Nuotr.: BNS
Nuotr. BNS

Lietuvos krepšinio federacija, reaguodama į pasikeitusią situaciją teisinėje sistemoje, kartu su krepšinio specialistais ruošia trenerių licencijavimo sistemą, kurios projektas bus pristatytas rugsėjo 8 dieną vyksiančios LKF metinės ataskaitinės konferencijos metu.

Sistemos kūrimo procese dalyvavo tokie krepšinio specialistai kaip Jonas Kazlauskas, Ramūnas Butautas, Rimas Kurtinaitis, Antanas Sireika, Kęstutis Kemzūra ir kiti.

Kaip teigia buvęs Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės treneris ir dabartinis LKF sporto direktorius Ramūnas Butautas, ši sistema leis klasifikuoti krepšinio trenerius, kelti jų meistriškumo lygį ir skatinti tarpusavio bendradarbiavimą.

„Ši licencijavimo sistema yra kuriama, nes norime turėti aiškią tvarką, klasifikuoti trenerius ir kelti jų kvalifikaciją, kad jie dar labiau tobulėtų, siektų naujų žinių ir kiltų į kuo aukštesnį lygį. Reaguodami į pasikeitusią situaciją teisinėje sistemoje, mes pritaikysime licencijavimo sistemą, kad krepšinio treneriai galėtų vykdyti savo veiklą pagal Lietuvos sporto įstatyme aprašytą tvarką. Čia, manau, yra svarbiausia ir aktualiausia nauda krepšinio specialistams.

Taip pat licencijuoti treneriai turės galimybę nemokamai dalyvauti FIBA ir LKF organizuojamuose seminaruose, kuriuose pranešimus skaitys geriausiu Europos ir Lietuvos krepšinio treneriai. Jie gaus metodinę medžiagą, treniruočių vaizdo įrašus bei LKF rėmėjų suteikiamas nuolaidas“, – pasakojo LKF sporto direktorius Ramūnas Butautas.

Trenerių licencijos bus trijų kategorijų – A, B ir C. C kategorijos licencija bus suteikiama treneriams, įgijusiems sporto studijų krypties krepšinio specializacijos aukštąjį išsilavinimą. Sporto studijų krypties ne krepšinio specializacijos aukštąjį išsilavinimą, baigusiems fizinio ugdymo mokytojų rengimo studijų programą ir išlaikiusiems krepšinio teorijos ir praktikos egzaminą. Taip pat turintiems aukštąjį išsilavinimą ir švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka baigusiems mokymus aukštojoje mokykloje.

B kategorijos licencija suteikiama treneriams, kurių išsilavinimas atitinka C kategorijai keliamus reikalavimus ir baigusiems specialią krepšinio trenerio kvalifikacijos tobulinimo programą bei sėkmingai išlaikiusiems baigiamąjį egzaminą.

A kategorijos licencija suteikiama treneriams, kurie atitinka B ir C kategorijoms keliamus reikalavimus ir išlaikiusiems LKF ekspertų parengtą egzaminą. Taip pat A kategorijos licencija suteikiama Lietuvos krepšinio treneriams (vyriausiems treneriams ir asistentams) suaugusiųjų Europos ir pasaulio čempionatuose, olimpinėse žaidynėse, Europos taurių varžybose prizinių vietų laimėtojams.

„Visose vedančiose Europos šalyse tos licencijos yra, – teigė buvęs Lietuvos rinktinės treneris Jonas Kazlauskas. – Aišku, pats projektas iš pat pradžių niekada nebūna tobulas, bet matau, kad įdėta daug darbo ir yra pasižadėjimas jį vystyti, gerinti, tai aš galvoju, kad jis mums atneš daug naudos.

Jeigu tu nori dirbti, tu turi turėti bent minimumą žinių. Aš galvoju, kad ypatingai dirbant su vaikais, trenerio žinių bagažas turi būti labai didelis, nes sugadinti tą vaiką labai lengva. Aukštesniame lygyje tu jau turi asistentų, medikų, fizinio rengimo trenerių. Iš vienos pusės atsiranda reikalavimas iš federacijos, bet iš kitos pusės manau, kad tai labai puiki proga treneriams įgyti žinių. Jeigu tu turi daug žinių, nematau dėl ko treneriai turėtų baimintis šios sistemos.“

„Šio projekto tikslai yra geri, niekas nenori suvaržyti trenerių, – teigė buvęs Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės treneris Kęstutis Kemzūra. – Yra norima viską susisteminti, išskirti trenerių kvalifikaciją, kur kas dirba. Visose Europos šalyse tas daroma ir šis licencijavimas turėtų ginti mūsų profesiją. Treneriai, kurie investavo į save ir nori dirbti šį darbą, to nusipelno. Siekiama sudaryti tokias sąlygas, kad treneriai stengtųsi toliau tobulėti, neužmigtų ir toliau domėtųsi savo darbo specifika.“

Užsienio piliečiams, norintiems dirbti Lietuvoje, bus taikoma tokia pati tvarka kaip ir Lietuvos piliečiams. Trenerių licencijavimo tvarka jau galioja pagrindinėse krepšinio valstybėse: Ispanijoje, Prancūzijoje, Italijoje ir kitose. Pereinamasis šio projekto laikotarpis įsigaliotų nuo šių metų rugsėjo ir tęstųsi metus laiko.

