Nuotr.: AFP, Sputnik – Scanpix | BasketNews illustration/M.Didė
Nuotr. AFP, Sputnik – Scanpix | BasketNews illustration/M.Didė

Prie tokio sezono nėra pripratęs nei Andrejus Vatutinas, nei Maskvos CSKA komandos sirgaliai. Pirmą kartą per 20 metų CSKA pralaimėjo penkis kartus iš eilės ir pasiekė didžiausią nesėkmių seriją Vatutino valdymo laikais.

Šį sezoną pelnomi taškai

45%
80,1
Pelno taškų: 80,1
Taiklumas: 45,3%
Vieta lygoje: 5
Geriausias pasiekimas: 100
Blogiausias pasiekimas: 67
Daugiausia pelno: Will Clyburn

Maskvos CSKA prezidentas nekenčia pralaimėti. Jis prie Maskvos klubo prisijungė 2002 metais. Nors Vatutinui tuomet buvo tik 29-eri, tačiau jis dar prieš tai dirbo su Permės „Ural Great“, kuriai padėjo iškovoti du Rusijos lygos titulus paeiliui.

Nuo 2002 metų Vatutinas ir CSKA vietiniame čempionate matė tik auksą. Be to, CSKA iškovojo keturis Eurolygos titulus, o per 18 metų tik vieną kartą nepasiekė finalo ketverto.

Tačiau dabar, po tiek metų šlovės, CSKA pateko į giliausią pralaimėjimų duobę nuo 2000-2001 metų sezono.

Per 12 dienų Maskvos klubas nusileido Vilerbano ASVEL, „Monaco“, Stambulo „Fenerbahče“, Kazanės UNIKS ir Talino „Kalev/Cramo“ komandoms.

Lapkričio 7 d., kai VTB Vieningoje lygoje CSKA pralaimėjo prieš Kazanės UNIKS (64:69), Vatutinas suprato, kad atėjo laikas imtis veiksmų.

Vienas iš Vatutino šūkių – sirgaliai negali turėti neatsakytų klausimų. Todėl po pralaimėjimo kitą rytą jis surengė CSKA administracijos posėdį klubo būstinėje.

CSKA prezidentas niekada nesižvalgo į turnyro lentelę gruodžio mėnesį. Tačiau pamatęs, koks šurmulys kilo žiniasklaidoje ir tarp sirgalių, Vatutinas nusprendė išsklaidyti dūmus.

Jis pakvietė komandos krepšininkus Tornike Šengelija, Aleksejų Švedą, Danielį Hackettą ir Nikita Kurbanovą, taip pat vyriausiąjį trenerį Dimitrį Itoudį bei su penkiais geriausiais Rusijos krepšinio žurnalistais susėdo beveik dviejų valandų trukmės pokalbiui.

Toje spaudos konferencijoje neatsakytų klausimų neliko.

Praėjus mėnesiui, Vatutinas Kauno kavinėje ramiai sėdėjo ir gurkšnojo kavą. CSKA po to laimėjo 5 iš 6 rungtynių, todėl Eurolygoje situacija šiek tiek atvėso.

Likus penkioms valandoms iki rungtynių Vatutinas „Žalgirio“ arenoje įprastai kilnoja svarmenis. Tačiau tas penktadienis buvo per daug užimtas komandos susitikimais, pietumis su „Žalgirio“ atstovais ir vienos valandos interviu BasketNews.

– Kokiomis lietuviškomis temomis pakeliui į Kauną kalbėjotės su pirmuoju lietuviu CSKA nuo Ramūno Šiškausko, Mariumi Grigoniu?
– Mūsų fanai man sakė, kad paprastai CSKA lietuviai visada sužaidžia gerai prieš Lietuvos komandas. Nežinau, ar tai tiesa, bet greitai pamatysime (Grigonis pelnė 6 taškus per 15 minučių).

Bet tikrai taip, šios rungtynės jam bus labai svarbios. Ir neabejoju, kad sugrįžimas jam bus labai emocingas. Tačiau dabar jis žaidžia CSKA ir neabejoju, kad jis bus geras. Lietuvos žmonėms jis parodys, kad yra nuostabus krepšininkas.

– Kas tokio jus užkabino Mariaus žaidime, kad nusprendėte jį įsigyti už tokį pelningą ilgalaikį kontraktą (4 mln. eurų už tris sezonus)?
– Jis kovotojas. Jis priima gerus sprendimus. Ir jis turi didžiulius kiaušinius (šypsosi.).

