Nuotr.: RKL
Nuotr. RKL

Beveik du mėnesius Regionų krepšinio lygoje (RKL) tvyrojusią nežinomybę išsklaidęs kontroversiškas sprendimas nutraukti sezoną dėl COVID-19 pandemijos įžiebė didžiulę kibirkštį. Spręsti neeilinę situaciją lygos vadovams besiremiant įstatais buvo pavesta antrajam valdymo organui – Vykdomajam komitetui.

Iš aštuonių jame dalyvavusių narių šeši pasisakė už 2019-2020 m. sezono nutraukimą. Komandų išsidėstymas paskelbtas remiantis vasario pabaigoje pasibaigusio reguliariojo sezono turnyrine lentele, nors prieš kovų įšaldymą klubai jau spėjo pradėti atkrintamąsias, kai kurie iš jų – ir įveikti pirmąjį aštuntfinalio etapą.

Tinklalapio „BasketNews.lt“ žiniomis, Vykdomajame komitete balsavo prezidentas Vaidas Jurgilas, viceprezidentas Donatas Kisielius, Garbės prezidentas Arvydas Kregždė ir penkių komandų atstovai. Didžioji dalis iš jų nebeturėjo intereso ieškoti išeičių sezono tęsiniui, kadangi jų komandos baigė pasirodymą reguliariajame sezone arba iškrito pirmajame atkrintamųjų varžybų etape.

Nusprendė už visus

Dvi stipriausios Lietuvos lygos, Lietuvos krepšinio lyga (LKL) ir Nacionalinė krepšinio lyga (NKL), sezono klausimą uždarė staigiai – kovo 13-ąją, dar prieš šalyje įvestą karantiną kovo 16-ąją. Tokie nutarimai sukėlė didžiulį atgarsį dėl perdėtos skubos, bet vėliau pasitvirtino. 

Tuo metu trečioji struktūrinė šalies lyga RKL delsė. Tą pačią kovo 13-ąją čempionatas buvo sustabdytas, o jau kitą savaitę buvo inicijuotas dialogas su komandomis. „BasketNews.lt“ žiniomis, dvylika iš aštuoniolikos A ir B divizionų atkrintamosiose kovojusių ekipų išreiškė norą atnaujinti sezoną, kai bus užtikrinta sveikatos apsauga.

Bėgant savaitėms, ryšys su komandų atstovais iš lygos pusės blėso, kol galiausiai buvo išplatintas galutinis sprendimas. Apie jį klubai sužinojo gerokai anksčiau ir nesėkmingai bandė teisiniu keliu užkardyti jo išėjimui į dienos šviesą.

„Situaciją vertiname vienareikšmiškai tik neigiamai, nes sprendimas priimtas tiesiog buldozeriu, praktiškai nepaisant komandų nuomonės, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ sakė antroje vietoje reguliariajame sezone likusio Kauno „Atleto-LSU“ vadovas Raimundas Miladauskas. – Jie savo sprendimą teisina vienu įstatų punktu: 7.4. punktas – kolegialus valdymo organas Vykdomasis komitetas sprendžia visus RKL asociacijos klausimus, kurie neįeina į Visuotinės konferencijos, t.y. aukščiausio valdymo organo, kompetenciją.

Jie vadovaudamiesi šiuo punktu sprendžia, kad turi teisę nutraukti čempionatą. Tuo metu Visuotinė konferencija pradeda čempionatą – tvirtina kiekvieno sezono nuostatus. Tai tokiu atveju pradėti čempionatą aukščiausias valdymo organas yra reikalingas, o pabaigti čempionatą, kas yra unikalus sprendimas, aukščiausio valdymo organo, pasirodo, nereikia. Mūsų nuomone, tai – netoleruotina, tai turėtų būti daroma komandų valia.“

Lygos prezidentas Vaidas Jurgilas neigė, jog nebuvo atsižvelgta į klubų pozicijas.

„Mes kaip tik ir išklausėme visų komandų nuomones, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ teigė jis. – Lygos direktorius surašė visų komandų nuomones, sprendimo priimti negalėjome, tada sušaukėme Vykdomąjį komitetą, jis pasisakė ir prabalsavo. 22 komandos atsiuntė nuomonę – 16 ekipų balsavo nutraukti, 6 – pratęsti, kitos susilaikė. Dabar net ir visos komandos, kurios balsavo dėl konferencijos… Niekas nenori žaisti, iš viso neturi nei finansų, nei galimybių. Galbūt dvi komandos norėtų žaisti – „Atletas-LSU“ ir dar kas.“

Pirmąją vietą A diviziono reguliariajame sezone užėmusi Vilkaviškio „Perlo“ ekipa kilusias diskusijas stebėjo iš šalies, tačiau turėjo aiškią poziciją – nutraukti čempionatą. Klubo atstovas Rokas Šlivinskas pasigedo staigesnės lygos reakcijos į situaciją, bet spaudimo nedarė dėl šventos ramybės.

