Nuotr.: BNS, D.Lukšta, Zalgiris.lt / BasketNews.lt iliustracija/E.Alšauskas
Nuotr. BNS, D.Lukšta, Zalgiris.lt / BasketNews.lt iliustracija/E.Alšauskas

Kauno „Žalgiris“ praėjusią savaitę pasirašydamas sutartį su Emmanueliu Mudiay užbaigė sudėties komplektacijos dėlionę 2021-2022 metų sezonui ir jau šiandien sužais pirmąsias draugiškas rungtynes su Krasnodaro „Lokomotiv“.

Emmanuel Mudiay

Emmanuel  Mudiay
Komanda: Kauno Žalgiris
Pozicija: PG
Amžius: 25
Ūgis: 196 cm
Svoris: 91 kg
Gimimo vieta: Kinšasa, Kongas

Šį tarpsezonį kauniečiai pasipildė septyniais žaidėjais, kurie praėjusį sezoną negynė žaliai baltų spalvų, o iš viso Martinas Schilleris savo dispozicijoje šiemet turės 14 krepšininkų.

Žvelgiant pozicija į poziciją, Mudiay pakeitė Thomasą Walkupą, Janis Strelnieks – Marių Grigonį, Mantas Kalnietis – Roką Jokubaitį, Edgaras Ulanovas ir Nielsas Giffey atvyksta į Nigelo Hayeso ir Patricio Garino vietas, Tyleris Cavanaugh bei Joshas Nebo keičia Augustine'ą Rubitą ir Martiną Gebeną. Taip pat pagrindinėje komandoje daugiau laiko pasireikšti gaus Mantas Rubštavičius, o išvyko Steve'as Vasturia.

Tinklalapis BasketNews apžvelgia Mudiay atvykimo į Kauną pliusus bei rizikas ir su gynėjo atvykimu uždarytą bendrą sudėties dėlionę.

Žaidėjas, kuris neleidžia prognozuoti klubo lubų

Nuotr. zalgiris.lt

Prarasti vieną geriausių Eurolygos įžaidėjų Walkupą, imant duodamą naudą abiejose aikštės pusėse, „Žalgiriui“ buvo labai skaudu, tačiau kauniečiai šią netektį kompensuoti bandys labai intriguojančiu pirkiniu. Mudiay užpildyti paliktus didelius Walkupo batus Kaune bus labai sunku, bet faktas, jog Pauliui Motiejūnui rinkoje pavyko nugriebti tokio potencialo gynėją, apie kurį kažin, ar nors vienas fanas prieš tarpsezonį tyliai pagalvojo.

Aišku, jog labiausiai prie Mudiay atvykimo prisidėjo Schilleris – BasketNews žiniomis, krepšininko stovykla į Europą sutiko keltis tik pas „Žalgirio“ trenerį, kuris yra pažįstamas iš žaidimo Jutoje laikų. Schillerio milžiniškas noras matyti Mudiay „Žalgiryje“ taip pat yra suprantamas – jis pernai tokio stiliaus krepšininko neturėjo.

Pernai galėjome pamatyti, jog austro žaidimo filosofijoje yra labai svarbus gynėjo gebėjimas žaisti 1 prieš 1 ir po varžovų išsikeitimo gynyboje būtent pirmas pasirinkimas yra atakuoti aukštaūgį perimetre, veržiantis į baudos aikštelę, o čia Mudiay yra pranašesnis tiek už Walkupą, tiek už Grigonį.

Tiesa, NBA krepšininkas ne visada tinkamai išnaudodavo savo jėgos pranašumą prieš oponentą ir vietoje prasiveržimo iki galo rinkdavosi dvitaškį iš vidutinio nuotolio. Būtent šis žaidimo elementas bei krepšio atakavimas atšokus viena koja, žaidžiant nugara (angl. fadeaway), yra tapę Mudiay vizitine kortele.

Kitas dalykas, kodėl Mudiay atrodo idealus Schillerio pasirinkimas – žaidimas tranzicijoje. Austras nuolat savo auklėtinius skatina bėgti į greitą puolimą, o čia gynėjas iš Kongo jaučiasi kaip žuvis vandenyje. Galima beveik neabejoti, jog Schilleris įžaidėją puolime mato kaip pirmą pasirinkimą.

Gynyboje iš krepšininko nereikia tikėtis tokio žaidimo, kokį demonstravo Walkupas, tačiau Mudiay vis tiek „Žalgiryje“ bus perimetre geriausiai besiginantis krepšininkas. Jis turi elitinį kūną ne tik Eurolygos, bet ir NBA standartais, o „Žalgiryje“ praėjusį sezoną naudota gynybos sistema nemažą dalį atkarpų priminė ir jam pažįstamą iš „Jazz“ laikų, kas turėtų leisti greičiau prisitaikyti.

