Nuotr.: LKL, D.Repečka | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas
Nuotr. LKL, D.Repečka | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas

Marekas Blaževičius per visą praėjusį Eurolygos sezoną aikštėje praleido vos 24 minutes, o ir šiemet startas nieko pozityvaus nežadėjo, tačiau trenerių pasikeitimas ir traumos Kauno „Žalgirio“ priekinėje linijoje suteikė 20-mečiui milžinišką galimybę.

Marek Blaževič

Marek  Blaževič
Marek  Blaževič
MIN: 16.38
PTS: 9.29 (69.84%)
REB: 4.57
AS: 1
ST: 0.86
BS: 0.29
TO: 2
GM: 7

Joffrey Lauvergne'o trauma sutapo su Martino Schillerio atleidimu ir Jures Zdovco atvykimu. Klausimas, kaip viskas klostytųsi, jei ne prancūzo iškritimas iš rikiuotės, o po to ir Pauliaus Jankūno bėdos, tačiau slovėnas suteikė šansą Blaževičiui, kuriuo jis vis sėkmingiau naudojasi.

Praktiškai metus be aukščiausio lygio krepšinio išbuvęs lietuvis dar didesnių galimybių sulaukė Madride, kuomet iš rikiuotės iškritus ir Joshui Nebo, jis tapo vieninteliu ir pagrindiniu „Žalgirio“ vidurio puolėju.

Būtent prieš „Real“ Blaževičius pirmą kartą karjeroje Eurolygoje įmetė dviženklį taškų skaičių, o tą patį padarė ir antradienį, kuomet 10 taškų įsūdė ir į Atėnų „Panathinaikos“ krepšį bei buvo svarbi pirmosios „Žalgirio“ pergalės dalis.

Tinklalapis BasketNews apžvelgia, kaip rungtynių stebėtojas iš geriausios vietos per mėnesį tapo pagrindiniu „Žalgirio“ centru, bei aptaria jo žaidimą ir tolimesnę perspektyvą.

Lietuviams nebūdingas pasitikėjimas

Nuotr. BasketNews/D.Repečka
 

Prie Schillerio marinuotas Blaževičius niekada nenustojo tikėti savo jėgomis, bet kai jį matydavome žaidžiantį tik Lietuvos krepšinio lygoje, kartais jo pasitikėjimas interviu metu atrodydavo perdėtas. Vis dėlto per pastarąjį mėnesį 20-metis tildė visus skeptikus, o tikėjimas savimi yra išskirtinė Mareko savybė.

Pirmasis Blaževičiaus prisistatymas didžiojoje scenoje įvyko per pirmąją dvigubą Eurolygos savaitę, kuri buvo ir debiutas Zdovcui. Ir lietuvis per ją nepražuvo, iš pradžių Belgrado pragare prieš vietos „Crvena Zvezda“ apšilęs kojas (5 min., 4 tšk., 6 naud.), Pirėjuje Blaževičius per 12 minučių fiksavo 9 taškų, 8 atkovotų kamuolių ir 10 naudingumo balų statistiką.

Kitą savaitę atėjo dar vienas solidus mačas Eurolygoje, šį kartą su Miuncheno „Bayern“ (11 min., 8 tšk., 8 atk. kam., 10 naud.), ir nors Blaževičius turėjo problemų gynyboje, tačiau puolime sėkmingai naudojosi savo dydžiu ir nugara į krepšį atakavo oponentų priekines linijas.

Bet kuomet 20-metis džiugino visus savo solidumu, Zdovcas vis tiek kartojo, jog Blaževičius – nepasiruošęs žaisti Eurolygoje ir papildymas yra būtinas.

Klausimas, ar slovėno pesimizmas prie to prisidėjo, bet Mareko rodikliai staigiai krito – tragišką mačą Tel Avive (13 min., 0 tšk., 4 praž., -3 naud.) keitė blankus pasirodymas prieš Stambulo „Anadolu Efes“ (12 min., 2 tšk., 4 atk. kam., 6 naud.), o dar liūdnesnis vaizdas buvo mače su Berlyno ALBA (13 min., 2 tšk., -4 naud.).

Ir tikrai atrodė, jog Zdovco žodžiuose yra daug tiesos – Blaževičiaus pražangos puolime varė į neviltį, pačiam sužaisti nugara į krepšį nepavykdavo, o gynyboje jaunuolis buvo nuolat atakuojamas.

Ir po neįkvepiančių dviejų tiek „Žalgirio“, tiek Blaževičiaus savaičių laukė pozityvo nepridedanti išvyka į Madridą, iš kurio parskriejo žinia, jog traumą patyrė pagrindinis vidurio puolėjas Nebo.

