Sprendimas priimtas: Konkurencijos taryba nubaudė visus LKL klubus

2021-11-18 11:54
Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba
Nuotr.: BNS
Nuotr. BNS

Konkurencijos taryba ketvirtadienį paskelbė, kad Lietuvos krepšinio lyga ir 10 LKL klubų sudarė konkurenciją ribojantį susitarimą, kai nusprendė nemokėti krepšininkams atlyginimų ar kitokių finansinių kompensacijų už likusią sezono dalį, nutraukus 2019-2020 metų sezoną dėl pandemijos.

Už Konkurencijos įstatymo ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) pažeidimą LKL ir klubams skirtos nuo 1070 iki 16,510 eurų dydžio baudos. Piniginės baudos buvo skirtos atsižvelgiant į klubų pajamas, pažeidimo pavojingumą ir trukmę.

Didžiausia bauda buvo skirta Kauno „Žalgiriui“ – 16 tūkst. 510 eurų. Vilniaus „Rytas“ gavo 5,890 eurų baudą, o LKL turės susimokėti 3,440 eurų.

Klaipėdos „Neptūnui“ skirta 3,010 eurų bauda, Prienų „Labas GAS“ – 2,130 eurų, Pasvalio „Pieno žvaigždėms“ – 1,750 eurų, Panevėžio „Lietkabeliui“ – 1,610 eurų, Kėdainių „Nevėžiui-Optibet“ – 1,590 eurų, „Šiauliams“ – 1,550 eurų, Utenos „Juventus“ – 1,530 eurų, Alytaus „Dzūkijai“ – 1,070 eurų.

Tyrimą dėl galimo Konkurencijos įstatymo ir SESV pažeidimo Konkurencijos taryba pradėjo 2020 m. balandį, kai viešojoje erdvėje pasirodė publikacija apie LKL ir krepšinio klubų diskusijas dėl krepšininkų algų mokėjimo sąlygų.

Konkurencijos taryba nustatė, jog LKL ir 10 krepšinio klubų 2020 m. kovo 13 d. LKL neeilinio valdybos posėdžio metu priėmė sprendimą nutraukti 2019-2020 m. čempionatą dėl COVID-19 viruso sukeltos pandemijos, remdamiesi nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybe, ir tuo pačiu susitarė, kad nuo 2020 m. kovo 13 d. klubų krepšininkams nebus mokami atlyginimai ar piniginės kompensacijos už likusią čempionato dalį.

Tokio susitarimo, kurio turėjo laikytis visi klubai, sudarymą patvirtina ir kovo 17 d. vykęs klubų atstovų susirašinėjimas el. laiškais, kuriuose neigiamai vertinta, kad kai kurie klubai nukrypsta nuo sutartos pozicijos mokėti krepšininkams atlyginimus tik iki kovo 13 d.

LKL klubų laiškai vieni kitiems:

Vėlesniuose klubų atstovų laiškuose taip pat minimas „susitarimas“, „vienybė“, „vieninga pozicija“ dėl atlyginimų krepšininkams mokėjimo sąlygų, raginimai laikytis vieningos pozicijos ir pan., o 2020 m. kovo 30 d. Klaipėdos „Neptūno“ klubo dalininkų atstovas visiems klubams išsiuntė el. laišką, kuriame Utenos „Juventus“ ir Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ klubus apkaltino nukrypus nuo susitarimo: „Man labai liūdna, kad pas mus yra gudresnių už gudrius. Mes visi buvome prie bendro stalo sutarę, kad laikysimės vieningos pozicijos dėl atlyginimų krepšininkams mokėjimo. Deja, Pasvalys ir Utena nusprendė pabūti gudresniais.“

Nors aiškios pozicijos LKL valdybos posėdžio metu neišreiškė trys LKL klubai – Kėdainių „Nevėžis“, Pasvalio „Pieno žvaigždės“, Panevėžio „Lietkabelis“, o be jų vėliau dar trys – Alytaus „Dzūkija“, Kauno „Žalgiris“ ir Utenos „Juventus“ nereagavo į tolesnį susirašinėjimą el. laiškais, tačiau Konkurencijos taryba, vadovaudamasi Lietuvos bei ES teismų praktika, konstatavo, kad susitarimo dalyviais laikytini visi LKL klubai nepriklausomai nuo to, ar jie išreiškė pritarimą susitarimui garsiai ar nebyliai.

„Ūkio subjektas, norintis atsiriboti nuo konkurenciją ribojančio susitarimo, turi savo poziciją išreikšti tvirtai ir aiškiai, kad kiti kartelio dalyviai gerai suprastų jo ketinimus, – sakė Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas. – Tylėjimas susirinkime, kuriame vyksta neteisėta antikonkurencinė diskusija, nėra laikomas tvirtu ir nedviprasmišku atsiribojimu.“

Jis atkreipė dėmesį, kad COVID-19 pandemija taip pat negali tapti paskata konkurentams sudaryti kartelinius susitarimus ar pateisinti konkurencijos pažeidimus, siekiant bendromis pastangomis sumažinti krizės padarinius samdomų asmenų ar vartotojų sąskaita.

Keserausko teigimu, nesant bendros pozicijos dėl atlyginimų ar kitokių finansinių kompensacijų mokėjimo nutraukus čempionatą, krepšininkai būtų galėję gauti konkurencingą atlygį, būtų turėję didesnes galimybes derėtis.

Šie veiksniai būtų galėję nulemti tiek žaidėjų sprendimus dėl klubo pasirinkimo kitam LKL čempionatui, tiek skirtingas klubų pozicijas naujajame sezone. Konkurencijos tarybai susidomėjus situacija ir vėliau pradėjus tyrimą, krepšinio klubai ir LKL susitarimą nutraukė.

Nutarimas gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui per vieną mėnesį nuo jo įteikimo dienos arba nuo jo paskelbimo Konkurencijos tarybos interneto svetainėje dienos.

LKL klubų el. laiškų susirašinėjimo žinutės (kalba netaisyta):

„Šiaulių“ atstovas: „Pataisykite mane ,ar as ne taip supratau, kad laikomes visi klubai vieningos pozicijos del algu mokėjimo TIK iki kovo 13d ? Nes i eteri eina visai kitokie pasisakymai. <...>“

„Neptūnas“: „Mes padarem susirinkima su zaidejais ir susirinkimo metu pabrezem kad iki kovo 13 d. <...>“

Vilniaus „Rytas“: „Nei vienam agentui ar žaidėjui iš klubo pusės nebuvo pasiūlya kitų sąlygų! Išmokėjima už laikotarpį iki kovo 13 d.! <…>“

Prienų „Cbet“: „Prienai laikosi pozicijos mokėti iki lkl sezono nutraukimo, žaidėjams išsiųsti oficialus raštai. Jau sulaukta atsakymų, aišku kategoriškai nesutinka žaidėjai. <...>“

Klaipėdos „Neptūnas“: „Visi darome ta pati. Nepasiduokime provokacijoms. <...>“

„BasketNews.lt podkastas“:

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (9)
as nesuprantu prie ko cia konkurencija? konkurencija kas daugiau nesumokes ar kazkurioje kitoje vietoje?
2021-11-19
+2
Atsakyti
Mr123
nu ir teisingai
2021-11-18
-1
Atsakyti
Klaipeda
o Silkem galima atsiskaityti?
2021-11-18
+4
Atsakyti
kita kart bus atsargesni.
2021-11-18
-4
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.