Nuotr.: Scanpix
Nuotr. Scanpix

Prieš dvejus metus Kauno „Žalgirio“ išreikštą susidomėjimą Karolis Lukošiūnas priėmė kaip šansą kabintis į krepšininko karjerą, dėl kurios dar visai neseniai stipriai abejojo.

2016 m. vilnietis Šarūno Marčiulionio krepšinio akademiją pabaigė skambia nata – tapo Moksleivių krepšinio lygos U18 čempionu, bet 1997 m. kartos komandoje liko antrame plane.

Gintaro Pociaus krepšinio pamokas dar nuo 2010 m. į galvą dėjęsis Lukošiūnas akademijos absolventų gretose žaidė tik po 18 minučių ir rinkdamas po 7,5 taško pakartojo geriausią asmeninį sezono vidurkį MKL čempionate.

Kai jo bendražygiai po akademijos baigimo įsiliejo į Lietuvos grandų piramides: Martynas Maskolaitis, Mantas Pigaga, Danielius Kopūstas, Aistis Pilauskas, Lukas Kišūnas ir Arnas Beručka – į tuometinio Vilniaus „Lietuvos ryto“ sistemą, o Jokūbas Švambaris – į Kauno „Žalgirio“ dublerius, – Lukošiūnas asmeniškai nesulaukė jokio dėmesio.

Jaunuolis tuomet pasinėrė į apmąstymus, kurie piršo du galimus variantus: savęs ieškoti mokslo srityje ar vis dar siekti oranžinio kamuolio svajonės. 

Sprendimo svertas laikėsi maždaug tolygiai, mat mokyklos baigimas nesubrandino krypties moksle. Negavus krepšinio funkcionierių dėmesio ir atsidūrus nuošalyje, pasitikėjimas savo galimybėmis susvyravo, bet nedingo. 

„Nelabai žinojau, ką noriu studijuoti, kur įstoti, buvo daug dvejonių, – su tinklalapiu „BasketNews.lt“ prisiminimais dalijosi Lukošiūnas. – Pasitarėme su tėvais, kad metus galiu pagalvoti ir pažiūrėti, kaip viskas gausis, ir tada koncentravausi į krepšinį. 

Savyje visą laiką buvo tikėjimas, kad kažkaip pavyks užsikabinti krepšinyje ir mesti neverta.“

Išsikėlęs artimiausią tikslą patekti į Lietuvos jaunimo (U20) rinktinę, Lukošiūnas atsispirti mėgino nuo Regionų krepšinio lygos (RKL).

Vilniaus krepšinio treneris Gintautas Regina pakvietė tuomet devyniolikmetį jaunuolį į Vilniaus krepšinio centro komandą, kuriai savo resursais padėjo krepšinio agentas Šarūnas Broga.

Joje taip pat rungtyniavo tokie jaunuoliai kaip dabar Prienų „CBet“ LKL atstovaujantis Einaras Tubutis, Klaipėdos „Neptūno-Akvaservis“ gretose vienu iš vedlių tapęs Dovydas Romančenko ar eilė kitų NKL teberungtyniaujančių žaidėjų.

Lukošiūnas pirmąjį sezoną (2015-2016 m.) RKL A divizione vidutiniškai žaidė po 24 minutes ir rinko po 8,8 taško, o antraisiais metais rezultatyvumas per panašų laiko vidurkį išaugo daugiau nei pusantro karto – po 14,3 taško per 28 min. 

Sulig tvirtėjusiu pasitikėjimu savimi 196 cm ūgio gynėjo pataikymo procentas iš toli pakilo iki 41,7 proc. 

Nuotr. FIBA

Po sėkmingo sezono trečioje šalies lygoje Lukošiūno pavardė atsidūrė septyniolikos kandidatų į U20 rinktinę sąraše, o per pasiruošimą jis išsikovojo vietą dvyliktuke ir pirmąkart apsivilko rinktinės marškinėlius Europos čempionate.

„Man tai buvo kabliukas, jog reikia toliau dirbti ir tikėti savimi dėl to, kaip man pasisekė“, – džiaugsmo akimirką prisiminė Lukošiūnas.

Mariaus Kiltinavičiaus treniruotoje rinktinėje debiutantas buvo tvirtas rotacijos žaidėjas, kuris per 20 minučių įmetė po 6,3 taško ir sugriebė po 1,9 kamuolio. 

Lietuvos jaunimas ketvirtfinalyje skaudžiai nudegė nuo Graikijos rinktinės ir galiausiai finišavo šeštoje vietoje. 

