Niekas negalėjo įsivaizduoti, kad Pau Gasolis padarys tai, ką padarė per savo ilgą ir sėkmingą kelionę krepšinyje. Net geriausias kino režisierius negalėtų parašyti geresnės istorijos negu ta, kurią sukūrė ši Ispanijos legenda.
Gasolis 2 kartus yra laimėjęs NBA čempionų titulą, taip pat yra iškovojęs 11 medalių su rinktine, tačiau viskas ne apie titulus. Pau buvo pavyzdys už aikštelės ribų. Dievaitis vaikams. Pavyzdys suaugusiems. Puikus varžovas. Lyderis. Vaikinas, kuris į priekį vedė geriausią Europos kartą nuo devintojo dešimtmečio Jugoslavijos krepšininkų.
Paskutiniu jo titulu galima įvardinti sugrįžimą į aikštelę po dvejų metų praleistų dėl traumos. Šis titulas turbūt labiausiai apibūdina krepšininko požiūrį ir aistrą krepšiniui.
Liepsna buvo užgesinta rimtoje, tačiau emocingoje karjeros baigimo ceremonijoje. „Norėjau baigti karjerą aikštelėje, o ne su ramentais“, – sakė Gasolis.
Krepšininkas sugebėjo visiems padovanoti įspūdingą, beveik 30 minučių trukusią kalbą, per kurią nė karto nežvilgtelėjo į užrašus.
Prisiminęs savo draugą Kobe Bryantą Gasolis tiesiog pravirko.
Tai mums parodo jo sugebėjimą bendrauti viešai. Tai vienas iš iššūkių, susijusių su Gasolio būsima veikla po krepšinio. Jis priklausys Tarptautiniam olimpiniam komitetui (IOC) iki 2028 metų, kuomet Los Andželas, miestas, kuriame pildėsi krepšininko svajonės, surengs olimpines žaidynes.

Nėra lengva užduotis rašyti apie Gasolį ir ko nors nepamiršti. Dar sunkiau tai daryti žmogui, kuris savo emocijomis dalijasi šiame baltame lape.
Nepamenu krepšinio be Gasolio. Aš užaugau stebėdamas jo kelionę nuo 1999 metų sausio mėnesio, kai jis Kaserese debiutavo ACB lygoje. Profesionaliai krepšinį jis žaidė 22 metus. Man – 27 metai. Juokinga, ar ne?
Kai išgirsti Gasolio pavardę, į galvą ateina įvairūs miestai: Malaga, Memfis, Saitama, Pekinas, Los Andželas, Londonas, Lilis ir Barselona. Pažiūrėkime.
Pirmiausia apsilankysime Malagoje. Ispanijos taurė, 2001 metai. „Barcelona“, treniruojama legendinio Aito Garcia Reneseso, finale 80:77 įveikė Madrido „Real“.
Katalonų komandoje žaidė tokie puikūs krepšininkai kaip Šarūnas Jasikevičius, Artūras Karnišovas, Alainas Digbeu ar Zoranas Savičius.
Tačiau rezultatyviausiai žaidė pats jauniausias komandos žaidėjas Gasolis, kuris finalo rungtynėse įmetė 25 taškus. Jis buvo pripažintas turnyro MVP. Tada pasaulis pirmą kartą pamatė kas yra liesas, barzdos neturintis jaunuolis. Tą savaitgalį jis tiesiog sprogo. NBA artėjo.
Keliaujame už Atlanto.
Memfis, 2001 metai. Atlanto „Hawks“ naujokų biržoje pasirinko Gasolį, tačiau tuoj pat jį iškeitė. Pau kartu su tėvais ir broliu Marcu atsirado bliuzo sostinėje.
Tai buvo didelis pokytis jo gyvenime. Nuo Sant Boi de Ljobregato iki Memfio. Kitas pasaulis. Magiškasis Jasonas Williamsas atliko rezultatyvų perdavimą, o Gasolis pelnė pirmuosius savo taškus NBA. Jis įdėjo per Keviną Garnettą.
Toliau viskas klostėsi puikiai. Jis tapo NBA metų naujoku. 2004 metais atvedė „Grizzlies“ komandą į pirmąsias klubo istorijoje NBA atkrintamąsias varžybas.
Saitama. 2006 m. Pasaulio vyrų krepšinio čempionatas. Turnyras, kuomet Ispanija užkariavo krepšinio pasaulį, finale įveikusi Graikiją.
Įdomu tai, kad Gasolis šiose rungtynėse nežaidė dėl anksčiau turnyro metu patirtos čiurnos traumos. Jis negalėjo paslėpti savo emocijų. Carlosas Jimenezas, Ispanijos komandos kapitonas, leido su ramentais ant podiumo stovinčiam Gasoliui pakelti trofėjų.
Nepaisant to, kad jis nežaidė finalo rungtynėse, Gasolis buvo pripažintas turnyro MVP, taip pat buvo įtrauktas į geriausių žaidėjų penketuką. Tai buvo Ispanijos eros pradžia.
Pekinas. Pirmasis skyrius prieš Jungtines Amerikos Valstijas. Su jaunu, tačiau drąsiu septyniolikmečiu – Ricky Rubio, Ispanija į finalą pateko po sunkių rungtynių prieš Kroatijos ir Lietuvos rinktines
Amerikiečiai buvo paskutinis žingsnis link aukso. Visi norėjo pamatyti tas rungtynes. Ispanijoje buvo dideli lūkesčiai, tačiau jie nebuvo be pagrindo.
