„Mūsų siekis – septintas čempionų trofėjus“, – Čikagos „Bulls“ spaudos konferencijoje, kurioje buvo pristatytas kaip naujasis vykdantysis krepšinio operacijų viceprezidentas, išrėžė Artūras Karnišovas.
Be abejo, šis tikslas yra ilgalaikėje perspektyvoje, tad tinklalapis „BasketNews.lt“ siūlo apžvelgti esamą „Bulls“ sudėtį, padėtį algų kepurėje ir įvertinti, su kokiais įrankiais Karnišovas pasitiks savo naująjį iššūkį.
Komandos žvaigždė – Zachas LaVine‘as
Nėra jokių abejonių, kad geriausią karjeros sezoną sužaidęs Zachas LaVine‘as yra „Bulls“ vedlys. Puikiomis atletinėmis savybėmis išsiskiriantis gynėjas šiemet į savo arsenalą pridėjo ir dar vieną ginklą – tritaškius metimus.
LaVine‘as šį sezoną vidutiniškai išmetė po 8,1 tritaškio, iš kurių tikslą pasiekė 3,1 tolimo metimo. Abu šie skaičiai geriausi krepšininko karjeroje. Geriausią statistiką LaVine‘as taip pat demonstruoja rezultatyvumo (vid. 25,5 tšk.), atkovotų (vid. 4,8) ir perimtų (1,5) kamuolių grafose.
Pagalvojus apie NBA žvaigždes, LaVine‘o pavardė tikriausiai nėra pirmoji, kuri šauna į galvą. LaVine‘o pavardė veikiausiai nesisieja ir su čempionų titulą nukalti galinčiu krepšininku, tačiau jis yra geriausia, ką turi „Bulls“.
Juolab, kad LaVine‘ui motyvacijos netrūksta. Praėjusią savaitę paklaustas apie pokyčius vadovybėje, LaVine‘as neslėpė, kad jo pagrindinis tikslas – laimėti.
„Tiesiog noriu būti vietoje, kur galiu laimėti. Aš esu laimintis žaidėjas ir darysiu viską, kad tik pasiektume pergalių. Manau, kad ir pernai, ir šiemet turėjau būti „Visų žvaigždžių“ rungtynių dalyviu, tačiau tai (nepatekimas) manęs nesustabdys. Tiesiog noriu laimėti, nes viskas ateina su pergalėmis“, – ESPN sakė LaVine‘as.
25-eri toli gražu nėra riba, ties kuria sustoja žaidėjo tobulėjimas, o galimi pokyčiai vyr. trenerio poste dar labiau gali išlaisvinti LaVine‘ą bei pridėti jam papildomos motyvacijos, tad bent jau kol kas komanda turėtų būti lipdoma aplink šį krepšininką.
Talentų fronte – nemažai žadanti trijulė
„Bulls“ trejus metus paeiliui naujokų biržoje rinkosi septintuoju šaukimu ir bent jau kol kas šie pasirinkimai atrodo kaip galintys duoti naudos komandai.
Be abejo, ryškiausiu talentu laikomas 2017-aisiais pasirinktas Lauri Markkanenas. Tiesa, puikiai antrąjį karjeros sezoną sužaidusio suomio žaidimo kreivė šiemet kaip reikiant smuko.
Puolėjo rezultatyvumas krito per keturis taškus, o atkovotų kamuolių statistika – per 2,8 kamuolio.
MIN | 2P M/A | 3P M/A | FT M/A | REB | AS | ST | TO | BS | PF | PTS | |
19/20 | 29:21 | 51.8% 142/274 | 34.4% 109/317 | 82.4% 126/153 | 6.3 5.1/1.2 | 1.5 | 0.8 | 1.6 | 0.5 | 1.9 | 14.7 |
18/19 | 31:47 | 47.9% 222/463 | 36.1% 120/332 | 87.2% 170/195 | 9.1 7.7/1.4 | 1.4 | 0.7 | 1.7 | 0.6 | 2.3 | 18.7 |
Dėl tokio krepšininko nuosmukio daugiausiai kritikos susilaukė vyriausiasis treneris Jimas Boylenas, kuris neišnaudojo Markkaneno sugebėjimų arčiau krepšio ir statydavo jį į pozicijas, kuriose jis tiesiog turėdavo atlikti metimus.
Paskelbus apie NBA sezono sustabdymą, pasirodė pranešimų, kuriuose buvo teigiama, kad Markkanenas nori palikti „Bulls“. Vis tik tokios kalbos buvo dar prieš Karnišovo atvykimą, tad galbūt lietuviui pavyks įtikinti Markkaneną pasilikti Čikagoje.
2018-aisiais „Bulls“ pasikvietė Wendellį Carterį. Ne pats aukščiausias (206 cm) vidurio puolėjas, tačiau pakankamai mobilus, jog galėtų dengti bent kelias skirtingas pozicijas.
