Palydėjome 2021-uosius, o prieš jų pabaigą Eurolygoje startavo antrasis reguliariojo sezono ratas.
Pirėjo Olympiakos / Tvarkaraštis
Nors koronavirusas vis labiau nuskausmina komandas ir daugėja nukeltų mačų, klubai jau šį sezoną sužaidė nuo 16 iki 18 mačų, o tai leidžia matyti tendencijas ir daryti išankstines išvadas.
Tinklalapis BasketNews išskiria po tris labiausiai stebinančius ir nuviliančius Eurolygos 2021-2022 metų sezono klubus bei spėja, kas antroje reguliariojo sezono dalyje padarys didžiausią progresą.
Stebinantys ir nuviliantys sąraše buvo išskirti prisimenant prieš sezoną keltus lūkesčius.
Stebinantys
Pirėjo „Olympiakos“ (12-5)

Pirmuosius svarbius žingsnius „Olympiakos“ dėjo 2020-aisiais, kai patikėjo ilgalaike Georgo Bartzoko vizija ir vasarą pasikvietė Kostą Slouką. 2021-ųjų vasarą komanda atvertė naują lapą, atsisveikindama su Vasiiliu Spanouliu ir pasikviesdama Thomasą Walkupą, Tylerį Dorsey ir Moustaphą Fallą.
Naujokai sėkmingai prisijungė prie branduolį sudarančių Slouko, Kosto Papanikolaou, Sasha Vezenkovo, Georgo Printezio bei Hassano Martino. Dabar komanda rikiuojasi trečioje vietoje su 12 pergalių.
Taip, vis dar kyla klausimų dėl Bartzoko įdomių rotacijų, bet ši komanda yra laiminti, todėl kritikuoti būtų kvaila. Juolab, jog „Oly“ žaidžia įvairiapusiškai, demonstruodama antrą geriausią puolimą ir trečią geriausią gynybą Eurolygoje.
Prieš sezoną buvo nedrąsiai prognozuojančių Graikijos klubo sugrįžimą į atkrintamąsias, dabar dėl to praktiškai klausimų nebeliko, o „Olympiakos“ apetitas kyla bevalgant – Bartzoko kariauna yra rimta pretendentė grįžti ir į finalo ketvertą.
Kazanės UNIKS (11-7)

Juodasis šio sezono Eurolygos arkliukas – blogiukai iš Kazanės. Blogiukai gerąja prasme. Retas atvejis, kuomet Eurolygoje sėkmingai funkcionuoja amerikietiško stiliaus komanda, tačiau Velimiras Perasovičius atlieka nuostabų darbą ir UNIKS kol kas yra didžiausia turnyro staigmena.
Ketvirtajame rate UNIKS Stambule prieš vietos „Fenerbahče“ pralaimėjo 41:80, o turnyrą pradėjo viena pergale per penkerias rungtynes ir atrodė, jog skambių pavardžių prisirinkęs Rusijos klubas patirs fiasko.
Viskas pradėjo keistis nuo 6-ojo turo – UNIKS per kitus 13 turų iškovojo 10 pergalių, nugalėdama tiek Madrido „Real“, tiek Maskvos CSKA, tiek Stambulo „Anadolu Efes“. Dvikovoje su „Barcelona“ Kazanės klubas pralaimėjo laimėtas rungtynes.
Šiuo metu 5-oje vietoje esanti UNIKS yra viena karščiausių lygos komandų, Mario Hezonja, Isaiah Canaano ir Lorenzo Browno trio varo galvos skausmą oponentų gynybai, o Johno Browno sugebėjimais ir pasiaukojimu gynyboje žavisi visa Europa.
UNIKS sėkmė ne tiek stebina apskritai, kiek stebina tai, kokiu stiliumi viskas yra daroma ir svarbiausia, jog Perasovičiaus vyrai nežada sustoti. Galbūt UNIKS taps ne tik pirmuoju Europos taurės klubu, išsaugosiančiu vietą Eurolygoje, bet ir pirmuoju iškart pateksiančiu į finalo ketvertą? UNIKS blogiukams nieko nėra neįmanoma.
Vilerbano ASVEL (8-9)