Esi aštuonių pralaimėjimų serijoje, žaidi prieš geriausią Eurolygos priekinę liniją, o tavo pagrindinis centras – 20-metis, per pastarąsias trejas rungtynes iš viso surinkęs -1 naudingumo balą. Neskamba gerai ir natūralu, jog Lietuvoje pradėta spėlioti, keliomis dešimtimis taškų „Žalgiris“ bus sutriuškintas „Real“.

Vis dėlto ir čia išlindo Mareko pasitikėjimas savimi. Rankšluosčių padavinėtoju metus buvęs Blaževičius pirmą kartą karjeroje žengė į starto penketą Eurolygoje ir ne prieš bet ką kitą, o prieš geriausiai besiginantį Eurolygos centrą Walterį Tavaresą. Nepaisant milžiniškos atsakomybės, nuo pat pradžių Blaževičius drąsiai atakavo krepšį iš vidutinio nuotolio, o sykį net sėkmingai sužaidė ir nugara į krepšį prieš oponentų slibiną.

Nesutriko vidurio puolėjas net ir tuomet, kada Tristanas Vukčevičius sukūrė vieną gražiausių sezono epizodų, įkraudamas per lietuvį kamuolį iš viršaus. Per 20 minučių Blaževičius pirmą kartą Eurolygoje įmetė 10 taškų ir atkovojo 4 kamuolius bei stipriai prisidėjo, jog „Žalgiris“ ilgai laikytųsi rungtynėse.

Vilnietis neketino sustoti ir antradienį. Nebo dar jautė čiurnos skausmus ir Marekas vėl rungtynėse startavo nuo pradžių.

Dvikovą su gera energija pradėjęs žalgirietis provokavo varžovų pražangas, nors prieš jį buvo kitas slibinas, Georgios Papagiannis, ir dar sykį pelnė 10 taškų, užfiksavo rekordą su 13 naudingumo balų, o Lietuvos čempionai užfiksavo pirmąją sezono pergalę.

Per pastaruosius du susitikimus pamatėme ir dar neregėtą Blaževičiaus gebėjimą. Jei buvo matomas jo metimo iš distancijos pagerėjimas, tai Sabonio stiliaus perdavimai nustebino net ir komandos draugus, kurių pasitikėjimą 20-metis po truputį užsikariauja.

„Marekas šiandien atliko perdavimų, kurių nematėme, – po pergalės prieš Graikijos klubą sakė Edgaras Ulanovas. –  Kiek mačiau per treniruotes, tai daugiausia tokie perdavimai pasibaigdavo klaidomis (juokiasi). Smagu dėl Mareko, jis – jaunas žaidėjas, turi neblogą charakterį, yra drąsus. Ko jam labiausiai trūksta, tai patirties. Nebo šiandien žaidė 10 minučių, bet atrodė, jog užtenka Mareko, nes momentais ant tiek gerai sustovėjo.“

Sezono perspektyvos ir ateitis

Nuotr. zalgiris.lt

„Marekas dirba gerai, bet matau dar daug vietos tobulėti, – po rungtynių su PAO sakė Zdovcas. – Tačiau sutinku, kad jis gerai perduoda kamuolį, pataiko iš vidutinio nuotolio. Kuo daugiau variantų jis mums pasiūlys, tuo daugiau minučių gaus aikštelėje. Esu labai patenkintas dėl jo.“

Žodžiai, kurie sufleruoja, jog Zdovcas yra pasiryžęs tikėti pernai ant suolo marinuotu Lietuvos talentu, o jo žaidimo laikas stipriai priklausys nuo paties tobulėjimo.

Lauvergne'as ant parketo nepasirodys anksčiau sausio pabaigos, atvykstantis naujokas Regimantas Miniotas pirmą kartą apsišaudys Eurolygoje ir yra imamas daugiau į ketvirtą poziciją, todėl Blaževičiui yra visos galimybės ir toliau gauti solidžių minučių.

Apie tobulinamus dalykus Zdovcas užsiminė ne veltui, o ir Ulanovo paminėta patirtis čia yra labai svarbi. Blaževičius, nors kartais ir atlieka fantastiškus perdavimus, dar stokoja geresnio sprendimų priėmimo tiek puolime, tiek gynyboje.

Kitas ir turbūt svarbiausias dalykas – fiziškumas ir atletiškumas, kurio jam labai trūksta, o tai pristabdo nuo prognozių apie jo įsitvirtinimą šiame lygyje. Ir čia klausimas, kiek jis to dar gali pridėti, nes reikia nepamiršti, jog Blaževičius jau yra turėjęs nugaros operaciją, o po jos tobulinti fizinius dalykus tikrai nėra lengva.

