Nuotr.: BNS
Nuotr. BNS

Jau šį antradienį, rugsėjo 7 d., įvyks Lietuvos krepšinio federacijos prezidento rinkimai, o kandidatai jau yra išsirinkę ir specialistus, kurie užimtų generalinio sekretoriaus poziciją.

LKF šis postas yra ne mažiau svarbus nei prezidento – generalinis sekretorius yra visos administracijos vadovas.

Kandidatas į LKF prezidentus Ramūnas Butautas tik šią savaitę apsisprendė dėl savo generalinio sekretoriaus – juo taptų dabartinis LKF direktorius Justas Kalinauskas.

Robertas Javtokas jau anksčiau atskleidė, kad jeigu laimėtų LKF prezidento rinkimus, tuomet generalinio sekretoriaus poziciją užimtų dabartinis Lietuvos kino centro direktorius Laimonas Ubavičius, su kuriuo Javtokas vaikystėje kartu lankė krepšinį.

Vydo Gedvilo komandoje generalinio sekretoriaus poziciją užimtų Mindaugas Balčiūnas, kuris šias pareigas ėjo nuo 2007 iki 2013 metų.

Tinklalapis BasketNews prieš tris savaites surengė LKF prezidento posto siekiančių kandidatų debatus, o dabar pristato ir jų pasirinktus generalinius sekretorius.

Prieš artėjančius LKF prezidento rinkimus Kalinauskas, Ubavičius ir Balčiūnas atsakė į septynis vienodus klausimus apie tai, kaip vadovautų Lietuvos krepšinio federacijai.

– Kodėl patikėjote kandidatu, siekiančiu LKF prezidento posto, ir nusprendėte prisijungti prie jo komandos?

Laimonas Ubavičius: „Man būtų didelė garbė ir atsakomybė dirbti Lietuvos krepšinio labui. Nors ir šiuo metu dirbu mėgstamą ir patinkantį darbą, tačiau problemos krepšinyje kelia nerimą, kaip ir daugeliui jo mėgėjų Lietuvoje. Akivaizdu, kad Lietuvos krepšiniui būtinas progresas, reikalingi pokyčiai, todėl matydamas Roberto ryžtą, entuziazmą, patirtį krepšinyje ir keliamus tikslus, manau, kad ir mano kompetencija bei darbo patirtis galėtų būti naudinga. Robertą pažįstu nuo vaikystės, kartu lankėme krepšinio mokyklą Šiauliuose, vykdavome į rungtynes. Žinau, kad Robertas yra valios ir pasiryžimo žmogus. Tai jis įrodė visiems grįždamas rungtyniauti ir po motociklo avarijos, ir rungtyniaudamas už Lietuvą nepaisant traumų ir skausmo. Todėl pažinodamas Robertą tikiu, kad jis tikrai sieks atlikti tuos darbus, kuriuos viešai pristato, atnešti reikiamus pokyčius.“

Mindaugas Balčiūnas: „Dėl to, jog Vydas Gedvilas yra tinkamiausias kandidatas. LKF artimiausi iššūkiai yra susiję su įstatyminės bazės keitimu, konkrečiai tai liečia sporto įstatymą, ypatingai trenerių apmokėjimą, kategorijų suteikimą ir pan. Vydas Gedvilas yra 12 metų praleidęs Lietuvos Respublikos Seime, buvo tapęs Seimo Pirmininku, tiek įstatymų pats teikė, labai ženkliai prisidėjo prie agentų įstatymo parengimo. Tokią patirtį turintis žmogus geriausiai gali įgyvendinti šią misiją. Ji nėra lengva, ji neliečia tik krepšinio, ji liečia visą sportą. Krepšinis gali būti šios srities lyderis, bet tai ženkliai pagerintų visam sportui. Dabar yra pateiktas naujas įstatymas dėl sporto fondo galimybių remti sporto klubus, čia irgi yra viena iš Gedvilo iniciatyvų. Sistemiškai sutvarkius valstybės finansavimą, iškart ženkliai pagerėtų situacija, nes pakiltų trenerių motyvacija, jų apmokėjimas. Vydas Gedvilas puikiai išmano įstatymų leidimą, šiuo atveju jis yra nepamainomas kandidatas.

Vydo Gedvilo net negalima lyginti su kitais dviem konkurentais dėl to, jog jis 20 metų dirba visuomeniškai administracinį darbą Lietuvos krepšinio trenerių asociacijoje. Jis puikiai išmano visą virtuvę, 20 metų buvo LKF vykdomojo komiteto narys, kuruoja pačią svarbiausią krepšinio sritį – trenerius. Vydas Gedvilas turbūt šiai dienai ilgiausiai Lietuvoje yra išlaikęs vieną klubą, tai yra Kauno „Viktorija“. Jis veikia beveik 30 metų, nesu tikras, ar „Žalgiris“ yra ilgiau išlaikęs vieną juridinį vienetą. „Viktorija“ yra įsteigtas ir administruotas Vydo Gedvilo, sudėti rėmėjai buvo jo. Klubas prasidėjo ir vis dar gyvuoja dėl jo. Jis neima iš krepšinio, jis duoda krepšiniui. Jeigu kažkam kyla klausimų dėl Vydo Gedvilo vadybinių kompetencijų, tai jis pastaruosius trejus metus dirbo versle, buvo vienos kompanijos viceprezidentas. Jis turi labai stiprų administracinį resursą. Nuo biudžetinių ir valdžios institucijų iki visuomeninių organizacijų. Su visa pagarba Javtokui ar Butautui, jie niekada nebuvo atsakingi už biudžetų formavimą ir srautų valdymą, o Gedvilas tai daro jau tris dešimtmečius.

Antras dalykas – krepšinio supratimo kompetencijos. Vydas Gedvilas yra Europos čempionas, vienas iš dviejų Lietuvos čempionų, kartu su Antanu Sireika. Aukščiausias rezultatas istorijoje moterų krepšinyje. Jis visą laiką buvo susietas su krepšiniu, net ir būnant Lietuvos respublikos Seime jis buvo „Aisčių-LSMU“ valdybos narys. Jis puikiai išmano krepšinį – nuo jaunimo iki pačių aukščiausių rezultatų. Iš šių trijų kandidatų jo krepšinio kompetencija yra nepalyginamai geriausia.