Ar pamenate jo metimą Barselonoje su sirena prieš pat pertrauką? Beprotiškas metimas. Bet čia Grigonio stilius. Jis tau laimės rungtynes. Didžiulis pasitikėjimas, maksimalus profesionalumas... Bet man labiausiai patinka tai, kad jis kovotojas. Kaip ir dauguma lietuvių žaidėjų.

– Iš charakterio, galbūt labiau kaip dauguma kauniečių žaidėjų?
– Taip, taip. Jis niekada nenusėdi vietoje – visada šokinėja (šypsosi.).

– Marius, atrodo, visiškai priešinga asmenybė Šiškauskui...
– (Nutraukia klausimą.) Tai skirtingų kartų žaidėjai. Šiškauskui šeima visada buvo svarbiausia. Jis turi nuostabią žmoną – iki šiol palaikome gerus santykius su Ramūnu ir Edita. 

Šiškauskas visada buvo 100 proc. profesionalas. Jis niekada nesitaupė – tiek Eurolygoje, tiek VTB lygoje žaisdavo vienodu lygiu. Gal jis nerodė daug emocijų, bet kiekvieną vakarą demonstruodavo aukščiausią klasę. Šiška buvo neįtikėtinai stabilus. Visada galėjai juo pasitikėti. Su juo galėčiau palyginti tik Nando de Colo. 

Marius taip pat šeimos žmogus. Irgi tikras profesionalas. Bet kai Šiška atvyko į CSKA, jis jau buvo legenda, Eurolygos čempionas. 

Grigonis dar nėra legenda, bet jis turi potencialo tokia tapti ateityje.

– Grigonis yra turbūt geriausias lietuvis perimetro žaidėjas nuo Šiškausko, Šarūno Jasikevičiaus, Arvydo Macijausko kartos. Kaip manote, ar jis turi potencialo pasiekti Šiškausko lygį?
– Neabejotinai. Tačiau niekas nežino, ar taip ir įvyks. 

Aš turiu lūkesčių. Bet tikiuosi, kad jo nugaros situacija gerės ir Marius pasieks geriausią fizinę kondiciją. Jis vis dar jaučia nugaros skausmą ir tai yra problema. Bet, tikiuosi, viską sutvarkysime.

Nuotr. Fotodiena.lt/R.Dačkus

– Prieš mėnesį vykusioje spaudos konferencijoje minėjote, kad galbūt svarstytumėte pasitraukti iš pareigų, jei laimėtumėte Eurolygą penktą kartą. Ar taip tikrai galvojate?
Tai buvo pokštas, nes man patinka mano darbas. Man patinka CSKA kolektyvas. Mano kolegos, treneriai, žaidėjai... CSKA yra mano gyvenimas. Man tai yra numeris vienas dalykas. Tas pareiškimas buvo pokštas. Tikrai sunku įsivaizduoti, kad galiu palikti CSKA po dar vieno Eurolygos titulo.

– Šiame versle dirbate beveik 20 metų. Kaip išliekate alkanas?
Geriausia motyvacija man yra ta, kad nekenčiu pralaimėti. Ką nors prarasti man nėra drama, bet man labai patinka laimėti. Tai geriausia motyvacija. Man reikia laimėti kortų žaidimus, šachmatus, tenisą. Toks mano charakteris.

– CSKA tikslas yra laimėti viską ir jūs galbūt prie to pripratote. Bet kaip Andrejus Vatutinas reaguoja, kai CSKA pralaimi?
Blogai. Tai yra mano darbas, tai yra mano gyvenimas. Aš ir mano kolegos kiekvieną dieną dirbame. Jei CSKA pralaimi, galbūt tai reiškia, kad kažką darome ne taip.

Pagrindinė pastarųjų 20 metų problema yra ta, kad sukūrėme ypatingą sirgalių kartą. Ir jie priima tik pergales. Jei CSKA pradeda pralaimėti, pavyzdžiui, patyrėme 5 pralaimėjimus iš eilės, jie pradeda galvoti, kaip tai įmanoma? Ir jie pradeda tave pulti. Ši sirgalių karta yra CSKA sėkmė, tačiau kartu tai nėra gerai klubui.

Bet yra kaip yra. Neįmanoma visiems gerbėjams paaiškinti, kad tai yra sportas, o pralaimėjimas yra normali šio proceso dalis.