Nors komanda titulo neparsivežė, šansas pasivaržyti su geriausiais Europoje Lukošiūnui tapo reikšmingu postūmiu.

2017-2018 m. sezone jis debiutavo NKL, Molėtų „Ežerūne“, kuriame krepšininkui atsivėrė dar iki tol neregėtos galimybės: žaidė daugiausiai komandoje – po beveik 30 minučių, per kurias grūdinosi į valias.

Vilnietis laisvai liejo tritaškius, kurių per 41 mačą išmetė net 358, o realizavo 143, fiksuodamas 39,9 proc. taiklumą. Visi šie rodikliai tąmet NKL buvo didžiausi.

Lygos pirmametis sezoną užbaigė būdamas rezultatyviausiu ne tik „Ežerūno“ krepšininku, bet ir pirmenybių žaidėju. 

Proveržį demonstravęs taikliarankis į Antano Sireikos radarą pateko dar tuometinio sezono eigoje, bet pasitaręs su savo aplinka, taip reikalingą pagreitį įgavęs krepšininkas nusprendė nesiblaškyti. 

Persikėlimas į „Šiaulius“ nusikėlė „Ežerūnui“ sustojus NKL aštuntfinalyje. 2018-ųjų pavasarį į Saulės miestą vykęs Lukošiūnas pagal susitarimą ruošėsi dalyvauti tik Sireikos pratybose, bet viskas išėjo dar geriau.

„Kai gavau pasiūlymą iš LKL treniruotis, o po to žaisti, net nebuvo apmąstymų, kad man reikia ilsėtis po NKL sezono“, – nedvejodamas kvietimą priėmė Lukošiūnas.

Jis „Šiaulių“ peržiūroje Sireikai užsirekomendavo per beveik tris savaites ir dar įšoko į nuvažiuojanti LKL sezono traukinį, kada per šešerias rungtynes aikštelėje praleido po 8 minutes, iš viso susmeigė 9 iš 12 tritaškių ir rinko po 4,5 taško.

Jaunuoliu susižavėjęs Sireika, nusileidus 2017-2018 m. sezono uždangai, išsikvietė jį pokalbiui su aiškia mintimi – potencialo toliau skleistis turintis gynėjas privalo likti geltonai-juodų bazėje.

Šiaulių komanda susiejo ateitį su Lukošiūnu ketveriems metams, bet sąjunga tetruko vos sezoną. Lietuvos krepšinio piramidėje tvirtu žingsniu palypėjęs vaikinas greitai priderino toliašaudę artileriją aukščiausioje šalies lygoje ir prišaudė tritaškių visiems be išimties.

„Kaip ir visiems atėjusiems iš NKL, buvo svarbus trenerio pasitikėjimas ir kaip įsipaišai į sistemą, koks tavo vaidmuo, – apie įsibėgėjimą LKL tinklalapiui „BasketNews.lt“ kalbėjo Lukošiūnas, paraleliai NKL atstovavęs „Šiaulių“ dublerinei komandai, Joniškio „Delikatesui“. – Pas trenerį Antaną svarbus yra įžaidėjas, metikas ir centras. Jis visą laiką akcentuodavo šitų trijų žmonių sąjunga. Sireikai patinka pataikantys žmonės ir man buvo labai gera vieta atsiskleisti.“

Nuotr. BNS

Žaisdamas po 19,5 minutės, Lukošiūnas LKL reguliariajame sezone išmetė 188 tolimus metimus, iš kurių tinklelį skrodė 35,6 proc. (67). Rezultatyvumo vidurkis siekė 7,5 taško.

Pagal atliktų tritaškių metimų skaičių jis mažiau progų turėjo tik už pripažintus snaiperius: Eimantas Bendžius atliko 192 tolimus šūvius (pataikė 80, 41,7 proc.), o Martynas Gecevičius – 230 (83, 33,6 proc.).

LKL pirmą visą sezoną žaidęs ambicingas jaunuolis vieną geriausių pasirodymų surengė ne prieš bet ką kitą, o prieš Kauno „Žalgirį“. Tada Šarūno Jasikevičiaus treniruotą komandą baudęs taikliarankis sumetė 5 iš 10 tritaškių ir surinko 17 taškų.

Toks Lukošiūno asmeninis benefisas tąkart leido „Šiauliams“ išvengti visiško sutriuškinimo, tačiau tuo pačiu snaiperio potencialu spinduliuojantis metikas krito Šarui į akį ir Saulės miestui iškilo pavojus prarasti dar ką tik priglaustą vaikiną.

