlto turime sulaukti oficialių klubų pozicijų ir argumentų, kad galėtume prognozuoti šios istorijos baigtį.“

LKL sezonas baigėsi, bet panašu, jog jo pratęsimas už aikštelės ribų šiemet prilygs lygos finalų intrigai.

LKL spaudos konferencija po sprendimo nutraukti sezoną:


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (21)
Pezaliai jūs . Visų pirma, kai buvo nutrauktas čempionatas dar nebuvo paskelbtas karantinas. Visų antra , čempionatą sustabdė patys klubai,nors tuo metu masiniai renginiai iki 100 žmonių nebuvo uzdrausti. Pilnai būtų pakakę sustabdyti menesiui ir tasa jau paskelbys karantiną čempionatą nutraukti. Italai nenutraukė nors pas juis didziausias sergamumas siuo metu,jie planuoja daryti astuoneta ,kuris truks tik kelias dienas. Taip kad Force Majeure šiuo atveju nelabai pavyks pritaikyti nes ji neatitinka visų reikalingų sąlygų .
2020-03-17
-6
Atsakyti
uz zalgiri
nutrauke cempionata tik todel kad pinigai pas dauguma klubu jau baigias,todel is esmes ar taip,ar taip zaidejai tu pinigu dar ilgai lauktu.o kadangi zaidejai tai tie patys darbuotojai,tai nuo seno Lietuvoj verslas problemas sprendzia darbuotoju saskaita,tuoj pamatysim kaip prasides masiniai atleidimai ar siuntimai imt neapmokamu atostogu.ir jei kas kalba apie isipareigojimus,tai verslas taip pat turi vertint rizikas,turet santaupu kad galetu uztikrint savo zmonem bent kazkokia pagalba o ne kaip sunis mest i gatve
2020-03-16
+5
Atsakyti
Hmm
Dėl Gailiaus ir kitų besiputopjanciu krepšininkų, tai jie nesupranta kad rėmimas klubų belenkaip atšaukiamas, nes įmonėm ne pyragai. Lošti be žiūrovų? Tai vėl įplaukų netekimas. Iš transliavimo ir reklamų, kurios irgi sumenko joks klubas neišgyvens... O jiem turbūt būtų patike lost tuščiose arenose ir rizikuoti apsikrest nuo infekuoto ir dar alga gauti. O jei neturi pasitaupe juodai dienai, patys kalti.
2020-03-16
+2
Atsakyti
Anonimas
viskas čia normaliai. teisingai pasielgė. po poros mėn niekam jau nebūtų įdomus tas LKL. visiems nuostoliai, ne tik žaidėjams.
2020-03-18
-1
Atsakyti
ulialia
Pradzioje kai tik nutrauke LKL maniau kad paskubejo su sprendimu. Bet kai pasiziuri kokiais tempais europoje plinta virusas, manau tai buvo pats teisingiausias zingsnis, kadangi neteko girdeti apie lietuvoje uzsikretusi krepsininka, ir tai manau yra didziausia visu pergale - sveikata. O mano galva teismuose atsakovas turetu buti ne klubas o LKL. Taciau kai jau paskelbtas karantinas, force majeure yra de facto.
2020-03-16
+15
Atsakyti
Svaigale
Vdu baige, kartu suole su ja sedejau ir pasake, kad nieko nepasake. Nesuprantu kaip tokiai dar magnusone dirbt :DDD
2020-03-16
-3
Atsakyti
?
labai paprastas atsakymas - pažintys, giminės ar panašiai esmė tokia pat kaip viskas lietuvoje šiai dienailietuvoje viską lemia ne ką galvoje nešioji, o kokių pažinčių turi
2020-03-16
-6
Atsakyti
Dunduliams
Privalo išmokėti žaidėjams algas iki sutarties dienos!!! Ar jums uždarius jūsų darbovietę dėl corona viruso, jūs irgi sakysite nėra darbo tai ir neturiu gauti jokios algos ar kompensacijos??? maždaug tipo nėra prekybos, tai nereikia paslaugų, gamybos ar pan, ir darbas baigiasi, tai grįžtate namo ir sėdeti sau ramiai? :DDDDDD
