Nuotr.: Augusto Zaikausko iliustracija
Nuotr. Augusto Zaikausko iliustracija

Vėlyvą pirmadienio vakarą Lietuvą sudrebino griaustinis iš už Atlanto – Memfio „Grizzlies“ išsiuntė karjeros sezoną sužaidusį Joną Valančiūną į Naujojo Orleano „Pelicans“.

Kaip paskelbė ESPN žurnalistas Adrianas Wojnarowski, „Grizzlies“ už Valančiūną gavo Steveną Adamsą bei Ericą Bledsoe.

Klubai taip pat apsikeitė naujokų biržos šaukimais: „Grizzlies“ perleido šių metų 17 ir 51 šaukimus, o „Pelicans“ atidavė 10 ir 40 šaukimus bei 2022 m. apsaugotą pirmojo dešimtuko šaukimą.

BasketNews siūlo apžvelgti įvykusius mainus, įvertinti, kuri komanda laimėjo daugiau bei pasverti Valančiūno galimybes naujoje ekipoje.

Jono Valančiūno situacija

Jono šioje situacijoje yra labiausiai gaila. Savo vietą Memfyje atradęs Lietuvos rinktinės puolėjas buvo mėgstamas veteranas rūbinėje ir viena svarbiausių dalių „Grizzlies“ ekipoje.

Išvykus Adamsui ir Bledsoe, o Jamesui Johnsonui tapus laisvuoju agentu, Valančiūnas šiuo metu yra vyriausias „Pelicans“ krepšininkas, tad situacija iš dalies primena Memfį.

JV po savo sparnu vėl teks priglausti dvi jaunas ekipos žvaigždes ir padėti joms tiek aikštelėje, tiek už jos ribų.

Vis dėlto žvelgiant iš šalies, ryšys tarp Valančiūno, Ja Moranto ir Jareno Jacksono atrodė superinis, tad bus įdomu pamatyti, kaip JV ras bendrą kalbą su naujaisiais komandos draugais.

Nuotr. twitter.com/memgrizz

Kalbant apie potencialų JV vaidmenį „Pelicans“ gretose, galima nuspėti, jog bus išnaudojamos įprastos lietuvio stiprybės: užtvarų statymas, kova dėl atšokusių kamuolių, efektyvus žaidimas puolime.

Be visa to galima tikėtis ir išaugusio Valančiūno tritaškių metimų skaičiaus. Kaip pažymėjo Wojnarowski, „Pelicans“ ekipos vadovams Valančiūnas už išmainytą Adamsą imponavo labiau dėl galimybės išplėsti aikštelę, tačiau reikia pripažinti, kad šis teiginys bent jau kol kas yra ganėtinai sąlyginis.

Nors praėjusiame sezone Valančiūnas iš toli atakavo 37 proc. tikslumu, tačiau per visą sezoną išmetė viso labo 57 tritaškius, tad lietuvį vadinti žaidėju, išplečiančiu aikštelę, dar ankstoka.

Kaip bebūtų, pagrindinis JV partneris baudos aikštelėje bus Williamsonas, kuris taip pat neišsiskiria galimybėmis atakuoti iš toli ir tuo pačiu yra ryškiausia komandos žvaigždė, tad galima neabejoti, jog geriausios sąlygos puolime bus sudaromos 21-erių puolėjui.

„Pelicans“ šį tarpsezonį taip pat pasamdė naująjį vyr. trenerį, kuriuo tapo Willie Greenas. Vis dėlto kalbėti apie šio specialisto mėgstamą žaidimo stilių ir galimą Valančiūno įpaišymą į „Pelicans“ schemas yra ganėtinai sunku – 39-erių strategui artėjantis sezonas bus debiutinis vyr. trenerio kėdėje.

Vis tik per savo trenerio asistento karjerą Greenas darbavosi modernų krepšinį demonstruojančiose komandose – „Golden State Warriors“ (2016-2019 m.) ir Finikso „Suns“ (2019-2021 m.). 

Tiek Steve‘as Kerras, tiek Monty Williamsas yra aukščiausio lygio specialistai bei mentoriai, tad bus įdomu stebėti, kaip Greenas pritaikys sukauptas žinias.

Memfio „Grizzlies“

Žvelgiant iš „Grizzlies“ pusės, šis ėjimas yra suprantamas. Memfio klubas siekė pakilti šių metų NBA naujokų biržoje ir tai padaryti pavyko – gautas dešimtasis šaukimas. 

Maža to, JAV žiniasklaidoje kalbama, jog „Grizzlies“ ties tuo sustoti neketina ir gali bandyti gauti dar aukštesnį šaukimą.

Prognozuojama, kad dešimtuoju šaukimu „Grizzlies“ bandys taikytis į Australijos talentą Joshą Giddey. Toks sprendimas sutaptų su komandos vizija jauninti ekipą ir burti konkurencingą komandą aplink naujokų biržos talentus.

Verta atkreipti dėmesį ir į tai, jog pastaraisiais metais Memfio klubo vadovai naujokų biržose neprašauna, tad, panašu, „Grizzlies“ žino, ką daro.