Nuotr. BasketNewsketNews.lt/D.Lukšta

Trečia – diplomatija. Žmogus turi tokią gyvenimo patirtį, praėjęs politiką, yra buvęs sporto universiteto prorektoriumi. Jis yra aukščiausios klasės diplomatas, labai kultūringas, korektiškas, konstruktyvus žmogus. Jis ir BasketNews debatuose nenorėjo nusileisti į tokį gatvinį lygį ir vieni kitus dergti. Jis yra aukštos kultūros žmogus, nepalyginamai aukštesnės negu jo oponentai.

Ketvirta – mokslinis resursas. Jis yra apgynęs vieną disertaciją, biomedicinos, studijavo socialinius mokslus, dėstė krepšinio metodiką ir teoriją. Jis puikiai išmano mokslą. Galbūt ne patį naujausią, nes Lietuvos Respublikos Seimas ne visada leidžia įsitraukti į mokslines veiklas, bet analitinis resursas pas jį yra stipriausias.

Penktoji priežastis – Vydas yra puikus, nuostabus, šiltas žmogus, tokio lyderio dabar LKF ir reikia. FIBA sistemoje prezidento vaidmuo yra ganėtinai apibrėžtas. Jeigu pažiūrėsite į FIBA struktūrą, tai prezidentas keičiasi, o generalinis sekretorius visada lieka. Mes gyvename FIBA sistemoje ir joje prezidentų vaidmuo yra atstovavimo, reprezentavimo, vienijimo. Darbą atlieka administracija su generaliniu sekretoriumi priešakyje. Kiek mes sugebėjimo išnaudoti dar esantį prezidentą Arvydą Sabonį? Tai paliekame spręsti kiekvienam. Buvo labai geras pavyzdys, kad be komandos ir stiprios administracijos mes neišnaudojame resursų ir potencialo. Vydas Gedvilas tai puikiai suvokia, jis nesusireikšmina. Tai yra komanda, čia yra stiprioji jo pusė. Jis ir funkcijomis, ir rezultatais visada dalijasi su kitais. Su juo dirbti yra didelis komfortas. Jeigu mus išrinks, dėsiu visas pastangas, kad realizuotume tai, ką esame surašę savo strategijoje. Penki nepajudinami argumentai, kodėl jis yra geriausias.“

Justas Kalinauskas:Krepšinyje esu jau daugiau nei 20 metų, kai pradėjau lankyti krepšinio treniruotes. Šešerius metus dirbu krepšinio federacijoje, o pastaruosius dvejus metus teko darbuotis kartu su Ramūnu Butautu. Kadangi esu krepšinyje nuo mažumės, apie Ramūno kaip krepšininko ir trenerio nuopelnus buvau girdėjęs daug. Pradėjęs dirbti kartu ir pažinęs Ramūną, supratau, kad tai yra žmogus, kuris yra sukaupęs didžiulę praktinę patirtį ne tik kaip žaidėjas ir treneris visose įmanomose pakopose (moksleivių, moterų, studentų, nacionalinių jaunimo bei vyrų rinktinių), tačiau ir turintis didžiulę patirtį akademinėje veikloje. Esu tikras, kad Ramūno praktinė patirtis, akademinė veikla ir požiūris į krepšinį, siekiant diegti naujoves, leis įgyvendinti inovatyvias idėjas Lietuvos krepšinyje. Ramūnas yra žodžio žmogus, kuriuo galima tikėti ir pasitikėti, todėl esu įsitikinęs, kad Ramūnui tapus LKF prezidentu, tai leis užtikrinti sėkmingą krepšinio vystymą Lietuvoje.

BasketNews prezidento rinkimų debatai:

– Kokį numatote savo vaidmenį LKF? Kaip pasiskirstytumėte užduotimis su LKF prezidentu?

Laimonas Ubavičius: „Pagal išsilavinimą esu teisininkas, todėl į šį klausimą galėčiau atsakyti ir labai trumpai, gal kiek pajuokaudamas – LKF įstatai labai konkrečiai nustato, kokia yra generalinio sekretoriaus kompetencija, ką jis turi atlikti – nustatyta 10 funkcijų (šypsosi). Įstatai nustato ir LKF prezidento vaidmenį. O žmogiškai ir paprastai pasakyčiau, kad generalinis sekretorius yra administracijos vadovas bet kurioje įstaigoje. Jis atsako už darbo ir procesų organizavimą, žmogiškuosius išteklius, veiklos planų ir ataskaitų parengimą, finansų apskaitą ir skaidrų lėšų panaudojimą. O praktikoje iš esmės sprendžia ir daug įvairių buitinių klausimų, užtikrina LKF valdymo organų sprendimų įgyvendinimą. Funkcijų prasme labai panašų vadovaujantį darbą teko dirbti pastaruosius šešerius metus, ypač einant ministerijos kanclerio funkcijas.

Kalbant apie pasiskirstymą užduotimis, svarbu akcentuoti, kad Roberto Javtoko komandoje dirbtų ir kiti savo sričių profesionalai – Jonas Kazlauskas, Edmundas Jakilaitis, finansų klausimais patartų Aivaras Čičelis. Jie teiktų siūlymus, sprendimus, kuriuos jie tikrai puikiai išmano. Savo pagrindinį vaidmenį matyčiau tokį – užtikrinti Lietuvos krepšiniui svarbių sprendimų įgyvendinimą, procesų organizavimą tikslams pasiekti.“

Mindaugas Balčiūnas: „To labai įsivaizduoti nereikia, šias pareigas jau užėmiau dvi kadencijas. Vienas dalykas, reikia atskirti administracinį mechanizmą nuo vadovaujamojo. Vadovauja vykdomasis komitetas, konferencija ir prezidentas, o mes įgyvendiname strategiją, kurią ruošiame, jeigu ją patvirtina vadovaujantys organai. Mano pagrindinė misija – organizaciją paversti inovatyvia, atvira, globalia, progresyvia. Šiai dienai LKF turi aplenkti net FIBA sistemą, nes ji limituoja krepšinio federacijas. FIBA sistemoje pagrinde figūruoja visuomeninės organizacijos. Krepšinio federacija, ypatingai šiuo laikmečiu, nebegali apsiriboti visuomeninės organizacijos statusu ir funkcijomis. Manau, kad krepšinio federacija sistemoje turi būti lyderė, turi išeiti iš visuomeninės organizacijos rėmų, turi pati užsidirbti pinigus, bent trečdalį biudžeto. Nelaikau, kad krepšinio rungtynių bilietai yra komercinės pajamos, globali rinka duoda žymiai daugiau galimybių.

