Austrijoje įsikūrusi Lietuvos trijulių rinktinė kaupiasi žygiui dar neatrastu keliu.
Pirmąkart istorijoje 3x3 krepšinio atstovams atsivėrė galimybė prasibrauti į olimpines žaidynes, kurių siekti į Gracą išvyko Aurelijaus Pukelio, Šarūno Vingelio, Dariaus Tarvydo, Modesto Kumpio ir Pauliaus Semaškos penketukas.
Šeštasis rinktinės narys Ignas Vaitkus apmaudžiai prieš pat išvykimą patyrė padikaulio lūžį ir gulėsi ant operacinės stalo.
Jį smogiamajame rinktinės ketvertuke, kuris ketvirtadienį startuos atrankoje, pakeis Kumpys.
Už ketvertuko likęs Semaška viso turnyro metu bus atskirtas nuo komandos. Jo prisijungimas aikštėje įvyktų rinktinės sudėtyje atsivėrus spragai: kuriam nors žaidėjui susižeidus arba apsikrėtus COVID-19 virusu. Nuo koronaviruso rinktinė buvo paskiepyta.
Olimpinė atranka Grace prasidėjo trečiadienį, tačiau Lietuva joje startuos antrąją dieną – ketvirtadienį. B grupėje kovosiančių lietuvių laukia akistatos su Kazachstanu, JAV, Belgija ir Pietų Korėja.
Lietuva pagal 3x3 federacijų surinktus taškus turnyro reitinge – septinta su 15,085 taškais. Sąrašo viršūnėje – Mongolija (26,434 tšk.), mūsiškių varžovė JAV (25,011 tšk.) ir Nyderlandai (19,747 tšk.).
Kvalifikacijoje varžosi 20 pasaulio šalių, komandos paskirstytos po penkias į keturias grupes. Į ketvirtfinalį žengs po dvi stipriausias kiekvieno pogrupio rinktines, o kelialapį į Tokiją laimės trys stipriausios turnyro ekipos.
Finalinė turnyro diena vyks sekmadienį.

Tinklalapis „BasketNews.lt“ kartu su trijulių rinktinės treneriu Dainiumi Novicku apžvelgė olimpinės svajonės sieksiančios komandos iššūkius atrankoje.
Lietuvos trijulių rinktinės tvarkaraštis | |
Data | Varžovas |
2021-05-27 12:50 | Kazachstanas |
2021-05-27 14:55 | JAV |
2021-05-29 13:15 | Belgija |
2021-05-29 15:20 | Pietų Korėja |
2021-05-30 | Finalinė diena |
JAV rinktinė
Ketvertukas: Dominique'as Jonesas (32 metų, 178 cm ūgio, 9 reitingas pasaulyje), Joe Kingas (27 m., 206 cm, 20), Robbie Hummelis (32 m., 203 cm, 28), Kareemas Maddoxas (31 m., 204 cm, 31).
Reitingas turnyre: antras (25,011 tšk.)
JAV rinktinė į olimpiados atranką atvyksta kaip stipriausia 2019 m. pasaulio komanda. Tąmet Amsterdame nė karto per septynis mačus nesuklupę amerikiečiai triumfavo planetos pirmenybėse, o Robbie Hummelis buvo pripažintas naudingiausiu turnyro krepšininku.
32-ejų 203 cm ūgio krepšininkas 5x5 krepšinyje sužaidė vos penkerius metus, iš kurių paskutinius dvejus – atitinkamai Eurolygoje ir Europos taurėje.
Stipriausiame Senojo žemyno turnyre jis kartu su Mantu Kalniečiu atstovavo Milano „Armani Exchange“, bet nebaigė 2015-2016 m. sezono Italijoje. Puolėjas per devynerias rungtynes Eurolygoje žaidė po 23 minutes, rinko po 7,6 taško, 4 atkovotus kamuolius ir 1 rezultatyvų perdavimą.
2013-2015 m. Hummelis siekė įsitvirtinti Minesotos „Timberwolves“, kuri patikėjo puolėju ir 2012 m. investavo į jį 58-ą šaukimą. Aukštaūgis per karjerą NBA sužaidė 98 rungtynes, aikštėje praleido po 14,3 minutės, įmetė po 3,9 taško ir sugriebė po 2,7 kamuolio.