Kalbant apie Steveną Adamsą, „Grizzlies“ gauna biudžetinę Valančiūno versiją. Iš Naujosios Zelandijos kilęs aukštaūgis negali pasigirti tokiu minkštu metimu, tačiau taip pat turi tvirtą kūną, tad galės padėti statant užtvaras, kovojant dėl kamuolių bei užbaigiant atakas baudos aikštelėje.

Nuotr. AFP-Scanpix

Iš gynybinės pusės tiek Valančiūnas, tiek Adamsas yra pažeidžiami praktiškai tais pačiais ginklais, taigi Taylorui Jenkinsui tokia situacija taip pat bus pažįstama.

Verta atkreipti dėmesį, jog Adamso rezultatyvumas praėjusiame sezone, lyginant su 2019-2020 m. sezonu, krito per kiek daugiau nei 3 taškus. 

Maža to, krepšininko baudų metimų pataikymas buvo prasčiausias per visą jo karjerą (44 proc.), tad bus įdomu pamatyti, ar tai tebuvo nemaloni duobelė, ar prastos tendencijos pradžia.

Akivaizdu, jog su JV išvykimu ir Adamso atvykimu „Grizzlies“ praranda jėgos puolime, kurią bus tikimasi kompensuoti naujuoju šaukimu pasirinktu krepšininku. Tuo pačiu Memfio ekipa iš Adamso negauna ir didelės grąžos gynyboje, tačiau yra aišku, kad vadovai pasiryžo mokėti tokią kainą.

Bledsoe atvykimas didelių permainų nereiškia ir jau dabar yra kalbama apie tai, kad 31-erių krepšininkas „Grizzlies“ marškinėlių net neapsivilks.

Bet kokiu atveju, net ir Bledsoe pasilikimas „Grizzlies“ gretose nebūtų didelė tragedija. Memfio klubas laisvųjų agentų rinkoje didelių ėjimų praktiškai neatlieka, tad Bledsoe atlyginimas neturėtų būti didelis galvos skausmas.

Šį gynėją būtų galima atleisti išskaidant jo atlyginimą. Artėjančiame sezone Bledsoe uždirbs 18,1 mln. JAV dolerių, o 2022-2023 m. sezone jo atlyginimas siekia 19,4 mln., tačiau iš šios sumos yra garantuoti tik 3,9 mln. 

Taigi, bendras garantuotas atlyginimas už abu sezonus siekia apie 22 mln. dolerių, kas šiuolaikinėje NBA nėra didelis skaičius. Būtent palankios kontrakto sąlygos gali privilioti kitas komandas atlikti dar vienus mainus su „Grizzlies“.

Apskritai, iš „Grizzlies“ pusės šie mainai yra suprantami. Žinant, kad pastaraisiais metais „Grizzlies“ naujokų biržose darbavosi puikiai, šis ėjimas padėjo gauti aukštesnį šaukimą ir tuo pačiu užtikrinti pamainą išvykusiam Valančiūnui.

Naujojo Orleano „Pelicans“

Iš „Pelicans“ varpinės tokie mainai lygiai taip pat yra suprantami. Adamso bei Ziono tandemas toli gražu nebuvo idealus, o šioje lygtyje atėminio vaidmenį gali užimti tik vienas žmogus.

Ar Valančiūnas yra atsakymas į šią problemą? Šiai dienai veikiausiai ne. Nebent iš Jono pamatysime Brooko Lopezo ar Marco Gasolio lygio perversmą, kuomet visą karjerą praktiškai iš toli nemėtę aukštaūgiai staiga pradėjo švaistyti tritaškius tarsi gynėjai ir tai darė itin aukštu procentu.

Bet kokiu atveju, net jeigu Valančiūnas per naktį ir netaps elitiniu snaiperiu, lietuvis vis tiek yra geresnis variantas „Pelicans“ ekipai. Nors ir minimaliai, tačiau JV gali išplėsti aikštelę bei turi gerbtiną metimą tiek iš toli, tiek iš vidutinio nuotolio. Adamsas negali pasigirti nė vienu iš šių komponentų.

Bet koks atlaisvintas metras baudos aikštelėje, kurioje bus galima išnaudoti Zioną, yra pergalė „Pelicans“.

Nuotr. AFP – Scanpix

Be abejo, Ingramo, Ziono bei Valančiūno gynybinis trio toli gražu nebus bauginantis varžovų puolimui, tačiau, kaip ir buvo paminėta aukščiau, Adamsas savo aikštės pusėje lygiai taip pat turi savų minusų.

Jeigu jau taikyti taktiką „geriausias puolimas – gynyba“, Valančiūnas jai tinka kur kas labiau nei zelandas.

Juolab, kad Valančiūno vienerių metų 14 mln. kontraktas yra visiškai neįpareigojantis. Jeigu toks eksperimentas pasiteisins – visos pusės bus patenkintos ir bus galima derėtis dėl naujos sutarties, jeigu ne – „Pelicans“ vėl galės ieškoti naujų alternatyvų.

