Nuotr.: BNS
Nuotr. BNS

2020 metų vasarą per pasaulinę pandemiją klaipėdietis Haroldas Saprykinas sulaukė netikėto kvietimo išbandyti jėgas Irano krepšinio lygoje. Šūkiu „Gyveni tik kartą“ besivadovaujantis krepšininkas ryžosi tokiam karjeros žingsniui ir tapo vienu iš nedaugelio lietuvių, išbandžiusių jėgas krepšinio prasme gana menkai pažįstamoje šalyje.

Net ir ne patiems didžiausiems krepšinio aistruoliams pirmoji asociacija, ateinanti į galvą išgirdus Irano pavadinimą oranžinio kamuolio kontekste, veikiausiai vis dar yra kol kas vienintelis NBA duris pravėręs iranietis Hamedas Haddadi.

Turbūt tik nedaugelis žino, jog arti prisijungimo prie stipriausios planetos lygos buvo ir Arsalanas Kazemi, tapęs pirmuoju iraniečiu, išgirdusiu savo vardą NBA naujokų biržoje. Vis dėlto trejus metus NBA vasaros lygoje žaidęs ir dvejose ikisezoninėse NBA rungtynėse ant parketo pasirodęs Kazemi už Atlanto neįsitvirtino.

„Irane Haddadi neabejotinai yra didžiausia krepšinio žvaigždė, jis iraniečiams yra toks, kaip mums Arvydas Sabonis, – interviu tinklalapiui „BasketNews.lt“ apie NBA duonos ragavusius iraniečius kalbėjo Saprykinas. – Su Kazemi teko susidurti, pralaimėjome jo atstovaujamai komandai, tačiau apie jo praeitį sužinojau tik po rungtynių.“

2012 metais į aukščiausios Irano krepšinio lygos klubą, įsikūrusį Bandare Mahsharo mieste, persikėlė Povilas Čukinas. Būtent Čukinas ir buvo vienas tų žmonių, prisidėjusių prie Saprykino persikėlimo į Artimuosius Rytus.

„Bendravau su lietuviais, kurie ten rungtyniavo, daugiausiai teko kalbėti su Povilu Čukinu, kuris apie Iraną atsiliepė tik geriausiais žodžiais ir tikrai pastūmėjo, kad vykčiau ten rungtyniauti“, – pažymėjo Saprykinas.

Po metų, 2013-aisiais, savo karjerą tame pačiame Bandare Mahsharo klube užbaigė Marius Prekevičius, o kiek vėliau aštuonioliktoje pasaulio valstybėje pagal plotą darbavosi ir Vilniaus „Ryto“ vyriausiasis treneris Giedrius Žibėnas.

Anksčiau žaidęs „Palangos“, Mažeikių „Erelių“, Kėdainių „Nevėžio“ ir Peskaros „Basket“ ekipose, klaipėdietis Saprykinas su dideliu smalsumu žengė lietuvių pramintais takais, o naujaisiais jo namais tapo Bandare Abaso mieste įsikūręs „Shahdari“ klubas.

Šiuo metu Saprykino komanda Irano lygos B grupėje su keturiomis pergalėmis ir septyniais pralaimėjimais rikiuojasi šešta, o lietuvis per 28 žaidimo minutes vidutiniškai fiksuoja 12 taškų, 1,7 atkovoto kamuolio ir 1,8 rezultatyvaus perdavimo statistiką.

Interviu tinklalapiui „BasketNews.lt“ Saprykinas papasakojo apie gyvenimiškas kasdienes patirtis ir krepšinio ypatumus viename egzotiškiausių krepšinio kampelių.

– Haroldai, jei prieš kelis metus kas nors būtų pasakęs, kad vieną dieną žaisite krepšinį Irane, ar būtumėte galėjęs tuo patikėti?
– Turbūt, kad ne (juokiasi). Praėjęs sezonas dėl pandemijos nutrūko anksčiau nei planuota, vasarą praleidau Lietuvoje. Turėjau pasiūlymų rungtyniauti gimtinėje, bet, matyt, tas žymiai kitoks pasiūlymas iš Irano nulėmė, kad nelikau Lietuvoje. Norėjosi pakeisti aplinką, pažiūrėti, kaip dirba kita rinka.

