Nuotr.: BNS
Nuotr. BNS

„Net nesijaučiu kaip užsienietis po tiek metų Panevėžyje. Tiesiog nekalbu lietuviškai“, – šypsosi Panevėžio „Lietkabelio“ vairininkas Nenadas Čanakas. Serbas šiandien grįš į tikruosius namus – „Štark“ areną, perpildytą Belgrado „Partizan“ aistruoliais.

Čanakas į Panevėžį atvyko 2018 metais būtent iš „Partizan“. Serbą su juodai baltais sieja labai ilga istorija.

45-erių specialistas žaidėjo karjerą pradėjo „Partizan“ gretose 1993 metais, o vėliau tapo ir šios ekipos kapitonu, trenerio asistentu. Amžinai meilei susaistė ir vyriausiojo trenerio pareigos 2017-2018 m. sezono pradžioje.

Gal teisingiau būtų sakyti ir meilė, ir prakeiksmas. Serbai – aistringi, bet kartu ir labai pikti. Čanakui tai buvo pirmoji rimta treniravimo patirtis, o kantrybės tribūnose ir vadovybės kabinetuose pritrūko labiausiai.

Vos po kelių akimirkų Čanakas jau pakavosi lagaminus Panevėžyje, o svajonė treniruoti savo didžiausią meilę liko užmarštyje.

Vis tik „Lietkabelio“ vyr. treneris atviras – jo venomis teka „Partizan“ kraujas: „Tai yra mano klubas, nes ten užaugau.“

„Partizan“ pastaraisiais metais tapo antra Serbijos komanda. Adrijos lygoje pastarasis triumfas buvo 2012-2013 m. sezone, o liūdną kasdienybę praskaidrindavo nebent Koračo taurės laimėjimai.

Iš kitos pusės, ir Vilniaus „Rytas“ laimėjo dvi iš keturių pirmųjų Karaliaus Mindaugo taurių, bet visi žinome, kokia vilniečių pozicija buvo lenktynėse su Kauno „Žalgiriu“ LKL pirmenybėse.

Panaši situacija iki šiol vyravo ir Belgrade, kur „Crvena Zvezda“ tapo Eurolygos komanda ir Adrijos lygoje konkuruodavo daugiau su Podgoricos „Budučnost“ nei su to paties miesto didžiausiu priešu.

Nuotr. BNS

Šis sezonas gali tapti lūžio tašku „Partizan“ franšizei, kurią taip aistringai palaiko Čanakas. Net ir dabar „Lietkabelio“ treneris pirma palaikė savo numylėtinius karštame mūšyje, o tada galvojo apie laukiančią akistatą Europos taurėje trečiadienį.

„Žiūrėjau rungtynes, bet jei atvirai – tai dariau kaip aistruolis (juokiasi). Šiandien peržiūrėsiu šį mačą dar kartą be emocijų“, – tinklalapio BasketNews paklaustas apie sekmadienį vykusį Belgrado priešų derbį, atsakė Čanakas.

„Partizan“ vasarą pasidarbavo įspūdingai – atvyko Eurolygos legenda, treneris Željko Obradovičius. Verta paminėti ir pernai Milano „Armani Exchange“ rungtyniavusius Zachą LeDay ir Keviną Punterį, kurie taip pat nusileido Serbijos sostinėje.

„Jie pasirašė Željko Obradovičių ir tai yra svarbiau nei bet koks žaidėjas“, – skambiai pareiškė Čanakas.

„Lietkabelis“ trečiadienį nuo 21.30 val. žengs į Belgrado krepšinio meką, „Štark“ areną. Tai bus pirmasis „Partizan“ šio Europos taurės sezono mačas šioje tvirtovėje.

Prieš laukiantį mūšį Čanakas su BasketNews kalbėjosi apie garbę kovoti prieš Obradovičių, karštą „Partizan“ palaikymą, „Lietkabelio“ sudėties idėją šiam sezonui ir įsitvirtinimą Lietuvoje.

