Nuotr.: Tolga Adanali/Euroleague Basketball via Getty Images
Nuotr. Tolga Adanali/Euroleague Basketball via Getty Images

Metas į salę kviesti egzorcistą. Atrodo, kad Stambulo „Fenerbahče“ ekipai reikia antgamtinių jėgų, jog sustabdytų varginančią pralaimėjimų seriją Eurolygoje.

Daugiausia pataiko: Nando De Colo

To, kas nutiko Stambulo ekipai, negalėtum susapnuoti net baisiausiuose savo košmaruose.

Likus 5 minutėms ir 38 sekundėms iki rungtynių pabaigos OAKA sporto rūmuose „Fenerbahče“ turėjo 5 taškų pranašumą (87:82), tačiau po neįtikėtinų įvykių virtinės, kuri įtraukė dvi nesportines pražangas per 8 sekundes, Atėnų „Panathinaikos“ mačą užbaigė spurtu 9:0 ir pavogė pergalę (91:87).

Likus 3 minutėms ir 42 sekundėms iki rungtynių Madride pabaigos Stambulo ekipa turėjo 3 taškų persvarą prieš „Real“ (69:66), tačiau pralaimėjo po taiklių Vincento Poirier baudų ir netikslaus Marialo Shayoko tritaškio (69:70).

Prieš „Barcą“ (74:76) ir „Olympiakos“ (65:67), „Fenerbahče“ palaidojo tikslūs Nikola Mirotičiaus ir Kosto Slouko dvitaškiai.

Keturi iš penkių „Fener“ pralaimėjimų buvo mažesni nei 4 taškais. Ar tai – sėkmės trūkumas, ar kažkas daugiau? Tinklalapis BasketNews pasižiūrėjo iš arčiau į „Fenerbahče“ pralaimėjimų seriją.

Nelaimingasis Bookeris

Labai įdomu, bet Deviną Bookerį gali atrasti beveik kiekvienoje nesėkmingoje „Fenerbahče“ situacijoje.

Jis buvo kritinių pražangų autorius tiek Atėnuose, tiek Madride. OAKA arenoje aukštaūgis prasižengė NFL (JAV amerikietiško futbolo) stiliumi ir užsidirbo nesportinę nuobaudą likus 10 sekundžių, kuomet „Fenerbahče“ pirmavo vienu tašku.

Madride, kuomet „Fener“ likus 10 skundžių pirmavo 1 tašku, Bookeris kovojo dėl atšokusio kamuolio puolime ir per stipriai įsirėžė į Vincentą Poirier. Teisėjai užfiksavo taisyklių pažeidimą ir nusiuntė Poirier prie baudų metimų linijos. Prancūzas realizavo abi ir „Real“ triumfavo.

Bookeris taip pat dengė kosminį Nikola Mirotičiaus metimą, kuris paskutinę sekundę atnešė „Barcai“ pergalę.

Treneris Aleksandras Džordževičius nenaudojo Bookerio ketvirtajame kėlinyje mače prieš „Olympiakos“, nors jis yra trečias daugiausiai taškų renkantis „Fenerbahče“ krepšininkas (po 8,7 taško). Visgi amerikietis ketvirtajame kėlinyje vidutiniškai renka tik po 1,2 taško ir jo naudingumas lemiamais momentais krenta drastiškai.

Drastiški pasikeitimai lemiamais momentais

Keli radikalūs pasikeitimai ketvirtajame kėlinyje lėmė visus keturis skaudžius „Fenerbahče“ pralaimėjimus.

Pavyzdžiui, trys iš keturių paskutinių „Barcos“ atakų buvo sustabdytos „Fenerbahče“ žaidėjų pražangomis, kurios siuntė katalonus prie baudų linijos.

Net ir prieš nesportinių pražangų vakarėlį OAKA arenoje, Janas Vesely prasižengė prieš Nemanja Nedovičių, kuomet serbas net negrasino taškais. Būtent po Vesely pražangos PAO sumažo skirtumą iki 3 taškų, o tolimesni įvykiai tapo istorija.

Bookerio pražanga prieš Poirier Madride parodo, kad „Fenerbahče“ žaidėjai turi būti protingesni, kuomet rungtynės yra įtemptos. Pražangos kainuoja per daug lengvų taškų.

„Fenerbahče“ varžovams leidžia mesti po 7,3 baudos metimo ketvirtajame kėlinyje. Šis skaičius yra antras prasčiausias visoje Eurolygoje. Palyginimui, „Fenerbahče“ per paskutines 10 rungtynių minučių vidutiniškai išsimeta vos po 3,6 baudos metimo.

„Tai nėra geras būdas užbaigti rungtynes. Mes turėjome jas užbaigti kitaip ir tuomet pasimato patirties trūkumas, kuomet tu nedarai dalykų, kuriuos turėtum daryti. Jeigu teisėjai po peržiūros nusprendžia, kad tai yra nesportinė pražanga, kuri yra trečia apskritai ir penkta Guduričiui, tu turi prasižengti kitaip.