„Jeigu LKL ir NKL būtų neskelbę čempionų, būčiau sakęs, kad ir mes turime neskelbti, nes dabar mums yra perėjimas į NKL, – tvirtino Šlivinskas. – Jeigu mūsų būtų nepaskelbę, tai mes tą šansą kaip ir prarandame. Buvo užduoti geri klausimai ir kitų klubų vadovams, ką jie būtų darę, jeigu jie būtų buvę pirmi. Mes nesiginčijome, nekėlėme problemų, laukėme sprendimo ir sakėme, kad bus, kaip bus. Jeigu dabar būtų atnaujinę čempionatą, aš iš karto buvau sakęs, kad mes tikrai nežaisime ir nerizikuosime savo žaidėjų sveikata. 

Dabar tas sprendimas atrodo juokingai, nes jis buvo labai ilgai lauktas ir nepriimtas. Būtų paskelbę tada, kai nutraukė NKL ir LKL, mes būtume nutraukę po savaitės ir visos negandos būtų nurimę, pamirštos, o dabar gavome visokių laiškų, rašinėjomės... Iš mūsų pirmo ketvirto galiu pagirti Kelmės komandą, kuri iš karto pareiškė, kad nežais ir nerizikuos, nes čia nėra dėl ko rizikuoti – nei piniginiai prizai, nei kažkas.“

Prieš lygai paskelbiant 2019-2020 m. sezono verdiktą, trečdalis iš 35 komandų gegužės pabaigai atviroje erdvėje, lauko terasoje, sušaukė aukščiausią valdymo organą, Visuotinę konferenciją, tačiau prezidento palaiminimo kol kas nesulaukė dėl karantino apribojimų. Nuo gegužės 18-osios šalyje įsigalios švelninimas, pagal kurį atvirose erdvėse bus galimi susibūrimai iki 30-ies žmonių.

„Mes negalime sušaukti konferencijos, nes 40 žmonių negalima surinkti į vieną patalpą, – kalbėjo Jurgilas. – Galėsime sušaukti dar vėliau, kai baigsis, nes mums vis tiek reikia sušaukti ją.“

Kodėl nebuvo galima realizuoti siūlomos alternatyvos rengti konferenciją nuotoliniu būdu?

„Skambino keliems klubams, neturi galimybių prisijungti prie to… Dar galėsime pabandyti parašyti, pažiūrėsime, bet dabar buvo toks sprendimas“, – tęsė RKL prezidentas.

„Mes pirmi sakėme, kad darome vaizdo konferencijas, – pasakojo „Perlo“ vadovas. – Jeigu sprendimus padarė didelės sporto organizacijos, kodėl mes negalime per vaizdo konferenciją, visi turime telefonus, galime bendrauti bet kurią akimirką. Kiek teko bendrauti su kitais, komandos gavo ir skambučius, kad „nenutraukiam, kovojam“, bet yra kaip yra.“

Tinklalapio „BasketNews.lt“ žiniomis, per paskutines kelias konferencijas nebuvo atvejo, kada konferencijose susirinkdavo daugiau nei 30 asociacijos narių. Kartais sunkiai buvo surenkamas ir kvorumas, reikalingas priimti sprendimams.

Nepaisant įvykusio fakto – priimto ir paskelbto sprendimo, neišklausytais besijaučiantys klubai šaukiamoje konferencijoje mėnesio pabaigoje ketina kelti 2019-2020 m. sezono pabaigos klausimą ir tuo pačiu diskutuoti dėl aštuonių asmenų Vykdomojo komiteto pozicijos, mat bent trys jame balsavusieji Visuotinėje konferencijoje būna tik stebėtojai.

Konferencijoje balsuoja asociacijos nariai – 35 komandos.

Jeigu priimtas nutarimas dėl 2019-2020 m. sezono pabaigos bus iškeltas į balsavimą, įmanoma, kad Vykdomojo komiteto sprendimas gali būti pakeistas.

„Teoriškai gali pasikeisti sprendimas, bet neaišku, ką nuspręs susirinkusieji, – mąstė Miladauskas. – Gali būti anuliuotas. Bet tada gal bus sprendžiama nutraukti be vietų.“

Komandų rikiuotė – pagal reguliariojo sezono išsidėstymą

A divizione pirmąsias keturias vietas užėmusios Vilkaviškio „Perlo“ (25-5), Kauno „Atleto-LSU“ (23-7), „Kelmės“ (22-8) ir Kauno r. „Omegos“ (20-10) komandos pateko tiesiai į ketvirtfinalį, 5-12 vietose likusios ekipos kovojo aštuntfinalyje. „Perlas“ ir „Omega“ sužinojo varžovus per ketverias rungtynes pirmajame atkrintamųjų etape, tuo metu „Atleto-LSU“ ir „Kelmės“ priešininkų serijos sustojo įsivyravus lygybei 2-2.

Oficialiame pranešime spaudai čempionai nėra skelbiami, tačiau pagal formuluotę nugalėtojai yra aiškūs – „Perlo“ ekipa. 

