Nuotr.: D.Repečka/BasketNews.lt
Nuotr.: BasketNews.lt/D.Repečka

Andrea Trinchieri tikrai galėjo parinkti kitą žodį, vienoje iš paskutinių minutės pertraukėlių pavadindamas Luką Lekavičių neūžauga. Tačiau būtent Miuncheno „Bayern“ stratego išstojimas spaudos konferencijoje geriausiai nupasakojo dar vieno „Žalgirio“ pralaimėjimo Eurolygoje istoriją.

Fotogalerija

„Aš neprivalau būti trenerių advokatu. Bet kokių pokyčių tikitės, kai komanda žaidžia dvigubą Eurolygos savaitę? Kai komanda kenčia nuo traumų? Kokių pokyčių jūs tikitės? Tiesiog spragtelėjus pirštais? Krepšinyje taip nevyksta, – paklaustas, kokių permainų įžvelgė „Žalgirio“ žaidime pasikeitus treneriams, atsakė Trinchieri. – „Žalgiris“ negalėjo turėti pokyčių. Bet jie kovėsi iš paskutiniųjų. Jie kovėsi Pirėjuje prieš labai sunkiai įveikiamą „Olympiakos“ komandą. Jie labai stengėsi Belgrade. Ir jie vėl kietai kovojo šį vakarą. Ir tai faktas, ne nuomonė.“

Trenerių pakeitimas ieškant teigiamo staigaus impulso komandai yra šiek tiek pervertintas. Ypač šioje modernioje Eurolygoje, ypač dabartinėje „Žalgirio“ situacijoje.

Jure Zdovcas dar nespėjo atsipaipalioti nuo turbūt rimčiausio trenerio karjeros iššūkio. Įmestas gesinti „Žalgirio“ gaisro dviguboje Eurolygos savaitėje, jis vos po poros rimtesnių treniruočių turėjo nubraižyti pergalingą planą prieš puikaus trenerio po truputį ant kojų besistojančią „Bayern“ komandą.

Gal ir tuo galima paaiškinti, kodėl slovėnas per paskutinę minutės pertraukėlę pradėjo aiškinti išsigelbėjimo derinį tik jau teisėjui priėjus prie „Žalgirio“ suolo ir kviečiant grįžti ant parketo. Nieko keisto, kad pirminis variantas Lekavičiui priimti kamuolį nepavyko ir „Žalgiris“ bandė išgelbėti rungtynes su Manto Kalniečio loterija – tritaškiu per rankas.

Rezultatyvūs perdavimai 0

Bet Zdovcas ir šis traumų bei pralaimėjimų kamuojamas „Žalgiris“ objektyvioje realybėje sunkiai galėjo tikėtis kitokio scenarijaus. Pastatykite prie šios komandos vairo Šarūną Jasikevičių ar Željko Obradovičių, ir vargiai kuris iš jų dabar išpeštų ką nors daugiau.

„Žalgiris“ į kovą dėl pirmosios Eurolygos pergalės stojo be trijų iš penkių rezultatyviausių žaidėjų (nežaidė Emmanuelis Mudiay, Janis Strelnieks ir Joffrey Lauvergne'as), su komplektacijos skylėmis ir vos viena kita kokybiškesne treniruote po Martino Schillerio atleidimo.

Nors net ir avarinėje situacijoje „Žalgiris“ sugebėjo susikurti galimybę laimėti rungtynes.

Pavyzdinė energija ir netaiklūs „Bayern“ metimai pirmoje mačo pusėje leido žalgiriečiams iki pertraukos pabėgti net 16 taškų persvara (39:23).

Šeimininkai kaip išprotėję lipo ant lentos. Vos per 15 pirmųjų mačo minučių „Žalgiris“ sugebėjo sugriebti 8 atšokusius kamuolius puolime, kurie virto 15 taškų antraisiais šansais. „Žalgirio“ puolimas nebuvo stebuklingas – žaliai balti dažnai spręsdavo atakas tiksint paskutinėms sekundėms, kartais ir avantiūriškais metimais. Bet būtent varžovų gynybą išderinę atkovoti kamuoliai puolime leido taisytis antraisiais bandymais.