LKF tampa paslaugų teikėja ir tai yra didžioji galimybė, tai įgyvendinti yra mano ambicija, šalia sportinės ir institucinės srities, kur viskas yra aišku, ką daryti. Man tai būtų labai įdomu, nes kol kas Lietuvos krepšinio vardas globalioje rinkoje tikrai nėra išnaudotas. Sportinė pusė – viskas aišku, reikia atstatyti lygas, decentralizuoti, duoti normalų finansavimą, duoti normalų laikotarpį rinktinių stovykloms, objektyviai rinkti trenerius. Jeigu būsime išrinkti, manau, jau po savaitės bus atskiros moksleivių ir moterų lygos. Norime LKF paversti kaip didžiausia pasaulyje krepšinio paslaugų teikėja, ypatingai Azijos ir Afrikos kontinentams. Mes tai jau darome su trenerių asociacija.

Manau, LKF prezidentas vykdo atstovavimo misiją. Vydas Gedvilas yra nuostabus žmogus šios misijos įgyvendinimui. Pirmiausia reikia atkurti viso Lietuvos krepšinio emocinę būklę. Pastaruoju laikotarpiu yra labai didelis nusivylimas, tai lemia ir suprastėję rezultatai. Vydas Gedvilas puikiai tinka šiai funkcijai, jis suvienytų krepšinio bendruomenę, o visą ūkinį darbą atliktų administracija. Jai padėtų viceprezidentas, galbūt kai kurie kiti vykdomojo komiteto nariai, turintys sugebėjimų. Aš tai atskirčiau – strategijos įgyvendinimas yra administracijos reikalas, o prezidentas neša vėliavą, o Vydas Gedvilas puikiai tam tinka. Jis jau daugelį metų tai daro – moka bendrauti ir su valdžia, ir su klubų vadovais, ir su sportininkais. Jis realizuotų tai, o mes su administracija kibtume į realų kasdieninį LKF vystymą.“

Justas Kalinauskas: „LKF prezidento ir generalinio sekretoriaus veiklos yra aiškiai atskirtos. Generalinis sekretorius veikia prezidento įgaliojimų apimtyje bei yra atsakingas už visą LKF administracijos veiklos sukoordinavimą, o prezidentas, kaip vienasmenis valdymo organas, atstovauja LKF įvairiose įstaigose, sudaro sandorius, leidžia įsakymus ir potvarkius, reguliuojančius LKF administracijos veiklą.

LKF veikla yra net tik nacionalinių rinktinių organizavimas, LKF yra didžiulis ir sudėtingas mechanizmas, apimantis visą krepšinio piramidę. Veikla liečia ne tik mėgėjų, moksleivių krepšinį, trenerių rengimą ir pan., tačiau yra atliekamas ir didžiulis nematomas darbas atstovaujant sporto šaką valstybinėse bei tarptautinėse organizacijose, pradedant finansavimo klausimais ir baigiant įstatyminės bazės formavimu. Kadangi turiu teisinį išsilavinimą, matau save ir šioje srityje. Detaliai žinau kasdienes LKF bendruomenės veiklas ir problemas. Su Ramūnu aplankiau praktiškai visus LKF narius, todėl taip pat suprantu, koks svarbus yra betarpiškas LKF narių atstovavimas. Ramūnas, formuodamas savo komandą, aiškiai nustatė komandos narių atsakomybės sritis. Be to, kad Ramūnas, kaip organizacijos vadovas, būtų atsakingas už visą krepšinio federacijos veiklą, jis taip pat prisiimtų aktyviai vystyti sportinę ir krepšinio dalį tiesiogiai dalyvaudamas kasdieninėje administracinėje veikloje.“

Justas Kalinauskas
Justas Kalinauskas

– Kaip manote, dėl kokių asmeninių savybių ar sugebėjimų būtent jūs esate geriausias kandidatas užimti LKF generalinio sekretoriaus poziciją?

Laimonas Ubavičius: „Kaip minėjau, esu teisininkas, įgijęs teisės magistro išsilavinimą, o viešojo sektoriaus organizacijose turiu beveik 20 metų patirtį. Savo darbo praktikoje skirtingo lygmens vadovaujančias pareigas užimu jau beveik 15 metų, beveik 4 metus dirbau diplomatinį darbą ES institucijose, teko vadovauti ir ES lygmens struktūroms. Daugiau nei 5-erius metus dirbau ministerijos kanclerio pareigose, todėl tikrai išmanau organizacijų valdymą, veiklos organizavimą ir sprendimų priėmimo ypatumus. Puikiai išmanau institucijų santvarką, ryšius bei koridorius

Manau, kad galiu drąsiai teigti, kad savo darbinėje veikloje visuomet sutardavau su aplinkiniais, nes savo veiklos principais laikau atvirumą, duoto žodžio laikymąsi bei kompromiso svarbą. O aplinkiniuose vertinu pareigingumą, todėl šį reikalavimą taikau ir sau.“