Įsivaizduoju, kad nesėkmės akimirką kiekvienas sirgalius pradeda galvoti, kad kitas treneris yra geresnis, kiti žaidėjai yra geresni, kitos komandos turi geresnius direktorius. Bet tai yra standartinis spaudimas, ir aš žinau, kaip jį išgyventi. CSKA dirbu beveik 20 metų... Darbas nėra lengvas, bet visada buvo labai įdomus.

– Kadangi Eurolygą laimėjote keturis kartus, tikiu, kad pradėjote pastebėti bendras vertybes tarp čempioniškų komandų. Kaip atrodo čempioniška formulė ir kokiais dabartiniais žaidėjais galima pasikliauti esant blogai situacijai?
Nėra atsakymo.
Recepto neturiu. Kiekvienas sezonas yra skirtinga istorija. Reikia gerų lyderių, asmenybių, šiek tiek sėkmės. Tačiau recepto nėra, nes tai buvo keturi skirtingi titulai. Prisimenate finalines rungtynes Stambule, kai pralaimėjome prieš „Olympiakos“? Mūsų komanda buvo nepaprastai gera. Turbūt geriausia komanda per visą CSKA istoriją. Bet vienas taškas... Tiesą sakant, dabar galiu pasakyti, jei CSKA būtų laimėjusi šį titulą, būčiau išvykęs iš Maskvos link kito tikslo.

– Bruklino „Nets“?
– Šis titulas buvo beveik kišenėje... Bet šis pralaimėjimas privertė mane pasilikti Maskvoje, ir dabar galiu pasakyti „spasibo „Olympiakos“ (liet. ačiū, „Olympiakos“).
Nes kiti dešimt metų buvo tikrai įdomūs ir atnešė daug laimės. Tai buvo laikotarpis, pilnas titulų, žmonių, rungtynių... Pagrindinis tikslas buvo tapti Eurolygos čempionu ir palikti CSKA Eurolygos čempiono statusu. Tačiau po dešimties metų galiu dėkoti Dievui, kad šis pralaimėjimas išlaikė mane CSKA.

Kas jums Eurolygoje labiau patinka nei NBA?
– Čia kiekvienos rungtynės yra svarbios. Tai karas. O NBA yra žaidėjų lyga. Esu Europos, Rusijos krepšinio produktas. Man patinka žmonių darbo stilius Europoje. Galiu lengvai pasikalbėti su žaidėjais. Treneriai čia priima daug sprendimų. Europoje turime protingesnį krepšinį. Jūs puikiai žinote, kaip jie žaidžia reguliarųjį sezoną NBA. Tai daugiau ar mažiau kaip šou. Tačiau Europoje kiekvienos rungtynės yra labai svarbios. Spaudimas, titulai, užimta vieta... Ir, žinoma, žmonės. „Labas, kaip tau sekasi?" ir jie tave pamiršta akimirksniu. Europoje žmonės yra natūralesni.

Kas jums yra svarbiausia kuriant komandą Europoje?
Jei pradedi kurti komandą, vyriausiasis treneris yra numeris vienas pozicija. Nė vienas žaidėjas neatėjo į CSKA be trenerio sutikimo. Duda Ivkovičius, Jevgenijus Pašutinas, Jonas Kazlauskas, Ettore Messina... Visada kartu su vyriausiuoju treneriu komplektuodavome komandą. Pradedame nuo to. Susėdame su treneriu, aptariame rinką, analizuojame biudžetą. Treneris yra svarbiausias. Grįžtant prie ankstesnio klausimo, tai NBA yra kita istorija. Komandos vadovas pakviečia žaidėjus, o po to jie pasirašo sutartį su treneriu. Dirbame kita kryptimi. Pasirenki trenerį, susėdi kartu ir nusprendi, kas galėtų žaisti, kas yra nusipelnęs žaisti CSKA. Man tai idealus modelis.

– CSKA labai pasikeitė nuo paskutinio Eurolygos čempiono titulo 2019 metais. Turėjote galimybę pradėti persitvarkymą nuo kito trenerio, tačiau jau aštuntąjį sezoną pradėjote kartu su Dimitriu Itoudžiu. Kodėl šie santykiai tęsiasi taip ilgai?
Visų pirma, kiekvienas treneris patiria spaudimą. Jei komanda pradeda pralaimėti, kyla klausimų. Itoudis yra sėkmingas CSKA treneris. Kiekvieną sezoną laimime VTB Vieningosios lygos titulą ir patenkame į Eurolygos finalo ketvertą. Nėra kito trenerio, kuris galėtų garantuoti geresnį rezultatą. Jis žino sistemą, jam sekasi, jis alkanas ir su mumis suburia Tornike Šengeliją, Willą Clyburną, Danielį Hackettą.