Sunku to išmokyti, nes tokiose situacijose tu turi atsinešti visą savo įgūdžių paketą ir suprasti, kaip reikia užbaigti tokias rungtynes“, – po pralaimėjimo Atėnuose kalbėjo Džordževičius.

Nesėkmes rungtynių pabaigose lemia dar vienas kardinalus pokytis.

Remiantis „BBallytics.com“ skaičiais, „Fenerbahče“ yra viena blogiausiai ketvirtuose kėliniuose besiginančių Eurolygos komandų. Per lemiamas 10 minučių jie vidutiniškai praleidžia po 21 tašką, kas juos pastato į 13-ą vietą gynybos reitinge (118,5).

Tai yra radikalus pasikeitimas, lyginant su pirmaisiais trimis kėliniais. Pasak „BBallytics.com“, „Fenerbahče“ turi geriausią gynybos reitingą Eurolygoje (98,2). Pavyzdžiui, Stambulo ekipa pirmoje mačo pusėje per kėlinį varžovams leidžia įmesti vos 18 taškų.

Per pirmuosius tris kėlinius „Fenerbahče“ varžovai iš tritaškio zonos atakuoja 26,7 proc. taiklumu (2-as rezultatas) ir 50,9 proc. taiklumu realizuoja dvitaškius (9-as rezultatas). Bet lemiamais momentais „Fenerbahče“ leidžia varžovams tritaškius mesti 31,3 proc. taiklumu (8-as rezultatas), o dvitaškius 53,6 proc. taiklumu (10-as rezultatas). Baudų metimai taip pat pridaro daug žalos.

Vargai puolime

Kantrybė ir protingos atakos yra privalomos abiejose aikštelės pusėse.

„Fenerbahče“ galėjo ne kartą galėjo patys nulemti rungtynes, tačiau nesurado sėkmės puolime.

Prieš „Olympiakos“ Pierria Henry išmetė sudėtingą dvitaškį ir jį prametė. Henry turėjo išmesti sunkų metimą po chaotiškos atakos Madride. Amerikiečio tritaškis atsitrenkė į lanką, o Bookeriui buvo užfiksuota pražanga puolime prieš Poirier.

Kol kas Henry apskritai negali atrasti tinkamo ritmo atakuodamas krepšį. Gynėjas vidutiniškai renka po 6 taškus o iš žaidimo meta 33 procentų taiklumu.

„Tokiais svarbiais momentais mes neturime švarios galvos, kad užbaigtume rungtynes taip, kaip esame nusipelnę“, – po rungtynių prieš „Real“ kalbėjo Džordževičius.

Dar vienas „Fenerbahče“ gynėjas Nando De Colo nėra toks agresyvus lemiamais momentais, koks buvo anksčiau.

Atrodo, kad prie Džordževičiaus prancūzo vaidmuo sumenko. Pavyzdžiui, šiemet De Colo ketvirtajame kėlinyje žaidžia po beveik 5 minutes ir renka po 2,6 taško, išsimesdamas po 1,6 metimo.

Praėjusį sezoną De Colo iš metimų iš žaidimų ketvirtajame kėlinyje rinko po 4,3 taško ir žaidė po daugiau nei 7 minutes.

34-erių De Colo praėjusį sezoną buvo geriausias taškų rinkėjas ketvirtuose kėliniuose. Veteranas pateko į šio sąrašo viršūnę su 51 proc. taiklumu. Lyginant su praėjusiu sezonu, jo naudojimo reitingas nukrito nuo 29 proc. iki 25,4 proc.

Nors anksčiau mesdavo svarbius metimus, prancūzas dabar daugiau ieško komandos draugų. Lemiamais momentais gynėjas atliko du rizikingus perdavimus Vesely, o vienas iš jų pasibaigė klaida OAKA arenoje. Kitas perdavimas buvo beveik perimtas, tačiau netyčia atsidūrė Bookerio rankose, o šis galingai įkrovė iš viršaus.

„Aš žinau, kad Nando perdavimas nebuvo geras sprendimas. Jis yra mūsų labiausiai patyręs žaidėjas, bet su šiais dalykais mes turime gyventi“, – po mačo Atėnuose kalbėjo Džordževičius.

Lemiamais momentais „Fenerbahče“ turi rasti savo lyderius.

Visgi krepšinis nėra paremtas vien numeriais ir faktais. Žmogiškasis faktorius ir sėkmė padaro šį žaidimą nenuspėjamu. „Fenerbahče“ laisvai galėjo dabar turėti ne 2-5, o 5-2 rezultatą.

Galbūt jiems kažko trūksta, bet yra vienas dalykas, kuris tikrai padės „Fenerbahče“ sugrįžti į pergalių kelią. Tai – kovotojų dvasia.

„Svarbu išlaikyti kai kuriuos dalykus. Man patiko vaikinų kova ir aš didžiuojuosi tuo, ką mes parodėme aikštelėje. Mes kovojome, bet turime būti protingesni ir suprasti žaidimą, kuomet sprendžiasi rungtynių likimas“, – po trilerio Pirėjuje apie situaciją kalbėjo Džordževičius.