Nuotr.: Fotodiena.lt, BNS, Zalgiris.lt, AFP, AP - Scanpix | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas
Nuotr. Fotodiena.lt, BNS, Zalgiris.lt, AFP, AP - Scanpix | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas

Iki paskutinės akimirkos jie nebuvo iki galo tikri, ar šis žaidėjas nusileis Vilniaus oro uoste. Emmanuelio Mudiay kelionė į „Žalgirį“ buvo netikėta ne tik daugeliui krepšinio sirgalių, bet ir tiems, kas dirbo prie šio sandorio. BasketNews pasakoja istoriją, kaip įdomiausias Eurolygos naujokas atsidūrė Lietuvos čempionų stovykloje.

Emmanuel Mudiay

Emmanuel  Mudiay
Komanda: Kauno Žalgiris
Pozicija: PG
Amžius: 25
Ūgis: 196 cm
Svoris: 91 kg
Gimimo vieta: Kinšasa, Kongas

„Wasserman“ agentūros tarptautinio krepšinio operacijų viceprezidentas Tadas Bulotas vis paklausdavo savo kolegų, ar dar ne laikas siūlyti Mudiay Europos komandoms. Pernai Mudiay buvo tiek įsikabinęs į garantuoto NBA kontrakto siekį, kad atmetė visus variantus rungtyniauti G lygoje ir Europoje, bet 2020-2021 m. taip ir nesužaidė nė vieno oficialaus susitikimo.

Birželį Bulotas pateikė Mudiay vardą „Žalgirio“ vadovui Pauliui Motiejūnui. „Žalgiris“ Bulotui – gimtojo miesto komanda, su kuria jį sieja ir sentimentai, ir dar kelių krepšininkų kontraktai. Lietuvos čempionai greitai užsikabino už netikėto varianto. Derybos prasidėjo.

„Žinojome, kad mums reikės žaidėjo „iš anos pusės“. Tokio, kokio nebuvo Europoje, nes ta rinka buvo išspausta. Joje nebuvo pagrindinio įžaidėjo, kuris mus tenkintų, – BasketNews pasakojo Motiejūnas. – Pasikalbėjome su treneriu, kad geriau surizikuokime ir atsivežkime kažką naujo. Apie tai pranešėme visoms agentūroms. Ir kai atsirado Mudiay pavardė, ji mus suviliojo labiausiai.“

Svarbiau nei alga

2015-ųjų NBA naujokų biržoje Mudiay buvo pasirinktas septintuoju šaukimu. Denverio „Nuggets“ jį pačiupo iškart po tokių žaidėjų kaip Karlas-Anthony Townsas, D'Angelo Russellas, Kristapas Porzingis, Jahlilas Okaforas, Mario Hezonja bei Willie Cauley-Steinas. „Žalgiryje“ iki šiol žaidė tik vienas aukščiau naujokų biržoje pasirinktas krepšininkas nei Mudiay. Tai Kenny Andersonas, žaliai baltų marškinėlius vilkėjęs 2006-aisiais, o prieš 30 metų į NBA patekęs antruoju šaukimu.

Per penkerius metus NBA Mudiay sužaidė 300 reguliariojo sezono rungtynių. „Nuggets“, Niujorko „Knicks“ ir Jutos „Jazz“ komandose gynėjas turėjo 11 taškų, 2,9 atkovoto kamuolio bei 3,8 rezultatyvaus perdavimo vidurkį. Tokio kalibro krepšininkas greitai prisijungė prie garsiausių pastarojo dešimtmečio „Žalgirio“ pirkinių, kaip Ty Lawsonas, Sonny Weemsas ar Jamesas Andersonas.

„Žalgirio“ kabliukas buvo aiškus. Tai viena geriausiai valdomų Eurolygos organizacijų, su dukart iš eilės geriausiu lygos vadovu Motiejūnu. „Žalgiris“ gali suteikti aukščiausio lygio treniruočių sąlygas, o iki pandemijos tribūnas kiekvieną Eurolygos vakarą pildė beveik 15 tūkst. sirgalių.

„Mes labai pasikeitėme kaip organizacija, – BasketNews pasakojo Motiejūnas. – Kai prieš daug metų pas mus atėjo Marcusas Brownas, jis padėjo mums paaugti. Kai prisiviliojome Weemsą, jis čia išbuvo visą sezoną, nors dauguma krepšininkų grįžo į NBA iškart po lokauto. Tik tada vadovavimas klubui dar buvo kitoks.