– Treneri, „Partizan“ klube pats žaidėte, buvote kapitonu ir dar treniravote. Ar teisinga sakyti, kad tai bus kitoks mačas nei įprastai?
– Žinoma, visada galėčiau sakyti, kad tai paprastos rungtynės, bet būsiu atviras – man tai ypatinga.

„Partizan“ yra mano klubas, nes ten užaugau. Viskas prasidėjo nuo jaunimo komandos, ten žaidžiau, buvau kapitonu ir treniravau. Be abejonių, man šis mačas bus kitoks.

– Ar dar turite ryšių klube ir kas girdėti iš priešininkų stovyklos prieš laukiantį mačą?
– Kontaktų nebėra likę daug, atėjo nauji žmonės. Kažkiek susirašome, bet ypatingu ryšiu to nepavadinčiau.

– „Partizan“ šią vasarą drebino žiniasklaidos antraštes tokiais skambiais pirkiniais kaip Zachas LeDay, Kevinas Punteris. Ar klubas yra teisingame kelyje, siekiant Eurolygos?
– Visų pirma, jie pasirašė Željko Obradovičių ir tai yra svarbiau nei bet koks žaidėjas. Vien tai parodo, kad klubas yra nusiteikęs pakliūti į Eurolygą.

Serbijoje visi žino, kad Željko myli „Partizan“. Negaliu sakyti, kad tai jam yra iššūkis, nes jis 9 kartus tapo Eurolygos čempionu, bet jį papildomai motyvuoja meilė klubui ir aistruoliams.

Taip, jie buria Eurolygos lygio komandą ir stengsis tai padaryti artimiausiu metu. Taip pat, jie pasirašė du praėjusio Eurolygos finalo ketverto žaidėjus.

Tačiau, likusi komanda yra jauna, kuri tik artėja prie savo geriausio žaidimo. Tai yra įdomus mišinys, kuris turėtų geriausią savo formą rodyti pavasarį ir vasaros pradžioje.

– Kaip treneriui, susidūrimas prieš Željko bus ypatingas?
– Žinoma. Kai pradėjau dirbti treneriu, negalėjau įsivaizduoti, kad kitoje pusėje šalia aikštelės stovės Željko Obradovičius. Tai didelė garbė ir pripažinimas man.

– Obradovičius yra labai gerbiamas Serbijoje. Ką labiausiai šios šalies specialistai stengiasi perimti iš jo ir įdiegti savo komandose?
– Taip, Željko yra legenda ir visi stengiamės iš jo mokytis, bet svarbiausia – jis yra didžiulis profesionalas. Jo santykiai su žaidėjais yra puikūs, komanda atsiduoda 100 procentų kiekvienose rungtynėse.

Galima bandyti kai kuriuos elementus iš jo komandų perkelti į savo, bet daug priklauso ir nuo pačių žaidėjų.

– Sekmadienį „Partizan“ kovėsi vietiniame derbyje prieš „Crvena Zvezda“. Kokį įspūdį susidarėte apie savo palaikomos komandos žaidimą?
– Žiūrėjau rungtynes, bet jei atvirai – tai dariau kaip aistruolis (juokiasi). Šiandien peržiūrėsiu šį mačą dar kartą be emocijų (pokalbis vyko pirmadienį – aut. past.)

Pro trenerio akinius dar tinkamo vaizdo susidaryti nespėjau, tad daug pasakyti ir negaliu.

– Tai bus pirmosios „Partizan“ rungtynės legendinėje „Štark“ arenoje šio sezono Europos taurėje. Pats šioje atmosferoje esate buvęs ne kartą, tad kaip teisingiausia prieiti prie savo žaidėjų prieš tokį mačą?
– Tai nebus rungtynės, kuriose mums trūks motyvacijos. Trečiadienį privalome parodyti, kad esame vyrai, esame drąsūs ir galime žaisti krepšinį.

Nesvarbu, ar žaisime gerai, ar blogai. Žinau, kad būsime motyvuoti 100 procentų, bet didžiausiu klaustuku lieka tai, kaip sureaguosime tokioje atmosferoje. Tai mums šansas parodyti, kad esame vyrai, o ne vaikai.

