2018 metais Darius Songaila krepšinyje ėmė minti lietuviams dar nematytais keliais. Atsisveikinęs su Kauno „Žalgiriu“, kuriame baigė karjerą ir pradėjo trenerio darbą, buvęs Lietuvos rinktinės krepšininkas pasuko į NBA.

Nors dabar jau trečius metus dirba Greggo Popovichiaus treniruojamame San Antonijaus „Spurs“ klube, iš pradžių, 2018 metais, jis trumpam atstovavo Bruklino „Nets“ NBA Vasaros lygoje.

Visgi krepšininkas tą pačią vasarą gavo pasiūlymą iš „Spurs“, o kaip pasakojo „BasketNews.lt podkaste“, dėl jo apsisprendė per 15 minučių ir pradėjo siekti savo tikslo – vyriausiojo trenerio posto NBA.

„Prieš išvažiuodamas iš Vasaros lygos susipažinau su „Spurs“ asistentu Willu Hardy, kuris komandoje dirba iki šiol. Jis pasakė, kad „Spurs“ turi vieną laisvą poziciją, bet dar nenorėjo nieko sakyti. Grįžau į Lietuvą, buvau su šeima Trakuose ir po 3-4 dienų paskambino ir paklausė, ar noriu darbo. Atsakiau, jog aišku noriu. Pasakiau, kad man dabar pinigai nesvarbu, paklausiau, kokia pozicija, papasakojo. Turėjau dar porą variantų, lyg laukiau, bet pasikalbėjau su žmona, buvo gana lengvas sprendimas, nes „Spurs“ organizacija yra fantastinė. Paskambinau jiems už 15 minučių, pasidžiaugė, kad prisijungiau, ir pasakė, jog nupirks bilietus atvykti už 4-5 dienų“, – pasakojo Songaila.

Pirmaisiais metais NBA Songaila dirbo video kambaryje, kur išmoko, kaip yra karpoma medžiaga ir kaip ją apdoroti, o aikštėje užsiėmė žaidėjų vystymosi darbu.

Antraisiais metais jis buvo pakeltas pareigose iki žaidėjų vystymosi trenerio ir jau nuolatos dirbo ne video kambaryje, o aikštelėje. Tuomet jam jau atiteko kelių varžovų komandų skautinimas.

Šiais metais Songaila pakilo iki trenerio asistento pareigų. Jis vis dar atlieka žaidėjų vystymosi darbą, bet taip pat ir trenerio asistento darbą, o į tai įeina ir žaidybinio plano paruošimas.

Kaip atrodo „Spurs“ trenerių štabas?

„Popas yra vyriausiasis treneris, turime tris priekinius suolo asistentus, tada esu aš ir dar vienas asistentas, sėdime antrame suole. Be to, mes turime penkis video koordinatorius – vienas pagrindinis ir dar keturi video padėjėjai, kurie atlieka labai daug darbo ir su video medžiaga, ir aikštėje, pavyzdžiui, paduoda kamuolius, žaidžia gynyboje, jie turi mokėti visus derinius. Jeigu turime žaidėjų, kurie yra traumuoti ir nekeliauja su komanda, jie turi žaisti trys prieš tris. Mes trenerių štabe turime apie 11-12 žmonių“, – tinklalaidėje pasakojo Songaila.

„Spurs“ trenerio asistentas atskleidė, kad Popovichius, kuris Songailai palieka puikų įspūdį, kartais jį pavadina ne vardu, o „This Crazy Lithuanian“ (liet. pašėlusiu lietuviu).

„Kai atvažiavau į San Antonijų, Popas atėjo, pasisveikino, ir iškart pradėjo kalbėtis tokiomis temomis, jog apie tave žino viską, ką įmanoma. Sėdi tame video kambaryje, vieną dieną jis įeina su laikraščiais ir sako „Žiūrėk, čia Vilniaus sporto rūmai, 1978 metai, aš ten buvau.“ Sakau, Popai, aš tais metais tik gimiau. Pasakojo, kaip su JAV rinktine žaidė prieš Sovietų Sąjungą. Kitą dieną ateina ir klausia, ar mačiau, jog viena Lietuvos muzikos panelė laimėjo kažkokį apdovanojimą. Be galo pasaulietiškas, jis nėra labai politiškas, bet labai daug kuo domisi, taip pat aktyviai dalyvauja ir reiškia savo nuomonę JAV judėjimuose“, – „BasketNews.lt podkaste“ teigė Songaila.

