Nuotr.: BNS
Nuotr.: BasketNews.lt/D.Lukšta
Nuotr.: BasketNews.lt/D.Lukšta
Nuotr.: BasketNews.lt/D.Lukšta
Nuotr.: BasketNews.lt/D.Lukšta
Nuotr.: BNS
Nuotr.: BasketNews.lt/D.Lukšta
Nuotr.: BasketNews.lt/D.Lukšta
Nuotr.: BasketNews.lt/D.Lukšta
Nuotr.: BasketNews.lt/D.Lukšta

Šį penktadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje lankysis neeilinis svečias – Šarūnas Jasikevičius su „Barcelonos“ žvaigždynu.

Penkerius metus „Žalgiriui“ vadovavęs Jasikevičius vasarą persikėlė į Kataloniją, kur dabar su komanda yra vienas pagrindinių favoritų laimėti Eurolygą.

Šaro ir jo vadovaujamos „Barcos“ rezultatai kalba patys už save – 8 pergalės ir 2 pralaimėjimai Eurolygoje (1 vieta) bei 9 laimėjimai ir 3 nesėkmės Ispanijoje (3 vieta).

Tinklalapis „BasketNews.lt“, konsultuodamasis su „Žalgirio“ treneriu Evaldu Beržininkaičiu, apžvelgia Jasikevičiaus treniruojamos komandos žaidimo stilių, kuris neretai primena eilę metų Kaune matytus vaizdus.

Ta pati sistema – geresni išpildytojai

Nuotr. Zuma Press – Scanpix

Žiūrint į „Barcelonos“ žaidimą šiemet, „Žalgirio“ fanus gali užplūsti šilti prisiminimai – su panašia filosofija ir akcentais puolime Lietuvos čempionai pasiekė didžiausias pergales šiame amžiuje.

Kaip ir Kaune, taip ir Barselonoje Jasikevičius didžiausią atsakomybę užkrauna įžaidėjams, aplink kuriuos sukasi visas žaidimas, grindžiamas pikenrolais, iš kurių ieškoma pranašumų.

Iš tiesų, skirtumų žaidime tarp Jasikevičiaus eros „Žalgirio“ ir dabartinės „Barcelonos“ nėra daug, o pagrindinis – aukščiausios klasės derinių išpildytojai visose pozicijose.

„Idėjos tos pačios, kaip buvo ir „Žalgiryje“, o naujų derinių yra mažai ir jie žaidžiami retai. Ypatingų situacijų, kai yra išeinama į aikštę po minutės pertraukėlės, taip pat daug likę iš praėjusių metų, – „BasketNews.lt“ apie „Barcos“ žaidimą kalbėjo Beržininkaitis. – Žinoma, ketvirtoje pozicijoje jie turi Nikolą Mirotičių, tai daugiau akcentų yra čia, kur jis išnaudojamas įvairiai.

Vėlgi, Jasikevičius „Žalgiryje“ dirbo penkerius metus ir turėjo skirtingų žaidėjų kiekvienoje pozicijoje, kur buvo išnaudojamos jų stiprybės. Šiuo metu „Barca“ nuo pastarųjų metų „Žalgirio“ skiriasi tuo, jog turi aukščiausios klasės žaidėjus visose pozicijose ir atskirose rungtynėse taikosi prie varžovų ir baudžia per jų silpnąsias vietas.“

Katalonų kokybė puolime atsispindi skaičiuose – 57,8 proc. dvitaškių (3 vieta), o tai galima paaiškinti Jasikevičiaus noru baigiamojoje atakos fazėje matyti užtikrintus metimus iš pozicijų, kuomet yra susikuriamas pranašumas.

Taip pat lietuvis išliko ištikimas sau ir ant perimetro – nors komandoje yra tokie pripažinti snaiperiai kaip Kyle'as Kuricas, Cory Higginsas ar Alexas Abrinesas, „Barca“ yra tarp mažiausiai tritaškių išmetančių komandų Eurolygoje – po 20,2 (16 vieta, 37,9 proc.).

