Mantas Kalnietis ir Martynas Gecevičius Rudy Fernandezo metimą palydėjo tik akimis Nuotr.: Fotodiena.lt/R.Dačkus
Kamuolio vienu siekdavo net keturi krepšininkai Nuotr.: Fotodiena.lt/R.Dačkus
Lino Kleizos ir Rudy Fernandezo grumtynės baudos aikštelėje Nuotr.: Fotodiena.lt/R.Dačkus
Ispanijos krepšininkai po pralaimėjimo lietuviams aikštę paliko panarintomis galvomis Nuotr.: Fotodiena.lt/R.Dačkus
Martynas Pocius mače su ispanais buvo vienas svarbiausių Lietuvos rinktinės žaidėjų Nuotr.: Fotodiena.lt/R.Dačkus

Koronavirusui sustabdžius krepšinio sezonus visame pasaulyje, tinklalapis „BasketNews.lt“ siūlo prisiminti klasikines įvairių lygų rungtynes. Kas dieną pateiksime jums po vieną atrinktą susitikimą, kurį aprašysime ir pakviesime peržiūrėti laisvu laiku.

Septynioliktoji dvikova – 2010-ųjų pasaulio čempionato rungtynės, kuriose Lietuvos rinktinė stebuklingai išsigelbėjo mūšyje su Ispanija.

2010-ųjų pasaulio čempionatas vyko Turkijoje, o į jį vardinį kvietimą gavusi Lietuvos rinktinė D grupės kovas žaidė Izmire.

Į pirmenybes Turkijoje atstovauti rinktinei neatvyko būrys tuometinių Lietuvos krepšinio žvaigždžių ir dėl to treneris Kęstutis Kemzūra čempionate buvo priverstas remtis jauna sudėtimi.

Lietuviai čempionatą pradėjo sunkiomis pergalėmis prieš Naująją Zelandiją (92:79) ir Kanada (70:68), o trečiosiose rungtynėse laukė Europos ir pasaulio čempionų ispanų iššūkis, kur varžovai buvo laikomi aiškiais favoritais.

Sergio Scariolo treniruojamai Ispanijai čempionate Turkijoje atstovavo tokios žvaigždės kaip Juanas Carlosas Navarro, Rudy Fernandezas, Marcas Gasolis, Jorge Garbajosa, Ricky Rubio, Sergio Lullas ar Felipe Reyesas ir jie su prancūzais buvo laikomi D grupės favoritais.

Ispanijos rinktinė turnyrą pradėjo pralaimėjimu Prancūzijai (66:72), tačiau po to reabilitavosi dvikovoje su zelandais (101:84), o dvikovą su lietuviais pradėjo galingai ir antrojo kėlinio pradžioje turėjo jau 15 taškų persvarą – 26:11.

Lietuviams antrajame kėlinyje buvo trumpam pavykę apkarpyti deficitą (33:38), tačiau vieni iš čempionato favoritų surengė dar vieną galingą spurtą ir 26-ąją minutę įgijo rekordinį 18 taškų pranašumą – 61:43.

Vis dėlto lietuviai nekėlė baltos vėliavos ir, Jono Mačiulio įkvėpti, užbaigė kėlinį atkarpa 10:3 bei prieš lemiamą ketvirtį sumažino deficitą iki 11 taškų, taip atgaivindami gausiai Turkijoje susirinkusių Lietuvos sirgalių viltis – 53:64.

Fotogalerija

Ispanų problemos ketvirtajame kėlinyje nesibaigė – Linas Kleiza ir Mačiulis ketvirtį pradėjo dvitaškiais, vėliau tas pats Mačiulis dar dvi atakas paeiliui užbaigė dėjimais, o po dar vienos varžovų klaidos Martynas Pocius pasižymėjo greitajame puolime – 63:64.

Likus pusšeštos minutės iki mačo pabaigos, Lietuvos rinktinės spurtą iki 23:5 pratęsė tas pats Pocius, smeigęs tritaškį ir išlyginęs rezultatą – 66:66.

Scariolo auklėtiniams pavyko atsitiesti po šalto dušo ir likus dviem minutėms jie buvo priekyje (71:68), tačiau tuomet Mantas Kalnietis smeigė tritaškį, o prasidėjus lemiamai rungtynių minutei rezultatas švieslentėje degė lygus – 71:71.

Lyderio vaidmens ėmėsi Kleiza, sunkiu dvitaškiu metimu likus 39 sekundėms išvedęs lietuvius į priekį (73:71), o vėliau realizavęs baudas, po kurių ispanams sėkmingos atakos sukurti nebepavyko – 76:73.

„Rungtynių pabaigoje noriu imtis atsakomybės ant savęs. Jie gerai mane dengė, ypač antroje mačo dalyje, bet rungtynių pabaigoje noriu matyti kamuolį savo rankose ir priimti sprendimus“, – tuomet dvikovos pabaigą komentavo Kleiza.

„Sunku kažką pasakyti, nes tai mums buvo puikios rungtynės. Labai didžiuojuosi savo vyrais, nes mes kovėmės. Atsilikome net 18 taškų, bet nenuleidome rankų. Visi penki vaikinai aikštėje kovėsi kaip vienas“, – po pergalės triumfavo Kemzūra.

Rezultatyviausiai žaidęs Kleiza nugalėtojams pelnė 17 taškų ir atkovojo 8 kamuolius, po 13 pridėjo Mačiulis su Pociumi, 12 – Kalnietis. Varžovų ekipoje išsiskyrė po 18 taškų surinkę Marcas Gasolis ir Navarro.

2010-ųjų pasaulio čempionate lietuviai nukeliavo iki pusfinalio, kur nusileido JAV rinktinei (74:89), o, kaip paaiškėjo vėliau, tai buvo vienintelis Kemzūros auklėtinių pralaimėjimas pirmenybėse.

Kovoje dėl bronzos Lietuvos krepšininkai 99:88 palaužė Serbijos rinktinę, o po 19 taškų pirmenybėse rinkęs Kleiza pateko į turnyro simbolinį penketą.