Pereinamuoju laikotarpiu treneriai gautų laikinąsias licencijas bei turėtų galimybę prisitaikyti prie naujos sistemos. Pagal pirminį projektą C licencija galios penkerius metus, o B ir A – ketverius metus. Po šio laikotarpio bus privaloma pakartotinė atestacija. Treneriai, kurie norės kelti savo kvalifikacijos lygį, turės teikti prašymą LKF licencijavimo ekspertų komisijai, baigti nustatytus kursus ir išlaikyti norimą licencijos kategoriją atitinkantį egzaminą.

Aukšto meistriškumo žaidėjams B kategorijos licencija būtų suteikiama įgijus aukštąjį išsilavinimą ir atstovavus Lietuvai nacionalinės krepšinio rinktinės sudėtyje ne mažiau kaip 5 metus bei išlaikius egzaminą pagal LKF ekspertų sudarytą programą.

„Norime Lietuvos krepšinio trenerius suburti į darnią bendruomenę, skatinti bendradarbiavimą, keitimąsi žiniomis Lietuvos krepšinio labui. Be to, krepšinio trenerių veiklos Lietuvoje tvarkai reikia atnaujinimo, nes paskutinės korekcijos buvo padarytos daugiau nei prieš 10 metų“, – teigė Maskvos srities „Chimki“ vyr. treneris Rimas Kurtinaitis.

Žemiausios kategorijos – C licencijos gavimo kaina priklausys nuo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos patvirtintos aukštojo mokslo studijų kainos, kadangi treneriai privalo turėti aukštąjį išsilavinimą. Pereinamojo laikotarpio metu trenerių metinis licencijos mokestis neviršys 20 eurų, o pilnai įsigaliojus licencijavimo tvarkai nuo 2021 m. rugsėjo mėn., licencijos metinis mokestis bus priskiriamas pagal atitinkamą trenerio licencijos kategoriją A, B ir C.

„Aš visą gyvenimą dirbu treneriu ir galvoju, kad būtų labai malonu, jog trenerio profesija būtų pakelta į kitą lygį, – teigė Europos čempionų treneris Antanas Sireika. – Mano supratimu trūksta šiek tiek pagarbos, dėmesio, kad tai būtų gerbiama profesija. Treneris turi būti visapusiškai išsimokslinęs, negali dirbti bet kas, turi turėti pašaukimą, turi būti savo srities profesionalu, dėl to reikalingos tos licencijos. Kad būtų atsakomybė, atskaitomybė, visai kitas požiūris į šią profesiją.“

Treneriai, mokėdami metinį licencijos mokestį taip pat gaus nemokamą prieigą prie duomenų bazės, galės nemokamai dalyvauti LKF kartu su FIBA organizuojamuose seminaruose Lietuvoje, dalyvauti nuotoliniuose kursuose bei pasinaudoti įvairiomis LKF partnerių nuolaidomis.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (9)
Visiems nomenklaturininkams
Seniai nuo futbolo atsilike! Pagaliau ir krepsinis prabudo.
2020-08-19
+1
Atsakyti
Kent Silver
O kur Adomaitis? :D
2020-08-19
+2
Atsakyti
Liauliau
Butautas , turbūt, pats blogiausias iš visų pasaulio trenerių, bet, pasirodo, gali kitus mokinti
2020-08-19
-1
Atsakyti
info
cia jau senai kalba tarp paciu treneriu, kad visas sitas daromas tik del pinigu, tie vejiniai kursai kurie bus tai ir kainuos normaliai, o naudos daug neatnes. Jau n metu didieji treneriu seminarai tokie issiseme, tie patys lektoriia tos pacios temos, net tie patys pratimai, vienas kitas pasikeitimas
2020-08-18
-2
Atsakyti
As
jie suvokia, kad visi suvokia, kad tai daroma tik del pinigu prakalimo. prisidengia kazkokiais tai istatymais. graudu
2020-08-18
+1
Atsakyti
djgaffer
Jei labai orientuosis į jaunų trenerių rengimą,tai puiku.Bet jei tiems vyresniems nuolaidas darys,tai jau ne kas.Nieko prieš neturiu kalbant apie vyresnius trenerius,bet jauni jau domisi šiuolaikinėm tendencijom,tai jais reikėtų labiau rūpintis.
2020-08-18
+2
Atsakyti
Adomas
Naują pinigų melžyklą atidarys. "Senius" tai lengvai praleis, o jaunus tai purtys kaip reikiant. Paskui dar visokių taisyklių prikurs. Vienu žodžiu, biurokratija, PIRMYN !!!
2020-08-18
+5
Atsakyti
Antanas
viena erzilu tvardytoja turim
2020-08-18
+1
Atsakyti
Anonimas
korekcijos, kad atrodytu jog dirba. Aisku gerai butu ateityje daugiau matyti geru lietuviu treneriu, nes situacija ne kokia. Krepsinio salis, o treneris retas traukia auksto lygio turnyrus.
2020-08-18
+3
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 9

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.