Koronavirusui sustabdžius krepšinio sezonus visame pasaulyje, tinklalapis „BasketNews.lt“ siūlo prisiminti klasikines įvairių lygų rungtynes. Kas dieną pateiksime jums po vieną atrinktą susitikimą, kurį aprašysime ir pakviesime peržiūrėti laisvu laiku.
Dvyliktoji dvikova – dramatiškai pasibaigęs 1996-ųjų Eurolygos finalas tarp Atėnų „Panathinaikos“ ir „Barcelonos“, o jame pirmaisiais smuikais komandose griežė NBA legenda Dominique'as Wilkinsas ir lietuvis Artūras Karnišovas.
Tuomet Eurolygoje dalyvavo 16 klubų, o finale žaidusių komandų kelias iki finalo ketverto Paryžiuje klostėsi skirtingai.
„Panathinaikos“, kuri vasarą sudrebino žaidėjų rinką ir įsigijo savo laiku 30 taškų vidurkį NBA turėjusį Wilkinsą, dar turėjo žaisti atrankos varžybas, kuriose bendru dviejų rungtynių rezultatu 145:122 įveikė Kauno „Žalgirį“.
Nors, būdamas 36-erių, Wilkinsas ir dominavo Eurolygoje (vid. 20,1 tšk., 7,4 atk. kam.), reguliariajame sezone „Pao“ kelias nebuvo rožėmis klotas ir jie per 14 rungtynių iškovojo 9 pergales bei liko 3-ioje grupės vietoje, kas reiškė namų aikštės pranašumo neturėjimas ketvirtfinalyje.
Vis dėlto Božidaro Malkovičiaus treniruojami „žalieji“ sugebėjo trečiosiose tarpusavio rungtynėse Trevize 65:64 palaužti vietos „Benetton“ ir laimėti seriją 2-1.
Tuo metu „Barcelonos“ kelias iki finalo ketverto Paryžiuje buvo gerokai lengvesnis – 1995-ųjų vasarą į komandą pasikviestas Karnišovas iškart tapo katalonų lyderiu, o lietuvio vedama ekipa reguliariajame sezone iškovojo 10 pergalių ir grupėje užėmė 1-ąją vietą.
Ketvirtfinalyje Aito Reneseso auklėtiniai pasismagino su Stambulo „Ulker“, kurį abu kartus sutriuškino bent 30 taškų persvara.
Finalo ketvertas Paryžiuje prasidėjo Wilkinso benefisu, kuris pusfinalyje pelnė 35 taškus, atkovojo 8 kamuolius ir atvedė „Panathinaikos“ į pergalę mūšyje su favoritu laikytu Maskvos CSKA – 81:71.

Antrajame pusfinalyje laukė „El Clasico“, kuriame „Barcelona“ panaikino 15 taškų deficitą ir įveikė amžiną varžovą Madrido „Real“ 76:66. Karnišovas nugalėtojams pelnė 24 taškus, atkovojo 6 kamuolius ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus.
Finale žiūrovų laukė tikras spektaklis, o jų atomazga krepšinio visuomenėje sukėlė diskusijas dėl teisėjų sprendimų.
Pirmoje mačo dalyje graikai dominavo aikštėje ir įgijo dviženklį pranašumą (35:23), o varžovų gynybos gniaužtuose strigęs Karnišovas buvo surinkęs vos 6 taškus.
Vaizdas aikštėje nesikeitė ir po pertraukos bei atrodė, kad „Pao“ užtikrintai iškovos pirmąjį klubo istorijoje Eurolygos trofėjų, likus 5 minutėms pirmaudama dviženkle persvara (57:44).
Tuomet iniciatyvos emėsi Karnišovas, pelnęs 5 taškus paeiliui ir per minutę „Panathinaikos“ pranašumas ištirpo iki 6 taškų (51:57), tačiau Atėnų klubas 50 sekundžių atkarpą laimėjo 6:1 ir po Wilkinso taškų greitoje atakoje susigrąžino dviženklę persvarą – 63:52.
Tai dar nebuvo vakaras – Karnišovas toliau ant savo pečių tempė katalonus, iš pradžių pataikęs du dvitaškius paeiliui, likus žaisti 100 sekundžių smeigė tritaškį ir komandas teskyrė 5 taškai – 61:66.
Iki rungtynių pabaigos likus minutei, „Barcelona“ sumažino atsilikimą iki minimumo (66:67), o kitoje aikštės pusėje iš pradžių Wilkinsas nepataikė iš po krepšio, o „Pao“ atkovojus kamuolį puolime, likus 6 sekundėms, jį prarado Stojanas Vrankovičius ir katalonai pasileido į greitą puolimą.
Tai, kas įvyko paskutinėje atakoje, sunku paaiškinti – rungtynių laikrodis sustojo, likus 4,9 sekundės iki rungtynių pabaigos, o kamuolį laisvas prie krepšio gavęs Jose Montero sudelsė ir jo metimą blokavo iš toli parbėgęs tas pats Vrankovičius. Rungtynių laikrodis atsigavo tik Ispanijos klubui atkovojus kamuolį puolime, bet per likusį laiką jiems nieko nuveikti nebepavyko.
Po rungtynių „Barca“ užpildė protestą, apeliuodami, jog Vrankovičiaus blokas Montero buvo atliktas jau kamuoliui besileidžiant į krepšį, tačiau katalonai liko nieko nepešę, o lemiamoje kovoje 16 taškų pelnęs ir 10 kamuolių atkovojęs Wilkinsas buvo pripažintas finalo ketverto MVP.
Neabejojama, jog jei titulą būtų laimėjusi „Barcelona“, finalo ketverto MVP apdovanojimas keliautų į Karnišovo rankas, kuris finale pelnė 23 taškus, atkovojo 8 kamuolius ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus.
Iš viso 1995-1996 metų Eurolygos sezone, būdamas 24-erių, 204 cm ūgio lietuvis vidutiniškai pelnė po 20,7 taško, atkovojo po 6,7 kamuolio ir atliko po 2,2 rezultatyvaus perdavimo.
„BasketNews.lt“ siūlo prisiminti:
- Krepšinio klasika: geriausias Sabonio šansas tapti NBA čempionu
- Krepšinio klasika: rekordinę auditoriją sutraukęs Jordano sugrįžimas į NBA
- Krepšinio klasika: Printezio metimas, vainikavęs neįtikėtiną „Olympiakos“ triumfą
- Krepšinio klasika: Lietuvos rinktinės triumfas prieš JAV ir nepamirštamas Šaro šou
- Krepšinio klasika: fantastiška Nowitzki ir Navarro akistata 2005-ųjų EČ pusfinalyje
- Krepšinio klasika: siautėjusio Macijausko 40-ies taškų šou Eurolygoje
- Krepšinio klasika: auksinių JAV ir Ispanijos kartų mūšyje – Bryanto atsisveikinimas su rinktine
- Krepšinio klasika: vienas įspūdingiausių išsigelbėjimų NBA finalų istorijoje
- Krepšinio klasika: įspūdingas Kleizos šou, išgelbėjęs Lietuvos rinktinę Europos čempionate
- Krepšinio klasika: fenomenalus Štombergo tritaškių lietus, kuriam niekas neprilygo iki šiol
- Krepšinio klasika: istorinis Jordano šūvis, išplėšęs šeštąjį „Bulls“ titulą