Mindaugas Balčiūnas: „Nenoriu daug apie save kalbėti, viską nuspręs krepšinio bendruomenė. Čia nėra renkamas vien LKF prezidentas, yra renkama nauja krepšinio federacija, jos filosofija. Prezidentas yra tik viršūnė, bet rezultatas ateina iš visos piramidės. Kaip pajungsime visą piramidę, tokie ir bus rezultatai. Kodėl man būtų lengviau? Krepšinis yra mano gyvenimas. Dabar nedirbau LKF, bet mano veikla visada buvo susijusi su krepšiniu. Aš pats apie krepšinį esu daręs mokslinius darbus, apsigynęs daktaro laipsnį. Tai – mano gyvenimo sfera. Dėl to man yra lengviau prisijungti į LKF sistemą. Nuo 2002 metų jau buvau LKF trenerių asociacijos generaliniu sekretoriumi. Tik baigęs LSU ir gavęs magistro laipsnį, aš jau įsijungiau į LKF veiklą. Visi mes esame laikini, galbūt vieno, jeigu pasiseks – dviejų olimpinių ciklų. Mano ambicija yra po savęs organizaciją palikti žymiai stipresnę. Objektyviai vertinant tai, į kokią LKF aš atėjau ir išėjau, tai man nėra gėda dėl šio periodo, man smagu, kad buvo įgyvendintos inovacijos, biudžetas padidėjo eilę kartų.

Kai 2013 metų pabaigoje palikau LKF, mes turėjome 10 mln. litų biudžetą, kas yra kiek mažiau nei 3 mln. eurų. Šiai dienai LKF biudžetas yra apie 3 mln. eurų, įskaitant ir moterų bei moksleivių biudžetus, kurie anksčiau buvo skaičiuojami atskirai. Organizacijos augimą apibrėžia objektyvūs rodikliai, kurių nesumeluosi. Gali būti dideli vardai ir vyrai, bet bendruomenė viską mato per objektyvius rodiklius. Mums visiems blogai dėl to, jog krepšinis neauga, o Lietuvos sporto identitetas yra išreikštas per krepšinį. Matote, olimpinės žaidynės praėjo ir turbūt didžioji dalis Lietuvos to net nepastebėjo. Tai yra atsakomybė ne tik už krepšinį, bet ir už visą Lietuvos sportą. Tai yra mano viena stipresnių pusių, žinau, kaip vystyti organizaciją. Jau esame atlikę praktiką su tokia nedidele organizacija kaip Lietuvos krepšinio trenerių asociacija, su kuria sugebėjome globalizuoti praktiškai visame pasaulyje savo veiklą. Mes labai nesigiriame, bet Lietuvos krepšinio potencialas yra didelis ir tai pajustų visi.“

Justas Kalinauskas: „Apie save kalbėti sunku, tačiau manau, kad ilgametė patirtis dirbant krepšinyje yra mano privalumas. Nuo mažumės žaidžiau krepšinį pas trenerį Kazį Maksvytį, vienoje grupėje su Donatu Motiejūnu. Turiu įgijęs teisės magistro laipsnį, o teisinės žinios ypatingai svarbios šioje veikloje. Suprasdamas, kaip svarbu tobulėti, įgijau ir sporto vadybos magistro laipsnį, kuris ženkliai praplėtė mano, kaip sporto vadybos specialisto, akiratį. Pastaraisiais metais esu sukaupęs nemenką patirtį vadovaujant FIBA varžybų organizaciniams komitetams (Europos jaunimo čempionatai, Europos ir pasaulio čempionato atrankos turnyrai, olimpinės atrankos turnyras ir kiti). Daug vertingos patirties esu įgavęs atliekant tiesiogiai savo darbo funkcijas vadovaujant jaunimo rinktinių veikloms, atstovaujant LKF interesus LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje, Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete bei tarptautinėse krepšinio struktūrose. Šiuo metu esu pasaulinės FIBA teisės komisijos bei FIBA Europos jaunimo komisijos narys. Tai man leidžia pažinti krepšinį ne tik nacionaliniu lygmeniu, bet ir tarptautiniu, suprasti krepšinio problemas bei aktyviai dalyvauti ieškant sprendimo būdų. Manau, kad ši mano patirtis ir išreikštas Ramūno Butauto bei kitų komandos narių pasitikėjimas leistų sėkmingai dirbti šiose pareigose.“

– Kokius matote svarbiausius reikalingus pokyčius LKF ir kaip bandytumėte juos įgyvendinti? 

Laimonas Ubavičius: „Dabartinės LKF komunikaciją ir atvirumą vertinčiau kaip vieną iš didesnių federacijos veiklos problemų. Būtina užtikrinti, kad federacija taptų skaidresne ir atviresne organizacija. Būtina skirti didesnį dėmesį regionams, jų specialistų įtraukimui, skaidriam ir aiškiam sprendimų priėmimui, atviroms diskusijoms krepšinio bendruomenėje. Pavyzdžiui, dalį pastaraisiais metais skaitytų krepšinio federacijos pranešimų žiniasklaidai priskirčiau viešam pasišpilkavimui su vienais ar kitais partneriais. Tokie atskiri pavyzdžiai matyti santykiuose su Lietuvos krepšinio trenerių asociacija, Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu. 

Būtinas atviras ir glaudžiais ryšiais paremtas bendradarbiavimas su išoriniais partneriais – žiniasklaida, valdžios institucijomis, savivaldybėmis. Ir žinoma – plačiąja visuomene, kai ir jai nuolat pristatomi numatomi bei pasiekiami rezultatai.“

Mindaugas Balčiūnas: „Pirmiausia, aišku, sportinė pusė, kurią turime sutvarkyti. Turime prailginti rinktinių pasirengimo laiką, dabar girdžiu, kad Lietuvos jaunimo rinktines rengiasi tik apie 3 savaites. Net pagal sporto teoriją, greitosios adaptacijos principus per tiek laiko nepasieki reikalingo rezultato, o po to tai persiduoda žaidimui. Įsivaizduokite, kad MKL nebėra trečiojo diviziono, o antrajame divizione nemažai komandų sužaidžia tik po 12-15 rungtynių per sezoną. Tai netelpa į jokią sportinę logiką, į krepšininkų rengimo logiką. Labai keista, kad turime grįžti prie tokių dalykų. Turime padėti vyrų lygoms pratęsti sezonus, sporto moksle yra pasakyta, kad per metus turima praleisti ne daugiau 3-4 savaičių be sporto, jeigu norime maksimaliai auginti elito žaidėjus. Dabar galime pamatyti, kad kai kurios lygos sezoną sužaidžia per 6-7 mėnesius. Mes tiesiog neišlaikome būtiniausių principų, o po to stebimės, kad kažkas blogai atstovauja.