7-asis 2015-ųjų NBA naujokų biržos šaukimas nepasižymi stabiliu metimu iš toli, tačiau surinkta sudėtis šį minusą gali iš dalies paslėpti – „Žalgiris“ šiemet surinko būrį žaidėjų, kurie perimetre atakuoja elitiniais procentais, o tai neleis varžovams spaustis baudos aikštelėje. 

Kalbant apie Mudiay metimą, reikia pažymėti, jog negalime jo lyginti su Nicko Calatheso pavyzdžiu, kuris Eurolygoje turi labai didelių problemų, kuomet varžovai prie užtvarų eina per apačią. Pirmiausia, Mudiay iš toli atakuoja geresniu procentu, taip pat turi greitesnį išmetimą, o galiausiai – pasižymi elitiniu metimu iš vidutinio nuotolio, kas leistų bausti varžovą, jei jis ilgiau užtruktų lendant per užtvaros apačią.

Mudiay turi ir daugiau minusų, kur varžovai bandys tuo naudotis, o vienas tokių – neefektyvus pozicinių atakų organizavimas. Vis dėlto ir čia Schilleris turės kontrargumentą – „Žalgiris“ artėjantį sezoną ir vėl stengsis kuo greičiau atakuoti krepšį, šalia Mudiay visada bus arba Strelnieks, arba Kalnietis, o dar kitas dalykas – jį supantys aukštaūgiai.

Paskutinis „Žalgirio“ komplektacijos naujokas, nors ir nėra geras kūrėjas pozicinėse atakose, puikiai skaito žaidimą įsiveržus į baudos aikštelę, o tokie atletiški aukštaūgiai kaip Joffrey Lauvergne'as ir Nebo tik ir lauks kamuolio virš lanko, kuomet Mudiay bus dvigubinamas.

Faktas, jog Mudiay prireiks laiko prisitaikyti prie Europos krepšinio taisyklių traktavimo – jo žaidimas pasižymi nuolatiniu kontaktu varžovui ir bent jau sezono pradžioje krepšininką turėtų stebinti puolime gaunamos pražangos, bet čia ir yra pagrindinis klausimas, lemsiantis sėkmę ar nesėkmę – kiek laiko jam prireiks prisitaikymui prie Eurolygos?

Apibendrinimas. „Žalgiris“ žaidėjų rinkoje išsitraukė kozirį, kuris neleidžia nusakyti komandos lubų. Yra daug dedamųjų dalykų, nuo kurių priklausys, ar Mudiay prisitaikys Europoje ir atskleis savo talentą aukščiausiu lygiu, tačiau pažįstamas treneris ir žaidėjui tinkama žaidimo filosofija nuteikia pozityviai.

Faktas, jog Lietuvos čempionai rizikuoja, pasikviesdami įžaidėją be Europos krepšinio patirties, bet kai tokio biudžeto klubas rizikuoja su 7-u NBA šaukimu, tai – jau gera rizika.

Kitas momentas, rizikos kaina, kaip tokio potencialo žaidėjui, yra labai maža. BasketNews žiniomis, Mudiay artėjantį sezoną Kaune uždirbs apie 400-450 tūkst. JAV dolerių. Matant, kaip rinkoje po Walkupo išvykimo ištirpo įžaidėjų su Europos krepšinio patirtimi pasiūla, devyniais iš 10 atvejų Mudiay klubui atrodo idealus pasirinkimas, atsižvelgiant į visas aplinkybes.

Universalesnė komanda su būriu metikų

Nuotr. BasketNews.lt iliustracija/BNS

Pereinant prie visos sudėties paveikslo, iškart į akis krenta tai, jog šis „Žalgiris“, lyginant su praėjusių metų, yra universalesnis – beveik visi žaidėjai gali žaisti bent per dvi pozicijas.

Žinoma, labiausiai džiuginantis sustiprėjimas yra trečia pozicija – pernai po Garino traumos kauniečiai neturėjo nė vieno tikro lengvojo krašto, kai dabar tokių komandoje yra du, Ulanovas ir Giffey, kurie absoliučiai atitinka Eurolygos standartus.

Klausimas, kaip Schilleris išnaudos Ulanovą savo žaidimo schemose, bet, kaip bebūtų, tokio stiliaus žaidėjai yra labai svarbūs komandoms – galintys dengti tiek perimetro, tiek priekinės linijos žaidėjus, o taip pat žaisti per abi puolėjo vietas. Jau nekalbant apie krepšininko sugebėjimą būti naudingu net neturint kamuolio bei lietuvišką pasą.