„Žalgiris“ smarkiai stengėsi ir gynyboje, kur atkarpomis arba protingai padėdavo pagalboje, arba prilipdavo prie priešininkų. Nors labai dažnai šypsojosi ir sėkmė. „Bayern“ net ir iš gerų situacijų iki pertraukos šaudė tuščiais šoviniais, visai kaip ta užsikirtusi „Žalgirio“ marškinėlių šaudyklė antrajame kėlinyje.

Geriausia „Žalgirio“ kovos iliustracija tapo įkvepiantis Mareko Blaževičiaus pasirodymas. Jis porą kartų fiziškai atstovėjo prieš varžovų centrą Othello Hunterį, priversdamas veteraną klysti. Po to griebė kamuolius nuo „Bayern“ aukštaūgių galvų (iš 8 atkovotų kamuolių Marekas net 4 pačiupo puolime), o iki galo kovodamas net nebe 50/50, bet 30/70 situacijose, dvidešimtmetis iškovojo „Žalgiriui“ dar keletą papildomų atakų.

Net Karolis Lukošiūnas nusipelnė aplodismentų, savo ilgomis rankomis sugebėjęs iš nugaros išmušti kamuolį įsipatoginti po krepšiu bandžiusiam Vladimirui Lučičiui. Tiek „Žalgirio“ energija, tiek nepatogus krepšinis taip varė svečius iš kantrybės, kad 35-erių Hunteris pirmojo kėlinio gale piktas kumščiu daužė LED ekraną prie šoninės linijos.

„Dvi skirtingos rungtynių pusės. Pirmoje mums kažkiek pasisekė – nežinau, ar čia mūsų gynybos nuopelnas, ar čia jų problemos, kad jie nepataikė tokių laisvų metimų, – atviravo Mantas Kalnietis. – Antroje įgavę pasitikėjimą jie jau įmetė ir kai kuriuos sunkius metimus.“

Nuotr. D.Repečka/BasketNews.lt

Po pertraukos lindo spragos, dėl kurių „Žalgiris“ dabar negali laimėti Eurolygos rungtynių.

Zdovcas per porą dienų pabandė į „Žalgirio“ puolimą įnešti keletą naujų situacijų. Bet slovėno injekcijų poveikiui dar reikės daugiau laiko. „Žalgiris“ dažnai bandė spręsti reikalus puolime individualiomis pastangomis (prie to prisidėjo ir „Bayern“ gynybos sprendimai), bet tam neturėjo gerų atlikėjų. Tuo metu Trinchieri po pertraukos kūrė savo žaidėjams mikrodvikovų pranašumus, o jo auklėtiniai galiausiai pataikė gerus metimus. Taip dviženklis pranašumas ištirpo per vieną tragišką kėlinį, kuris baigėsi 16:25.

Ir kai paskutinėmis rungtynių minutėmis sprendėsi pirmosios pergalės Eurolygoje likimas, „Žalgiriui“ pritrūko visos puokštės faktorių.

Žmogaus, kurio kaip oro reikia „Žalgiriui“, ketvirtajame kėlinyje iš pradžių vilkėjo 32, o vėliau ir 1 numeriu pažymėtus „Bayern“ marškinėlius.

Edgaras Ulanovas palindo po Darruno Hilliardo oda, kvėpavo varžovui į veidą ir maksimaliai sukomplikavo jo metimą, tačiau Miuncheno „Bayern“ legionierius vis tiek pataikė iš toli. Kita ataka, beveik identiškas scenarijus ir dar vienas dūris į „Žalgirio“ krepšį.

Likimo ironija: šis „Bayern“ atakų lyderis dabar galėjo vilkėti „Žalgirio“ marškinėlius, bet vokiečiai vasarą amerikiečiui įteikė maždaug 100 tūkst. solidesnį čekį ir buvęs Maskvos CSKA bei Vitorijos „Baskonia“ žaidėjas į Kauną neatvyko. Toks taškų rinkėjas, kuris gali išspręsti rungtynes savo individualiais veiksmais, dabar labai žiūrėtųsi „Žalgirio“ atakų smaigalyje. Ir turbūt nemažai kas jį norėtų matyti, vietoje, pavyzdžiui, traumuoto Janio Strelnieko bei Nielso Giffey algų kombinacijos.

Į susikeitimo dengiamaisiais gynybą atsimušęs „Žalgiris“ ketvirtajame kėlinyje iš žaidimo pataikė tik 2 metimus iš 10.