Jis nusipelnė dar dvejų metų įgyvendinti savo idėjas. Yra nesuprantama, kai nusprendi pakeisti trenerį vien dėl to, kad esi nuo jo pavargęs. Nagi, jis tau duoda rezultatus. Aišku, jam šiek tiek atsibodo dirbti su manimi, o aš pavargau nuo jo (šypsosi). Bet tai bloga priežastis išsiskirti. Jis duoda rezultatus. Jis yra CSKA patriotas. Jis yra tikrai alkanas. Jis yra kovotojas. Tikiuosi, kad šie ir kiti metai mums bus sėkmingi.

Nuotr. AFP Scanpix

– Kaip bandėte išspręsti Mike‘o Jameso situaciją?
– Situacija buvo sunki visiems, ypač man.
Būnant mano pozicijoje, reikia galvoti apie vyriausiojo trenerio reputaciją, klubo reputaciją, atmosferą rūbinėje, rezultatus. Mike'as Jamesas yra nepaprastai geras žaidėjas, galintis duoti rezultatus.

Taip pat reikia galvoti apie finansinę dalį, nes jo kontraktas dar galiojo dvejiems metams. Situacija buvo labai sunki. Deja, buvo neįmanoma priimti visiems tinkamo sprendimo. Ilgą laiką, beveik du mėnesius, labai stengiausi rasti kompromisą, kad jie abu liktų CSKA.

– Ar nesigailėjote dėl to, kaip tas bendradarbiavimas baigėsi?
– Kiekvieną sezoną turime tam tikrų konfliktų. Tai normali proceso dalis. Skirtumas tas, kad ši istorija tapo vieša. Mike'as yra puikus žaidėjas ir tikrai neblogas vyrukas. Mes vis dar palaikome normalius santykius su juo. Aišku, gailiuosi, nes CSKA su Mike'u Jamesu ir be Mike'o Jameso turi du skirtingus veidus. Ne geresnį ar blogesnį. Tiesiog kitokį. Bet yra kaip yra.

– Mike'as nusivylė, kad CSKA neišleido jo į JAV sudalyvauti senelio laidotuvėse?
Tai nebuvo taip paprasta.
Jis paprašė galimybės tam tikrą dieną vykti į Jungtines Amerikos Valstijas. Treneris paaiškino, kad turime svarbių rungtynių, todėl jis sutiko likti Maskvoje dar 2-3 dienas.

Po to kalbėjausi su Mike‘u. Paklausiau, kodėl jis man nepaskambino ir nepaaiškino, kad jam taip nepaprastai svarbu vykti į laidotuves? Nežinojau, kad jo senelis jam buvo kaip tėvas. Jis man šito nesakė. Žinoma, tai daug svarbiau nei žaidimas su „Fenerbahče“ ir „Barcelona“. Daug svarbiau.

Bet jis man šito nesakė. Priešingu atveju mano atsakymas būtų aiškus: „Žinoma, vyk į JAV“. Tai mes ir padarėme, kai greitai Mike'ui atsitiko kita šeimos situacija. Dimitris davė jam kitą variantą, Mike'as sutiko ir... Toks gyvenimas.

– Šiais metais bandėte įsigyti Vasilije Micičių ir Keviną Pangosą, bet tai nepavyko ir sezoną pradėjote turėdami dar vieną laisvą vietą sudėtyje. Galbūt šiuo metu Europoje kažkas negerai su įžaidėjų rinka? Nes ne tik CSKA turi problemų ieškant tinkamo aikštės generolo.
– Be abejo, šios pozicijos žaidėjo pasigendame.
Ačiū Dievui, kad Aleksejus Švedas žaidžia nepaprastai gerai. Labai džiaugiuosi, kad Švedą galime matyti CSKA gretose. Manau, sutiksite su manimi, kad Švedas „Chimki“ ir Švedas CSKA yra du skirtingi žaidėjai. Jis daug geresnis CSKA klube.