– Kada sulaukėte kvietimo persikelti į Iraną ir kaip į jį sureagavote?
– Jeigu neklystu, pasiūlymo išvykti sulaukiau rugsėjo mėnesį. Pirma reakcija į tokį išskirtinį pasiūlymą buvo „oho“. Iš pradžių gąsdino vien pats žodis Iranas, bet vėliau, surinkus informacijos iš patikimų žmonių, abejonių neliko. Tikrai nesigailiu tokio savo sprendimo, gyvenime norisi išbandyti viską, juolab, žinau, kad Azijos rinkoje galima užsikabinti, o ir atlyginimas čia didesnis nei ten, kur rungtyniavau Italijoje ar Nacionalinėje krepšinio lygoje.

– Šiuo metu keliauti tarp valstybių nėra labai lengva. Ar iškilo sunkumų vykstant į Aziją?
– Tiesa, buvo truputį problemų nusigauti į Iraną dėl pandemijos situacijos pasaulyje. Kaip žinia, kiekviena šalis turi skirtingus reikalavimus dėl reikalingų testų, tai šiokių tokių nesklandumų buvo, bet viską sėkmingai pavyko išspręsti. Po kelionės buvau pavargęs, bet išlipęs iš lėktuvo buvau įspūdingai pasitiktas, pirmą kartą karjeroje gavau gėlių. Pats priėmimas buvo labai šiltas.

– Kaip vyksta Irano krepšinio čempionatas pandemijos fone?
– Į rungtynes skraidome lėktuvais. Visur esame uždaryti tiek Bandare Abase, tiek Teherane, kur čempionatas vyksta burbule. Visada prieš rungtynes skrendame į Teheraną. Anksčiau būdavo 15 komandų, šiemet yra 16. Pats formatas dėl viruso yra pasikeitęs, komandos yra suskirstytos į dvi grupes po 8 komandas, visi turi sužaisti du ratus, o paskui abiejų grupių komandos žais bendras atkrintamasias iki dviejų pergalių. Sezonas trunka šešis mėnesius, nuo spalio iki kovo. 

Mūsų komandoje esu vienintelis legionierius, kiekviena komanda maksimaliai gali turėti po du užsieniečius. Kaip tris stipriausius legionierius išskirčiau amerikiečius Coriną Henry bei Lietuvoje anksčiau žaidusius Malcolmą Grantą ir Perry Petty. Nors jie ir nėra labai žinomi, tačiau fanai juos dievina. Legionieriai imami tam, kad darytų persvarą ir temptų komandą į priekį, tačiau yra ir komandų, kurios neturi legionierių, bet tikrai nėra blogiausios. Iraniečių krepšinio supratimas nėra blogas. Kelios komandos yra tikrai labai pajėgios, manau jog Irano lyga stipresnė ir tikrai žymiai fiziškesnė už, pavyzdžiui, NKL.

– Kokias gyvenimo ir treniruočių sąlygas turite Bandare Abase?
– Pats miestas yra uostas pietinėje Irano dalyje prie Persijos įlankos, būtent dėl to jis labai vertinamas. Iki Dubajaus apie trisdešimt minučių kelio. Mieste visą laiką geras oras, šilta, tikras kurortas. Tačiau išeiti nelabai kur galime, gyvename uždaryti viešbutyje, išvykstame tik į treniruotes, o po jų autobusiukas parveža į viešbutį, esame labai saugomi. 

Treniruojamės kartą arba dukart per dieną, treniruočių sąlygos geros. Bandare Abese salė nėra maža, talpina penkis tūkstančius žmonių, bet viskas labiau senyvo pobūdžio, nieko labai modernaus nėra. Tačiau jau Teherane, kur žaidžiame, viskas kur kas geriau, miestas su 13 milijonų gyventojų, didžiulis, tad nenuostabu, jog ir sąlygos ten geresnės. Pats treniruočių procesas panašus kaip ir visur, aišku, pats krepšinis skiriasi, čia Irane jis lėtesnis, fiziškesnis, daugiau paremtas gynyba.

– Karas ir religija – dvi sąvokos, neatsiejamos nuo Irano. Ar teko su tuo susidurti?
– Su jokiais kariniais dalykais susidurti neteko, kadangi gyvenimas man dabar susideda tik iš treniruočių, rungtynių ir buvimo viešbutyje. Komandos kapitonas pasakojo, kad karai čia vyksta todėl, nes Iranas yra labai geografiškai geroje vietoje. Kalbant apie religiją, vietiniai krepšininkai prieš rungtynės rūbinėje meldžiasi. Kartą, kai mūsų komandoje keli žaidėjai patyrė traumas, kažkas iš jūros parnešė vandens, visi turėjome nusiplauti rankas, toks ritualas turėjo atnešti sėkmę ir išvalyti blogą aurą.