2020-03-16
-6
Atsakyti
Tie kurie komentuoja apie sirgalių nebuvima
pirma 50% viso sporto yra rigged. implaukos butu bet labai minimalios, nes persikeltu viskas i ekranus.. o ar tu statysi ar ziuresi ar abu darysi vistiek jiems saibos nubires.. taip kad 21 amziuje kaip matoma viskas imanoma.. tik reikia pasukt galvas..koronovirusas sudetinga situacija, bet jis gyvenimo nesustabdys visam. as dirbu food imonejime ir jauciuosi nesaugiai zinant jog pas mus viskas "verda", nes reikia aptarnauti uzsidariusius ir isalkusius ir persigandusius JUS.
2020-03-16
-1
Atsakyti
djgaffer
Man tas pasakymas apie paskubėjimą,kad nutraukė čempionatą,tai keistai skamba.Visos šalys beveik čempus nutraukia,karantinas paskelbtas,negali rinktis žmonės masiškai,o čia dar apie perskubėjimą kalba.Tai kaip tik pačiu laiku nutraukė,nes sergančiųjų daugėja.Vis bandoma būti kažkokiais išskirtiniais ir eiti prieš srovę.
2020-03-16
+14
Atsakyti
Duokit paleidziamaji
Gailiuj babkes svarbiausia. isduokit paleidziamaji jam ir tegu lekia lost kur nori, gales kalt babkes kaip jis pats nori. Apie agentus nekalbu kuriem tik babkes galvoje. o sedet ant lovos ir kaltint kluba del tokios situacijos tai...parodo zmogaus vertybes. Ka ne taip?
2020-03-16
+5
Atsakyti
Lietuva teisine valstybė!! Jeigu klubuose dirba prasti teisininkai kurie nera numatę force majore situacijų niekas nėra kaltas. Pasirašytas oficialaus dokumentas sutartis su aiškiais įsipareigojimais kuriuos būtina vykdyti ir visai nesvarbu KORONA virusas ar karas prasidėtų. Mokės tvarkingai visi nuleidę galvas o ateityje bus naujas punktas sutartyse
2020-03-16
Atsakyti
Duokit paleidziamaji
Sutartis pasirasyta ir pinigai mokami uz darba, tai kaip tu teisme irodysi kad dirbai? Jei neatliktas darbas tai kdl reikia moket? o jei nori sita grupele lost tai tegu eina treniruotis, vaziuoja i rungtynes. gaus baudziaka is instanciju ur baigsis sapaliones.
2020-03-16
+6
Atsakyti
Antanas
Bauda zaliai k..vai det ir mest is pirmenybiu
2020-03-16
-16
Atsakyti
AR
jau susirgai?
2020-03-16
+9
Atsakyti
intrigantas
LKL sezonas baigėsi, bet panašu, jog jo pratęsimas už aikštelės ribų šiemet prilygs lygos finalų intrigai. t.p. nebus intrigos?
2020-03-16
+14
Atsakyti
Minde
laimetu teismus klubai pries zaidejus...vien tas situacijos blogejimas kasdien lt ir europoj plius lt karantinas paskelbtas....tsip kad tie supisti agentai nieko nepes
2020-03-16
+13
Atsakyti
Romka
Už ką mokėti vrot kampot , jai varžybų nebėra , iš kur klubas paiims tuos pinigus , nėra rungtynių nėra ir ėvrų. Būtų sutike žaisti ir be žiūrovų xdd , jomajo žaisti be fanų , dar blogiau negu merga tenkinti pirštu Ir vapšė logika turėtu būti tokia visame sporte , nėra žiūrovų fsio nėra ir rungtynių , tai tūrėtu būti neatsėjama dalis , jokių sužaidimų kitose šalyse , nedarant parodijas iš sporto , ir nesvarbu ar tas pavojus vyksta tik vienoje šalyje ar tik viename mieste , juk ale esame viena šeima.
2020-03-16
-5
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 21

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.