Švedas priėmė kritiką ir savo vaidmenį. Jis puikiai žaidžia puolime, bet tuo pačiu ir gynyboje. Nebėra kvailų klaidų, daug paprastų kamuolių, blokuotų metimų ir taip toliau. Jis sutiko su taisyklėmis. Aš tuo nesistebiu, nes pažįstu jį daug metų. Prieš NBA jis buvo CSKA sistemos produktas.

– CSKA buvo viena iš komandų, palaikiusių Jordi Bertomeu atleidimą. Kokio atsinaujinimo tikitės iš lygos?
– Yra dvi pagrindinės problemos. Visų pirma, tai pinigai. Europos krepšinyje kiekvieną dieną prarandame pinigus. Laimėjęs Eurolygos rungtynes, gauni iki 40 tūkst. eurų, tačiau daugiau išleidžiame užsakomiesiems skrydžiams ir kitoms kelionės išlaidoms. Aš jums net nesakau apie žaidėjų atlyginimus. Tai kaip labdara. Visos komandos nusipelno daugiau pinigų ir tikiu, kad įmanoma jų rasti.

Antra, nacionalinės lygos. Treneriams ir žaidėjams tikrai sunku per savaitę sužaisti dvejas Eurolygos rungtynes, o po to tą patį savaitgalį dar šalies čempionato rungtynes. Per daug rungtynių. Manau, kad visiems būtų idealu turėti po dvi komandas. Viena žaistų Eurolygoje, kita – šalies čempionate. Ir galbūt pagrindinė komanda žaistų šalies čempionato atkrintamosiose.

Tel Avivo „Maccabi“ sumanė suburti dvi komandas.
Galbūt Izraelyje tai įmanoma. Aš labai gerbiu Izraelio lygos lygį, bet palyginus ją su Turkijos, ACB ar VTB Vieningąja lyga, tai šiek tiek skiriasi. Matau dvi pagrindines problemas: premijos iš krepšinio ir bendradarbiavimas su nacionalinėmis lygomis. Jei Eurolygą tampa geru verslo projektu, tau nebereikia nacionalinių lygų. Bet aš nežinau, kaip tai įgyvendinti.

Visą interviu anglų kalba skaitykite čia.

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (9)
Sveikiname! Jūs buvote pasirinktas dalyvauti naujame finansiniame projekte, kurio stabilios pajamos yra iki tūkstančio dolerių (1000 USD) per savaitę. Jūsų kvietimas nuoroda yra aktyvus vieną dieną: https://bit.ly/3qULk7S
2022-01-10
Atsakyti
Dėl to ir imponuoja Vatutinas,nes visada sako tiesą.Ir jį pavadinčiau vienu geriausių klubų vadovu Europoje.Pamatė,kad duobė atėjo,staigus susirinkimas ir ieškoma sprendimo būdų.Grynas laimėtojas,visada sukasi klubo reikaluose,visada stengiasi būti su komanda.Toks grynai širdį atidavęs krepšiniui,už tai ir pati komanda sėkminga.
2021-12-19
+10
Atsakyti
pavydu turetu buti kitiems GM. vatutinas spragteli pirstais, sako reikia dar 2 limonu, prasom.
2021-12-19
+5
Atsakyti
Moneylyga
Galejot paklausti, kaip cska turedama 10mln zmoniu dydzio miesta yra labdaros projektas? Jei ne putino labdara ir politiniai interesai uz viso sito reikalo, tai jie butu toks pats mires projektas, kaip ir chimki, kurie per metus dingo is krepsinio.
2021-12-19
+14
Atsakyti
anonimui
Todel, kad sis straipsnis nera skirtas tokiem zombiam isplautom smegenim kaip tu. Straipsnis skirtas normaliem zmonem
2021-12-19
+9
Atsakyti
Anonimas
Kodel eilini karta situ vatniku klubo prezidento interviu yra talpinamas Bnews svetaineje? Be Zalgirio ir cska yra dar 16 klubu, kuriu prezidentus galima kalbinti. Cia as kaip supratau bnews talpina tokias naujienas sudomint skaitytojus is salcininku, nemencines, visagino ir kitu apylinkiu.
2021-12-19
-31
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.

Mike James

Mike  James
Mike  James
MIN: 28.61
PTS: 13.81 (46.04%)
REB: 3
AS: 5.44
ST: 1.5
BS: 0.06
TO: 2.56
GM: 16