Kitas dalykas – trenerių skyrimas. Jie turi būti atrinkti iš jaunųjų krepšininkų lygų, jie puikiai žino kontingentą, specifiką, žaidėjus. Aišku, prie vyresnių jaunimo rinktinių galima pridėti ir elitinius trenerius, ką mes ir darydavome. Rinktinės ugdo ne tik žaidėjus, bet ir trenerius. Jeigu mes demotyvuojame jaunimo trenerius, tai mes kertame šaką, ant kurios sėdime. Treneriai gaus žymiai daugiau šansų išaugti per rinktines. Kartais rinktinės rezultatas nėra geriausias, bet tu matai, kad patobulėjo treneris, žaidėjai. Dabar, jeigu nuvažiuoja LKL treneris į jaunimo rinktinę, jis negrįžta geresnis nei po LKL sezono.

IBU (tarptautiniame krepšinio universitete) turime ciklą paskaitų apie federacijų valdymą. Yra keli modeliai – visiškai centralizuotas, kaip Kinijoje, mišrus, kaip Latvijoje ar Ispanijoje, ir yra visiškai decentralizuotos, o tokią sistemą iš esmės yra turėjusios tik dvi valstybės – JAV ir Lietuva, kuri ja naudojosi iki 2014 metų. Tada šios šalys pirmavo pagal jaunimo reitingus. Pas mus viskas veikė, nes decentralizuotas valdymas užtikrina objektyvius sprendimus. Treneriai nenuspręs, kad reikia iki 12-14 metų nestatyti užtvarų, arba kaip tik įneš naujoves, kurios yra reikalingos. Jeigu vienas žmogus pradeda valdyti treniravimo sistemą, tokie ir rezultatai.“

Justas Kalinauskas: „Nuolat besivystantis pasaulis negali aplenkti ir krepšinio federacijos, todėl privalu reaguoti į išorinius pokyčius. Manau, neįmanoma įsivaizduoti LKF, kurioje nevyktų progresyvūs pokyčiai. Pokyčiai yra neatsiejama ir privaloma šiuolaikinės organizacijos veiklos dalis, kuri leidžia pasiekti išsikeltus tikslus.

Esame paruošę trejų metų programą. Mūsų konkurentai kitose šalyse žengia į priekį, o Lietuvos sporto sistema veikia jau pagal tris dešimtmečius nesikeičiančią sistemą, tą parodė ir pastarųjų olimpinių žaidynių rezultatai. Pokyčiai vardan pokyčių yra beprasmiai, tačiau pokyčiai vardan progreso yra būtini ne tik krepšiniui, bet ir visam Lietuvos sportui. Pokyčių būtų daug, tačiau išskirčiau šiuos fundamentalius: trenerių kvalifikacinių kategorijų ir Lietuvos sporto finansavimo sistemos Lietuvoje pertvarkymas, siekiant, kad moterų, jaunimo ir 3x3 krepšinis turėtų savo atskiras finansavimo eilutes, jaunųjų krepšininkų rengimo metodologija, krepšinio trenerių skatinimo sistema už paruoštus žaidėjus. 

Krepšinis yra populiariausia sporto šaka Lietuvoje ir kiekvienas žmogus išmano krepšinį, todėl labai svarbu būti atviriems žiniasklaidai. Krepšinis nėra tik Lietuvos krepšinio federacijos, krepšinis yra visos Lietuvos ir krepšinio bendruomenės. Esu jaunas žmogus bei, mano manymu, vienas pagrindinių LKF veiklos kriterijų – atvirumas. Vieni pagrindinių pokyčių – komunikacija su žiniasklaida bei ypatingai su asociacijos nariais.“

– Kokius tikslus sau išsikeltumėte per trejų metų trukmės LKF kadenciją (iki 2024 m.)?

Laimonas Ubavičius: „Asmeninių tikslų LKF veikloje sau nekeliu, nes matau ir vertinu tuos tikslus, kuriuos akcentuoja Robertas Javtokas ir jo komanda. Galiu tik pasikartoti – pirma, sugrąžinti sportines krepšinio pergales, siekiant, kad Lietuva būtų Top 5 krepšinio šalis pasaulyje, o antra – sukurti tokią Lietuvos krepšinio vadybą, kuri taptų pavyzdine kitoms krepšinio valstybėms.

Šiems tikslams pasiekti būtina, pirmiausia, sukurti Lietuvos krepšinio plėtros piramidę, antra, užtikrinti Lietuvos krepšinio skaidrumą (kalbant apie valdymą ir atsivėrimą), trečia, ugdyti kvalifikuotą ir motyvuotą Lietuvos krepšinio bendruomenę.

Laimonas Ubavičius
Laimonas Ubavičius

Būtent šių tikslų ir uždavinių įgyvendinimą karti su Roberto komanda ir matyčiau savo siekiais. Gal dar tik atkreipčiau dėmesį, kad trejų metų laikotarpis yra labai trumpas ir krepšiniui, kaip sporto šakai, derėtų numatyti bent 5 metų strategiją, kas labiau dera ir strateginio planavimo kontekste.“

– Mindaugas Balčiūnas: „Pirmiausia turime atstatyti laimėjimus suaugusių ir jaunimo rinktinėse. Per olimpinį ciklą vyrų rinktinė turi laimėti bent vieną medalį. Visada istoriškai taip būdavo, dabar yra juodas laikotarpis. Tai palaiko visos tautos emocinę būklę. Jaunimo vaikinų rinktinės per metus turėtų parvežti bent vieną medalį. Aišku, ne turgus, medalių nenusipirksi, bet bent kas antrus metus turi parvežti medalius. Tada žinosime, kad ši karta yra stipri, gali modeliuoti, kad tokia karta ir vyrų rinktinėje gali pretenduoti į medalius.