– Ką labiausiai prisimenate iš pašėlusio „Partizan“ fanų palaikymo?
– Yra daug prisiminimų. Daugiau jų įsiminė, kai buvau žaidėjas. Tada reaguoji daug karščiau. Skirtingas jausmas yra, kai treniruoji, nes turi išlikti ramus, galvoti apie kitą gynybą ir puolimą.

Tiesiog negaliu nusakyti to jausmo žodžiais. Privalai pats ten būti. Jokių klausimų – tai ypatingas jausmas.

– Kalbant apie naująjį „Lietkabelį“, vasarą įvyko daug pasikeitimų. Išvyko keturi labai svarbūs žaidėjai Normantas, Valinskas, Vinalesas, Masiulis. Papasakokite, kokią šios komandos viziją regėjote vasarą, kai sėdote prie komplektacijos darbų su Martynu Purliu.
– Kad būtum konkurencingas Europos taurėje, nėra lengva rinkti sudėtį su mūsų biudžeto galimybėmis. Stengėmės rasti žaidėjus, kurie aukosis dėl komandos ir kels mūsų tikslus aukščiau asmeninių.

Bandėme formuoti 12-os lygių žaidėjų komandą. Taip, paaukojome individualaus meistriškumo, bet ilgesnis atsarginių suolelis mums padės. Šiai dienai turime žaidėjus, kurie stengiasi dėl komandos.

Pernai turėjome daugiau išreikštų taškų rinkėjų. Dabartiniai žaidėjai nėra metikai su gerais skaičiais statistikos protokole, bet padeda mums kitais būdais.

– Panagiotis Kalaitzakis interviu BasketNews teigė, kad viską, ką jam prižadėjote jungiantis prie komandos, išpildėte. Iš jūsų perspektyvos, kaip randate ryšį tarp draugiškumo ir darbinės atmosferos?
– Aš galvoju, kad treneris turi būti nuoširdus. Pats buvau žaidėjas ir puikiai suprantu, kad dirbtinumas ir perdėtas emocingumas pagarbos tau neužtarnaus.

Žaidėjai gali klysti. Aš pats klystu ir tai darau labai dažnai. Tačiau man nėra jokios problemos apie tai pasakyti savo žaidėjui.

Nesu tas žmogus, kuris dirbtinai gerins atmosferą. Kai kurie treneriai tai daro. Man svarbiau, kad pagarbą užsitarnautum žmogiškumu, paprastumu. Tada viskas atsigręš ir man pačiam į gerą.

– „Lietkabelis“ nuo pat sezono pradžios kovoja su Dovydo Giedraičio trauma, smulkių sužeidimų turėjo ir kiti. Kokie žingsniai turi būti atlikti, kad komanda nesulūžtų svarbiausiu metu?
– Dabar sunku apie tai kalbėti. Prieš „Nevėžį-Optibet“ žaidėme be trijų startinio penketo žaidėjų, nedavėme reikiamos energijos ir dėl to nudegėme.

Negalvoju apie šį periodą. Kita treniruotė yra pati svarbiausia. Žiūrime į situaciją diena iš dienos, kad išvengtume to lūžio, apie kurį kalbate.

– Tai jums yra treti metai Lietuvoje. Kaip jaučiatės čia pritapęs?
– Gal net sakyčiau ketvirti metai, nes buvo du pilni sezonai ir vieno pusė (juokiasi).

Jaučiuosi labai komfortabiliai. Pasilikau čia, turiu puikią komunikaciją su prezidentu Alvydu Bieliausku, direktoriumi Martynu Purliu.

Galiu drąsiai sakyti, kad jaučiuosi kaip namuose. Mano šeimai irgi čia patinka, kartais jie čia atvyksta.

Net nesijaučiu kaip užsienietis po tiek metų praleistų Panevėžyje. Tiesiog nekalbu lietuviškai (juokiasi).