Tony Parkerio projektas Vilerbane sezono pradžioje turėjo stebinti ir patį vadovą – Prancūzijos talentai per pirmuosius 8 turus Eurolygoje iškovojo 6 pergales.
ASVEL klubo pagrindinis tikslas – ugdyti talentus NBA, suteikti jiems žaidimo laiko, bet tuo pačiu ir išlikti konkurencingiems Eurolygoje. Sezono starte jiems tai pavyksta daryti su kaupu ir dabar jie rikiuojasi 9-oje vietoje.
Žinoma, didžiausias nuopelnas broliams Parkeriams ir visai ASVEL vadybai – vasarą jie prisiviliojo nenušlifuotą brangakmenį Elie Okobo ir iš Tel Avivo „Maccabi“ pasikvietė Chrisą Jonesą. Šis gynėjų tandemas bent jau per pirmuosius 10 turų statistiškai buvo net pranašesnis už geriausią Eurolygos gynėjų duetą – Vasilije Micičių ir Shane'ą Larkiną.
ASVEL šį sezoną įdomu stebėti ne tik dėl Okobo ir Joneso tandemo – Vilerbane gauna pasireikšti vienas didžiausių pastarųjų metų Europos talentų Victoras Wembanyama, ateityje NBA turėtume išvysti ir Matthew Strazelį, o taip pat čia žaidžia įspūdingų fizinių duomenų Kostas Antetokounmpo.
Okobo sportinė forma pastaruoju metu krito, tačiau tai normalu, žinant, kad tai jo pirmasis sezonas Eurolygoje. Tai atsiliepė ir komandai, bet nepaisant vos dviejų pergalių per pastarąsias devynerias rungtynes, ASVEL vis dar yra šalia atkrintamųjų ribos ir 2022-aisiais tikrai niekam nebus lengva Vilerbane.
Nuviliantys
Tel Avivo „Maccabi“ (7-11)

Sezono startas nieko blogo nežadėjo, atvirkščiai, Izraelio klubas fiksavo penkių pergalių seriją ir buvo garsiai kalbama, jog „Maccabi“ grįžta į elitą. Nepraėjo nė du mėnesiai ir dabar jau kalbame, jog Tel Avivo komandos problemos gali būti nebesutvarkomos.
„Maccabi“ pralaimėjo aštuonis kartus iš eilės ir atrodo, jog subyrėjo psichologiškai. Nesėkmės neatnešė gerų nuotaikų ir į komandos rūbinę, kur garsiausiai nuskambėjo Jameso Nunnally išsišokimai.
Nunnally ateitis Tel Avive kabo ant plauko, tačiau po pralaimėjimo Monake lengviau gali atsipūsti treneris Ioannis Sfairopoulos – graikui leista toliau dirbti, o artimiausiu metu „Maccabi“ gali sulaukti ir sudėties papildymo. Sfairopoulos yra pripažintas specialistas ir atrodo, kad čia „Maccabi“ vadovai elgiasi protingai, bet kyla klausimas, ar patys žaidėjai vis dar tiki strategu?
Izraelio čempionus nuo atkrintamųjų vis dar skiria tik dvi pergalės ir jų potencialas tikrai yra aštuntuko lygio, tačiau nuo 11-o turo ši komanda fiksuoja 15-ą puolimo ir 17-ą gynybos reitingą.
Tel Avive spaudimas iš fanų pasiekė aukščiausią tašką ir „Maccabi“ privalo jau kitą savaitę namuose nugalėti Vitorijos „Baskonia“, kas leistų pirmiausia atsitiesti psichologiškai. Kitu atveju, Izraelio fanai galėtų laidoti dar vieną sezoną Eurolygoje.
„Monaco“ (7-11)