Vydas Gedvilas savo programoje yra tai aptaręs, gal ne iki galo paaiškino, bet moterų rinktinės trečiasis žingsnis nėra patekimas į olimpines žaidynes, tai yra patekimo modeliavimas. Mes jau dabar turime modeliuoti, kokios 2028 metais olimpinėse žaidynėse bus merginos, kaip prasmingai išlydėti dabartines žaidėjas bei kaip pajungti naujas. Apie tai yra šneka. Turime tai planuoti bent dviem olimpiniams ciklams į priekį.“

Justas Kalinauskas: „Reikėtų pabrėžti, kad šis olimpinis ciklas yra trumpesnis nei įprastai, tačiau klausimų, kuriuos reikia spręsti, tikrai nesumažėja. Išskirčiau pagrindines kryptis, į kurias, mano manymu, reikėtų atkreipti didžiausią dėmesį. Tai yra sportinė, administracinė ir vadybinė, regionų plėtros bei tarptautinės krepšinio politikos kryptys.

Sportiniai tikslai, žinoma – 2024 m. Paryžiaus olimpinės žaidynės bei pamatų sudėjimas 2028 m. olimpinėms žaidynėms. Potencialiai turime 4 rinktines, galinčias kvalifikuotis, tačiau efektyvumo vertinimo rodiklis būtų paprastas – 3 iš 4 nacionalinių rinktinių, žaidžiančių olimpinėse žaidynėse. Tikiu, kad tai yra įmanoma pasiekti. 

Administracinių ir vadybinių tikslų yra daugybė, tačiau vienas pagrindinių – užtikrinti stabilų subalansuotą organizacijos biudžetą ir augimą.

Tarptautinės krepšinio politikos vienas tikslų – išlaikyti aktyvią poziciją tarptautinėje krepšinio federacijoje (FIBA) siekiant įgyvendinti palankius FIBA sprendimus ne tik pasauliniu mastu, bet ir konkrečiai Lietuvos krepšiniui. Vienas tokių – 2027 m. Europos moterų krepšinio čempionato organizavimas Lietuvoje.

– LKF veikimas labai priklauso nuo rėmėjų – ar jau esate numatę, kokie rėmėjai galėtų prisijungti prie LKF?

Laimonas Ubavičius: „
Kalbant apie finansus, yra kelios sritys, kuriose turi būti sudėlioti pagrindiniai akcentai. Viena sričių – darbas ir nuolatinis kontaktas su valstybinėmis institucijomis, kuruojančiomis sporto finansavimą ir sporto projektus. Didžiausias finansavimas yra skiriamas per Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, Lietuvos tautinį olimpinį komitetą ir savivaldybes. Tačiau federacija turėtų labiau išnaudoti dalyvavimą sporto projektų konkursuose, ES finansavimo priemonėse, ypač prasidedant naujajam ES finansavimo laikotarpiui. Bendravimas su valstybės institucijomis turėtų būti pastovus, o ne tik atsitiktinis ar vienkartinis, kai iškyla pavienių problemų. 

Kita sritis – darbas su rėmėjais ir partneriais bei federacijos įvaizdis. Kalbu ne tik apie įvaizdį, kylantį iš sportinių rezultatų ar pasiekimų, bet ir federacijos, kaip verslo subjekto, sugebančio įgyvendinti abipusį bendradarbiavimą su verslo partneriais. 

Dar viena, ir bene svarbiausia sritis – sėkmingų ir, svarbiausia, pelningų renginių organizavimas. Lietuva yra maža rinka, o konkuruojančių dėl privačių rėmėjų lėšų yra daug. Be to, krepšinio federacija turi sąlyginai nedaug aukščiausio lygio varžybų, į kurias galėtų pritraukti didelę auditoriją. Kai vertiname krepšinio organizacijų gaunamą paramą, turime suprasti, kad, pavyzdžiui, jeigu verslo įmonė remia kurią nors krepšinio lygą ar klubą, tai krepšinio federacijai gauti paramą iš tos pačios įmonės yra jau beveik neįmanoma arba finansavimas tikrai nebus ženklus. To priežastis – rėmėjas renkasi savo strategiją, kiek ir kam skirti lėšų ir kokią prasmę tame mato. Viena yra rengti atrankos varžybas savo šalyje dėl geresnių sąlygų savo rinktinei ar dėl garbės, ir visai kita – dėti pastangas, kad tas renginys būtų finansiškai naudingas organizatoriams, t. y. federacijai. Reiktų optimizuoti darbą atsirenkant ir įvertinant, kurie renginiai būtų ne tik atsiperkantys, bet ir pelningi. Juos organizuojant svarbu užsitikrinti ir valstybės ar savivaldybių pagalbą, įrodant, kokią naudą tas renginys atneš visam Lietuvos sportui ir kokios pajamos sugrįžtų, pavyzdžiui, savivaldybėms, iš atvykstančių žiūrovų srauto ir pan. Iki šiol akcentai buvo dėliojami užtikrinant dalyvių komfortabilumą, kas, žinoma, yra labai svarbu, tačiau žiūrovų pritraukimas ir finansinis atsiperkamumas tikrai neturėtų likti nuošalyje ar būti paliktas savieigai.

