Nuotr.: Asmeninio archyvo/FIBA nuotr./BasketNews koliažas
Nuotr. Asmeninio archyvo/FIBA nuotr./BasketNews koliažas

Kol Vilniaus „Ryto“ aistruoliai gruodžio 21 d. prie televizoriaus ekranų laikė sukryžiavę pirštus, angliškoje transliacijoje aižėjo gan laužyta lietuvių kalba. Kai kam tai pasirodė juokinga, bet tikrai ne FIBA Čempionų lygos komentatoriui Joshui Bettui.

Šį sezoną pelnomi taškai

42%
79,2
Pelno taškų: 79,2
Taiklumas: 41,8%
Vieta lygoje: 12
Geriausias pasiekimas: 87
Blogiausias pasiekimas: 71
Daugiausia pelno: Ivan Buva

Britas greitai tapo interneto sensacija, kai į eterį vieną po kitos leido frazes: „labas vakaras“, „labanakt“, „mano vardas Maurice Ndour“. Natūraliai kilo klausimas – kas jis toks? Gal jis turi lietuviškų šaknų?

Su Lietuva giminės ryšių Bettas neturi, tačiau svetimtaučiui tikrai verta paploti už pastangas. Ypač, kai esi kilęs iš šalies, kurioje krepšinis praktiškai neegzistuoja. Londone gyvenantis krepšinio entuziastas tikina, kad palaikomą komandą futbolo aikštėje turi, bet tikroji meilė – krepšinis. 

„Ernestas Šetkus? Jis gi pagrindinis komandos vartininkas Tel Avive“, – tiek BasketNews žurnalistui tepavyko ištraukti iš Betto apie Lietuvos futbolą.

Bettas nesibodi pakomentuoti ne tik FIBA pavaldžių turnyrų, bet ir egzotiškos Japonijos lygos. Atsiranda klaustukų – iš kur tokia aistra ir užsivedimas?

„Prisimenu, kai mano tėtis komentavo Europos čempionatą Lietuvoje, – apie tėvą Micką pradėjo kalbėti sūnus. – Jis man pasakojo apie žmones, kurie laukė bilietų ir jų tiesiog nebuvo. Tai tiesiog neįtikėtina.“

Mickas Bettas britų krepšinio istorijoje išties yra svarbi persona. 1992-1994 m. jis du kartus tapo šalies lygos čempionu ir užsitarnavo geriausio metų stratego statulėles. Tėvas iš krepšinio vėliau pasitraukė, bet sūnaus atmintyje oranžinis kamuolys iki šiol yra žymiai svarbesnis nei juodai baltas.

Nuotr. Asmeninio archyvo

„1992 m. kita svajonių komanda – tikriausiai viena įdomiausių istorijų krepšinyje, – toliau žinias apie Lietuvą demonstravo Bettas. –  Jei būčiau iš Lietuvos, kasdien žavėčiausi tokia praeitimi. Kiekvieną kartą, kai šnekuosi su lietuviais, jie labai didžiuojasi savo kilme. Man tai yra įspūdinga.“

Britas teigė, kad sunkiu pandeminiu momentu jam pakeliauti per šalis yra sudėtinga, tačiau jis su dideliu susijaudinimu laukia Čempionų lygos finalo ketverto lokacijos paskelbimo. Pasak jo, diskutuojama apie daug vietų, bet jo širdyje glūdi tik viena – Vilnius.

Vyriškis susižavėjo „Rytu“ dar praėjusį sezoną, kai komanda iškeitė Europos taurę į kovas po FIBA vėliava. Šiame sezone Bettas mato įspūdingą šuolį nuo pernai metų rezultatų.

„Šiemet jie atrodo kaip komanda, kuri nusigaus iki finalo ketverto“, – drąsiai šovė Bettas.

Tinklalapyje BasketNews – pokalbis su Čempionų lygos komentatoriumi apie užvirusią meilę kalboms, lietuviškas frazes eteryje ir „Ryto“ šansus šiame sezone.

– Didžioji Britanija – neabejotinai futbolo šalis. Iš kur atsirado meilė krepšiniui?
– Gan juokinga, kad klausiate, nes esu didžiausias ne britas, kuris gimęs Didžiojoje Britanijoje. Gimiau krepšinį mylinčioje šeimoje. Mano tėvas Mickas Bettas, kuris dabar gyvena Kanadoje su mano mama, yra vienas geriausių šalies krepšinio trenerių.