„Sezono pabaigoje agentas pasakė, kad manimi domisi „Žalgiris“ ir kažkas iš užsienio, bet tas domisi dar nieko nereiškia. Aišku, sužinoti buvo malonu, nes Šiauliuose prieš „Žalgirį“ sužaidžiau geras rungtynes. Gavosi, kad viskas labai gerai sukrito, – dėstė Lukošiūnas. – Sireika norėjo pasilikti mane, bet pakalbėjome, padėkojau už tai, kad priėmė mane ir geranoriškai priglaudė. Palinkėjo man sėkmės, o aš norėjau užsikabinti už šito šanso.“

Kokį bendrą įspūdį paliko krepšininką pamėgęs Sireiką?

„Jis – kitoks treneris nei kiti. Sireika labiau filosofuoja apie gyvenimą ir emocijas. Ne viskas pas jį susideda iš krepšinio detalių, metimų ar derinių. Pas jį yra truputį kitokia mąstysena ir tai – jo išskirtinis bruožas. Kaip daug kas sako, Antanas – derinių guru. Tikrai turėjome daug pasirinkimų ir nustebindavome varžovus“, – pasakojo Lukošiūnas. 

„Šiaulių“ pasirašyta ilgalaikė sutartis su kylančiu gynėju netapo komandos koziriu, kadangi situaciją lengvai išsprendė išpirkos sąlyga. Tinklalapio „BasketNews.lt“ žiniomis, kontrakto nutraukimo kompensacija siekė apie 10 tūkst. eurų, o žaidėjo pirmo sezono atlyginimas – apie 12 tūkst. eurų.

„Žalgiriui“ tokia išpirka nesukėlė galvos skausmo, mat Lukošiūno demonstruojamas snaiperio potencialas žadino LKL čempionų azartą investicijai į vietinį krepšininką.

Susitarus su Kauno ekipa, Lukošiūnas dar nebuvo tikras dėl vietos Jasikevičiaus sudėties projekcijoje.

Pasiruošimo 2019-2020 m. sezonui etape jis prisijungė prie aštuonių „Žalgirio“ jaunųjų krepšininkų, kurie įprastai plušėjo su pagrindine komanda ir siekė įrodyti esą verti būti Lietuvos čempionų gretose.

„Be abejo, konkurencija jautėsi, – mintimis į praėjusį etapą grįžo Lukošiūnas. – Kai pamatai, jog tavo pozicijoje yra 3-4 žaidėjai, ir galvoji, kad galbūt tik vienas praeis į „Žalgirio“ sudėtį, konkurencija atsiranda automatiškai. Man ji patinka. Niekada nebus, jog esi vienas į tam tikrą poziciją.“

Lukošiūno startas draugiškų rungtynių cikle tapo savotišku siurprizu, kai krepšininkas jau antrajame mače su Maskvos srities „Chimki“ susmeigė 6 iš 6 tritaškių ir pergalingame susitikime tapo rezultatyviausiu „Žalgirio“ žaidėju.

„Kai žmogus pataiko šešis iš šešių, aišku, tai jau yra įspūdinga, – tąkart „Žalgirio“ TV komentavo Jasikevičius. – Būnant salėje vienam sunku įmesti šešis iš šešių, o dar prieš tokį varžovą kaip „Chimki“. Tikrai malonu dėl jauno žaidėjo.“ 

Nuotr. L.Žemgulis

Kiekvieną gautą šansą išnaudoti siekęs Lukošiūnas dėl garantijų „Žalgiryje“ nebuvo tikras iki pat kontrolinių dvikovų ciklo pabaigos. Žalgirietis puikiai atsimena įstrigusį momentą, kai pirmąjį signalą gavo ne iš Šaro ar Pauliaus Motiejūno, o iš „Žalgirio“ štabo nario.

„Kai skridome iš draugiško turnyro Turkijoje, Justinas (Grainys, buvęs „Žalgirio“ fizinio rengimo treneris – aut. past.) pradėjo dėlioti treniruočių programas ir kažko paklausė manęs, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ sakė Lukošiūnas. – Kitų šalia sėdinčių iš mano pozicijos neklausinėjo, o man sakė stiprinti kažką ir tai buvo kaip užuomina. Kitą dieną, atrodo, susirinko ir iš pasaulio čempionato grįžę žaidėjai, pasveikino, jog patekau į komandą ir prasidėjo darbas.“

„Žalgirio“ 2019-2020 m. LKL sezonas startavo Šiauliuose, kuriuose Lukošiūnas lankėsi jau ne tik svečio teisėmis, bet ir su kitu vaidmeniu komandoje – žaidėjas nepateko tarp registruotų dvyliktuko.