– Prie ko priprasti Irane sekasi sunkiausiai?
– Pirmiausia reikėtų paminėti, kad žmonės čia labai šilti, sulaukiu labai daug žinučių iš vietinių. Teko sutikti daug patikimų žmonių, iš kurių visada galima sulaukti pagalbos. Komandos kapitonas yra žaidęs su Čukinu, žino lietuvius. Tikiu, jog susiradau draugų visam gyvenimui. Komandos draugai sutiko labai šiltai, nors ir daug kas nelabai gerai šneka angliškai, bet atmosfera vis vien puiki.

Su maistu situacija sudėtingesnė, kiekvieną dieną ryžiai, jau šiek tiek nusibodo. Su merginomis taip pat nelengva, daug taisyklių, viskas labai griežta. Labai sunku priprasti prie kalbos, raidės ir skaičiai yra skirtingi. Taip pat čia kitoks kalendorius, sekmadienis yra jų ketvirtadienis, o nauja savaitė prasideda penktadienį. Kalėdos ir Naujieji metai švenčiami kovo pabaigoje, tai mane vienintelį sveikino gruodį, jaučiausi, tarsi būtų mano gimtadienis (juokiasi).

– Galbūt pasitaikė ir kitų nesusipratimų ar keistų nutikimų?
– Kai pirmą kartą ėjau į parduotuvę nusipirkti šį tą užkąsti, išsikeičiau šiek tiek pinigų. Pas juos sumos labai didelės, banknotai tūkstančių vertės (1 euras lygus beveik 51 tūkstančiui rialų, – aut. past.). Turėjau rialų už 10 eurų, Lietuvoje tokią sumą dažniausiai apsiperkant išleidi. Nusipirkau įvairių užkandžių, o kartu su manimi buvęs draugas pasakė, kad išleidau tik du eurus, tai kainų atžvilgiu viskas čia išties labai pigu.

Taip pat krenta į akis iraniečių automobilių vairavimas. Eismas labai didelis, o ir tvarkos vietiniai nelabai laikosi. Jei yra dvi juostos, skirtos važiuoti, jie važiuoja trimis, keturiomis juostomis, iš visų pusių.

– Kokia šiuo metu COVID-19 situacija Irane?
– Situacija panaši kaip ir visur. Jei nesumeluosiu, pagal sergamumą ir mirtis Iranas pasaulyje yra pirmame penkioliktuke. Iš pradžių viskas buvo kiek laisviau, didelių apribojimų nebuvo, tačiau vėliau buvo periodas, kai parduotuvės ir kitos įstaigos dirbo tik iki šeštos valandos vakaro.

– Praėjusią vasarą drebinote socialinius tinklus savo įmantriais metimais. Kodėl jūsų intagramo paskyra yra nebeaktyvi?
– Irane neveikia dauguma socialinių tinklų, tarp jų ir feisbukas. Mano instagramo paskyra yra užšaldyta, galbūt būtent todėl, kad esu Irane. Jeigu kas nors žino ir gali padėti, parašykite man į feisbuką, tikrai neliksiu skolingas.


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (6)
djgaffer
Visada įdomu sužinoti apie tokias egzotines krepšinio šalis.Ir mldc Saprykinas,kad pasinaudojo tokia proga.Patinka jo moto "gyveni tik kartą",tai ir reikia tuo naudotis.Visada įdomu pamatyti kitokias šalis,o ne tas,į kurias dažniausiai vykstama.Tai net toks baltas pavydas ima,matant jį ten.🙂
2021-02-01
+2
Atsakyti
Anonimas
Fainas straipsniukas, primena tas babces kur ateidavo i mokykla ar univera pravesti paskaitu apie ale egzotines valstybes kaip Iranas, Saudo Arabija, Kinija ar pns kur oi kokie geri draugiski zmones ten gyvena, nors kas protingesnis tas supranta kame suo yra pakastas su tokiom pasakelem.
2021-02-01
+3
Atsakyti
bhmh
Kodėl jūs visi protingi naudojat tą patį išsireiškimą: " nors kas protingesnis tas supranta".
2021-02-01
+3
Atsakyti
bhmh
Tik reikia pasidomėti ar nėra mirties bausmės už tai.
2021-02-01
+3
Atsakyti
Donatas
Naudok VPN , apeisi visus draudimus . Sėkmės
2021-02-01
+1
Atsakyti
bhmh
VPN providers are legal in Iran only if they’ve been approved by the government. Naturally, those approved allow it to censor and monitor users. https://nordvpn.com/blog/are-vpns-legal/...~:text=VPN%20providers%20are%20legal%20in%20Iran%20only%20if,approved%20allow%20it%20to%20censor%20and%20monitor%20users.
2021-02-01
+1
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 6

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.