Dėl konkrečių rėmėjų šiuo metu nenorėčiau komentuoti, nes būtina įvertinti LKF sudarytas ir tebegaliojančias sutartis, įvertinti prisiimtus įsipareigojimus ir sutarčių terminus. Tokius dokumentus dėl konfidencialumo reikalavimų gali matyti tik LKF darbuotojai.“

Mindaugas Balčiūnas: „Kai kurie rėmimo kontraktai, kuriuos pats inicijavau pasirašyti, tik dabar baigiasi. Kai kurie buvo parašyti naujai, nežinau jų turinio. Mes pagrindinio rėmėjo poziciją pardavinėdavome už milijoną litų, dabar tai galėtų būti bent gerokai daugiau nei pusė milijono eurų. Dabar nieko negaliu filosofuoti, reikia realiai pasižiūrėti į dabartinius rėmėjus. Labiau komentuoti galiu tai, kur aš matau papildomas pajamas – globalizaciją ir lokalių resursų perskirstymas, sporto fondas turėtų nukreipti daug daugiau lėšų į pagrindinį sporto vienetą, klubą. Dabar sporto fondai negali remti klubų, juos remia tik savivaldybės. Savivaldybės nutaria savo strategiją, kaip remti klubus, pavyzdžiui, Kaunas labiausiai remia „Žalgirį“, o tokiam klubui, kaip „Aistės-LSMU“, nėra galimybės gauti daugiau pinigų, nes tokia yra savivaldybės kryptis. Mums reikia nacionalinės moterų rinktinės, o mes nežaidžiame jokiuose tarptautiniuose turnyruose. Po to viskas atsisuka prieš mus. Artimiausiu metu 1-2 moterų klubai turi pradėti žaisti tarptautinėse varžybose, bet tam reikia lėšų. Jeigu moterų rinktinės branduolys žais Lietuvoje, tuomet bus žymiai paprasčiau jas surinkti, tada ir rezultatai bus kitokie. Tam reikia įstatyminių sprendimų, o tam Vydas Gedvilas yra idealus kandidatas.“

Justas Kalinauskas: „Tai itin aktualus klausimas, nes nuo finansavimo priklauso visos jaunimo vystymo, moterų krepšinio programos ir apskritai krepšinio vystymas Lietuvoje. Kalbant apie krepšinio finansavimą, reikėtų paminėti, kad skirtingai nei visuomenėje vyrauja nuomonė, jog krepšinis – labiausiai valstybės finansuojama sporto šaka, norėčiau pažymėti, jog tai toli gražu nėra tiesa. Todėl ypač svarbus privačių rėmėjų pritraukimas, kurių finansavimas didžiąja dalimi ir užtikrina LKF veiklą. Rėmėjų pritraukimui vieni svarbiausių kriterijų yra krepšinio federacijos veiklos skaidrumas, lėšų panaudojimo kryptingumas bei, pabrėžiu – komandos narių reputacija. Ramūno formuojamos komandos nariai šiuos keliamus esminius kriterijus visiškai užtikrina, todėl tiek esami rėmėjai, tiek rėmėjai, su kuriais šiuo metu bendraujame, yra išreiškę pasitikėjimą organizacija, kuriai galėtų vadovauti Ramūnas Butautas. Šiuo metu turime preliminarius susitarus su rėmėjais, tačiau jų detalizuoti tol, kol nebus pasirašytos sutartys, nenorėčiau. Norėčiau paminėti, kad jau dabar yra atliekami svarbūs žingsniai siekiant optimizuoti valstybinį Lietuvos sporto bei krepšinio finansavimą.“

– Kalbant iš techninės pusės, kokie būtų jūsų pirmieji darbai LKF?

Laimonas Ubavičius: „Pradėjus darbą, per pirmąją savaitę pirmiausia susitikčiau su visais LKF darbuotojais bei išklausyčiau jų įžvalgas, siūlymus, paklausčiau, kokias 3 svarbiausias problemas jie siūlytų spręsti per artimiausią mėnesį, metus ir trejus metus.

O per pirmąjį mėnesį imčiausi įvertinti LKF sutartinius įsipareigojimus, finansavimo šaltinius bei einamųjų metų planą ir jo vykdymą, numatyčiau susitikimus su svarbiausiais LKF partneriais Lietuvoje ir užsienyje bei LKF Vykdomajam komitetui pristatytume naujos krepšinio strategijos 2022-2026 m. projektą.“

Mindaugas Balčiūnas: „Pirmiausia reikia sužiūrėti biudžetą, nes visoms federacijos veikloms pinigai yra atraminis dalykas. Po to – decentralizuoti visą sistemą, atskirti moterų ir moksleivių lygas, suformuoti jų valdybas. Jau rugsėjį turės būti paskirti treneriai, nustatyti kelių dienų pasirengimo planai FIBA langams. Ir užbaigti metus, suplanuoti kitus, augimo metus.“

Justas Kalinauskas:Pirmasis darbas – užtikrinti, kad keičiantis LKF prezidentui nesustotų didžiulė LKF mašina ir einami darbai, kaip, pavyzdžiui, pasiruošimas artėjančio Lietuvos krepšinio šimtmečio renginiams. 2022 metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė krepšinio metais, todėl renginių jau dabar numatyta daugybė. Taip pat krepšinio lygų sezonų startai, pasiruošimas FIBA vyrų ir moterų langams, jaunimo projektai ir pan.

Ramūnas yra ne kartą įvardinęs pačius pirmuosius darbus, kuriuos reikėtų atlikti vos prasidėjus naujai kadencijai, todėl nesikartosiu. Kalbant apie bendruosius darbus, reikėtų pabrėžti, kad LKF yra organizacija, kuri atsakinga už šios sporto šakos vystymą šalyje, todėl veiklos apimtys tikrai didelės. Išskirčiau prioritetines kryptis, kurioms būtų skiriamas ypatingai didelis dėmesys: treneriai, jaunimas, moterys, 3x3, regionų plėtra, komunikacija ir krepšinio bendruomenė. 