Nepaisant trūkumų, skaičiai – vilniečio pusėje. Puolimo reitingu 20-metis komandoje nusileidžia tik Artūrui Milakniui, Janiui Strelniekui ir Nebo (vid. 107 tšk.), o gynyboje (vid. 113,5 tšk.) už jį pranašesnis yra tik Nielsas Giffey, neskaitant mažai minučių sužaidusių Lauvergne'o, Jankūno ir Karolio Lukošiūno bei išvykusio Emmanuelio Mudiay.

Nuotr. BasketNews/D.Repečka

„Visada yra tas noras žaisti daugiau, – „Žalgiris Insider“ kalbėjo Blaževičius. – Vis tiek žaidi krepšinį, nes tai tau patinka, iš to nori pragyventi. Kai nežaidi, gaunasi, kad malonumas tampa pagrindiniu stresu. Galiausiai, dingsta malonumas ir gyvenime, nes visur pradedi nervintis.“

Krepšininkas turi aukštą krepšinio IQ, drąsą, norą ir dar daug dalykų, kurie yra šalia žaidimo elementų, bet labai svarbūs karjeroje. Būtent šiemet lietuvis gavo metus lauktą šansą, su kuriuo darys viską, kas priklauso nuo jo, jog įgyvendintų savo tikslus.

Blaževičius jau tikrai nebesvajoja būti loterijos šaukimu NBA, kelia sau žemiškesnius tikslus, o ir jo žaidimo stilius neatrodo priimtinas rungtyniavimui už Atlanto. Vis dėlto Eurolygoje krepšininkas turi perspektyvų.

Pradžioje Marekas turi įrodyti, jog gali būti patikimas atsarginis centras Eurolygos komandoje, o tada galima svajoti toliau. Ir visgi, kad ir kaip protingai Marekas šneka, nepamirškime, jog šiam Lietuvos talentui – vos 20 metų.

