Nuotr.: zalgiris.lt
Nuotr.: zalgiris.lt
Nuotr.: zalgiris.lt
Nuotr.: zalgiris.lt
Nuotr.: zalgiris.lt
Nuotr.: zalgiris.lt
Nuotr.: zalgiris.lt
Nuotr.: zalgiris.lt
Nuotr.: zalgiris.lt
Nuotr.: zalgiris.lt

„Marius prašo keitimo“, – kažkas iš „Žalgirio“ lietuvių šūktelėjo nuo suolo, kai be poilsio pirmas 8 mačo minutes žaidęs Marius Grigonis sukryžiuotų pirštų kombinacija parodė apie norą atsipūsti.

Fotogalerija

Martinas Schilleris keitimą jau buvo paruošęs – prie sekretoriato stovėjo Nigelas Hayesas, laukęs eilės žengti į aikštę vietoje Grigonio. Išgirdęs komandos draugo pastabą, Hayesas atsisuko į suolą ir, pakėlęs smilių, parodė, kad jis tuoj ir leis atsipūsti Grigoniui.

Kartais viskas prasideda nuo smulkmenų. Laiku ir vietoje atėjusio įspėjimo apie užtvarą, gynyboje kyštelėtos rankos ar perskaityto būsimo varžovų epizodo.

O kartais ta smulkmena būna užsienio kalbos mokėjimas.

Antrus metus Kaune žaidžiantis Hayesas nuo pirmosios dienos čia mokėsi lietuvių kalbos ir dabar tai pradeda duoti vaisius ne tik už aikštės ribų, bet ir aikštėje.

Hayesui, bene geriausiai „Žalgiryje“ besiginančiam krepšininkui, ant parketo kartais nebereikia anglų – universalios krepšinio kalbos.

„Jeigu įsiklausytumėte, išgirstumėte, kad gynyboje kalbu lietuviškai, pranešu apie derinius, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ po pergalės Atėnuose pasakojo Hayesas. – Tai padeda ir Eurolygoje – jeigu esu vienintelis amerikietis aikštėje, galime skelbti derinius lietuviškai ir varžovai to nesupranta. Tai – pranašumas. 

Galime derinį įvardinti skaičiumi ar žodžiu, varžovai to nesupranta, o kai įsibėgėjame, jiems būna per vėlu susiprasti. Kalbos mokėjimas visada padeda.“

Šį sezoną tapęs tvirtu pagrindiniu sunkiuoju krašto puolėju, Hayesas dabar tampa dar svarbesnis, kai dėl traumos iš rikiuotės iškrito Steve’as Vasturia. Taip sezono pradžioje trečiu numeriu visiškai nežaidęs poliglotas dabar kamšys spragas per dvi pozicijas.

Rungtynių žaidėjas

Taškai
24
Naudingumas
24
Tritaškiai
75%
6/8
Atkovoti kamuoliai
6

Tąkart žengdamas į aikštę pakeisti Grigonio, jis būtent tam ir ruošėsi – dvikovą pradėjęs starto penkete kaip sunkusis krašto puolėjas, Hayesas gavo akimirką atsikvėpti, kai jį pakeitė rekordines rungtynes sužaidęs Paulius Jankūnas, bet netrukus žengė į aikštę kaip lengvasis krašto puolėjas.

„Mačiau, kad Marius kažką pasakė vaikinams, o jie šūktelėjo, kad Marius prašo keitimo. Aš pažiūrėjau į suolą, tarsi sakydamas, kad aš tai ir padarysiu, – epizodą pirmojo kėlinio pabaigoje prisiminė Hayesas. – Išmokau gana nemažai lietuvių kalbos. Stengiuosi daug klausyti – nežinau, ar komandos draugams tai patinka, bet aš būnu labai landus. Bandau klausytis kiek įmanoma daugiau ir taip daug išmokstu.“

Kaip kalbų mokėjimas, taip ir Hayeso universalumas aikštėje „Žalgiriui“ yra nepamainomas privalumas.

Penktadienį Atėnuose Nigelas gynėsi nuo Aarono White’o, Beno Bentilo, Ioannio Papapetrou ar Howardo Sant-Rooso. Skirtingų stilių ir pozicijų žaidėjai – nuo atakuojančių nugara, iki prasiveržiančių ar metančių iš toli – Hayesas visur atlaikydavo jų iššūkius.

„Mėgstu žaisti trečioje pozicijoje, tai – puiku, – kalbėjo Hayesas. – Eurolygoje kartais kentėdavome dėl to, kad varžovai turi aukštus trečius numerius, pavyzdžiui, Papapetrou. Jeigu čia būtų Steve’as, arba žaidžiant prieš Marių, jis bandytų prieš juos centruoti. Kai žaidžiu aš, prieš mane jie necentruos trečioje pozicijoje. To varžovai nedaro ir su ketvirtais numeriais. 