Trūko nedaug. Galutinis rezultatas – 107:118. JAV komanda turėjo demonstruoti geriausią žaidimą, kad susigrąžintų olimpinių čempionų titulą. Gasolis čempionatą užbaigė kaip rezultatyviausias turnyro žaidėjas, vidutiniškai pelnydavęs po 19,6 taško.
Los Andželas. 2008 metų vasario mėnesį Gasolis buvo iškeistas į „Lakers“ komandą. Pirmasis mačas vilkint Kalifornijos ekipos marškinėlius buvo sėkmingas – 24 taškai, 12 atkovotų kamuolių ir 4 rezultatyvūs perdavimai prieš Bruklino „Nets“.
Bryanto reakcija buvo logiška: „Jis nuostabus, jis mums labai padės“, – sakė legendinis gynėjas.
Taip ir buvo.
„Lakers“ laimėjo 29 iš paskutinių 37 reguliariojo sezono rungtynių ir pateko į atkrintamąsias, kaip pagrindinis favoritas Vakarų konferencijoje. Jie nukeliavo iki NBA finalo ir ten pralaimėjo Bostono „Celtics“ komandai.
Prieš prasidedant 2008–2009 metų sezonui, pirmoje ikisezoninėje treniruotėje Bryantas rūbinėje laukė Gasolio.
Jis savo olimpinį aukso medalį padėjo į Gasolio spintelę. Kai ispanas atvyko, jis tai pamatė. Iš pradžių Gasolis manė, kad tai savotiškas pokštas, tačiau apsisukęs pamatė Bryantą. Kobe pažvelgė į jį ir pasakė: „Tu pralaimėjai du finalus iš eilės (NBA ir olimpinių žaidynių). Juk nenori pralaimėti dar vieno, tiesa? Dirbkime kartu, kad laimėtumėme NBA.“
Tai buvo istorinio „Lakers“ komandos sezono pradžia, kurį ji užbaigė laimėjusi čempiono titulą įveikdama „Magic“ krepšininkus. Kitais metais jie vėl laimėjo NBA titulą, atkeršydami „Celtics“ komandai už pralaimėjimą 2008 metų finale.
Gasolis buvo pagrindinis tos „Lakers“ komandos žaidėjas. Vaikinas, kuris leido Philo Jacksono komandai žengti žingsnį į priekį. Štai kodėl jo 16 numeris bus pakabintas „Staples Center“ palubėse.
Londonas. Olimpinės žaidynės. Finalas. Dar kartą prieš JAV komandą. Antras raundas. Ispanija tą dieną buvo įspūdinga. Gasolis tiesiog maudė Tysoną Chandlerį ir Keviną Love‘ą. Sergio Scariolo vaikinų svajonė buvo gyva iki paskutinių trijų žaidimo minučių (97:91), tačiau Kevinas Durantas ir LeBronas Jamesas turėjo kitų minčių.
Galiausiai visa JAV komanda nuėjo prie Ispanijos atsarginių žaidėjų suolelio suolo norėdami pasveikinti ir įvertinti Gasolio pastangas. Tie apkabinimai gerai atspindėjo tai, ką superžvaigždžių grupė galvojo apie Gasolį. Legendos atpažįsta legendas.
Lilis. Europos krepšinio čempionatas, 2015 metai. Pusfinalis. Ispanija siekė dar vieno finalo po 2014 metų pasaulio čempionato, kuriame šeimininkai patyrė nusivylimą.
Prancūzija norėjo iškovoti auksą savų sirgalių akivaizdoje. Pagal viską jie turėjo laimėti. Tačiau Gasolis turėjo kitų planų. Jis tiesiog sunaikino Rudy Gobertą, surengdamas vieną įspūdingiausių individualių pasirodymų FIBA istorijoje.
Gasolis pelnė 40 taškų, atkovojo 11 kamuolių ir išprovokavo 11 pražangų. Panašiai, kaip Michaelas Jordanas padarė „Space Jam“ filme. Daugelis žmonių prisimena tas rungtynes, kaip džiaugsmo kupinas. Ispanija iškovojo aukso medalį.
Barselona. Paskutinis skyrius. Pats emocingiausias. Kaip sakėme straipsnio pradžioje, joks kino režisierius negalėjo sukurti panašios istorijos. Po 20 metų pertraukos sugrįžimas namo įveikus sunkią traumą.
Jaunas, liesas ir neturintis barzdos berniukas grįžo kaip legenda ir tėvas. Su tuo pačiu nuolankumu ir alkiu. Jis „debiutavo“ Eurolygoje prieš „Bayern“, parodydamas, kad niekada nepamiršo kaip žaisti krepšinį.
Jis padėjo „Barcai“ laimėti ACB lygą. Tai – trečiasis jo titulas. Gasolis buvo vienas efektyviausių žaidėjų ACB atkrintamųjų varžybų istorijoje. Vienintelis minusas – krepšininkas nėra laimėjęs Eurolygos.
Jis ne krepšininkas – jis ikona. Jis leido mums svajoti. Jis privertė mus šypsotis. Jis privertė mus tikėti komanda, kad ir kas benutiktų. Jis parodė atsidavimą. Jis laimėjo viską. Jis daro įtaką ne tik krepšinio aikštelėje. Jis padeda nepasiturintiems asmenims ir iki šiol įkvepia mažus vaikus.
Jis yra vienintelis Pau Gasolis. Ačiū.
Prenumeruokite BasketNews ir naršykite be reklamų.