Nuotr.: BNS
Nuotr. BNS

Daugiau nei mėnesį užsitęsusi Kauno „Žalgirio“ pralaimėjimų serija Eurolygoje verčia pasitempti ne tik Martino Schillerio štabą. Strategams ėmus dar stipriau gilintis į taktinę pusę, Martinas Gebenas kartu su kitais žalgiriečiais laisvą laiką skiria papildomam individualiam darbui.

Martinas Geben

Martinas  Geben
Martinas  Geben
MIN: 8.56
PTS: 3.55 (59.52%)
REB: 2.27
AS: 0.45
ST: 0.36
BS: 0.27
TO: 0.82
GM: 11

Jeigu treniruotė suplanuota 16 valandą, Gebenas likus dviem valandoms iki jos jau žengia per „Žalgirio“ arenos slenkstį.

Antruosius metus Lietuvos čempionų gretose pradėjęs 208 cm ūgio centras nuo šio sezono individualiose pratybose pluša su nauju partneriu – Schillerio bendražygiu, 202 cm ūgio Arne Woltmannu.

Jis pakeitė į „Barceloną“ kartu su Šarūnu Jasikevičiumi persikėlusį Tomą Masiulį ir yra atsakingas už darbą su aukštaūgiais.

„Darbas per daug nesiskiria, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ sakė Gebenas. – Su Tomu dėmesys labiau buvo skiriamas judesiams ir metimams, kuriuos praktikavome pagal žaidžiamas situacijas rungtynėse. Su Arne galbūt tenka padirbti visapusiškiau, išsimesti daugiau metimų iš distancijos ir iš tritaškio zonos.

Iš savęs daug idėjų atsinešti nereikia, kadangi Arne pakankamai supranta, jog moderniame krepšinyje aukštaūgiai turėti sugebėti pataikyti ir iš vidutinio nuotolio, iš tritaškio. Nėra taip, kad dirbame tik ties tai dalykais, bet tikrai įdedame darbo į tai, ir gaunasi toks išplėstas darbo arsenalas.“

Universaliu tapti siekiantis Gebenas gludina įvairius įgūdžius, kurie leistų įnešti kuo didesnį indėlį „Žalgirio“ žaidime. Tarp 26-erių vilniečio praktikuojamų elementų – ir tritaškis metimas, tačiau Kaune jis nėra naudojamas.

Per iki šiol sužaistas 64 rungtynes atstovaujant „Žalgiriui“ puolėjas išsimetė šešis tolimus metimus, iš kurių tikslą pasiekė vienas. 

Martinas Geben

Martinas  Geben
Komanda: Kauno Žalgiris
Pozicija: C
Amžius: 26
Ūgis: 208 cm
Svoris: 112 kg
Gimimo vieta: Vilnius, Lietuva

Iš Utenos „Juventus“ klubo su LKL MVP titulu atsispyręs Gebenas per pirmąjį profesionalo karjeros sezoną tritaškius svaidė užtikrintai ir fiksavo 38,2 proc. pataikymą (13 iš 34). 

Gebeno degančiam norui lieti prakaitą papildomose treniruotėse daro įtaką ir paskutiniu metu beveik perpus kritęs žaidimo laikas.

Puikų Eurolygos startą žymėjusioje atkarpoje 5-1 aukštaūgis dėl traumos praleido pralaimėtą mūšį su Valensijos „Basket“, o penkeriose pergalingose rungtynėse žaidė po 10,4 minutės ir rinko po 5 taškus bei 3,4 atkovoto kamuolio.

Tuo metu per pastarąją šešių pralaimėjimų seriją jis aikštėje praleido tik po 6,3 minutės, per kurias pasižymėjo 2,3 taško ir 1,3 atkovoto kamuolio statistika.

Apie trumpų atkarpų pasirodymus aikštėje, pokyčius „Žalgirio“ treniravimo sistemoje, Schillerio įsitraukimą ir universiteto laikų bičiulį Steve’ą Vasturią tinklalapis „BasketNews.lt“ bendravo su Gebenu.