Visgi pagrindinis JAV rinktinės varikliukas – Dominique'as Jonesas. 180 cm ūgio mažylis laiko žaidimo gijas savo rankose. 2019-aisiais jis buvo pripažintas FIBA „World Tour“ sezono MVP.
Savo vikrumu ir įgūdžiais valdyti kamuolį išsiskiriantis gynėjas 2015 m. trumpai priklausė JAV krepšinio šou komandai „Harlem Globetrotters“.
„JAV turi laukinį mažiuką – „Disco Domo“ (Joneso pravardė – aut. past.), kuris yra puikus metikas, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ sakė Novickas. – Žiūrėjome vieno turnyro finalą tarp Serbijos ir JAV, tai matėsi, jog amerikiečiai, kaip ir visur, pasimeta prieš griežtą gynybą. Turime įsivedę savo gynybos sistemą, bandysime stipriai atakuoti juos fiziškai. Kadangi jų komandoje yra trys aukštaūgiai, mažiuką atjungus nuo jų, tada nelabai yra, kam varytis kamuolį.
Bandysime išnaudoti mūsų žaidimą po krepšiu, dėl ko esu visiškai ramus – ten vyrai tikrai atstovės. Atjungus Jonesą nuo aukštaūgių, viskas turėtų būti gerai. Amerika nėra toks baubas 3x3 krepšinyje kaip 5x5. Esame žaidę prieš JAV komandas turnyruose ir esame laimėję. Tikrai lengviau žaisti, kad ir su stipriais varžovais, bet kai tu juos žinai, nei spėlioti, kas žais kitose komandose.“
Šalia JAV ketvertuko – NBA legendos Ricko Barry sūnus Canyonas. 27-erių 198 cm ūgio gynėjas nuo 2018 m. priklauso dukterinei Minesotos „Timberwolves“ ekipai – Ajovos „Wolves“.
Šį sezoną jis G lygoje vidutiniškai žaidė po 27 minutes, įmetė po 12,9 taško, atkovojo po 3,4 kamuolio ir atliko 2,1 rezultatyvaus perdavimo.
Belgijos rinktinė
Ketvertukas: Nickas Celisas (32 m., 196 cm, 82 reitingas pasaulyje), Thierry Marienas (28 m., 198 cm, 96), Thibautas Vervoortas (23 m., 196 cm, 221), Rafaelis Bogaertsas (27 m., 198 cm, 3636).
Reitingas turnyre: 10 (11,388 tšk.)
Belgijos rinktinės ketvertukas – Antverpene įkurtos pirmosios šalyje 3x3 profesionalios komandos pagrindas. Ją sudaro 15 krepšininkų, iš kurių kas kartą po keturis vyksta dalyvauti 3x3 turnyruose, tarp kurių – ir Lietuvoje įsibėgėjęs šalies čempionatas.
Antverpeno ekipa dar praėjusį savaitgalį Kroatijoje pirmąkart laimėjo „Challenger“ lygio turnyrą, kuriame Vervoortas per penkerias rungtynes surinko 44 taškus ir tapo varžybų MVP.
Belgai turnyro ketvirtfinalyje 21:19 per pratęsimą įveikė antrą stipriausią 3x3 pasaulio komandą – „Liman“ iš Serbijos, pusfinalyje 20:17 pranoko „Aomi“ iš Japonijos, o finale 20:18 nugalėjo „San Juan“ iš Puerto Riko.
„Kroatijoje dalyvavo tikrai stiprios komandos ir belgai laimėjo pirmąją vietą, tai parodo, kad bus puikiai pasiruošę fiziškai ir pagavę emocinį užtaisą, – kalbėjo Novickas. – Kiek stebėjome Lietuvos čempionatą, jie visada laimi „Elito“ grupėje, bet išėjus kitą dieną jiems būna sunkoka fiziškai ir jau „Pro“ grupėje jiems jau nelabai sekasi.