Dar rugsėjo pradžioje „Monaco“ atrodė kaip komanda, kuri bus turnyrinės lentelės apačioje ir dabar užimama 14-oji vieta juos būtų tenkinusi, tačiau įsigyti Mike'as Jamesas, Willas Thomasas ir Dwayne'as Baconas iškart pakėlė Eurolygos debiutantų lūkesčius.
Sezoną „Monaco“ pradėjo solidžiai, penkiomis pergalėmis per devynerias rungtynes, o pralaimėjimai „Real“ ir „Barcelonai“ buvo patirti tik paskutinėmis sekundėmis. Vis dėlto tuomet atėjo penkių nesėkmių serija, komanda atrodė išsiderinusi ir tai pareikalavo trenerio Zvezdano Mitrovičiaus galvos.
Prie komandos vairo stojus Saša Obradovičiui, komanda iškovojo dvi pergales ir patyrė du pralaimėjimus, o didžiausias pasikeitimas – Jameso žaidimas. Vienas geriausių lygos gynėjų atrodo motyvuotas ir per rungtynes išdalija po 11 rezultatyvių perdavimų, kas leidžia šioje atkarpoje „Monaco“ fiksuoti penktą puolimo reitingą.
Vis dėlto didžiausia problema yra gynyba – ši sudėtis tiesiog nėra sutverta gintis ir prie Obradovičiaus yra prasčiausią gynybos reitingą turinti Eurolygos ekipa. Viskas prasideda nuo Jameso ir Donato Motiejūno, kurie yra pagrindiniai oponentų taikiniai pikenroluose, tačiau ir likusi dauguma nėra gynybiniai krepšininkai.
Ar ši komanda gali sugrįžti į kovą dėl atkrintamųjų? Potencialo sudėtis tam turi, komandoje yra daug individualiai stiprių krepšininkų, kurie atskirose rungtynėse gali nugalėti net ir lygos grandus, bet sunku tikėti, jog šis skirtingų asmenybių kratinys taps stabiliai laimintis klubas.
Kauno „Žalgiris“ (3-13)

Paskutinė Eurolygos komanda, kuriai šiuo metu 16-ta vieta galutinėje sezono rikiuotėje atrodytų puikus pasiekimas.
„Žalgirio“ situacija šį sezoną – nebeištaisoma. Kauniečiai greitai atleido trenerį Martiną Schillerį, tikėdamiesi, jog Jure Zdovcas pakeis komandos sezono kryptį, tačiau buvo padaryta tiesiog per daug komplektacijos klaidų vasarą.
Tiesa, iš pradžių surinktas komandos vaizdas neatrodė taip prastai, kaip vaizdas aikštėje. Prieš sezoną 14-ta vieta atrodė logiškas rezultatas, o pasisekus, nerealiai neatrodė ir 11-12 vietos. Nepasisekė. Ir labai stipriai.
Labai didelis akcentas buvo dėtas ant Emmanuelio Mudiay, tačiau ir čia „Žalgiris“ neparodė kantrybės, o paleidus didžiausią potencialą turėjusį žaidėją, Lietuvos čempionų gretose tiesiog nebeliko individualiai stipraus krepšininko. Atvykę Tai Websteris ir Zoranas Dragičius nebuvo lygiaverčiai pakeitimai, o slovėno net nebėra klube. Jei šis „Žalgiris“ jau buvo bedantis gynyboje, tai be Mudiay dar ir prarado tikėtiną komandos augimą puolime.
„Žalgiris“ Eurolygoje turi prasčiausią tiek puolimo, tiek gynybos reitingą ir nei trenerių keitimas, nei naujų žaidėjų įsigijimas iš esmės nieko nebepakeis. Šį sezoną tiesiog klubo fanams reikia prakentėti ir laukti vasaros, kuomet lauks milžiniškas persitvarkymas.
Potencialas kilti
Maskvos CSKA (10-7)