– Kalbant apie Schillerio ir Jasikevičiaus treniravimą, kiek skiriasi jūsų išnaudojimas? – tinklalapis „BasketNews.lt“ paklausė Gebeno.
– Skiriasi, kadangi žaidimo laikas, kaip visi pastebėjo, yra paskirstytas dažniausiai prieš rungtynes. Bet pagrindas yra tas pats: gerai sudirbti gynyboje, kovoti dėl atšokusių kamuolių, o puolime – statyti geras užtvaras, išpildyti derinius ir gavus progą užbaigti atakas.

– Pastaruoju metu į aikštę esate išleidžiamas trumpoms atkarpoms – po tris-keturias minutes. Kiek tai yra neįprasta?
– Vėlgi, išeini ir darai darbą, kurio yra prašoma atlikti – ar tai sudirbti gynyboje, ar tai pastatyti užtvaras, ar dar ką nors. Taip, galbūt yra šiek tiek sunkiau žaisti trumpesnes atkarpas ir galbūt nepavyksta gerai įeiti į ritmą. Bet darai tai, ko labiausiai reikia komandai.

Nuotr. BNS

– Kuri žaidimo sistema jums yra patogesnė – Šaro, kai buvo žaidžiama iki norimos situacijos, ar Schillerio, kuris suteikia daugiau laisvės improvizacijai?
– Iš gynybinės pusės abu treneriai turi savo filosofijas, yra taisyklės ir rėmai, kuriuose mes norime dirbti. Puolime skiriasi labiau, nes prie Šaro atakos metu bandydavome išgauti patį geriausią metimą, net jeigu tai būdavome pačioje atakos pabaigoje.

Pas Schillerį tos laisvės daugiau ir jeigu atsiranda metimas ankstyvoje atakos stadijoje, treneris tikrai nori, kad naudotumėmės proga. Iš tos pusės galbūt kartais sunkiau, nes gali net nesudalyvauti atakoje, jeigu tas metimas atsiranda. Bet vėlgi, eini ir darai savo darbą, žaidi komandos labui. Nebūtinai žiūri, kad pats paliestum kamuolį ar sudalyvautum, o žiūri, kaip komandai geriau.

– O pats ar jaučiate, jog kaip aukštaūgis galite laisviau mėginti sužaisti individualiai ir nebereikia ieškoti galbūt atsidengusių komandos draugų?
– Taip, yra tos laisvės. Didžiausia mintis prie trenerio Schillerio yra ta, kad nereikia kažko forsuoti. Jeigu nėra galimybės, nereikia laužti per jėgą ar bandyti apžaisti vienam, bet norima, kad tas žaidimas būtų laisvesnis ir tiesiog kamuolys judėtų lengvai. Jeigu kas nors yra laisvas, atiduoti perdavimą ir žaisti komandiškai.

– Kaip pats priėmėte Schillerio paskyrimą?
– Tai buvo nauja. Aš pats bandau žiūrėti neutraliai ir tiesiog duoti treneriui šansą. Nekryžiuoti, neteisti kažko prieš faktą. Manau, Lietuvoje dauguma susidaro nuomonę pakankamai greitai – iš pradžių aukštino, kai mes turėjome labai gerą startą Eurolygoje, o dabar vėl pakankamai aštriai kritikuoja trenerį. Reikia tam laiko. Sakyčiau, jog apie viską bus galima spręsti pavasarį ar sezono pabaigoje, kai matysime pergales ir pralaimėjimus ir ką pasieksime. Daugiau sunku kažką pasakyti, bet darbo patirtis – gera. Rezultatai tikrai nėra tokie blogi, kaip kažkam gali pasirodyti. Dirbame ir stengiamės eiti toliau į priekį.