„Labai norėjosi išbėgti, bet viskas buvo logiška, kad manęs neregistravo, – kalbėjo Lukošiūnas. – Komandai reikėjo susižaisti, daug naujų žaidėjų. Debiutavau su Pasvaliu, nieko neįmečiau, bet padariau gerus sprendimus (0/3 trit., 5 rez. perd. – aut. past.).“

Trenerio pasitikėjimą užsitarnavęs Lukošiūnas debiutiniais metais „Žalgiryje“ aikštelėje gavo tik keliomis minutėmis mažiau – vid. po 16,5 min., kai Šiauliuose žaidė po 19,5 min. Tiesa, šansų pasirodyti ant parketo buvo mažiau, bet nežymiai.

Statistikos vidurkiai Šaro sudėtyje siekė 6,3 taško ir 1 atkovotą kamuolį, o pataikymas iš toli kiek geresnis nei Šiauliuose – nuo 35,6 proc. pakilo iki 37,5 proc.

Sezoną gerokai anksčiau laiko nutraukė COVID-19 pandemija, bet pirmąjį čempionų trofėjų Lukošiūnas su „Žalgiriu“ spėjo nuskinti – tapo Karaliaus Mindaugo taurės nugalėtoju.

Nuotr. BNS

Vasarą Jasikevičiui pakėlus sparnus į „Barceloną“, Lukošiūnas pasitiko dar vieną klausimais dėl ateities apipintą tarpsezonį. Jie kilo ne tik dėl naujojo vyr. trenerio atėjimo, bet ir dėl komandos sudėties gairių.

Gynėjų grandyje pasidarė ankšta, kai prie jo, Mariaus Grigonio ir Artūro Milaknio prisijungė Steve’as Vasturia ir Tomas Dimša, viltis žaisti „Žalgiryje“ taip pat puoselėjo komandai priklausantis prancūzas Tomas Digbeu.

„Į dvi pozicijas buvo 6-7 gynėjai. Galvojau, ar gausiu žaisti, ar mane išvis pasiliks, – apmąstymus dėstė Lukošiūnas. – Bet Paulius Motiejūnas pasakė, jog neskolins nei manęs, nei Mareko (Blaževičiaus), kadangi pandeminis sezonas, buvo didelė nežinomybė, kaip viskas bus.“

Iš JAV krepšinio persikraustančio Martino Schillerio nusileidimas Kaune kėlė jaudulį, tačiau jis greitai buvo išsklaidytas per pirmąjį pokalbį. 

Kiekvieną krepšininką asmeniškai išsikvietęs treneris pademonstravo ne tik žinias apie būsimus auklėtinius, bet ir piešė ateities perspektyvas.

Toks trenerio priėjimas Lukošiūnui tapo nauja ir malonia patirtimi.

„Jis nebuvo mūsų matęs gyvai, bet buvo rimtai pasiruošęs, – įspūdžiais dalijosi Lukošiūnas. – Nustebino, jog kiekvienam žaidėjui turėjo po vaizdo įrašą, per kurį parodė, pavyzdžiui, ką darau gerai, kur man reikėtų tobulėti. Kaip jis ir sakė, esu toks amerikietiško apibrėžimo „3-and D“ žaidėjas. Kaip ir galėčiau atitikti tokį profilį, bet, aišku, reikia stipresnio kūno trečiajam numeriui. Kai prieš mane ruošiasi centruoti, stengiuosi išlįsti iš priekio ir dirbti gynyboje.

Puolime, kaip treneris sako, mano stiprybė yra metimas, tad iš to galiu sau susikurti pranašumą – ar pašokdindamas, ar iš close-out situacijos. Dirbame ties metimais po driblingo, ties užsibaigimu floateriais.“

Kaip skiriasi snaiperių galimybės Schillerio ir Jasikevičiaus sistemose?

„Pas Šarą būdavo griežtesnė sistema, jog nereikia švaistytis metimais iš dešimties metrų, reikia sužaisti protingiau. Pas Schillerį, jeigu tik yra galimybė greitoje atakoje, kas jam patinka, ragina mus mesti esant laisviems ir nė negalvoti. 

Kai prie Jasikevičiaus būdavo puolimo rėmai, tu žinodavai, kad žaidžiama ant tavęs ir realiai turi naudotis proga. Šiemet mūsų išnaudojimas yra didesnis greitajame puolime. Šarūnui nepatikdavo greiti metimai“, – teigė Lukošiūnas.