Tiesa, nereikia apsirikti – tiek Kuricui, tiek Abrinesui yra sukurta nemažai derinių, kuomet jie išvedami ant perimetro, kur krepšį atakuoja įspūdingu procentu, atitinkamai 68 proc. ir 45,5 proc.

Geriausia gynyba 

Nuotr. Zuma Press – Scanpix

Vis dėlto talento puolime kupinos „Barcelonos“ vizitinė kortelė sezono starte yra gynyba.

Katalonai turi geriausią gynybos reitingą Eurolygoje (97,6 taško per 100 atakų) ir yra tarp pirmaujančių komandų daugelyje statistinių kategorijų prie savojo krepšio.

Ir iš tikrųjų, gražu žiūrėti, kaip greitai „Barcos“ žvaigždės, kurios dar pirmaisiais mėnesiais už darbą gynyboje sulaukdavo daug Jasikevičiaus kritikos spaudos konferencijose, perprato, ko iš jų reikalauja treneris.

„Visų pirma, Šaras visada prašydavo agresyvumo, fiziškumo. Dabar „Barca“ turi fiziškesnius žaidėjus, nei „Žalgiryje“. (Nickas) Calathes, (Adamas) Hanga pirmoje pozicijoje – aukšti žmonės, Abrinesas trečioje pozicijoje taip pat, – katalonų stiprybes prie savojo krepšio vardino Beržininkaitis. – Akcentas, jog viską reikia pradėti nuo gynybos, nepasikeitė. Jie visada žaidžia ant pražangos ribos, todėl varžovams sunku surinkti net 70 taškų. Taip pat jie turi labai mobilius aukštus žmones, kas leidžia keisti gynybos sistemas.“

Beržininkaičio paminėtieji Hanga, Calathes ir Abrinesas visada buvo vertinami už gynybinius sugebėjimus, o prie jų pridėjus mobilųjį Brandoną Daviesą, autoritetų nepaisantį Rolandą Šmitą ir žaisti dar negalintį, bet labai universalų Victorą Claverą, gauname labai solidų balansą tarp gynybos ir puolimo.

Įdomu, jog „Barca“ pirmą kartą šį sezoną Eurolygoje per rungtynes praleido daugiau nei 75 taškus tik praėjusią savaitę mače su ASVEL („Panathinaikos“ peržengė šią ribą tik per pratęsimą), o tokie klubai kaip CSKA, „Valencia“ ar „Fenerbahče“ net nepasiekė 70 taškų ribos.

Tiesa, pastarosios dvejos rungtynės su ASVEL ir „Valencia“, kuomet buvo praleista 80 ir 100 taškų, įrodė, jog kartais „Barcos“ žvaigždynas atleidžia vadeles savoje aikštės pusėje.

„Žiūrint vaizdo medžiagą, matosi, jog gynyboje dar jiems kartais pritrūksta susikalbėjimo. Atrodo, kad tikrai klaidų daro, bet vis tiek, nepaisant kelių išimčių, gynybos skaičiai tikrai yra labai solidūs“, – pasakojo Beržininkaitis.

Nikola Mirotičiaus fenomenas

Nuotr. ZUMAPRESS.com-Scanpix

Jasikevičiaus schemas puolime neabejotinai palengvina Mirotičius, kuris įrodinėja, jog dabar yra geriausias Eurolygos žaidėjas.

Koronavirusas, kuris Mirotičių užklupo dar sezono starte, nepaveikė puolėjo žaidimo lygio – vid. 24,7 naudingumo balo ir 1 vieta Eurolygoje.

Dar įspūdingiau yra tai, jog 208 cm ūgio žvaigždė 17,1 taško statistiką ir 6,7 atkovoto kamuolio statistiką surenka per sąlyginai trumpą laiką – 24 minutes.

Tai, kaip gerai Jasikevičius puolime išnaudoja savo didžiausią žvaigždę, įrodo neįtikėtinas 80,9 proc. Mirotičiaus pataikymas iš dviejų taškų zonos (38 iš 47).

„Jis yra išnaudojamas visur ir įvairiai. Daug situacijų sukuriama tiek ant ūselio, tiek perimetre. Mirotičius – labai universalus: tritaškiai, žaidimas veidu į krepšį, žaidimas nugara ant ūselio. Dvitaškių procentas fantastiškas, kartais jis pataiko ir labai sudėtingus metimus, o tai parodo žaidėjo meistriškumą“, – įsitikinęs „Žalgirio“ treneris.