Pirmoji reguliariojo sezono pusė CSKA tikrai nebuvo tokia, kokios tikėtasi. Iš pradžių Eurolygos grandą šienavo traumos, o, grįžus visiems žaidėjams, pasirodė, jog jiems užtruks laiko išmokti žaisti kartu.
CSKA buvo sutriuškinta namuose UNIKS, vėliau vos išnešė sveiką kailį Berlyne prieš vietos ALBA, o paskutinėse rungtynėse patyrė pažeminimą Madride prieš COVID-19 nukamuotą „Real“.
Dabar užimama 7-ta vieta neatrodo tragedija, tačiau apie Eurolygos čempionų titulą galvojantis klubas tikrai gali geriau, o svarbiausia yra susitvarkyti gynybą, kurios reitingas yra vos 13-as.
Rusijos klubas dar ieško aukštos klasės įžaidėjo, kuris išspręstų daug problemų, kadangi dažnai Aleksejus Švedas ar Iffe Lundbergas tiesiog išnyksta. Galime neabejoti, jog CSKA bus geriausiųjų aštuntuke, tačiau jų noras yra atkrintamosiose turėti namų aikštelės pranašumą.
Stambulo „Anadolu Efes“ (9-9)

Dar vienas pretendentas į Eurolygos čempionų titulą sezoną pradėjo keturiomis nesėkmėmis ir nors pastaruoju metu pagerino žaidimą, tačiau jis vis dar stipriai banguoja ir jų užimama 8-oji vieta tikrai netenkina klubo vadovų ir sirgalių.
Eurolygos čempionų pagirios sezono starte stipriai užsitęsė, komanda žaidžia su senu bagažu ir šiemet atrodo dar labiau priklausoma nuo Shane'o Larkino ir Vasilije Micičiaus.
Jei Larkinas demonstruoja solidesnį žaidimą nei pernai (vid. 19,2 naud.), tai Eurolygos MVP Micičius kol kas labai banguoja (vid. 14,3 naud.) ir tai lemia nestabilų „Anadolu Efes“ žaidimą.
Sertačo Šanlį netektį tarpsezoniu neblogai kompensuoja Tiboras Pleissas (vid. 11,9 naud.), tačiau, bendrai, sudėčiai trūksta šviežumo, ypatingai priekinėje linijoje, todėl čia papildymas galėtų pakeisti „Anadolu Efes“ sezono kryptį.
Kad ir kaip būtų, net ir su turimais resursais „Anadolu Efes“ gali apginti čempionų titulą – Larkinas, Micičius ir Rodrigue'as Beaubois išlieka geriausia Eurolygos perimetro linija. Šiam trio būnant geriausios formos, varžovai dažnai neturi kuo atsakyti. „Anadolu Efes“ kils į viršų, klausimas tik, ar pavyks užlipti iki namų aikštelės pranašumo atkrintamosiose.
Miuncheno „Bayern“ (7-10)

Praėjusio sezono pelenė vasarą stipriai pasikeitė, tačiau ant popieriaus tikrai neatrodo prasčiau, o Andrea Trinchieri ir šiai komandai skiepija nugalėtojų charakterį.
Sezoną „Bayern“ pradėjo keturiomis nesėkmėmis, tačiau vėliau įsivažiavo ir tik dabar patirti trys pralaimėjimai paeiliui lemia, jog jie žengia 11-oje vietoje.
Vis dėlto bavarai jau daugiau nei mėnesį verčiasi be rezultatyviausio savo žaidėjo Darruno Hilliardo (vid. 15,8 tšk.) ir tai atsispindi skaičiuose. Vokiečių puolimo reitingas iš 6-os vietos nusileido į 11-ą.
Hilliardas tuoj grįš į rikiuotę, Vladimiras Lučičius žaidžia stabiliai gerai, šalia šių kertinių žaidėjų solidų branduolį sudaro Augustine'as Rubitas, Nickas Weileris-Babbas, Othello Hunteris, DeShaunas Thomasas, Corey Waldenas ir ką tik prisijungęs K.C. Riversas. Neabejokite, Trinchieri vyrai iš paskutiniųjų kabinsis į atkrintamąsias.
Paremkite BasketNews ir mes atsidėkosime dar geresniu turiniu.