Mums gerai tai, kad gynyboje galime daugiau keistis. Kai žaidžiu trečiu numeriu, galime keistis su ketvirtais ir penktais numeriais, galiu padėti kovoje dėl kamuolių. O puolime aš esu labiau įsitraukęs. Nebūtinai gaunu daugiau derinių, bet dažniau gaunu kamuolį. Kuo dažniau lieti kamuolį, tuo labiau jautiesi įsitraukęs.“

Hayeso žaidimas abejose aikštės pusėse truktelėjo komandą, kai jai reikėjo paskutinio impulso mačo pabaigoje.

„Panathinakos“ spurtavus 15:5 ir priartėjus iki 67:72, Hayesas, likus žaisti pustrečios minutės, prasiveržė nuo tritaškio linijos link krepšio ir pelnė du taškus su pražanga.

Netrukus kitoje aikštės pusėje jis pamatė, ką darys varžovai, ir įsmuko į perdavimo liniją, taip perimdamas kamuolį bei nuskuosdamas per visą aikštę. Greitos atakos taškais pabaigti nepavyko, bet šalia buvęs Augustine’as Rubitas atsikovojo kamuolį ir išprovokavo pražangą.

„Man labai patiko Nigelo pasirodymas, – po dvikovos sakė Schilleris. – Gynyboje (trečiu numeriu) jis mums padės savo dydžiu. Staiga pradėti žaisti perimetre nėra labai lengva. Bet mes prie to priprasime.“

Hayesas sako paskutiniu metu itin daug dėmesio pradėjęs skirti savo fizinei kondicijai. Tam jis pasitelkė fizinio rengimo trenerį Sigitą Kavaliauską ir naujausias technologijas – vilkėdamas specialią liemenę, kuri fiksuoja įvairius statistinius komponentus, Hayesas siekia skaičiais pagrįsti savo aktyvumą abejose aikštės pusėse.

„Treniruotėse sistema fiksuoja daug skirtingų skaičių, bet vienas iš jų yra nubėgtas atstumas. Žinau, kad jeigu pasieksiu tą magišką skaičių (kurio neatskleisiu, jeigu kas nors klauso), tai reikš, kad mano aktyvumas buvo labai geras, – pasakojo Hayesas. – Tam, kad pasiektumei tą skaičių, turi būti labai aktyvus, turi judėti, sprintuoti ir bėgioti iš visų jėgų. Jeigu tai padarau, žinau, kad gerai padirbėjau. Ties tuo pradėjome dirbti prieš kelias savaites, ir jeigu atkreipėte dėmesį į mano gynybą, matyt, matote skirtumą.“

Nutraukiant 6 pralaimėjimų seriją, „Žalgiris“ turėjo ir daugiau herojų. Marius Grigonis pataikė pirmus 7 savo metimus ir dar iki ilgosios pertraukos surinko 18 taškų. Dvikovą jis baigė su 24 taškais (antras geriausias karjeros rezultatas) ir 6 taikliais tritaškiais (karjeros rekordas).

Antroje mačo dalyje svarbų vaidmenį suvaidino iki tol mažiau matomais buvę krepšininkai. Kai „Panathinaikos“ išlygino rezultatą (50:50), Artūras Milaknis pataikė tritaškį, Paulius Jankūnas pataisė netaiklų Roko Jokubaičio metimą, o Augustine’as Rubitas surinko 5 taškus iš eilės ir „Žalgiris“ spurtavo 10:0.

Galiausiai savo žodį tarė Jokubaitis. Per pirmus tris kėlinius padaręs 5 klaidas, didžiąją jų dalį – itin kvailas, ir prametęs pirmus tris metimus, dvidešimtmetis savo pasirodymą į teigiamą pusę ėmė sverti pataikęs tritaškį ketvirtojo kėlinio pabaigoje.

Iš viso per lemiamą ketvirtį jis surinko 10 taškų ir tai yra didžiulis trenerio Schillerio nuopelnas – treneris jaunąjį gynėją aikštėje laikė nepaisant visų jo klaidų.

„Žinau, kad skamba įtartinai, bet aš juo labai pasitikiu, – po dvikovos kalbėjo Schilleris. – Praėjusį sezoną Eurolygoje jis žaidė vidutiniškai 6 minutes, šiemet žaidžia virš 20. Ir tai yra dėl tam tikrų priežasčių – jis duoda naudą aikštėje. Aš tiesiog juo pasitikiu.

Jis žaidžia su tam tikra jaunyste, dėl kurios neišsigąsta svarbių momentų.Tuo pačiu dėl to atsiranda klaidos, ir tas nėra gerai, bet, manau, jo charakteris leidžia jam taip sugrįžti į rungtynes, nes nedaug žaidėjų gali suklysti 5 kartus ir laikyti aukštai iškeltą galvą.“

„Rokas mūsų nestebina, – sakė Jankūnas. – Mes žinome, kaip jis treniruojasi, kaip dirba, kokio yra lygio jau dabar ir kokiu gali būti. Galbūt jam kartais to yra net per daug, nes visi rašo, visi kalbina, interviu kiekvieną dieną, istorijos su antrininkais... Nors su juo viskas yra gerai, tėvai gerai išauklėjo, rimtas vyras, bet jis vis tiek yra jaunas. Buvo NBA naujokų birža, skautai vis skambino, vis tiek galvoje tos mintys gyveno ir galbūt jam buvo sunkiau susikaupti rungtynėms. 

