Nuotr.: Zuma Press – Scanpix/BasketNews.lt iliustracija
Nuotr. Zuma Press – Scanpix/BasketNews.lt iliustracija

Kai Lietuva ir likęs pasaulis aplaidžiai arba net su pašaipa žiūrėjo į Kinijoje atsiradusį ir šią šalį paralyžiavusį koronavirusą, Sigitas Kavaliauskas draugams kartojo, kad tai – rimti reikalai. Iš arti matęs, kaip nežinomas virusas sustabdė gyvenimą daugiausiai gyventojų turinčioje šalyje, fizinio rengimo treneris įsivaizduoja, kas artimiausiu metu laukia jo gimtinės.

Kavaliauskas sako neturintis patarimų, ką reikėtų veikti per karantiną užsidarius namuose, tačiau jo patirtis Kinijoje sako viena – į situaciją reikia žiūrėti rimtai, imtis visų įmanomų atsargumo priemonių, ir iš to galbūt išeisime tapę geresne visuomene.

Guangdongo „Southern Tigers“ komandoje dirbantis specialistas su šeima buvo išvykęs į Vietnamą, kai Kiniją lyg ledynmetis ėmė kaustyti užsidarymo vajus. Sausio 23 dieną buvo sustabdytas visas Uhano, didžiausio Hubėjaus provincijos miesto, viešasis gyvenimas, o netrukus įkandin jam pasekė ir kiti Kinijos regionai bei miestai.

Visa tai – dėl tuomet dar menkai pažįstamo COVID-19 viruso. Praėjusių metų gruodį gydytojams Kinijoje pastebėjus neįprastus plaučių uždegimo atvejus, susirgimų skaičius sparčiai augo ir Kinijos valdžia ėmėsi dar neregėtų saugumo priemonių.

Uždarytos mokyklos, maitinimo įstaigos ir daugelis parduotuvių, sustojęs viešasis transportas, atšaukti lėktuvų skrydžiai, blokuojami keliai. Tai buvo didžiausias užsirakinimas žmonijos istorijoje.

Kokie tai neeiliniai laikai, Kavaliauskai pajuto vos grįžę iš Vietnamo, kur sutiko kinų naujuosius metus. Su žmona Edita ir dviem sūnumis Sigitas negalėjo paprastai įvažiuoti į Donguaną, miestą, kuriame dirba nuo 2017 metų vasaros.

9 milijonus gyventojų turintis miestas užsivėrė ir didžiulės policijos pajėgos tikrino kiekvieną atvykstantį žmogų. Formavosi milžiniškos automobilių spūstys, tačiau svarbiausia buvo išsiaiškinti, iš kur atvyksta kiekvienas žmogus ir taip sustabdyti viruso plitimą.

Iš nepavojingos teritorijos namo grįžę Kavaliauskai buvo įleisti į Donguaną, tačiau tai, ką jame rado, kaip reikiant nustebino. Anksčiau lyg skruzdėlynas zujęs miestas staiga tapo tuščias – nė vieno žmogaus gatvėse, kavinės užsidariusios, automobiliai nevažinėjo.

Tuščios gatvės Donguane
Tuščios gatvės Donguane
Nuotr. S.Kavaliausko

Kinijos valdžios paliepimu žmonės užsidarė namuose ir jiems nė nekilo mintis elgtis kitaip.

„Žmonės buvo baimėje ir vieni kitus saugojo, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ pasakojo Kavaliauskas. – Nebuvo taip, kad policija gatvėse gaudytų žmones ir lieptų jiems sėdėti namuose. Tiesiog žmonėms pasakyta sėdėti namie ir išlaukti. Ir jie sėdėjo. Buvo kinų, kurie mėnesį neišėjo į lauką.“

Pats Kavaliauskas Donguane buvo vienas iš nedaugelio, kurio gyvenimas pernelyg nesustojo. Jis kasdien sėsdavo ant motorolerio ir pasileisdavo į trumpą, kelių minučių kelionę iki treniruočių salės.

Guangdongo provincija, kuriai priklauso Donguanas, yra viena labiausiai išsivysčiusių Kinijoje ir jos krepšinio komanda tęsė darbus net COVID-19 akivaizdoje. Krepšininkams po naujametinių atostogų buvo liepta grįžti į Donguaną ir „Southern Tigers“ toliau sportavo. Tiesa, tai darė laikydamiesi didžiausių atsargumo priemonių.

Kiekvienam žmogui, prieš įžengiant į treniruočių salę, buvo matuojama temperatūra. Užtekdavo turėti paprastą slogą ar iki 37 laipsnių pakilusią kūno temperatūrą, kad būtumei iš karto siunčiamas į dviejų savaičių karantiną.