„Reikia pripažinti, jog mes stringame gynyboje, kai varžovai keičiasi ginamaisiais. Surandame kažkokių variantų prieš visas kitas gynybas, o switch-all mus žudo, – po rungtynių atsiduso Mantas Kalnietis. – Nenorime žaisti taip, kaip žaidėme. Dažnai paliekame vieną žaidėją su kamuoliu išorėje, kuris gimdo per vargus ir bando įgauti pranašumą, sukurti situaciją. Bet dažniausiai tai pasibaigia desperacija. Kamuolys dažnai neįeina į vidų. Išorėje neturime tiek talento, kad apžaistume vienas prieš vieną ir turime ieškoti kitų būdų. Man gal taip atrodo ant karštųjų, bet toks vaizdas susidarė po rungtynių.“

„Žalgiryje“ labai žiūrėtųsi ir solidesnis pasirinkimas baudos aikštelėje. Dabar ten nėra nė vieno techniško Eurolygos lygio sunkiojo krašto ar centro, kuris galėtų praplėsti pasirinkimą puolime ir kuriam būtų galima įmesti kamuolį į vidų užbaigti atakas arčiau lanko.

Pavyzdžiui, tokio kaip Deshaunas Thomasas, kuris paskutinę susitikimo minutę nužudė „Žalgirį“ keturiais taškais iš eilės. Iš pradžių Edgaras Ulanovas, o po to Nielsas Giffey bandė sustabdyti Thomasą po krepšiu. Tačiau abiem žalgiriečiams stigo ir centimetrų, ir daugiau fizinės jėgos sustabdyti technišką varžovų ketvirtą numerį.

„Plius 20 ar minus 20, jis žaidžia lygiai taip pat. Jis visai nejaučia spaudimo, todėl lemiamu metu bandėme duoti kamuolį jam į rankas“, – Trinchieri gyrė 15 taškų surinkusį Thomasą.

Tuo lyderiu „Žalgiryje“ galėjo ir turėjo būti Emmanuelis Mudiay. Likus trims valandoms iki rungtynių starto „Žalgiris“ per oficialius kanalus informavo, kad afrikietis turėtų išbėgti ant parketo. Tačiau netrukus Mudiay pajuto kelio skausmus, dėl kurių prieš pat susitikimą vilkosi nebe žaidybinę, o laisvalaikio aprangą.

„Daug Eurolygos komandų keičiasi dengiamaisiais. Mes irgi pabandėme taip gintis, nors neturėjome tam daug laiko treniruotėse. Tačiau tam, kad galėtume užpulti prieš tokią gynybą, patys turėjome taip gintis treniruodamiesi, – detalizavo Zdovcas. – Dirbame ties šiuo dalyku. Padarėme progresą, lyginant su rungtynėmis Pirėjuje. Bet Emmanuelis yra kertinis mūsų žaidėjas.

Jis čia buvo įsigytas kaip pagrindinis žaidėjas. Jis pastaruoju metu rodė kokybę. Taip, jam dar reikia laiko priprasti prie tokio intensyvumo, agresyvumo, bet jis buvo čia įsigytas įveikti gynybą vienas prieš vieną ir susikurti sau metimus. Kadangi neturėjome tokio žaidėjo, bandėme įveikti šią gynybą kitais būdais, judinant kamuolį, ieškant laisvo žmogaus. Nė karto net neužsiminiau, kad neturėjome trijų rezultatyviausių žaidėjų. Net ir geriausiai komandai būtų sunku be to iš gyventi.“

Tuo pagrindiniu žaidėju bandė būti Lukas Lekavičius. Mažiausias žalgirietis surengė didžiausią pasirodymą, su 17 taškų tapęs rezultatyviausiu „Žalgirio“ krepšininku. Tačiau kuro pritrūko net ir reaktyvinis Luko variklis. Ketvirtajame kėlinyje jis žaidė be keitimo, o mačo pabaigoje priėmė porą netikslių sprendimų, taip pat prametė baudą kritiniu metu.