„Čempiono negalima skelbti, taip nusprendė valdybos komitetas, – minėjo Jurgilas. – Atkrintamosios buvo įsibėgėję, bet nėra jų nei kaip pradėti, nei užbaigti. Visos komandos, kurios yra ketveriukėje, niekas nenorėjo žaisti. „Atletas-LSU“ norėjo žaisti, „Omega“ gal, aš nežinau. Daugiau kiti nenorėjo. Yra visi nuomonių pareiškimai.“

Nepaisant nugalėtojų statuso, „Perlo“ vadovybė nežino, ar jiems atsivers kelias į aukštesnę lygą – NKL. Visgi, anot komandos direktoriaus, pagal nuostatus čempionai ar paskelbti nugalėtojai turėtų kilti aukštyn, jei klubas įvykdo keliamus reikalavimus.

„Prieš savaitę sužinojome, kad baigiamas statyti sporto centras spalio 1-ąją bus atidarytas, buvo paskirti papildomi 1,4 mln. eurų. Mūsų didžiausias trūkumas kylant į aukštesnį lygį buvo tas, kad mes neturėjome salės. Dabar viskas atsiremia į finansines galimybes. Aišku, kaip mažam miesteliui, mūsų tikslas buvo RKL, bet apetitas kyla bevalgant. Dėsime visas pastangas, kad surinktume reikalingą biudžetą.

Kaip pats sakau, jeigu daryti, tai daryti gerai. NKL vilktis turnyrinės lentelės apačioje, 15-16 vietose, nėra tikslo investuoti rėmėjų pinigų, kurie yra sunkiai uždirbami. Reikia surinkti komandą, dirbti visiems kartu. Aišku, prieš trejus metus Vilkaviškis niekam nebuvo žinomas, o dabar pakilome iki svajojamo NKL“, – pasakojo Šlivinskas.

Sprendimas grąžinti reguliariojo sezono rezultatus skaudžiai kirto staigmenas žadėjusioms ekipoms. Pavyzdžiui, dešimta A diviziono komanda Akmenės r. „Patriots-Cementas“ ir vienuolikta ekipa Vilniaus „Rivilė-Stekas“ aštuntfinalio serijoje su sąlyginai stipresniais varžovais liko per pergalę nuo ketvirtfinalio.

B divizione Gargždų „Gargždai-Led Head“ komanda reguliariajame sezone A grupėje su 10 pergalių per 26 turus liko tik šešta, bet pirmajame aštuntfinalio etape 2-1 eliminavo trečią B grupės klubą Prienų „CBet-KKSC“ (20-7).

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (10)
Teisingai
paskaicius viska cia jie gerai padare, kaskoks kaimu "klubeliukas" nepatenkintas ir kelia bangas. oh well
2020-05-13
-9
Atsakyti
Nkl
o bispridelas lkl uzbaigti ir cempionu paskelbti kas klauseko nors?yra pavyzdziai lkl o prie rkl ner ko net noret
2020-05-13
+1
Atsakyti
Okimpas
O kur žiūri Lietuvos krepšinio federacija, į tokius bezpridelus Lietuvos krepšinyje?
2020-05-13
+4
Atsakyti
Kovas
Tai jeigu komandos kviečia visuotinį susirinkimą, kokią teisę turi spręsti vienas Jurgilas? Tai gaunasi prezidentas eina prieš savo komandas. Komandos nori žaisti krepšinį, o komandų išrinktas prezidentas neleidžia. Lyg ir pats buvęs krepšininkas, o elgiasi kaip valdininkas biurokratas.
2020-05-13
+2
Atsakyti
Lrytas
Siandien viriausybe leido pradeti treniruotis ir zaisti varzybas menesio pabaigoj. O sitie tokiu momentu nusitrauke pries tau pralauke du menesius. Cia dar reikia durnumo tureti.
2020-05-13
+5
Atsakyti
uz zalgiri
is tikro tai teisingai viska dare Jurgilas,neskubejo nutraukinet ir lauke kaip pasielgs kiti.lkl irgi galejo palaukt bent pora savaiciu ir butu isvenge to gedingo cempionu skelbimo nes pamatytu kad kiti neskelbia.bet kadangi klubai nenorejo daugiau leist $ matydami kad sezonas finito,nusprende kad reikia greit baigt cempionata ir deja visiskai nepataike su sprendimu.reikia tiketis valdzia grazins koncertus,varzybas ir kitus masinius renginius nes krepsinis ar koncertas be ziurovu tai kaip gumine lele
2020-05-13
+1
Atsakyti
Anonimas
Lietuvisko biznio ypatumai - kazka daryt nepasitarus su visais, komunikacijos stoka. Po to garantuotas atmazkiu ieskojimas.
2020-05-13
+2
Atsakyti
Klysas
Antanas yra sikalas tau iki tokiu zmoniu yra toli dalbajobe
2020-05-13
-3
Atsakyti
Antanas
Kokia fal.syva to senio morda nuotraukoje
2020-05-13
+5
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.