Marijampolietis „Spurs“ trenerių štabe yra vienintelis, kuris ilgus metus žaidė NBA. Ar dėl to Popas jį vertina labiau?

„Manau, kad jis labiau vertina tai, kad aš žaidžiau Europoje, Lietuvos rinktinėje. NBA lygoje yra daug NBA žaidėjų. Jis labai vertina tarptautinio krepšinio patirtį“, – pažymėjo Songaila.

Lietuvis greitai kyla savo karjeros laiptais ir pats norėtų vieną dieną tapti vyriausiuoju treneriu. Prieš išvykstant į JAV jis dirbo su Šarūnu Jasikevičiumi, kuris anksčiau jau ne kartą buvo gavęs dėmesio iš NBA.

Ar Jasikevičius galėtų patekti į NBA iškart kaip vyriausiasis treneris?

„Manau, kad Lietuvoje yra trenerių, kurie galėtų eiti tuo pačiu keliu, kaip ir aš. Atvažiuoti į kažkokį klubą, praeiti tam tikras stadijas, dirbti, išmokti, įsilieti. Krepšinis yra universalus. Ar Europoje, ar čia, jeigu pradėjai nuo kažkurio laiptelio, jeigu toliau dirbsi, tuomet pasieksi trenerio vietą. 

Ar Jasikevičius galėtų būti vyriausiasis treneris? Taip, manau, galėtų. Bet ar bus, aš negaliu pasakyti, nes čia nėra tik Šarūnas Jasikevičius, čia yra komanda, kuri samdo Jasikevičių. Ar ji patikės juo ir norės jo? Jeigu taip jie mato viziją, tai 100 procentų taip. Manau, kad jis yra pakankamai geras treneris, kad ten atsidurtų. Bet nežinau, ar atsiras komanda, kuri norės tai padaryti.

Yra labai teisingai pasakyta, kad NBA yra žaidėjų lyga ir treneriai turi taikstytis prie žaidėjų, ypač tų, kurie yra komandų žvaigždės. Buvo begalė atvejų komandose, kai būdavo pasamdomas treneris, o komandos žvaigždės ir jo požiūriai nesutapo ir dėl to treneris buvo atleistas. Nebent tai būtų Popovichius. 

Bet Šaras yra aukšto intelekto žmogus ir jis tai supranta. Jeigu jis būtų tokioje situacijoje, jis tikrai sugebėtų. Jis nebūtų flegmatiškas treneris, kuris klausys žaidėjo. Būtų argumentai, jis tikrai moka prieiti prie žaidėjo ir rasti bendrą kalbą. Tai galėtų būti aštresniais būdais, galbūt daugiau surandant kalbą už aikštės ribų, ne tuo įkarščio momentu. Manau, kad jis pakeistų visą priėjimą prie NBA komandos ir būtų kitoks nei Europoje“, – „BasketNews.lt podkaste“ kalbėjo Songaila.

43-ejų Songaila „Spurs“ klube sutiko klubo legendą Timą Duncaną, su kuriuo susipažino žaisdamas dar prieš 23 metus Veik Foresto universitete. Praėjusiame sezone Duncanas dirbo ir „Spurs“ treneriu ir nors dabar yra kiek atsitraukęs nuo komandos, durys jam visada yra atviros, sako Songaila.

„Jis visada yra susijęs su „Spurs“, persirengimo kambaryje turime spintelę su jo pavarde, jo daiktais. Jis visada ją ten turės. Trenerių rūbinėje yra Manu Ginobili ir Timo Duncano spintelės. Jie gyvena San Antonijuje, ateina kada nori, gali dalyvauti treniruotėse ar trenerių susirinkimuose. Duncanas visada bus „Spurs“ dalimi.

Kai aš buvau pirmaisiais metais, jis nebuvo treneris, bet ateidavo kiekvieną dieną. Sportuodavo, dalyvaudavo treniruotėse. Dabar laikai yra kitokie, COVID-19 virusas, jo nėra, jis daug laiko praleidžia namuose su šeima, nori būti saugiai ir nerizikuoti dėl atėjimo į treniruočių bazę.