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (20)
Jis
klaunas
2021-11-19
-3
Atsakyti
A.
Basketnewa tyliai redaguoja komentarus. Pvz. Ištrynė mano prieš tai buvusį apie tai, kad Žalgiris, pasirašęs sutartį su Mareku, nušovė kelis kiekius. Susilpnino konkurentą Lryta , gavo lietuvį. Neatidumas klientams, tai yra komentatoriams, nesikeikiantiems, gali būti arogantišku žurnalistų klaida. Iš principo neteks vertingo kontento, (ačiū Dievui, susiprato, kad neverta daryti komentarus tik registruotiems lankytojams), o ir saito lankytojų.
2021-11-19
+1
Atsakyti
kas galejo
kas galejo pagalvot, kad ryto uzaugintas lenkas, taps kaunieciu pagrindinis centras, su kuriuo bus sturmuojama eurolyga. 1,5 metu schileris treniravo ir uzaugino iki top centro, kaunieciu lyderio
2021-11-19
-1
Atsakyti
RENO
Man patinka Marekas. Labai tikiuosi, kad jis už tą sėdėjimą ant suolo " atsigriebs" ir viskas bus gerai. Džiugina jo protas ir išmintis, nepaisant jauno amžiaus, yra ką paklausyti. Linkiu Marekui neapsiriboti vien sportu, siekti rimto išsilavinimo, nes tokių jaunuolių pas mus reta. Manau, jo laukia šviesi ateitis, tiek sporte, tiek visur kitur.
2021-11-19
+6
Atsakyti
Lukas
Na mano manymu tai labai neteisinga kaltint dėl visko Schilleri, ypač dėl to, kad Marekas eurolygoj nežaidė. Čia turėtų atsakomybę prisiimt pats Motiejūnas kuris sukomplektavo tokią sudėtį su 4 centrais. Ir dabar visi kaltino Schilleri, kad Marekas eurolygoj nežaidė. Komanda kovojo dėl atkrintamųjų ir kiekviena pergalė buvo labai svarbi ir treneris darė, kad tai pasiekt. Idomu ar koks kitas treneris taikytų 4 centrų rotacija, kad tik jaunas žaidėjas gautų pasižaist, nors patys matėt kiek sunkių rungtynių praeitą sezoną buvo. Sutinku, kad LKL turėjo gaut daugiau minučių, bet dėl eurolygos kaltas Motiejūnas, o Schilleris rotavo aukštaūgius taip, kad laimėt, o Marekas nei už Rubitą, nei už Gebena, nei už Lauvergna nebuvo geresnis. Jonai, sau atsakyk ar būtum leides Marekui žaist eurolygoj turėdamas tokius aukštaūgius, žinant, kad kiekviena atkarpa rungtynėse yra labai svarbi?Ir mes kalbam apie užsienietį trenerį kurio prioritetas yra kuo daugiau laimėt, o ne užaugint kuo daugiau žaidėjų ateičiai. O kad dabar gauna žaisti Marekas turi ne Zdovcuj dekot, o Lauvergnui, kad patyrė traumą ir nebėr kam žaisti iš aukštaūgiu. Galvojat jis dabar žaistų jei Lauvergnas sveikas būtų, na tikrai ne, net ir dabar prie sveiko Nebo kartais ne daugiau 10 min sužaidzia. Kitą sezona reikią tikėtis, kad Motiejūnas paliks tokią pačia priekinę liniją, tik vietoj Lauvergno (kad ir kaip jis man patinka) pasirašys sutarti su pf/C pozicijos žaidėju, o nebe prisikomplektuos tik C pozicijos galinčius žaisti krepšininkus, nes tik tokiu atveju Marekas gaus žaist ir gal išaugs į labai solidų žaidėją
2021-11-19
+13
Atsakyti
Marekas
ne karta i ginyba grižta eidamas kai reikia bėgti m net Tavaresas ji sugeba aplenkti. letas labai. nematau super didelio potencialo, nemanau jog bus purmas centras Eurolygos komandoje.
2021-11-19
+11
Atsakyti
Ayo
Jei Blazevic ir siemet butu negaves zaisti tai manau pats butu tepes slides is to Zalgirio. Joks jaunas zaidejas nebus sotus tik treniruotemis ir jokiu zaidimo laiku ar tai butu Zalgiris ar kokie Golden State Warriors. Gal pagaliau Zalgiris prades tiketi savo jaunais zaidejais? Nes is Jokubaicio tarkim matosi kad tikrai gera ateiti turi jis. O kas butu jeigu butu buves pudomas ant suolo Kaune kaip Blazevicius?
2021-11-19
-6
Atsakyti
cha
jau vien is pavadinimo, atspejau jog ponas Lekšas rašė. :-)
2021-11-19
+2
Atsakyti
50centu
aha, labai susilpnino, sumokedami 120k euru ir nuimdami dar tokio pat dydzio metine alga :D kai dabar uz tokius pinigus losia margiris pvz, gytis dar maziau gauna, o cia sitam pieniui moketi tiek? visa laime kad pasieme ji. matom dabar kokio pajegumo jis, be suolio, be metimo, be greicio ir be koordinacijos. Isvis kam tiek demesio, koks skirtumas kad jis tuos 4tsk surenka, kai issitraumavo visas priekis komandos? Staniuli ar Gusti koki imesk ir dar geriau pasinaudos turbut situacija
2021-11-19
-5
Atsakyti
A.
Pabaiga tai klasika. Pamirštame, kad jam tik 20 metų. Arba banalybė. Nereiktų ispaikinti vaikino dėl dėmesio, lai pelnosi ji geresnių žaidimu ir nesąmonių minimali avinų, efektyviu žaidimų aikštėje.
2021-11-19
-4
Atsakyti
Anonimas
Koki starto penketą dar kad nėra kam žaist užtat jis žaidžia o istikruju medis jis
2021-11-19
-4
Atsakyti
Vau
Nieko is jo nebus, nesuprantu kodel ji cia taip parsigarbine siuolaikinis centras turi buti universalus,greitas ir metantis is bet kurios vietos aiksteleje ,nesimato,kad jis kazka is siuolaikinio centro pozymiu turetu
2021-11-19
-13
Atsakyti
Zee
jam cia pasiseke su traumom, bet realybe, kad jis dabar vertas vidutiniskai apie 10 min eurolygoje per rungtynes. pagrinde gynyboje grybauja, o puolime perskuba. bet visa tai yra praktikos klausimai, ir tokias minutes jis turejo gauti pernai. cia yra pirmas tikras sezonas jo ir toks isivaziavimas turejo buti padaryta praeitais metais. ismete viena tobulejimo sezona jam.
2021-11-19
+27
Atsakyti
Anonimas
kad medis - nemetantis is toliau - tokia jauno gebeno / kavaliausko kopija - cia jo lubos
2021-11-19
-15
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.

Šį sezoną metami tritaškiai

34%
8,7
Pataiko: 8,7
Taiklumas: 34,0%
Vieta lygoje: 6
Geriausias pasiekimas: 13
Blogiausias pasiekimas: 6
Daugiausia pataiko: Artūras Milaknis