Antrąjį sezoną NBA sužaidęs 21-erių puolėjas šiemet jau taikėsi ir į dvigubo dublio statistiką – vidutiniškai rinko po 11,3 taško nei atkovojo po 9,4 kamuolio.
Vis dėlto Carteriui reiktų pagerinti metimą. Bent jau kol kas puolėjas praktiškai nekelia grėsmės prie tritaškio linijos (21 proc. taiklumas) ir šį trūkumą bando kompensuoti solidžiu judesių arsenalu arčiau krepšio.

2019-aisiais „Bulls“ patikėjo Coby White‘u, kuris buksavo didžiąją dalį sezono, bet užsikūrė prieš pat sezono sustabdymą.
Per paskutines 10 rungtynių įžaidėjas vidutiniškai rinko po 26,1 taško ir 4,4 rezultatyvaus perdavimo bei spėjo įrašyti save į istoriją kaip pirmasis NBA naujokas nuo 1982-ųjų, kuriam pavyko pelnyti 30 taškų trejas rungtynes paeiliui kylant nuo atsarginių žaidėjų suolelio.
Be abejo, 10 rungtynių neturėtų būti faktorius, pagal kurį būtų galima vertinti krepšininko potencialą ir jo žaidimą, tačiau toks galimas energijos pliūpsnis nuo atsarginių žaidėjų suolelio Karnišovą turėtų nuteikti pozityviai.
2020-ųjų ir 2021-ųjų laisvųjų agentų rinka
Labai realu, kad artėjantis tarpsezonis Karnišovui nebus itin užimtas. To priežastis – „Bulls“ jau praktiškai turi surinktą sudėtį 2020-2021 m. sezonui.
Su Čikagos ekipa garantuotas sutartis minėtajam sezonui turi jau 11 krepšininkų, o šį sezoną dėl traumos tik 14 rungtynių sužaidęs Otto Porteris turės teisę rinktis dėl turimos sutarties pratęsimo dar vieneriams metams. Jeigu puolėjas pasinaudos tokia galimybe, jis uždirbs 28,5 mln. JAV dolerių, tad galima neabejoti, kad „Bulls“ komandoje kontraktus turės 12 krepšininkų.
„Bulls“ šių metų naujokų biržoje turės du šaukimus ir, jeigu sutartys bus pasirašytos su abiem žaidėjais, tokiu atveju krepšininkų, turinčių kontraktus, skaičius išauga iki 14, o tai palieka viso labo vieną laisvą vietą sudėtyje.
Be abejo, vienas ar keli žaidėjai gali būti atleisti ar išmainyti, tačiau tai bendro paveikslo veikiausiai nekeis. Juolab, kad Porterio kontraktas galutinai palaidos viltis prisivilioti bent kiek pajėgesnį laisvąjį agentą, nes „Bulls“ algų kepurė bus tiesiog užkišta.
Tiesa, 2020-ųjų laisvųjų agentų rinka ganėtinai silpna. Bene ryškiausi žaidėjai, neturėsiantys kontrakto po šio sezono, yra Danilo Gallinari, Fredas VanVleetas, Montrezlas Harrellas ar Goranas Dragičius.
Savo sutartį turėtų nutraukti Anthony Davisas, tačiau galima beveik neabejoti, kad jis sudarys naują kontraktą su Los Andželo „Lakers“. Brandonas Ingramas ir Bogdanas Bogdanovičius bus apribotieji laisvieji agentai, tad veikiausiai bus išlaikyti jų esamų komandų.
Paminėjimo vertas ir Gordonas Haywardas, kuris taip pat turės teisę nutraukti sutartį. Vis tik toks scenarijus yra praktiškai nerealus, nes pratęsus sutartį su Bostono „Celtics“ Haywardas uždirbs 32 mln. JAV dolerių.

2021-ieji. Štai čia reikalai tampa itin įdomūs, nes skirtingai nei šiemet, laisvųjų agentų pavardžių svoris yra bent keliais kartais didesnis, tačiau prieš tai apžvelkime „Bulls“ situaciją.
2021-2022 m. sezonui „Bulls“ garantuotas sutartis turi su 4 žaidėjais. LaVine‘as uždirbs 19,5 mln. JAV dolerių, Thaddeusas Youngas – 14,2 mln., o Tomašas Satoransky – 10 mln. Kur kas kuklesnį, 1,8 mln. dolerių atlygį, gaus Danielis Gaffordas.
Vis dėlto Youngas ir Satoransky minėtojo sezono Čikagoje gali net nepradėti. Youngo sutartyje garantuota pinigų suma yra 6 mln., kuomet Satoransky – 5 mln. Iki 2021 m. birželio 30-osios „Bulls“ gali nutraukti sutartis su šiais žaidėjais ir susitarti dėl pinigų išmokėjimo per tam tikrą laiką.