Giffey taip pat gali rungtyniauti ketvirtoje pozicijoje, ką darydavo dar NCAA laikais, todėl Schilleris abu savo lengvuosius kraštus atkarpomis galės stumti į priekinę liniją, siekiant mobilesnio penketo.

Nuotr. BNS

Būtent šie du lengvieji kraštai suteiks rotacijos gylio, o tai neleidžia abejoti ketvirtojo numerio pozicija, kuri iš pradžių galėtų pasirodyti silpnokai. Hayeso praradimas komandai tikrai yra didelis ir šalia Pauliaus Jankūno atvykęs Cavanaugh tikrai neatstos pirmtako duotos naudos, bet jo įsigijime taip pat galime matyti logikos.

Schillerio žaidimo filosofijoje ketvirto numerio pozicija atrodo mažiausiai figūruojanti puolime, o 27-erių amerikietis yra idealus vaidmens žaidėjas. Schilleris Kaune naujokui yra numatęs aiškią funkciją – duoti reikiamo kontakto gynyboje ir išplėsti aikštę puolime. Būtent iš toli Cavanaugh atakuoja stabiliau ir už išvykusį Hayesą.

Centro pozicijoje „Žalgiris“ Rubitą ir Gebeną pakeitė Nebo ir jei dar negalime sakyti, jog čia „Žalgiris“ žingsnį pridėjo, tai bent tikrai įgavo mobilumo. Praėjusį sezoną visi vidurio puolėjai nebuvo efektyvūs išsikeitimo gynyboje, o Nebo būtent turi potencialo tai pridėti komandai.

Jei ne Mudiay atvykimas, būtent Nebo prisijungimas prie „Žalgirio“ būtų labiausiai intriguojantis ir tai yra antras žaidėjas Kaune, kurio lubų nuspėti neįmanoma. Įdomu ne tik tai, kaip Nebo seksis gynyboje pridėti „Žalgiriui“ universalumo, bet ir kaip jam pavyks žymiai aukštesniame lygyje išnaudoti savo jėgos pranašumą.

Šalia Lauvergne'o ir Nebo komandoje liko ir Marekas Blaževičius, kuris yra dar kitokio stiliaus centras, o ir jo indėlis antrąjį sezoną komandoje turėtų būti didesnis.

Kalbant apie šio sezono sudėtį ir lyginant ją su praėjusio, be universalumo taip pat pastebimas didesnis būrys metikų, kuris „Žalgiriui“ leis ne tik efektyviai atakuoti iš toli (42,1 proc., 1 vt. pernai Eurolygoje), bet tai daryti ir žymiai dažniau nei 20 kartų per rungtynes (18 vt.).

Strelnieks, Karolis Lukošiūnas, Artūras Milaknis ir Cavanaugh yra žaidėjai, kurie pirmiausia rinksis tritaškį, Luko Lekavičiaus pastarųjų keturių sezonų Eurolygoje tritaškių pataikymo procentas viršija 44, o Kalnietis ir Giffey iš statinių padėčių taip pat atakuoja stabiliai.

Klausimai dėl perimetro linijos

Nuotr. BNS

Prie išvardintų pagrindinių pasikeitimų ir jų pliusų neišvengiamai yra ir klausimų, o didžiausias jų – perimetro linija.

Žalgiriečiai gynėjų grandyje prarado lyderius Walkupą ir Grigonį bei puikiai sistemoje besijautusį Jokubaitį, o juos pakeitė Mudiay, Kalnietis ir Strelnieks. Šalia šių krepšininkų perimetro linijoje dar matysime Lekavičių, Milaknį, Lukošiūną ir Rubštavičių.

Į akis krenta gynėjų fizinės savybės – jomis čia gali pasigirti tik Mudiay, o taip pat opus išlieka gynybos klausimas. Prie savojo krepšio geru darbininku galime vadinti tik Mudiay, kuris vis tiek neprilygsta Walkupui, juolab, kad tai jam bus pirmasis sezonas Europoje. Tiesa, reikia pridėti, jog tiek Ulanovas, tiek Giffey sėkmingai gali dengti varžovų perimetro krepšininkus ir tai galime vadinti saugikliu.

Daug pastatyta ant Strelnieko sveikatos – latvis atvyksta į Grigonio vietą ir čia jam numatytas didžiulis vaidmuo puolime. Braliukas praeityje yra įrodęs, jog gali būti Eurolygos komandos starto penketo gynėju, ką byloja ir, BasketNews žiniomis, milijoną eurų per sezoną viršijęs atlyginimas Maskvos CSKA, tačiau pastarieji metai buvo kupini sveikatos problemų.