– Bet kelis lietuviškus žodžius jau pramokote?
– Minimaliai suprantu, bet serbams išmokti jūsų kalbą labai sunku (šypteli).

– Lietuvos pirmenybes pažįstate puikiai. Kokius pagrindinius skirtumus įžvelgiate tarp LKL ir Adrijos lygų?
– Labai mėgstu, kad Lietuvoje vietiniai žaidėjai niekur neišvyksta. Adrijos lygoje turime su tuo problemą, nes serbus keičia amerikiečiai.

Tačiau serbai ir lietuviai yra panašūs – nugalėtojai, pasižymi puikia darbo etika. Neturėjau jokių problemų treniruotėse, rungtynėse, disciplinoje.

Abiejų šalių žaidėjai nori laimėti ir daug dirbs, kad tai padarytų.

Pasižiūrėkite į „Žalgirį“, kuris turi Jankūną, Milaknį, Kalnietį, Ulanovą. Tas pats galioja ir „Rytui“, ir mums. Turi labai atsargiai rinktis užsieniečius, kad jie neišardytų komandinės chemijos, kurią diegia lietuviai.

– Po tiek metų LKL žinote, ko galima tikėtis iš kiekvienos komandos. Ar atėjo laikas „Lietkabeliui“ kelti aukštesnius tikslus?
– Nekeliame jokių konkrečių tikslų kaip komanda. Aišku, nesu patenkintas pralaimėjimais, net prieš „Žalgirį“.

Su „Lietkabeliu“ norime žengti į priekį ir žaisti tiek KMT, tiek LKL finaluose. Pamatysime, kaip bus sezono pabaigoje.

Paminėčiau, kad tai kyla ne iš administracijos ar prezidento – tokius tikslus keliu pats sau.

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (14)
Anonimas
Reiktu prideti butinai Furmanaviciu is Dzukijos tapo geriausiu zaideju nors nemanau , kad kas tikejos tai pat Varnas atrodo labai neblogai si sezona
2021-11-17
-1
Atsakyti
Anonimas
svarbiause kad česnakas neuzmirstu ledinuko ysimest y burna pries pradedamas darbus su zelko
2021-11-17
+1
Atsakyti
keista- sureagavo saito adminai ir panaikino nachalo nebrendylos Anonimas "komentarus", bet dabar mano pastabos liko ore kabėti....nebeaišku kam skirtos, na nieko, svarbu toliau tokius veikėjus dusinti
2021-11-17
+2
Atsakyti
Kriukas
nebesinervink pusg aidi visai sutrauks is nervu mente prasmirdes
2021-11-17
+1
Atsakyti
Anonimas
kaip snd zvengsiu kai tas cesnakas pamates zelko kris ant keliu ir pries visa partizan arena nusvamps
2021-11-17
Atsakyti
na ar turi kažkiek suopračio apie kultūrą, etiką basketnews admin - tokiu prieglušius anonimus siūlančius ką nors čiulpti treneriui ar bet kam - iškart baninti iš saito - čia žmonės apie krepšinį, nors tik žaidimas- diskutuoja, o tokie siūlymai kvepia net tam tikrų kodeksų straipsniukais
2021-11-17
-1
Atsakyti
Anonimas
ožegyvi ir tau neprosal butu kanors ysidieti y burna straipsniukais matai jam kvepe man atrodo siknos busi prisiostes kad visai galva su si pi so
2021-11-17
+1
Atsakyti
.
"kad būtum kompetentingas Europos taurėje"- nežinau, kaip jis angliškai pasakė, bet spėčiau, kad išvertėt competitive-kompetentingas, o competitive šiaip jau yra konkurencingas
2021-11-17
+2
Atsakyti
Kuo didziausios sekmes Lietkabeliui
2021-11-17
+3
Atsakyti
Cepkelis
duos kovos lietkabelis. netikiu kad punteris ir leday isdarines ka nores. tikiuo kad gali but kazkas kaip su loko. eurocupe ir lkl lietkabelis visai kitoks . visi uz viena ir su ugnele
2021-11-17
+2
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.