Su jais žaidė mūsų „Tauro“ komanda, sudaryta iš rinktinės narių, tai visą laiką laimėjome. Belgai savo žaidime kol kas nieko nekeitė, žaidžia ta pačia sistema, kurią esame šiek tiek perpratę. Manyčiau, kad jiems trūksta individualaus meistriškumo, bet jie kaip komanda žaidžia labai gražiai ir labai puikiai.“
Lipiko mieste rungtyniavo trys iš keturių olimpinei atrankai registruotų žaidėjų, nebuvo vienintelio Rafaelio Bogaertso.
Pietų Korėjos rinktinė
Ketvertukas: Dongas Lee (41 m., 201 cm, 226 reitingas pasaulyje), Seungas Lee (43 m., 205 cm, 251), Minsu Parkas (31 m., 181 cm, 395), Minseobas Kimas (33 m., 195 cm, 440).
Reitingas turnyre: 15 (8,761 tšk.)
Dukart pasaulio čempionate kovojusi Pietų Korėja 20-ies komandų turnyre abusyk liko septyniolikta – 2017 ir 2019 metais.
226-ą reitingą pasaulyje turintis 41-erių Dongas Lee – geriausias Pietų Korėjos 3x3 žaidėjas. 43-ejų veteranas Seungas Lee – antras po Dongo, o pasaulyje yra išsikovojęs 251 reitingą.
Lietuvių koncentracija gynyboje kovojant su šia ekipa, anot Novicko, taip pat turėtų prasidėti nuo gynėjo – staigiojo Minsu Parko.
31-erių 181 cm ūgio mažylis išsiskiria plačiu judesių arsenalu, aikštės matymu ir gebėjimais iškišti perdavimą.
„Pas juos yra grėsmingas įžaidėjas, matomas visuose hailaituose, mano treniruojamoms komandoms teko žaisti prieš jį, – komentavo Novickas. – Tikrai labai staigus mažas žaidėjas, gerai pataiko. Vėlgi turėsime kažkaip atjungti šitą mažylį.
Prieš Pietų Korėją yra tekę žaisti anksčiau ir sekėsi visai gerai. Kiti, be mažiukų, neturėtų pridaryti bėdų.“
Kazachstano rinktinė
Ketvertukas: Ruslanas Aitkali (23 m., 195 cm, 539 reitingas pasaulyje), Vladimiras Kuročkinas (24 m., 193 cm, 632), Andrejus Litvinenka (24 m., 191 cm, 3326), Nikolajus Bažinas (30 m., 198 cm, –)
Reitingas turnyre: 19 (5,759 tšk.)
Kazachų komanda – didžiausia paslaptis lietuviams. Kazachstanas į olimpinę atranką įšoko paskutinėmis akimirkomis, kai Naujoji Zelandija nusprendė praleisti kvalifikacijos ciklą.
Okeanijos atstovai nedalyvaus nei 3x3, nei 5x5 atrankoje į olimpiadą, o visą dėmesį skirs kitam olimpiniam ciklui ir patekimui į 2024 m. Los Andželo olimpines žaidynes.
Pagal eiliškumą reitinge zelandų vietą užėmę kazachai trijulių rinktinę subūrė daugkartinės šalies čempionės 5x5 krepšinyje „Astanos“ pagrindu – jai priklauso trys ketvertuko žaidėjai.
Lietuvos rinktinės štabui mažai teko matyti šių varžovų žaidimą, kurį galima dėliotis tik iš pažįstamo trenerio propaguojamos filosofijos.
„Manau, jog šiuo atveju mums Kazachstanas bus sudėtingesnis varžovas nei JAV, kadangi yra labai mažai medžiagos skautinimui, nes jie papuolė paskutinę akimirką. Man jie – toks labiau tamsusis arkliukas, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ komentavo Novickas. – Bet gerai, kad pažįstu trenerį ir žinau jo sistemą. Ne vieną kartą esame žaidę prieš juos turnyruose. Manau, kad sistemos nepakeis, dėl to šiek tiek yra ramiau.“

„Astanoje“ didžiausią vaidmenį iš ketvertuko VTB Vieningoje lygoje turėjo Bažinas, kuris vidutiniškai žaidė po 20 minučių, įmetė po 7,4 taško, atkovojo po 2,6 kamuolio ir atliko po 1,3 rezultatyvaus perdavimo.