„Tikrai nesu įpratęs tiek žaisti. Dažniausiai žaidžiu po 15-20 minučių. Galbūt pritrūko jėgų, – po mačo neslėpė Lekavičius. – Bet vis tiek pralaimėjome ir čia negali būti jokių pasiteisinimų.“

„Turėjome jį pakeisti, – pripažino Zdovcas. – Kai mačas baigiasi, pirmiausia analizuoju save ir žiūriu, ką galėjau padaryti kitaip. Kartais rungtynės tave prispaudžia imtis tam tikrų sprendimų, rizikuoti. Taip, kai mačas pasiekė kulminaciją, mes pasitikime juo. Ar tai buvo geras sprendimas, ar ne, nuspręs fanai ir jūs. Kai pralaimi rungtynes, galvoji apie dalykus, kuriuos galėjai padaryti kitaip.“

„Žalgiriui“ pritrūko ir patirties. Joshas Nebo greitai veržiasi į žaliai baltų sirgalių numylėtinių gretas savo neįmanomais dėjimais ir solidžiais pasirodymais – šį kartą jis surinko 12 taškų, 13 atkovotų kamuolių, 2 blokus bei 21 naudingumo balą.

Tačiau ketvirtojo kėlinio pabaigoje amerikietis padarė dvi kertines klaidas. Pirmiausia, jis palindo ant Vladimiro Lučičiaus nusileidimo tako, kai šis paleidęs tritaškį užgriuvo ant žalgiriečio kojų ir gavo tris baudų metimus. Beje, netikėtas Lučičiaus pasirodymas aikštėje ir „Žalgiriui“ neparankus jo žaidimas 3-4 pozicijose atėmė prognozuotus žalgiriečių pranašumus trečioje arba ketvirtoje pozicijoje.

BasketNews žiniomis, Trinchieri planavo naudoti Lučičių 10-15 minučių, bet pirmą mačą po koronaviruso komplikacijų sužaidęs serbas iš viso ant parketo praleido 32, pelnė 17 taškų ir buvo labai svarbus paskutinėmis minutėmis.

Grįžtant prie Nebo, priešpaskutinę minutę jis neįvertino atstumo iki prie jo prilipusio Othello Hunterio ir alkūne nušienavo varžovą, taip gaudamas pražangą puolime.

Iki pergalės trūko tikrai nedaug. Jei teisėjai būtų sušvilpę Hunteriui pražangą likus žaisti 1 min. 15 sek., kai Lekavičius jau buvo atsikratęs jo priežiūros, bet gavo spyrį į ranką ir neišlaikė kamuolio, galbūt dabar kalbėtume apie pirmosios pergalės priežastis.

Tačiau objektyvioje realybėje, su visomis traumomis, komplektacijos klaidomis ir laiko trūkumu, „Žalgiriui“ sunku tikėtis pergalių Eurolygoje.

Tos pirmosios dar gali tekti palaukti. Žalgiriečiai vėl leisis į dvigubą Eurolygos savaitę, kur artėjantį antradienį bandys nutraukti pralaimėjimų seriją Tel Avive, prieš kol kas neįtikinamai žaidžiantį „Maccabi“, ir tikėsis stebuklų Stambule su „Anadolu Efes“.

Bet stebuklų krepšinyje beveik nebūna.

„Žalgirio“ viltis dabar yra laikas, kuris leistų sustatyti žaidimą treniruotėse, susigrąžinti į aikštę traumuotus žaidėjus ir įvesti reikiamas komplektacijos korekcijas. Tačiau jau šeštadienį „Žalgiris“ žaidžia LKL mačą ir pirmadienį leidžiasi į dar vieną Eurolygos išvyką.

Eurolygos konvejeris vėl sukasi iš naujo, o pirštų spragtelėjimo esminiam „Žalgirio“ pokyčiui tikrai neužteks.

„BasketNews.lt tinklalaidė“:

Atrinkti (0) Visi (4)
Tie kas bent biski supranta apie krepsini mate kad sita komplektacija bus ziauriai neefektyvi. Per daug zaideju be jokio isskirtinio talento ar atletiskumo. Del ko eilini karta matome kad antroje rungtyniu puseje komandos lygis krenta nes dalis zaideju jau pavarge yra. Vieno energingo Nebo neuzteks. Su pensionatu Eurolygoje nelaimesi. Normalioje komandoje toks vadybininkas turetu uzleisti vieta kitam. O sitas Motiejus gerai avantiura prasuko: dave viska treneriui rinkt, tada nusiplove rankas tiesiog atleisdamas ji ir gali dabar vaidint kad jis turi gelbeti komanda is visisko kracho.