Dar vienas labai svarbus aspektas šiuose mainuose – atlaisvinta algų kepurė. „Pelicans“ dabar gali sau leisti išlaikyti apribotuoju laisvuoju agentu tapsiantį Lonzo Ballą.

Jeigu Naujojo Orleano klubo vadovai Ballo nebenori, jie šią vasarą algų kepurėje gali turėti 36 mln. JAV dolerių. Ši suma nukristų iki 25 mln., jei ekipoje liktų Joshas Hartas. Vis dėlto toks ėjimas atriša rankas papildomoms sudėties konstrukcijoms.

Reziumė

Šiuose mainuose rasti pralaimėjusį – sunku. Tiek „Grizzlies“, tiek „Pelicans“ turi svarių argumentų, kuo šis ėjimas jiems yra naudingas ir su jais ginčytis yra gana sudėtinga.

Žvelgiant iš Valančiūno pusės – apmaudu, nes uteniškis pereina į panašaus pajėgumo komandą, kurioje savo vertę teks įrodinėti iš naujo bei dar labiau taikstytis prie ekipos lyderių.

Vis dėlto nurašyti Valančiūną ir teigti, kad jis neras vietos naujoje komandoje, taip pat yra anksti.

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (23)
Anonimas
utenos balki kaip suni ismaine :D
2021-07-28
-2
Atsakyti
Anonimas
Eglei nepatiks...
2021-07-27
-2
Atsakyti
negali but
tai, kad orleanas geriau nei memfis speju
2021-07-27
+1
Atsakyti
vilnietis
Dinozauras -> Grizlis -> Pelikanas. Ne kažka....
2021-07-27
+4
Atsakyti
lol
Pagal sita logika, sekanti karjeros stotele bus Charlote Hornets
2021-07-28
+1
Atsakyti
Anonimas
djgaffer Va dėl tokių situacijų man NBA ir praranda dalį žavesio.Anksčiau kažkaip žaidėjai tvirčiau ir užtikrinčiau galėjo jaustis,tie kontraktai būdavo praktiškai garantuoti.O dabar jau nežinai,kada tave iškeis ir kur tu keliausi.NBA deja biznis paėmė viršų,o žaidėjai yra tiesiog kaip marionetės,tampomos iš vieno miesto į kitą.Tai šituo aspektu pati lyga žengė didelį žingsnį atgal,nes žaidėjai kaip vergai pasidarė.
2021-07-27
Atsakyti
Anonimas
visada buvo ir bus biznis ten, ne pirmas iskeistas zaidejas, vien del to kad lietuvis dabar verkiat visi, px jums butu jei butu iskeistas adamsas i koki lopeza
2021-07-27
-1
Atsakyti
Jonas is saltesnio klimato juostos keliasi vis labiau i pietus , ten kur silciau :) Toronto->Memphis->New Orlean . Gales bent klimatu pasidziaugti .
2021-07-27
+1
Atsakyti
Anonimas
Nieko ten gero tas New Orlean,miestas nukentejas nuo potvynio,gyventoju dauguma juodaodziai,krc,sudas cia jam nuskilo ne Los Angeles,komanda ir ne stebuklas
2021-07-27
-1
Atsakyti
Anonimas
nes jei juodaodis tai automatiskai blogas zmogus ane? speju i sheimos marsa linguodamas ejai
2021-07-27
-1
Atsakyti
Pasižiūrėkim iš kitos pusės - Jonas atėjo su super rodikliais. Jei jam seksis taip pat, tai gal po ateinančio sezono gaus geresnį kontraktą ir, ar geresnėje komandoje?
2021-07-27
-4
Atsakyti
Anonimas
Grybas tas Valančiūnas žaisti nemoka mesti per lėtas jis netinka nba greitam žaidimo stiliui, reikia jam gryžti į europa į Utena pas Urbona karjera baigti.
2021-07-27
-6
Atsakyti
tu ziuriu
;abai megsti reiksti visose komentaruose skleidi nersamones is taves sudu vertas is ekspertu buti nusisnekejei tai totaliai
2021-07-27
-1
Atsakyti
Homeras
Kalbant apie Steveną Adamsą, „Grizzlies“ gauna biudžetinę Valančiūno versiją. - Labai atsiprašau, bet Adamso kontraktas didesnis už JV
2021-07-27
Atsakyti
eee
Turima omenyje žaidėjo galimybės, o ne kontrakto dydis
2021-07-27
+4
Atsakyti
dar sakyt yra ankstoka, kad jis plecia aikste, nors pakankamai ismete metimu is tolimos distancijos? kiek jam mest reikia? 200? 300? nba krepsinis pasirodo vis labiau ir labiau mirsta. tuoj pataps lavoniniu.
2021-07-27
-3
Atsakyti
Anonimas
medis yra visur medis.
2021-07-27
-7
Atsakyti
:D
Kodel tu iskart apie savo teva taip? :DDDDD
2021-07-27
-3
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 23

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.