Jam patinka būti aikštelėje, o valandų valandas sėdėti prie kompiuterio ir žiūrėti video nėra taip smagu“, – pasakojo Songaila.

„Spurs“ trenerio asistentas papasakojo ir apie šį sezoną dėl COVID-19 viruso pasikeitusią NBA ir dėl to įvestus pokyčius.

„Sakyčiau, jog NBA yra net perdėtai rimtai į tai žiūrima, dedamos labai didelės pastangos, kad šis sezonas įvyktų, kad būtų galima žiūrėti krepšinį. Viskas prasidėjo nuo to, kad žaidėjai galėjo nedėvėti kaukių, tik treneriai turėjo tai daryti. Dabar viskas progresuoja, nes atsitinka atvejų, kai komandos praleidžia be krepšinio po dvi savaites. Dabar mes patys esame tokioje situacijoje, savaitei iškritome iš rikiuotės. Net žaidėjai sėdėdami ant suoliuko privalo dėvėti kaukes, taip pat atėję iš rūbinės į salę. Ateini į aikštę, nusiimi kaukę, pabaigi savo pamėtymą ir vėl užsidedi kaukę. Visur yra kameros, viskas yra stebima. Pirmiausia yra įspėjimas, lyga viską stebi, net rungtynių metu yra paskirti žmonės, kurie viską mato. Jeigu kažkuris žaidėjas sėdi ant suoliuko nusismaukęs kaukę, bus skambutis, kažkas prieis prie tavęs ir pasakys, jog lyga matė, prašau užsidėk normaliai kaukę. Aišku, yra išimtys, kai treneris nori kažką pasakyti. Jis gali nusiimti kaukę, kažką pasakyti ir užsidėti. Jeigu sėdi ant suolo, visada esi su kauke. 

Anksčiau važiuodavome su dviem autobusais, dabar – su 4-5, nes autobuse gali būti ribotas skaičius žmonių, sėdime kas dvi eiles, kad nebūtų kontakto. Mes nešiojame elektroninius sekimo daviklius, tad jeigu atsitinka COVID-19 atvejis, jie iškart atseka kontaktą, atstumą nuo kito žmogaus, ar tu su juo 10-15 minučių buvai arčiau nei per du metrus, ar ne. Pagal tai jie gali nuspręsti, ar tie žmonės privalės karantinuotis 7 arba 10 dienų, ar neturės. Yra sudėta daug pastangų, labai rimtai žiūrima“, – „BasketNews.lt podkaste“ pasakojo Songaila.

„Spurs“ treneris Songaila tinklalaidėje taip pat kalbėjo apie:

Temos:

  • apie trenerio asistento pareigas „Spurs“ komandoje (10:00);
  • apie neeilinę Popovichiaus asmenybę (15:46);
  • apie trenerės Becky Hammon perspektyvas vadovauti komandai (22:07);
  • ar Šaras gali tapti NBA vyr. treneriu (27:09);
  • apie naudą žaidus Europoje (35:22);
  • apie ypatingą Duncano ir Ginobili statusą San Antonijuje (40:45).

Tinklalaidės audio įrašai pasiekiami „Podbean“, „Spotify“, „iTunes“ (taip pat ir iOS programėlėje „Podcasts“). Kiekvienos laidos įrašą galėsite atsisiųsti ir į savo kompiuterį ar telefoną, kad jų galėtumėte klausyti sau patogiu laiku ir vietoje.

Tapti mūsų rėmėjais galite Patreon.com platformoje. Visi „BasketNews.lt“ patronai gali matyti pokalbio su Dariumi Songaila „Netaktiškai“ laidos dalį, kurioje jis atsakė į skaitytojų klausimus.

Audio įrašas:


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (1)
Orakulas
Neturite ką rašyti, kad kartojate straipsnius prieš metus skelbtus, tik, kad tą patį tekstą kitaip apsukate. O Sangaila, kad nori tai gerai, bet ar gali, tai čia Hamleto paklausk jis tau atsakys. Mano nuomone, esi skystas kaip treneris, IQ žemas, išsilavinimas nulinis, sunku bus lipti kopėčiomis į mėnulį.
2021-02-20
+2
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 1

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.