– Kokia buvo bendra reakcija komandoje į Schillerio atsineštą metodiką?
– Ramybės buvo pakankamai nemažai. Žaidėjų branduolys išliko iš praėjusio sezono. Rūbinėje nebuvo toks didelis pokytis. Jankis ir Milas padeda palaikyti tą ramybę. Tiesiog žinojome, jog reikės kantrybės ir laiko išmokti sistemą ir sulipdyti komandos chemiją, kad galėtume pradėti žaisti kartu ir būti sėkmingi aikštelėje.

– Kiek yra priimtinesnis ramesnis trenerio išsireikalavimo stilius?
– Tekę žaisti prie visokių trenerių, todėl didelio skirtumo nėra. Svarbiausia, kokią žinutę treneris bando pasiųsti. Kaip ją pasiunčia, tai jau yra trenerio reikalas, bet visada stengiausi įsiklausyti, ką sako, o ne kaip sako. Treneris Schilleris irgi turi tos aistros ir pakelia balsą, kai reikia, ir jau pastebėjo, kad kartais reikia tai padaryti treniruočių ar rungtynių metu.

Kažkiek ta evoliucija vyksta, bet vėlgi, treneris tiesiog bando mokyti žaidėjus ir perteikti savo viziją, kaip jis nori matyti mus žaidžiančius. O kaip tai daro, kas geriau pasiekia žaidėjus ir kaip jie geriau išgirsta, tai priklauso individualiai nuo kiekvieno žaidėjo ir trenerio.

– Užsiminėte apie trenerio evoliuciją. Kaip Schilleris keičiasi?
– Bandydamas užakcentuoti kažkokius dalykus, jis mėgina tai padaryti garsiau ar daugiau kartų pakartojant, bet svarbiausia, kad jis toliau mus moko, išlieka kantrus su mumis ir supranta, jog visam tam prireiks laiko. Vis tiek tai yra pirmi jo metai Kaune. Sulipdyti visus žaidėjus užtrunka laiko, bet darbas vyksta ir judame į priekį.

– Pats krepšinio pagrindus įgijote JAV sistemoje. Ar pastebite amerikietiškų krepšinio akcentų dabartinio „Žalgirio“ darbo procedūrose?
– Sakyčiau, jog yra nemažai JAV krepšinio virtuvės, ypač iš tos pusės, jog treneris yra labai įsitraukęs į visą procesą. Sezono pradžioje būdavo labai daug laiko, kada mus stabdydavo ir tiesiog mokydavo, kaip jis norėtų, kad mes judėtume aikštelėje. Savo filosofiją perteikė labai daug mokydamas, pats dažnai dalyvauja visuose pratimuose, varosi kamuolį, šnekasi su mumis. Toks labai aktyvus.

– Kas dar galbūt taip labiau išsiskiria tame darbo procese?
– Galbūt dažniau žiūrime vaizdo įrašus. Sesijos būna trumpesnės, bet žiūrime vos ne kiekvieną dieną, vos ne prieš kiekvieną treniruotę – kažkokius akcentus, situacijas, ties kuriomis dirbti atakuojant varžovą ar kaip gintis. Taip pat individualiai žiūrime su treneriais, jie prieina prie mūsų ir labiau stebime, analizuojame medžiagą. Nesakau, kad praeitas štabas nedirbo su vaizdo medžiaga ir nežiūrėjo su mumis, bet galbūt su šiuo štabu žiūrime trumpiau, bet dažniau.

– Neapkrauna taip galvos?
– Nežinau, ar taip galima pasakyti. Ir prie vieno, ir prie kito štabo turime pasisavinti daug informacijos prieš kiekvienas rungtynes apie komandas ir individualius žaidėjus. Sakyčiau, jog (informacija) pateikia mažesniais kąsniais. 