Bet čia yra mūsų, vyresniųjų, darbas, ir šiandien po dviejų kėlinių sakėme: „Davai, Rokai, susikaupk ir pradėk žaisti nuo nulio.“ Toliau jam tai akcentuosime, reikia jį ištraukti iš dėmesio burbulo, kad jis vėl susikoncentruotų ir pagal susikaupimą bei psichologiją būtų toks Rokas, koks yra visada.“

Pačiam Jankūnui tai taip pat buvo neeilinis vakaras. Nors niekas to prieš dvikovą pernelyg neakcentavo, Jankūnas tapo daugiausiai rungtynių Eurolygoje sužaidusiu krepšininku. Mačas Atėnuose jam buvo 354-asis karjeroje, tai yra vienu daugiau už vis dar žaidžiantį Felipe Reyesą.

Po rungtynių Jankūnas rūbinėje pateko į improvizuotą komandos draugų dušą, kai buvo aplaistytas geriamuoju vandeniu.

„Atliktas didelis darbas, bet vis dar žiūriu į priekį, nors ir daug metų žaidžiu. Vis dar mėgaujuosi krepšiniu ir esu patenkintas, kad dar galiu žaisti, – sakė Jankūnas, netrukus pridėjęs apie komandos draugų sveikinimus. – Komanda tokių dalykų nepamiršta, turbūt ir viešbutyje reikės vieną kitą sąskaitą apmokėti, bet ką darysi, tam ir žaidžiame.“

„Jeigu nebūtų pergalės, tai nemanau, kad būtume labai stipriai apie tai kalbėję. Tikrai būtų ne tos nuotaikos. Tuomet būtų kvaila džiaugtis kažkokiu rekordu. Taip komandai parodyčiau blogą toną“, – pridėjo „Žalgirio“ kapitonas.

Penktadienį Atėnuose buvo rodomas vien geras tonas: nuo gudrybių išmokus komandos draugų kalbą, iki tikėjimo savimi nepaisant blogo starto. Šešių pralaimėjimų serija – nutraukta ir tai buvo padaryta tikrų komandinių pastangų dėka.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (8)
dsf
Galit Hayes klausineti lietuviskai, gaus praktikos.
2020-12-12
+1
Atsakyti
m
O kodel alioalio nekomentuoja? Vakar dar rungtyniu metu dergesi, rasinejo apie istratinimus be preziko, o paskui spruko i krumus? Apie Jankuna irgi uzsikimso?
2020-12-12
-1
Atsakyti
mod123
matyt pati pagavo kazkas tuose krumuose.
2020-12-12
-1
Atsakyti
mod123
na susitelkimas gynyboj buvo, bet dazniau tik baudu aikstelej, stipresni varzovai butu nusimete kamuolius i krastus perimetre, ir gaunasi tie patys nesusipratimai, per dideles pagalbos pareina, gerai kad nenubaude uz tai, isvada kad Zalgiris daugiau, maziau daro tas pacias klaidas kaip bebutu taip, matysim pries kitus varzovus kaip klostysis.
2020-12-12
-1
Atsakyti
Anonimas
Nu tiesiog nugalejo silpnesni varzova. Zalgiris ir stoves daugmaz ties 8-12 pozicijom pagal sugebejimus.
2020-12-12
-1
Atsakyti
Anonimas
pyderas vel kimentarus istrynė, Miklovai grauzk vamzdi
2020-12-12
-1
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 8

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Atėnų Panathinaikos
Kauno Žalgiris
39%
24/62
Metimai iš žaidimo
51%
31/61
29
Atkovoti kamuoliai
41
19
Rezultatyvūs perdavimai
17
7
Perimti kamuoliai
5
47%
16/34
Dvitaškiai
44%
18/41
81%
13/16
Baudų metimai
86%
6/7

Rungtynių žaidėjai

Nemanja  Nedovic
12 PTS
4/10 FG
2/2 FT
Marius  Grigonis
24 PTS
9/14 FG
0/0 FT
Georgios  Papagiannis
11 REB
6 DREB
5 OREB
Kauno Žalgiris
Keli žaidėjai
8 REB
Atėnų Panathinaikos
Keli žaidėjai
4 AS
Thomas  Walkup
8 AS
0 TO
26 MIN
Georgios  Papagiannis
20 EFF
63% 2P%
- 3P%
Marius  Grigonis
24 EFF
50% 2P%
75% 3P%