Dar didesnį buvusio NBA krepšininko meistriškumą įrodo stabilumas, išskiriantis jį iš kitų Eurolygos žaidėjų – Mirotičius nė sykio per septynerias rungtynes šį sezoną nesurinko mažiau nei 21 naudingumo balo.

Tai pabrėždamas, Beržininkaitis nežino ne tik, ar penktadienį „Žalgiriui“ pavyks jį pristabdyti, bet ar apskritai šį sezoną atsiras komanda, paliksiantį Mirotičių toli nuo įprastų jo vidurkių.

„Jo stabilumas – įspūdingas ir apskritai nežinau, ar mums, ar apskritai kažkam pavyks jį pristabdyti. Ir, kas blogiausia, ne tik jis vienas „Barcoje“ žaidžia, o kai yra toks lyderis, kiti žaidėjai dar laisviau jaučiasi“, – būsimų varžovų pavojingumą išskyrė Beržininkaitis.

Komanda – be silpnų vietų?

Nuotr. ZUMAPRESS.com-Scanpix

Prieš sezoną buvo abejojama Calatheso tinkamumu „Barcai“, o ir jo žaidimas iš pradžių netenkino nei trenerių, nei paties graiko. Šalia pridedant prastą Thomaso Heurtelio žaidimą, buvo galima manyti, jog įžaidėjo pozicija yra labiausiai pažeidžiama, kurioje Jasikevičius dažnai buvo priverstas naudoti Hangą.

Vis dėlto 31-erių Calathes su kiekvienomis rungtynėmis atrodo vis geriau ir per pastarąsias ketverias rungtynes Eurolygoje fiksuoja 7,3 taško, 7,5 rezultatyvaus perdavimo ir 12,8 naudingumo balo vidurkius. 

Beržininkaitis nemano, jog įžaidėjo pozicija „Barcelonoje“ yra silpniausia vieta, jeigu tokių vietų ir turi šis superklubas.

„Visų pirma, įžaidėjas pas Šarą turi kontroliuoti komandos žaidimą, o Calathes tai daro kuo puikiausiai. Jis išlieka vienu geriausių Eurolygos žaidėjų ir turime atsiminti, jog įžaidėjai iš Jasikevičiaus gauna daugiausiai informacijos – gynybos sistemos, puolimo sistemos, kur nėra, kad tik keli deriniai būtų. Vieną treniruotę – vienas derinys, kitą – jau kitas ir viską reikia greitai įsisavinti.

Įžaidėjams pas Jasikevičių yra sunkiausia. Pamenu, pas mus (Vasilije) Micičius, kuris dabar blizga, ir kiti gynėjai, užtruko, kol suprato, ko iš jų yra reikalaujama. Nėra lengva, bet Calathes jau dabar demonstruoja gerą žaidimą ir su niekuo nesutikčiau, jog jis netinkamas „Barcelonai“. Taip, turi minusą, kad neturi stabilaus metimo, bet turi daug kitų dalykų, kurie „Barcos“ žaidimui duoda labai daug“, – teigė Beržininkaitis.

Dar viena pozicija, kur būtų galima bandyti įžvelgti Katalonijos klubo trūkumus – vidurio puolėjo. Čia vienintelis tikras vidurio puolėjas yra Daviesas (Artiomas Pustovijus atlieka epizodinį vaidmenį), o jį keičia Pierre'as Oriola, kuriam tai nėra įprasta pozicija.

„Kažkaip nepastebėjau, kad jie labai jaustų antro tikro vidurio puolėjo trūkumą, – svarstė Beržininkaitis. – Šiaip su Oriola jie gal kai kuriose vietose varžovams ir nusileidžia, bet ir jis turi savų pliusų – mobilus centras, gali spausti per visą aikštę, kas Šarui labai patinka. Kol kas pas juos tikrai nematau didelių bėdų ir, manau, jie patys neskubins įvykių ir ramiai lauks rinkoje tol, kol tikrai atsiras geras variantas sustiprinti priekinę liniją.“

Ir vis dėlto tikėjimo, jog „Barca“ šioje sezono stadijoje yra pažeidžiama, parodė ne tik puikiai subalansuota „Valencia“, bet ir prie Eurolygos autsaiderių priskiriamas ASVEL klubas.