Kalbant apie krepšinio bendruomenę, norėčiau pabrėžti LKF narių aktyvų įtraukimą į organizacijos valdymą. Betarpiškai bendraujant su krepšinio bendruomenės nariais, vykdančiais tiesioginę veiklą regionuose, išgirdau daugybę idėjų, kurias būtina įgyvendinti krepšinio vystymo šalyje labui.“

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (35)
Bosas
Man priimtiniausias atrode Javtokas, bet jo komanda nekazka, vis dar geriausias visu laiku lietuvos treneris bet jau pasenusiu paziuru ir kazkoks labai susireiksmines veikejes neturintis jokiu argumentu isskyrus pasakojimus koks jis vadovas is prigimties. Butautas save isbrauke is rimtu kandidatu gerokai anksciau nei padave kandidatura, jo ideja del privalomo aukstojo issilavinimo treneriams, pati didziausia nesamone skatinanti nelygybe ir zlugdanti jaunu, gabiu bet nebutinai galinciu sau leisti tokias studijas zmoniu galimybes. Gedvilas neatrodo patrauliausias, bet Balciunas yra faktorius kuris pastato Gedvila i pirma vieta. Apskritai Balciunas butu geriausias kandidatas, bet prisimenant jo pozicija su fiba, jis nekandidatavo nenoredamas pakenkti federacijai ir jos santykiams su fiba.
2021-09-06
+2
Atsakyti
Marius
Žuriu, čia tiesiog sėdi ne vienas žmogus ir agituoja prieš Gedvilą. Keista... Gal bijo, kad ateist nauja valdžia, permainos ir praras savo šiltas vietas, kuriose buvo metų metus.
2021-09-06
+3
Atsakyti
Tomas
Protas sako, kad geriausias kandidatas Gedvilas. Argumentuotai pateiktas ir pats veiksmų planas. Kiti kandidatai tai tokie lozungais kalba: viskas blogai, mes ateisim, padarysim, o kaip nepasako. Žodžiu Gedvilas labiausiai patiko
2021-09-06
Atsakyti
A.
Blemba, kad ir koks Vydas atrodo ne simpatiškas dėl sąsajų su darbo partija, ar Balčiūnas sukčius truputį iš veido, bet debatuose jaučiasi kad turi patirties kaip viskas veikia ir tt, kiti kandidatai kaip studentai atrodo lyginant. O tas daugelis 20 metų Javtoko atrodo komandos narys, tai galėtų jie dviese atidaryti kavinę "Pas Javtoka ir Kazlauską", toks įspūdis. :)
2021-09-06
+7
Atsakyti
Cia
uztikrintai komentuoja troliai uztikrintai nebepades
2021-09-06
+2
Atsakyti
:/
oj Eme Gedvilas, politikoj, oj eme. Net neabejoju, jog ir krepsiny pasiims, jei tik tures proga. O ka duos, cia jau kitas klausimas.
2021-09-06
-3
Atsakyti
Viso gero
visa dabartine saika bando gelbeti sitiacija pila shuda ant kitu o turejo 9 metus
2021-09-05
+2
Atsakyti
Gedvilas
visa Gedvilo ir Balciuno rinkimine agitacija paremta melu:) mielieji sporto centru vadai ar kas ten ta balsa turi, nu bukit jus protingi zmones ir rinkites tarp Javtoko ir Butauto!
2021-09-05
-6
Atsakyti
Nebesvaik
Perskaiciau Balčiuno atsakyma i pirma klausima ir jauciu nuosirdu susirupinima jo psichine sveikata. Net pats Gedvilas apie save negalvoja to, ka apie ji Balčiunas šneka. To apie Gedvila nemano niekas šioje žemėje, iskaitant žmona ir vaikus. Ir tikrai visi puikiausiai supranta, kad tame atsakyme nera nei vieno zodzio tiesos. o dar didesni rupesti kelia tiesiogiai pasakyta savoka, kad prezidentas nereiksmingas fasadas. Viskam vadovausiu aš.
2021-09-05
+1
Atsakyti
Lkf
o keliaudamas per lietuva pasiklause apie Radvila su Spoku? nes tikrieji krepsinio inkarai tie du klaunai.
2021-09-05
+2
Atsakyti
Britas
justas yra Butauto vairuotojas nes tas neturi teisiu. jeigu nesugebi masinos vairuoti ar imanoma lkf vairuoti?
2021-09-05
+2
Atsakyti
Kad ten kur GEDVILO komanda, ten visokie skandalai - tiek jis pats meluoja net tiesioginiame eteryje, tiek Balčiūnas bylynėjosi, tik gerai, kad sugebėjo išsisukti (bet kurį tikrai netampo FNTT), o kas ten per aferos su Kauno stadionu ir turkais? Rūtenis Paulauskas taip pat bylynėjosi su LSU ir pralaimėjo teismą. Vien skandalistai. Krepšiniui paįvairinti puiki delegacija.
2021-09-05
+1
Atsakyti
tik ne Vydas su Mindaugu, prašau...
2021-09-05
-4
Atsakyti
.
Ateina Balčiūnas daugiau milijonų vogt?
2021-09-05
+1
Atsakyti
Tai gal uzteks
Mindaugai Balčiunai komentuoti paciam koks tu cia gerisusias butum. Seni, nagi, nebejuokink. Varkiu meistras.
2021-09-05
-1
Atsakyti
Anonimas
*"Gero nešiojimo"
2021-09-05
-2
Atsakyti
Anonimas
Paskaitykit arba youtube paklausykit A. Kolesniko knyga "Gero nediojimo" apie tai koks Balciunas. Ten trumpai apie ji bet vaizdas kas per tipelis aiskus susidaro...Guogos pakalikas...
2021-09-05
Atsakyti
Lietuvos sportas banditu rankose
veido pasikeitimas nieko nekeicia. jie neprisiimtu zmogaus kuris jiems neparankus. viskas susitaarta is anksto
2021-09-05
+1
Atsakyti
djgaffer
Man Balčiūnas taip pat imponuoja,puikiai išdėsto mintis,visas planas suplanuotas,patirtis taip pat didelė,juk ir pats buvo generaliniu sekretoriumi.Tik kad minusas,jog su Gedvilu eina,o pastarasis nėra labai mėgstamas žmogus.Nors jei pavyktų viską įgyvendinti,tai tie nepatikimai į antrą planą nueitų.Aš už Balčiūną,o ne Gedvilą,nes vistiek nuojauta kužda,kad išrinkus Vidą,vistiek ten visas vadeles savo rankose turės Balčiūnas.
2021-09-05
+6
Atsakyti
Balciunas
tai jis akivaidziai pasako kad prezidento nereikia, jis valdys krepsini :D #pamakaluojam varkytes i trasa. futbolo federacija, laba diena
2021-09-05
+4
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.