„Žalgiris“ rizikuoja – sėkmės atveju įsigyja Eurolygos standartais elitinės klasės snaiperį ir kūrėją, tačiau nepasisekus ištiktų Garino variantas, kai krepšininko šioje pozicijoje nelabai galima tolygiai pakeisti. Vis dėlto esminis dalykas, kad Strelnieko sveikatos problemos yra daug mažesnės nei buvo Garino ir „Žalgirio“ gydytojai darys viską, jog gynėjas išvengtų mikrotraumų.

Jau apie Mudiay rizikas kalbėjome ir nežinomųjų, kalbant apie du potencialiai pagrindinius „Žalgirio“ variklius, netrūksta. Taip pat įdomu, kaip komandoje atrodys Kalnietis, kurį vadinti naujoku „Žalgiryje“ liežuvis neapsiverčia.

Nuotr. BNS

Veteranas už kelių dienų švęs 35-ąjį gimtadienį, tačiau pastarasis sezonas „Lokomotiv“ ir atsiimtas Vieningosios lygos MVP apdovanojimas nesignalizuoja apie besileidžiančią gynėjo formą.

Žiūrint į „Žalgirio“ sudėtį, atrodytų, jog tai yra ideali terpė Kalniečiui demonstruoti solidų žaidimą – fantastiškai pikenrolus žaidžiantys Lauvergne'as su Nebo bei kraštuose kamuolio laukiantys patikimi metikai. Būtent panašiai sukomplektuota sudėtis leido lietuviui dominuoti Europos taurėje ir Vieningoje lygoje pagal rezultatyvius perdavimus.

Kita vertus, Kalnietis atvyksta į Jokubaičio vietą, kuris didžiąja dalimi žaidė atakuojančio gynėjo vietoje, todėl klausimas, ar ilgai su kamuoliu mėgstantis būti Lietuvos rinktinės kapitonas sėkmingai prisitaikys prie tokio vaidmens. Taip pat 196 cm ūgio krepšininkas vargu, ar gali tikėtis didesnio nei 20 minučių vidurkio, o būtent geriausius sezonus ir turnyrus jis sužaidė tada, kai buvo pagrindinis komandos atakų organizatorius.

Jei trijose iš keturių pagrindinių gynėjų vietose yra nemažai klausimų, tai solidesnio sezono galime tikėtis iš Lekavičiaus. Praėjusį sezoną krepšininkas ne visada rasdavo vietą Schillerio schemose, tačiau vis tiek sugebėjo fiksuoti solidžią statistiką (8,2 tšk., 50 proc. trit.), o antrieji jo metai prie austro turėtų būti stabilesni. Taip pat gynėjų grandyje žymiai ilgesnį laiką nei pastaraisiais metais žais Milaknis, kuris bus papildomas saugiklis Strelnieko sveikatos problemų atveju.

Apibendrinimas

Nuotr. Basketnews.lt/Dainius Lukšta

Lyginant šią sudėtį su praėjusio sezono, atrodo, jog „Žalgiris“ daugiau prarado, nei laimėjo – Walkupo, Grigonio ir Hayeso palikti batai yra labai dideli ir norint juos užpildyti, reikės nemažai sėkmingų dedamųjų dalių. Vis dėlto šias netektis lengviau užglaistyti gali padėti tai, jog Lietuvos čempionai atrodo protingiau susikomplektavę.

Dabar kauniečiai yra gerokai universalesni, abiejose puolėjų vietose turintys daugiau nei po vieną žaidėją, o taip pat „Žalgiris“ pridėjo mobilumo priekinėje linijoje, kas jiems turėtų leisti laisviau varijuoti gynybos sistemomis.

Praėjusią vasarą Schilleris atvyko į praktiškai sukomplektuotą sudėtį, o šiemet turėjo galimybę rinkti komandą pagal savo norus ir tai aiškiai matosi – būrys krepšininkų, mėgstančių bėgti į greitą puolimą, ženkliai daugiau metikų bei 1 prieš 1 solidžiai žaidžiantis perimetro krepšininkas.

Būtent artėjantis sezonas atskleis tikrąjį Schillerio potencialą ir bus įdomu pamatyti, ką sugeba pagal save komandą susikomplektavęs austras.

„Žalgiris“, nors ir turėjo mažesnį biudžetą, sugebėjo susikomplektuoti intriguojančiai. Pagal sudėtį, tęstinumą ir kitas aplinkybes žalgiriečių vieta Eurolygoje objektyviai vertinant prieš sezoną yra 11-13 ir bent kiek viršijus šiuos lūkesčius būtų galima teigiamai įvertinti metus Europoje. Intrigą nustebinti palieka Mudiay ir Nebo lubų nežinojimas bei rizikos pasiteisinimas su Strelnieko sveikata.

Komentarai:
na rytule tai bet kokiu atveju pad...ns.
2021-09-02
+5
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Komentarus rašyti gali tik registruoti ir prisijungę vartotojai.

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.