Aitkalio statistika siekė 3,4 taško ir 1,6 atkovoto kamuolio per 10 žaidimo minučių.
Litvinenka per ketverias rungtynes aikštėje praleido po pustrečios minutės ir niekuo nepasižymėjo.
Kuročkinas nuo 2014 m. gimtojoje šalyje atstovauja Atyrau „Barsy“ ir vietinėje lygoje šį sezoną jo vidurkiai – 2,8 taško ir 2,1 atkovoto kamuolio per 15 žaidimo minučių.
„Padarę viską nuo savęs, mūsų meistriškumas yra didesnis ir manau, kad grupėje nebus didelių bėdų“, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ teigė Novickas.
Ankstyvas žvilgsnis tolyn

Į kitą etapą, ketvirtfinalį, žengs po dvi geriausias kiekvienos grupės komandas. Pirmosios dvi pozicijos lietuvių B grupėje komandas ketvirtfinalyje suves su D pogrupio geriausiais. Joje varžysis Nyderlandai (3 reitingas turnyre), Latvija (5), Kroatija (12), Kanada (13) ir Austrija (paskutinis – 20).
Pirma B grupės rinktinė atkrintamųjų starte žaistų su D grupės antra komanda, o antra B grupės ekipa – pirma D grupės rinktine.
Kokios prognozės D grupėje vyksiančioms kovoms?
„Toliau laukia, kaip sakau, pekla, – ankstyvu žvilgsniu į varžovus atkrintamosiose žiūrėjo Novickas. – Ketvirtfinalis bus sunkiausias etapas, nes einame ant mirtininkų grupės. Joje kroatai greičiausiai bus paskutiniai, kas atrodo keista. Iš likusių keturių, manau, latviai turėtų būti pirmi, o austrai, galvoju, bus antri. Jie turi surinkę tikrai gerą komandą, gerai pasirodė „Masters“ turnyruose, yra stiprūs individualiai ir žaidžia gražiai. Manau, kad žaisdami namuose austrai nugalės ir Kanadą, ir olandus. Olandai klubiniame 3x3 krepšinyje yra labai stiprūs, pas juos žaidžia serbas Maksimas Kovačevičius, kuris yra toks labai juos sutelkiantis. Jo rinktinėje nebus, bet komanda vis tiek yra pavojinga.
Vėlgi, geriau žaisti su stipriais ir žinomais varžovais. Tiek latvius, tiek olandus, tiek austrus, tiek kanadiečius pažįstame apie penkerius metus, įrašai išanalizuoti, todėl nemanau, kad kas nors labai nustebins. Be to, pažiūrėsime grupės varžybas, ar jie yra ką nors pakeitę. Turėsime laisvą dieną ir per ją galėsime skautinti dar kartą.“
Pagrindinėmis 20-ies komandų turnyro favoritėmis Novickas įžvelgia penkias rinktines – Lietuvą, JAV, Latviją, Olandiją ir Slovėniją, 3x3 krepšinyje atsispyrusias nuo diegiamos trijulių klubų sistemos.
Tuo pačiu Lietuvos rinktinės štabo vedlys net neabejoja, jog netikėtumų kupinas 3x3 krepšinis pateiks ir staigmenų, o ir mūsiškiams nevertėtų olimpine svajone pradėti gyventi iš anksto.
„Šitame krepšinyje niekada negali jaustis tvirtai, – apie lietuvių olimpinius šansus pasisakė Novickas. – Gali būti stiprus favoritas, bet jeigu tik atsipalaiduosi ir prarasi koncentraciją, tikrai būsi nubaustas. 5x5 krepšinyje gali pavyti varžovus iš 20 taškų deficito, o čia tokių galimybių nebebūna – turi žaisti nuo pradžių. Komandos, kurių neįvertini, nubaudžia skaudžiai. Reikia žengti į aikštę susikaupus ir kantriai žaisti savo žaidimą iki galo.
Jeigu viskas mums pavyks, žaidėjai neperdegs, nes visiems tai – pirmas kartas, visi jaudinasi rungtynių metu, manau, mūsų šansai – gan dideli. Tikiu, kad padarysime viską, jog patektume į olimpiadą.“
Ačiū, kad mus skaitote! Padėkite mums dar labiau.