Aš labiausiai įžvelgiu tai, kaip mes pasikeitėme kaip organizacija. Kaune dabar yra ir daug geresnių butų nei anksčiau. Arenoje turime geresnes sąlygas, kokių neturėjome prie Browno. Turime ir trenerių štabą, kuris dirba su žaidėjais taip, kaip Amerikoje. Ir esame labiau patyrę.

Tokio kalibro žaidėjams reikia kažko daugiau. Mes galime suteikti geriausias treniruočių sąlygas, individualų darbą su treneriais ir visos organizacijos palaikymą. Džiaugiamės, kad tai veikia. Manau, „Žalgirio“ vardas dabar daug patrauklesnis nei anksčiau. Vien dėl tų praeities pavyzdžių. Ir dėl to, kad esame geras tramplinas naujiems geriems kontraktams.“

BasketNews žiniomis, „Žalgiris“ Mudiay įteikė vienerių metų kontraktą, kurio vertė siekia apie 400-450 tūkst. JAV dolerių. Eurolygos grandams tai tarsi riešutų pakelis dabartinės rinkos kontekste. Tačiau ne pinigai buvo svarbiausia šiam atvykėliui į Europą.

Svarbiausiu derybų objektu tapo susitarimas dėl požiūrio į Mudiay. 25-erių gynėjas dar niekada nebuvo žaidęs Europoje. O perėjimas į Eurolygos krepšinį ne visada būna sklandus. Atvykęs į didesnio kalibro klubą su aukščiausio lygio siekiais, arba patekęs į labai reiklaus ir nekantraus trenerio rankas, NBA krepšininkas gali užstrigti bandydamas prisitaikyti naujoje aplinkoje.

Mudiay stovykla norėjo, kad „Žalgiris“ jo nespaustų ir nuo pirmos treniruočių stovyklos dienos neužkrautų visos atsakomybės tik ant jo pečių. Ypač po vienerių metų be krepšinio.

„Žalgirio“ vyr. treneris Martinas Schilleris buvo idealus variantas įgyvendinti šiam planui. 39-erių austras pats pernai išgyveno tai, kas dabar laukia Mudiay. Jis debiutavo Eurolygoje po trejų metų darbo G lygoje. 2020-2021 m. sezoną „Žalgiris“ buvo įkritęs į šešių pralaimėjimų iš eilės duobę, bet trenerį iš ten traukė Motiejūno kantrybė ir palaikymas, o žalgiriečiai iki paskutinių Eurolygos turų kabinosi į atkrintamąsias.

Mudiay jau dirbo su Schilleriu Jutoje 2019-2020 m. sezoną, kai Solt Leik Sičio „Stars“ treniravęs austras užsukdavo pas Quiną Snyderį pasistažuoti „Jazz“ stovykloje.

„Nuo pat pradžių, kai pradėjome kalbėtis su Mudiay agentūra, jie pažymėjo, kad jie nenori kišti jauno žaidėjo po tanku. Jei mes įsivaizduojame, jog ateis žmogus ir iškart darys žaidimą bei bus lyderis, jei numesime jam visą atsakomybę, tai taip nieko nebus. Bet mes atsakėme, kad puikiai suprantame jo situaciją ir kad suteiksime jam laiko, – BasketNews pasakojo Motiejūnas. – Schilleris buvo labai svarbi derybų dalis, nes jis pats buvo toje virtuvėje, tiesiogiai dirbo su Emmanueliu ir puikiai jį pažįsta. Pasakėme Mudiay stovyklai, kad taip, mes norime, jog jis būtų lyderis, bet nebus taip, kad sakysime, jog imk ir viskam vadovauk, bet mes tau nepadėsim. Ne.

Aiškiai sakėme, kokius dalykus jam dar reikės išmokti, ką jis turės padaryti. Mes jau turime patirties, su kokiais iššūkiais žaidėjai susiduria prisitaikydami prie Europos krepšinio. Pasakėme, jog suprantame šios rizikos dydį ir esame pasiruošę jam padėti.“

Viską pasvėręs Mudiay aiškiai parodė, kad jei negaus kontrakto NBA, „Žalgiris“ bus vienintelis variantas, kurį jis svarstys Europoje.

Netikėtas atsakas

Nors apie sandorį buvo oficialiai paskelbta tik rugpjūčio viduryje, „Žalgiris“ su Mudiay pasiekė susitarimą jau liepos pabaigoje. Klubas sutiko į sandorį įtraukti NBA išvykimo galimybę, kurio terminas, anot BasketNews šaltinių, buvo apsibrėžtas iki rugpjūčio 26 dienos.