Jis du kartus tapo britų krepšinio lygos geriausiu treneriu, bičiuliaujasi su „Raptors“ strategu Nicku Nurse‘u, prieš kurį yra tekę treniruoti. Taip pat jis tai darė prieš „Timberwolves“ trenerį Chrisą Finchą.

Kad ir kaip juokingai tai skambėtų, krepšinis yra mano gyvenimas. Mano tėvas yra dviejų metrų ūgio, buvo profesionalus krepšininkas ir vėliau treniravo. Namuose toleravome futbolą, bet nemylėjome jo taip, kaip krepšinio.

– Kaip atradote potraukį pasaulio kalboms?
– Kai buvau labai jaunas, gal 8-erių, ir mano tėvas nustojo treniruoti, jis su mano mama tapo mokytojais. Krepšinio treniravimas nesuteikė mums tiek pinigų, kad galėtume išgyventi šeimoje su trimis vaikais. Jis mokytojavo privačioje amerikiečių mokykloje. Joje buvo apie 1000 mokinių, 70 proc. iš jų – amerikiečiai, likę – iš kitų šalių.

Kai buvau šioje mokykloje, bendraudavau su amerikiečiais arba kitais, kurie apskritai nekalba angliškai. Japonai, kinai, graikai, turkai, žydai ir taip toliau. Man buvo labai įdomu suprasti jų kalbas. Mokiausi įvairias draugų kalbų frazes.

Visą laiką jaučiau, kad kalbos man yra hobis ir smalsumą patenkinanti veikla. Jei atvirai, visiškai laisvai, be anglų kalbos, šneku tik itališkai ir ispaniškai.

– Užsieniečiai dažnai supranta, kad lietuvių kalbą nėra lengva prisijaukinti, su tuo susidūrė ir dabar „Barcelonoje“ žaidžiantis Nigelis Hayesas-Davisas. Kokia jūsų patirtis?
– Sakyčiau, kad tai – tiesa. Praverčiau žodynėlį kelis kartus per karantiną. Tai dariau dėl to, kad man smagu, o ne dėl to, kad noriu šnekėti laisvai. Aš galvojau, kad būtų tiesiog smagu mokėti turtingos krepšinio šalies kalbą.

Vieną kartą bandžiau pasakyti savo lietuviui draugui, kad einu į bažnyčia. Jis man paaiškino, kad jūsų kalboje keičiasi linksniai ir aš eisiu ne į bažnyčia, o bažnyčią. Taip, yra apgaulingų dalių. Tačiau aš mėgaujuosi ir mėgstu klausytis šios kalbos. Tačiau tą patį galima sakyti apie hebrajų, kinų kalbas.

– Lietuvoje sulaukėte daug dėmesio iš krepšinio fanų. Kokį grįžtamąjį ryšį iš jų gavote po komentuotų „Ryto“ rungtynių?
– Komentavau abejas rungtynes su Burgoso ekipa. Prisimenu, kai Radzevičius gavo kamuolį iš užribio ir įdėjo galingai iš viršaus. Norėjau, kad kiekvienas atsimintų tą epizodą ir vardą. Man tai buvo neįtikėtinas momentas.

Reikia paminėti, kad „Rytas“ yra gilias tradicijas turintis klubas Europos kontekste ir nusipelno tokios pagarbos. Turiu labai daug pažįstamų lietuvių „Ryto“ fanų, tad kodėl to nepaminėjus? Mano vardas Gytis Radzevičius (aut. past. kalba lietuviškai).

Kaip komentatorius, tu maitiniesi žiūrovų energija. Aš taip pat įterpiu ispaniškas frazes, kai ispanų ekipos padaro kažką įspūdingo. Tačiau tai darau, kai tai tikrai verta daryti. Mane tikrai inspiruoja, kai matau tokį „Ryto“ palaikymą net čia, Londone.

Jei tai bus geras epizodas, aš visą laiką sakysiu labas vakaras, labanakt ar man patinka krepšinis. Mane veža šios šalies kultūra ir gili istorija. Dėl to ir skiriu tiek laiko pažindamas jūsų šalies krepšinį.