Šįmet taip pat po 16,5 minutes žaidžiantis Lukošiūnas LKL fiksuoja 5,5 taško rodiklį, iš toli realizuodamas 38,3 proc. metimų (36 iš 94). 

„Žalgirio“ talentui šiemet daugiau galimybių ypač Eurolygoje atsivėrė, kai susižeidęs Artūras Milaknis nerungtyniavo du mėnesius.

Dvikovoje su Berlyno ALBA snaiperis suliejo 4 iš 4 tritaškių, o bendrai per paskutines trejas Eurolygos rungtynes iš toli realizavo 7 iš 10 šūvių. Po mačo su ALBA Thomasas Walkupas džiaugėsi už jaunąjį bendražygį bei pažymėjo, kad jis – Eurolygos lygio žaidėjas.

„Kai kartais negauni žaisti ir kitose rungtynėse pasiseka apsiginti, pataikyti, be abejo smagu, jog komandos draugai įvertina“, – tęsė Lukošiūnas.

Savotiškas ramstis dėl vietos po saule kovojančiam „Žalgirio“ jaunimui – užsimezgęs stiprus tarpusavio ryšys tarp Lukošiūno, Roko Jokubaičio ir Blaževičiaus. Ši trijulė stumia vienas kitą į priekį tiek treniruotėse, tiek aikštelėje, o nesėkmingo momento – išgyvena visi kartu.

„Visą laiką palaikome vienas kitą, pasilazdavojame truputį, bet tikrai draugiškai – ar tai prasileidus taškus prieš kažkurį krepšininką, ar kažką tokio, – pasakojo Lukošiūnas. – Kai nepasiseka, paraginame ir visur stovime vienas už kitą.“

Lukošiūnas šalia savęs „Žalgiryje“ turi ir gyvą snaiperio pavyzdį – Milaknį.

Nuotr. BNS

Kauno komandos legenda pripažinimą aukščiausiame lygyje išsikovojo per grūdinantį karjeros kelią, o per ilgus metus sukaupta patirtimi dabar dalijasi su „Žalgiryje“ kylančiu savo dubleriu.

Be Milaknio, Lukošiūną motyvuoja ir kitų žinomų krepšininkų proveržiai.

„Įkvepia daug tokių žaidėjų, kurie yra ar tai vėlyvesnio brendimo, ar vėliau iššovę, – sakė Lukošiūnas. – Tas pats iššovęs Rokas Giedraitis dabar žaidžia Vitorijos „Baskonia“. Taip pat ir Milas. Be abejo, įkvepia tokie pavyzdžiai, kai niekam nereikalingi ar mažiau talentingi žmonės pasiekia daugiau. 

Buvome susėdę su Artūru pasikalbėti, kaip jis mato mane, kaip turėčiau mokytis iš jo. Kad turėčiau daugiau dirbti treniruoti, rodyti didesnį norą. Jis sako, kad viskas ateis su laiku, nėra taip lengva ateiti į „Žalgirį“ ir iškart rodyti kosminius rezultatus, ypač metikui, kuris – rolinis žaidėjas. Skatina, jog viskas bus gerai ir reikia nenustoti dirbti.“


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (4)
Na neblogas žaidėjas, bet visgi labai vienpusiškas. Kaip Milaknio pakaitalas gal ir neblogas bus, bet kitais aspektais norėtųsi didesnio proveržio.
2021-04-25
+3
Atsakyti
Tikiu Karoliu ir linkiu kuo daugiau dirbti ir sustiprinus kūną bei praplėtus įgudžių arsenalą (prasiveržimas, metimas po driblingo ir t.t) turėti 20 min. eurolygoje. Kas neramina tai, kad prie net prie Šaro jo vidurkiai didesni buvo, o šį sezoną gavo laiko tik susitraumavus Vasturijai ir Milui... kuo Styvas geresnis už Karolį??? Tiek lkl tiek eurolygoje Karolis atrodo geriau... ir yra naudingesnis ne vien puolime.. Styvo baudos prieš tritaškius metančius žaidėjus galutinai palaidojo tikėjimą juo.. KAROLI užsirakink salėje ir lauksim kitais metais monstro :D
2021-04-25
+1
Atsakyti
Viskas gerai, bet 24 metų jaunuolis? 24 metai krepšinyje jau yra prieš pat pika, o jūs lietuvius kažkodėl tokių metų laikot, jaunuoliais.
2021-04-25
Atsakyti
pikas buna 27-29 kazkur metu, o kartais ir veliau biski
2021-04-26
-1
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Komentarus rašyti gali tik registruoti ir prisijungę vartotojai.

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.