Nuotr. Scanpix

– Kiek keista per apšilimą matyti plušantį vyr. trenerį?
– Turbūt niekada nėra tekę matyti, kad vyr. treneris apšilinėtų. Jis apšilinėja su ketvirtais numeriais, tai su mumis, centrais, nedirba. Iš pradžių buvo kažkiek neįprasta (matyti), bet kuo daugiau dirbame su juo ir kiek matome, kaip jis mėgsta dalyvauti visame procese, pačiupinėti žaidėjus, būti su kamuoliu, tai nebėra keista matyti jį aikštelėje.

– Komandai išgyvenant nelengvą nesėkmių periodą, kiek darbo procese bandoma įnešti pokyčių?
– Pas mus nereikėjo kažką kardinaliai keisti. Tiesiog reikėjo geriau daryti paprastus dalykus – geriau susidirbti gynyboje, išspręsti pikenrolo ir rotacijų situacijas. Žiūrėjome vaizdo įrašus, mokėmės, pritaikėme griežtesnes taisykles, ką mes norime daryti gynyboje. Ties tuo buvo praleista pakankamai nemažai laiko. Manau, progresas vyksta ir judame tinkama linkme, bet kardinalių pokyčių nebuvo.

– Turbūt girdėjote skeptišką požiūrį tiek į Schillerį, tiek į Vasturią. Kiek žmonės per daug nurašo Vasturią ir kiek tas požiūris yra klaidingas?
– Lietuva – tokia užkietėjusi krepšinio šalis, kaip daug kas sako, čia gyvena trys milijonai ekspertų. Ir tie ekspertai visiškai neturi kantrybės. Jie nori rezultatų dabar, jie nori, kad žaidėjas, atėjęs iš Čempionų lygos, iškart demonstruotų aukštą Eurolygos žaidėjo lygį. Tiesiog nėra tos kantrybės tiek su treneriu, tiek su Steve’u, tiek su kitais. Nėra visiškai objektyviai žiūrima į situacijas ir dėl to kyla tas nepasitenkinimas. Reikia tiesiog visiems atsipūsti ir suprasti, kokie yra žaidėjai, koks yra treneris ir kokia yra situacija, ir būti šiek tiek kantresniems. 

– Kiek jūsų akimis pasikeitė Vasturia nuo tada, kai rungtyniavote universitete?
– Sakyčiau, jog jis tapo geresniu žaidėju žaidžiant su kamuoliu. Steve’as universitete dažniausiai žaisdavo be kamuolio, galbūt paskutiniais metais pradėjo daugiau tai daryti. Universitete jis dažniausiai būdavo mūsų metikas. Dabar jis išplėtė savo puolimo arsenalą, žaidžia su kamuoliu, randa komandos draugus, pikenrolas ir panašiai. Kaip asmenybė, Steve’as išliko toks pat – paprastas, dramų neieškantis ir problemų nekeliantis žaidėjas, geras komandos draugas.