„Dabar jau žinoma, kokie žmonės yra rizikos grupėje, kokios ligos pasekmės. Tada mes nieko nežinojome ir ta baimė padėjo, – sakė Kavaliauskas. – Čia nereikia panikuoti, bet bijoti reikia.“

Tokią žinutę jis siunčia visiems Lietuvoje, vis dar galvojantiems, kad koronavirusas nepavojingas. Matęs, kiek aukų pareikalavo viruso išplitimas Hubėjaus provincijoje, ir kaip griežtai buvo sureaguota visoje likusioje Kinijoje, Kavaliauskas kraipė galvą skaitydamas naujienas iš Lietuvos.

Uždarytos krepšinio aikštelės
Uždarytos krepšinio aikštelės
Nuotr. S.Kavaliausko

Trenerį ypač nuvylė garsiai Lietuvoje nuskambėję Ettore Messinos žodžiai, kuriais jis sumenkino koronaviruso grėsmę.

Vasario 27-ąją atvykęs į Kauną žaisti Eurolygos rungtynių su „Žalgiriu“, Milano „AX Armani Exchange“ strategas suirzęs atsakinėjo į klausimus apie virusą, kuris Europoje plisti pradėjo nuo Milano apylinkių.

„Manote, kad mano šalyje dabar yra epidemija, kokią išgyvenome, pavyzdžiui, 15-ajame amžiuje? Ar suprantate apie ką kalbate? – žurnalistų, anot „15min.lt“, klausė Messina. – Ar žinote, kad tikri žmonės kovoja su tikromis ligomis, kaip vėžys ir kitos sunkios ligos? Ar gerbiate šiuos žmones? Žmonės eina iš proto. Bet tai virusas ir skaičiai yra tokie, kaip kitų normaliai sergančių žmonių.“

Galiausiai Messina pajuokavo, kad jei jo komandai nesiseks žaisti, aikštėje krepšininkai pradės kosėti ir taip galbūt išgąsdins varžovus.

Skaitydamas tokius Messinos pasisakymus, Kavaliauskas bijojo, kad tai jo tautiečiams pasiųs netinkamą žinutę.

„Kodėl Messina žiniasklaidoje atsiduria greta medicinos daktaro? – klausė Kavaliauskas. – Mes sugretiname dalykus ir tą pasirinkimą padaryti yra labai sunku. Yra Messina, kurį žmonės žino, ir yra daktaras, kurio nežino. Žmonės paskaitė Messinos interviu ir susiformavo tokią nuomonę. Pažiūrėjo, kaip elgiasi kiti treneriai Lietuvoje, ir priėmė jų nuomonę. Mums lengviau paimti žinomo žmogaus mintis ir gyventi su jomis, o ne klausyti kažko, kas gąsdina.“

Skaičiai, kurie dabar fiksuojami Italijoje, kalba garsiau už bet kokias Messinos mintis. Italijoje registruota daugiau nei 40 tūkst. susirgimų koronavirusu ir tai yra didžiausias skaičius už Kinijos teritorijos, o mirusiųjų (3405) jau dabar yra daugiau nei dvidešimt tris kartus didesnėje Kinijoje (3245).

Donguanas
Donguanas
Nuotr. S.Kavaliausko

Po Messinos žodžių praėjus lygiai dviem savaitėms, Italija užsidarė nuo likusio pasaulio taip pat kaip Kinija, tačiau tokia reakcija daugelio regima kaip stipriai pavėluota.

„Dabar kinai manęs klausia, kodėl Europoje iš karto nestabdėte visko, kodėl iškart nesiėmė veiksmų, – pasakojo Kavaliauskas. – Aiškinu, kad kitokia santvarka, žmonės turi daugiau laisvės, kitaip viską supranta. 

Kai būni Europoje ar Amerikoje, Kinija atrodo kitas pasaulis ir Uhanas skamba kažkoks tolimas ir nežinomas. Užsidarė? Na ir kas, kad užsidarė. Visai kas kita, kai kalbama apie Italiją, kurioje visi yra lankęsi ir žino, koks ten gyvenimas.“

Tai, ką šiomis dienomis išgyvena Europa, JAV ir didesnė dalis Vakarų pasaulio, Kinija jau patyrė. Ji gali didžiuotis ne tik suvaldžiusi viruso plitimą, bet ir kilti iš beveik dviejų mėnesių sąstingio.

Šią savaitę visose Kinijos provincijose, išskyrus Hubėjų, leista atnaujinti viešąjį gyvenimą. Hubėjaus teritorijoje panaikintas draudimas judėti iš miesto į miestą.

Vakar Kinija pranešė nebeužfiksavusi naujų vietinių užkrėtimų – tik atvežtinius. Šiandien naujų vietinių užsikrėtimų vėl neužfiksuota.

Tai – didžiulis šalies pasiekimas, tačiau jis, pasak Kavaliausko, atėjo tik žmonėms susitelkus.