Pavyzdys: su Satoransky sutariama nutraukti kontraktą ir išmokėti 5 mln. dolerių per penkerius metus.
Čikagos ekipa šiuo metu 2021-2022 m. sezonui turi ir keturias negarantuotas sutartis su Wendelliu Carteriu, Coby White‘u, Chandleriu Hutchisonu ir Ryanu Arcidiacono.
Ar šie krepšininkai žais „Bulls“ gretose, priklausys nuo paties klubo, kuris turės teisę pasirinkti, ar pratęsti su jais sutartis. Didžiausias atlyginimas, kuris priklauso Carteriui, siekia 6,9 mln.
Vis tik kertinis taškas, nuo kurio priklausys, kokią veiksmų laisvę laisvųjų agentų rinkoje turės „Bulls“, yra Markkaneno kontrakto situacija.
Suomio sutartis baigiasi po 2020-2021 m. sezono, tad didžiausias klausimas bus kokį kontraktą siūlyti puolėjui.
Remiantis Danny Leroux iš „The Athletic“ duomenimis, maksimalios vertės kontraktas iki 6 m. patirties NBA turinčiam žaidėjui per pirmus kontrakto metus atneš 28,8 mln. dolerių. Bent jau šiuo metu Markkanenas vargiai yra vertas tokių pinigų, o sudarius tokią sutartį, pasirašyti ryškesnę žvaigždę nebeleistų situacija algų kepurėje.
Tiesa, būsimas Markkaneno bei kitų krepšininkų atlyginimai gali ženkliai susitraukti. Koronaviruso pandemija ir NBA konfliktas su Kinija lėmė nemažus nuostolius su krepšiniu susijusiomis pajamoms, kurios turi įtaką algų kepurei. Šiuo metu prognozuojama, kad algų kepurė tikrai trauksis, o kai kurie ekspertai spėja, jog algų kepurė gali sumažėti ir daugmaž 20 mln. JAV dolerių.
Kalbant apie žvaigždes, 2021-ųjų vasarą jų netrūks. Tarp jų – Kawhi Leonardas, LeBronas Jamesas, Paulas George‘as, Chrisas Paulas, Blake‘as Griffinas. Paminėjimo verti yra ir Jrue Holiday bei Spenceris Dinwiddie. Tiesa, visi šie krepšininkai turės teisę rinktis ar pratęsti esamas sutartis, tad teoriškai 2021-aisiais laisvaisiais agentais jie gali ir netapti.
Tuo metu neapribotaisiais laisvaisiais agentais taps tokie žaidėjai kaip Giannis Antetokounmpo, Gordonas Haywardas, Mike‘as Conley, DeMaras DeRozanas, Rudy Gobertas, Victoras Oladipo, Andre Drummondas, Stevenas Adamsas.
Paminėti galima ir Anthony Davisą, tačiau realiausias scenarijus, jog „Lakers“ puolėjas po šio sezono nutrauks esamą sutartį ir sudarys naują ilgalaikį kontraktą su Los Andželo ekipa, tad jo 2021-ųjų laisvųjų agentų rinkoje greičiausiai neišvysime.
Išskirti vertėtų ir kelis 2021-ųjų vasaros laisvuosius apribotus agentus. Tarp jų bus Donovanas Mitchellas, Lonzo Ballas, Jaysonas Tatumas, De‘Aronas Foxas, Bamas Adebayo, Kyle‘as Kuzma bei šį sezoną sublizgėjęs Kendrickas Nunnas.
Žinoma, dalis išvardytų krepšininkų liks esamosiose komandose, dalies nedomins pats „Bulls“ klubas ir jo vizija, tačiau pasirinkimo prasme 2020-ųjų rinka nė pro kur neprilygsta 2021-iesiems.
Vis tik, jeigu „Bulls“ įtikintų Markkaneną likti už klubui palankų kontraktą, pagal kurį suomis gautų apie 15-17 mln. dolerių per sezoną, tuomet vilioti laisvuosius agentus taptų lengvesnė užduotis vien dėl galimybės siūlyti didesnį uždarbį. Tačiau net ir tokiu atveju derėtų išlikti realistais: labai tikėtina, kad „Bulls“ po vienerių metų vis dar nebus patraukli vieta laisviesiems agentams.
Karnišovą Čikagoje pasitiks panaši situacija, kaip ir Denveryje. Greičiausias būdas iškilti ir grįžti į elitą bus sėkmingas darbas naujokų biržose bei jaunųjų talentų ugdymas.
Su „Nuggets“ organizacija nuo 2013-ųjų dirbęs Karnišovas arčiausiai titulo buvo pernai, kuomet Denverio ekipa septynių rungtynių dramoje krito Vakarų konferencijos pusfinalyje. Ar per ganėtinai trumpą laiką jam pavyks prikelti ir „Bulls“?