Rugpjūčio pradžioje Schilleris su Motiejūnu išvyko į NBA vasaros lygą. Mudiay ten vilkėjo Portlando „Trail Blazers“ aprangą ir siekė NBA sutarties. „Žalgirio“ atstovai norėjo susitikti su krepšininku ir pasikalbėti apie potencialius bendrus darbus ateityje. Bet juos nustebino Mudiay atsakas. Įžaidėjas buvo tiek susitelkęs į NBA tikslą, kad jis nenorėjo būti blaškomas – atsisakė susitikti.

BasketNews šaltiniai teigia, kad „Žalgirio“ atstovams kilo įtarimas, jog Mudiay netrykšta noru žaisti Kaune ir sandoris gali sugriūti. Bet Mudiay stovykla aiškina tai labai paprastai. Esą pagrindinis krepšininko tikslas buvo NBA. Jis jau turėjo susitarimą su „Žalgiriu“ ir buvo aišku, jog jei patekti į NBA nepavyks, jis tikrai keliaus į Lietuvą. Tačiau iki leisto termino jis norėjo padaryti viską, kas nuo jo priklauso, jog dar užsikabintų už NBA.

BasketNews žiniomis, buvo pora NBA komandų, kurios įdėmiai stebėjo Mudiay ir vertino galimybes jį įsigyti. Tačiau padariusios kelis kitus ėjimus, tos ekipos iš Kongo kilusiam įžaidėjui jau nebeturėjo vietos savo sudėtyje. Bet legionieriaus veiksmai didelio pasitikėjimo „Žalgiriui“ nepridėjo.

Kauniečiai su Mudiay buvo sutarę dėl paskutinės termino dienos, iki kada jis turėjo prisistatyti į „Žalgirio“ bazę. Bet paskutinę termino dieną Mudiay stovykla dar paprašė žalgiriečių papildomos dienos. Galiausiai rugpjūčio 24-ąją Eurolygos debiutantas jau žvalgėsi po erdvę „Žalgirio“ areną.

Be superžvaigždės reikalavimų

„Žalgirio“ komandos vadovas Mindaugas Kvedaras dirba klube jau daugiau nei dešimtmetį. Per tą laiką „Žalgirio“ rūbinėje jis matė daug labai skirtingų asmenybių. Kai kurie aukščiausio lygio pirkiniai greitai pritapo žaliai baltų rūbinėje. Kiti buvo apatiški ir visiškai nesidomėjo nei „Žalgirio“ kultūra, nei istorija. Tačiau Mudiay pavyzdys kitoks.

„Iš pradžių buvo prigąsdinę, kad atvažiuoja žvaigždė. Bet kai pradėjau su juo kontaktuoti jam dar būnant Amerikoje, jis labai tvarkingai į viską atsakė, nebuvo pasimetęs ir sklandžiai viską susitvarkėme, – BasketNews pasakojo Kvedaras. – Jis neturėjo jokių specialių pageidavimų. Butas, automobilis – jam viskas patiko.

Mudiay privengia viešumo, bet yra labai paprastas. Jam viskas įdomu. Matosi, kad jis daug žino ir apie Europą, čia turi daug draugų. Jam tai nėra kitas pasaulis. Kol kas pirmas įspūdis apie jį labai pozityvus.“

„Kviečiantis žaidėją į komandą mums svarbiausia, kad jis norėtų čia žaisti. Tai svarbiausia, – BasketNews teigė Motiejūnas. – Pateikiame visas sąlygas ir klausiame, ar tikrai nori čia atvažiuoti ir tobulėti. Ar dėsi visas pastangas, kad padarytum kitą žingsnį dėl didesnio kontrakto, dėl galimybės grįžti į NBA. Pagrindinis tikslas dabar yra komanda. Esi Europoje, imi patirtį ir stengiesi tobulėti.“

Galutinis Mudiay tikslas – NBA. Tačiau jo stovykla tikina, kad pakeliui šio tikslo link jis neketina atsainiai žiūrėti į laiptelius „Žalgiryje“. 

Emmanuelis vienodai maksimaliai susitelkęs į bet kurį krepšinio iššūkį – ar tai būtų NBA, ar vasaros lyga, ar Eurolyga. Todėl su laiku ruoškitės pamatyti geriausią įdomiausio Eurolygos naujoko versiją.

Komentarai:
laukiu EL sezono. tikiuosi kad bus idomu.
2021-09-02
-7
Atsakyti
Pavydas bamba griauzia :)))
2021-09-02
-2
Atsakyti
Tuoj atrodo prisegs žurnalistą lakstyt paskui Mudiay 24val per parą ir štampuot straipsnius apie jį kas 4 valandas.
2021-09-02
-1
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Komentarus rašyti gali tik registruoti ir prisijungę vartotojai.

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.