Kalbant su Vasturia, jis pasidžiaugė tokiu gyvenimu posūkiu, jog jūsų keliai vėl susikirto vienoje komandoje. Kokių emocijų tai sukėlė pačiam?
– Iš tikrųjų labai smagu komandoje turėti draugą, ypač su kuriuo teko keletą metų praleisti universitete. Smagu, kad galėjau padėti jam geriau integruotis Lietuvoje ir pažinti aplinką. Žinau, kaip būna sunku atvykti į naują šalį, priprasti prie naujos kultūros, naujo miesto. Smagu, jog padėjau draugui Kaune jaustis patogiau.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (18)
r
Trečius metus Žalgiryje esantis 26 metų 2.08m žaidėjas nekalbant apie tragišką žaidimą EL, bet net LKLe daro statistiką tik 5.4pts 5.1reb, pastoviai nespėja gynyboje ir nesugraibo kamuolio, užtat fanams aiškina, kaip reikia gerbti ir vertinti jo nulinį univero laikų draugelį ir tokį pat trenerį. O treneris? Shileris žaidėjus matomai vertina ne pagal žaidimą, o pagal kalbėjimą angliškai - kai pagal žaidimą minusiniai ar geriausiu atveju nuliniai bet labai gerai kalbantys angliškai Vasturia ir Geben eidavo net į startą, o lietuviškai kalbantys Dimša su Blaževičium buvo marinuojami ant suolo. Supervadybininkas PM irgi genijus, kai pasirinko Eurolygoje visiškai žalią austrišką trenerį vien dėl geresnių jo kompiuterio skillsų, tuo pačiu atsisakydamas EL realios patirties turinčio lietuvio Kemzūros, kuris dabar rodo visai neprastus rezultatus su turkišku noname Petkim. Matomai kažkas vasarą turėjo paaiškinti Pauliui, kad jis daro kontraktus su žmonėmis ne žaidimui NBA2K, o realioms varžyboms Eurolygoje.
2020-12-11
-1
Atsakyti
nh
Išsimetė šešis metimus? Gal iš sterblės? Ar metė kamuolį šešis kartus,pataikė vieną kartą į krepšį
2020-12-11
+1
Atsakyti
Cemba
Visi keikia Vasturia, bet Gebenas ne ką geriau. Puolime arba bloką gauna arba žingsniai, gynyboj nulis. Nežinau kodėl jo vietoj dar ne Marekas.
2020-12-11
-1
Atsakyti
gal kas zino
gebeno motina lietuve, tevas amerikonas ?
2020-12-11
+3
Atsakyti
rrtht
Gal labai pamilo Ameriką ir Martynas Gebenas -> Martin Geben
2020-12-11
+1
Atsakyti
Anonimas
Zalgiris turi tris medinius centrus. Toks jausmas lyg 15 metu atgal butume nukeliave.
2020-12-11
-1
Atsakyti
Ramunas
Gebenai ne trauki tu Zalgirio lygio tau tiktu lietkabelis ar neptunas letas storas siknos nepakele nuo parketo pasokti nx tu toks reikalingas geriau jau Marek
2020-12-11
-1
Atsakyti
Lokas
As galvoju kodel jis kamuoli priesininkam atidavineja ar puolime baudas gauna taigi sis netikelis is vilniaus!!!
2020-12-11
+1
Atsakyti
uz zalgiri
fainas baxuras, bet ziauriai letas ir tinkamas tik lkl zaist. na o turint panasu ir gerokai jaunesni marek, cia vadybos klaida laikyt juos abu
2020-12-11
+3
Atsakyti
Na
Martinas šiaip šaunus vyrukas ir turi gan gerą krepšinio iq, na bet netempia jis Žalgirio lygio ir lb abejoju ar temps ateityje. Kad ir paskutinėse rungtynėse pralošė visas mikrodvikovas Echodui. Ateinantį sezoną Žalgiriui reik paslilikt Gebeną arba Mareką. Bet kadangi žinom kiek Ž sukišo € į išpirką, tai kaip ir aišku kas turi prioritetą. O laikyt dar sezoną juos abu būtų elementarus pinigų švaistymas
2020-12-11
-1
Atsakyti
Laris
viskas kaip ir neblogai butu, bet man kiek juokingai kai zmones gauna po 20k i menesi alga ir sako palauk metus du ir pradesiu gal lost kai ismoksiu. ar uz 200k ir daugiau per metus naivu tiketis kad zaidejas kazka turi rodyti? cia gal labiau vasturios atveju galioja. taip, karjera trumpa, turi visam gyvenimui uzdirbti bet kitavertus verkslenti irgi nereiktu, reiktu sakyt chebra pripazistu savo saibu neatidirbu
2020-12-11
-1
Atsakyti
D
nebesvaik. cia tau ne kokia busima zvaigzde. tas pats davies kol persilauze..
2020-12-11
-1
Atsakyti
Vykit ta gabena
is zalgirio.Bet koks panasaus ugio ne blogiau pasistumdytu uz sita
2020-12-11
-3
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 18

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.