„Kinai dabar labai savimi didžiuojasi, – sakė treneris. – Mes nesuprantame, kas yra Kinija. Atrodo, kad tai – komunizmas ir tai matome tik iš blogosios pusės, bet jis suvaldė šią krizę. Nežinome, kaip bus toliau, bet kinai planuoja atnaujinti krepšinio čempionatą, atidaryti, žmonės vėl gatvėse. Tai – pavyzdys, kaip galima suvaldyti virusą.“

Tai buvo daroma kur kas griežčiau ir kruopščiau nei dabar vyksta Lietuvoje. Nors žmonių judėjimo laisvė Donguane nebuvo visiškai apribota, Kavaliauskas vis tiek kas kartą palikdamas savo gyvenamąjį kvartalą turėdavo atsižymėti prie patikros punkto ir gaudavo lapelį, o grįždamas jį parodydavo, kad būtų įleistas atgal.

Per septynių savaičių užsidarymą Kavaliauskų namuose keturis kartus lankėsi inspektoriai, kurie tikrino, ar laikomasi karantino taisyklių.

Daugiabučiuose liftų valdymo mygtukai buvo padengiami apsaugine plėvele, kuri keičiama kas 4 valandas.

Buvo sukurta speciali programėlė, kuri rodė, kur gyveno koronavirusu apsikrėtę asmenys, kokios jų būsenos, kur apsikrėtė ir t.t.

Donguanas
Donguanas
Nuotr. S.Kavaliausko

Prie parduotuvių žmonėms matuojama temperatūra, į vaistines pirkėjai neįleidžiami – viskas parduodama lauke. Absoliučiai visi žmonės gatvėse vaikšto su kaukėmis, nors šios apsaugos priemonės efektyvumu Vakaruose irgi abejojama.

„Žmonės sako, kad kaukė nepadeda. Taip, nepadeda neapsikrėsti, bet padeda neapkrėsti kitų“, – aiškino Kavaliauskas.

Jo pasaulyje gyvenimas grįžta į įprastas vėžes. Į Donguaną sugrįžo „Southern Tigers“ komandai atstovaujantis Sonny Weemsas, kuris, kaip ir kitų komandų legionieriai, užsidaro dviejų savaičių karantinui.

Jeigu nenutiks nieko netikėto, planuojama, kad balandžio 15 dieną dviejuose Kinijos miestuose prasitęs krepšinio pirmenybės. Į šiuos miestus atvyks po 10 komandų, kurios per dvi savaites visos žais tarpusavyje, iš viso – po 9 rungtynes.

Žaidžiama bus be žiūrovų, tačiau tai – pirmieji ženklai, kad situacija taisosi.

Žmonės Kinijoje pasiilgo pramogų. Sustojus krepšiniui, „Southern Tigers“ savo fanams net tiesiogiai transliavo komandos treniruotę.

„Tokių emocijų reikia. Žmonės pasiilgę krepšinio, nors per televiziją ir kartojo daug rungtynių. Bet žmonės tai iškentėjo ir dabar viskas grįžta“, – sakė Kavaliauskas.

Nors Kinijoje įprastas gyvenimas grįžta, Kavaliauskas nedrįsta prognozuoti, kada tuo džiaugtis galės europiečiai. Čia – daugybė atskirų šalių su skirtingomis situacijomis.

Visgi viena, anot Kavaliausko, reikia suprasti visiems: pasėdėti namuose mėnesį ar du tikrai nėra blogiausia, kas gali nutikti gyvenime.

„Mūsų seneliai buvo išvežti į Sibirą, viską prarado, bet sugrįžę vis tiek susikūrė gyvenimus. Norite pasakyti, mes negalime pabūti namuose su internetu ir televizoriumi? – klausė Kavaliauskas. – Man buvo pasaka leisti laiką su šeima, matyti vaikus žaidžiančius, žaisti kartu su jais. Man tas laikas buvo tik į naudą.

Negaliu duoti patarimų, ką veikti per karantiną, nes kiekvienas žmogus skirtingas, turi savo pomėgius. Bet pabūti namie mėnesį ar blogiausiu atveju – du tikrai nemanau, kad neįmanoma.“


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (2)
As
Vat cia yra rimtas, protingas, issimokslines, intelektualus treneris. Tai ne klounas Mikalauskas, kuris solidaus amziaus, bet elgiasi kaip koks nevisprotis, kazkoki pigu sou su Motiejunu kuria... Pseudo treneris ten, asmeninis Motiejuno, visur varineja, atseit labai daug sportuoja, net Kinijoj viesbucio svetaineje darbuojasi, bet Motiejunas rinktineje 3 kartus per aikste perbeges vos ant koju pastovi. Negana visko, dar per sporto zinias vosuomenei ant trusiku pries pora dienu demonstruojasi... Reziume - pagarba Kavaliauskui ir duok dieve dar bent kiek protelio Motiejuno klapciukui Mikalauskui.
2020-03-21
-1
Atsakyti
Smodis
protingas vyras, protingai sneka
2020-03-21
+4
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 2

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.