Ko būtų galima pasimokyti iš rungtynių Vilerbane, kovojant penktadienį prieš katalonus?

„Su visa pagarba ASVEL, pirmiausia reikia pasakyti, jog jiems sekėsi. Jie tikrai įmetė ir daug sudėtingų metimų prieš gerą gynybą. Taip, „Barca“, kaip sakiau, turi problemų ir toje pačioje gynyboje būna nesusikalbėjimo. Jie prasileido taškų, kai ASVEL pikenrole darė trumpus shortrollus (trumpas sukimasis pikenrolo situacijoje – aut. past.), taip pat gavo perdavimų į baudos aikštelę, iš kurių nueidavo kamuolys ant perimetro. Bet tą dieną prieš prancūzus būtų pralaimėję visi ir šis pralaimėjimas tikrai nėra kažkoks pavojaus signalas „Barcelonai“, – baigė Beržininkaitis.

Jasikevičius su savo kariauna Kaune žalgiriečius egzaminuos penktadienį 20 valandą.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (17)
Vidas
Jei Barca supančios žalių puolimą tada galima tikėtis ir didelio minuso, bet taškų lenktynėse žali tikrai turėtų ką pasiūlyti ir tuomet manau galutinis deficitas gali ir nesiekti dviženklio. Čia tokios rungtynės, kur turbūt 99 proc. nurašo žalius, bet gal ir gerai su tuo pačiu Realu ar CSKA, kur niekas doro nesitikėjo kovojom iki galo, gal ir čia kažkas panašaus nutiks.
2020-12-04
+1
Atsakyti
su tokia sudėtim
dominuotų net jeigu treneris būtų aklas ir kurčias ožys
2020-12-04
+3
Atsakyti
Ryklys.
zalgiris uzdominuos sendien ir mes dar dainuosim su jankiu
2020-12-04
-1
Atsakyti
x
per trečią ir ketvirtą poziciją tvarkis .
2020-12-04
-1
Atsakyti
Anonimas
Turint tokia sudeti daug proto nereikia vadovauti
2020-12-03
+1
Atsakyti
alioalio
Tik tiek pasakysiu,jei isleis ta lavona Jankuna i starta dengti Miroticiu....manau visi turetu zalgirio fanai isjungti telika...nes cia jau cirkas kazkoks butu....
2020-12-03
+3
Atsakyti
x
o ką galima išleisti didysis klausimas?
2020-12-04
-1
Atsakyti
Deivis
Na jei su Jasikeviciumi leidome sau itiketi kad net ir po 9 pralaimejimu serijos viskas gerai, namas nedega, laikykimes sistemos, Shilleriui manau galime 12 duoti. Ka jus manote kolegos, bet atsakykite nusieme rozinius akinius.
2020-12-03
+1
Atsakyti
Dominuoti?
viena pergale daugiau uz 2 komandas ir jau dominuoja... :D klounai, neveltui uz subines laizyma prizus kavensku chebra duoda.
2020-12-03
-1
Atsakyti
Atm
jonai tapiti per tapati rašai
2020-12-03
-2
Atsakyti
Petras
Kir internetu paziureti transliacija?
2020-12-03
+1
Atsakyti
Kl
internete
2020-12-03
+1
Atsakyti
djgaffer
Tiesiog komandai reikėjo tokio trenerio,kaip Šaras,kuris moka sukalbėti su žvaigždėm ir jas pažaboti.Turi daug žvaigždžių,trūko tik gero vadovo.Jį gavo ir dabar šluoja visus.
2020-12-03
Atsakyti
Barcelona
Barca be Trukumu Su Miroticiumi Bus nelengva tvarkytis
2020-12-03
-3
Atsakyti
VIKCĖ
babkės. kas dar?
2020-12-03
-1
Atsakyti
Anonimas
skaityk, Vikce
2020-12-03
+2
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 17

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.