Joshas Bettas (nr. 14) stovykloje su Michaelu Jordanu:

Nuotr. Asmeninio archyvo

– Turint tokį užsidegimą dėl krepšinio, ar nėra kiek apmaudu, kad britai neturi komandos Europoje? Ar matote žingsnių, kurie vestų link to?
– Mes turėsime komandą Čempionų lygoje labai greitai – esame arti. Praėjo keleri metai, kai neturime rimtos komandos, nes pas mus dominuoja futbolas, po to regbis ir tik tada eina krepšinis. Tačiau todėl ir myliu Čempionų lygos komentavimą. Šis čempionatas labiausiai leidžia klubams tobulėti ir sėkmingai kilti šalia savo nacionalinių pirmenybių.

Britanijoje yra Londono „Lions“ klubas, kuriame neseniai pasikeitė savininkai. Jie skiria daug laiko ir investicijų. Dabar jie varžosi FIBA Europos taurėje ir žengs kitą žingsnį aukštyn.

Mūsų nacionalinė rinktinė Europos čempionato atrankoje pateko į tą pačią grupę su Vokietija, Prancūzija ir Juodkalnija. Du kartus nugalėjome vokiečius, taškų skirtumu aplenkėme Juodkalniją ir kartą nugalėjome prancūzus. Tai įrodo, kad krepšinis Didžiojoje Britanijoje populiarėja. Reikia tik geresnės infrastruktūros. Tai leis prisijungti prie Čempionų lygos ir kilti dar aukščiau. Ilgas kelias, bet mes ten būsime.

– Kaip ruošiatės transliacijoms? Ar turite rutiną prieš, pavyzdžiui, „Ryto“ rungtynes?
– Atvirai, yra daug analizavimo. Einu į tinklalapius, daug skaitau. Svarbiausias dalykas yra žiūrėti krepšinį: penktadienį, šeštadienį, sekmadienį nacionaliniuose čempionatuose. Jei žinau, kad „Rytas“ žais su Burgoso „CB Miraflores“ pirmadienį, tai aš privalau pažiūrėti LKL rungtynes su Klaipėdos „Neptūnu“ ir žymėtis svarbius dalykus.

Tai padeda geriau suprasti ir žaidėjų pavardžių tarimą. Labai daug padeda ir draugai. Tą patį galiu pasakyti ir apie ACB lygą. Aš tiesiog esu apsėstas krepšiniu. Myliu šį sportą ir galiu jį žiūrėti visą dieną. Ypač, jei tai yra tarptautinės varžybos, Pietų Amerika, Europa, Azija. Nesvarbu – aš žiūrėsiu.

– Ką manote apie „Ryto“ komandą ir jos šansus varžytis šį sezoną?
– Pirmiausia, kai „Rytas“ persikėlė į Čempionų lygą, buvau sujaudintas. Rašiau visiems draugams lietuviams Londone – nesvarbu, jie „Neptūno“ ar „Juventus“ fanai. Visiems sakiau, kad atvyko dideli berniukai.

Ši komanda buvo atvykusi į Londoną 2004 m. Jie žaidė Europos taurėje prieš vietinę komandą. Ten nebuvau, bet man pasakojo, kad keli tūkstančiai fanų atvyko palaikyti savo komandos. Žinau „Rytą“, stebiu juos eilę metų, jie turi puikius sirgalius, tradicijas. „Rytas“ yra Lietuvos krepšinio juodasis arkliukas.

Praėjęs sezonas buvo nuviliantis, bet šiemet jie atrodo kaip komanda, kuri nusigaus iki finalo ketverto. Daug žmonių juokėsi, kai tai pasakiau, bet palūkėkite, paaiškinsiu.

Ivanas Buva man yra geriausias nugara į krepšinį žaidžiantis aukštaūgis visame turnyre. Speedy Smithas savo vakarą gali žudyti varžovus. Tą matėme prieš Burgosą.

Nuotr. Asmeninio archyvo

Maurice‘as Ndouras irgi gali tapti X faktoriumi, bet jam dar reikia šiek tiek laiko. Tačiau pasižiūrėkime atgal į rungtynes su Stambulo „Bešiktaš“ išvykoje – jie atsilikinėjo 24 ar 26 taškais, Buva, Ndouras ir Smithas žaidė prastai, bet komanda sugebėjo ištraukti du pratęsimus. Juos į priekį vedė Margiris Normantas, Vaidas Kariniauskas, Arnas Butkevičius ir Mindaugas Girdžiūnas.

Jei prabyla ne tokie svarbūs puolime žaidėjai ir sugeba taip kautis, man tai rodo, kad komanda turi čempionišką DNR. Aš tikiu, kad „Rytas“ su tokiu pagrindu gali nusigauti iki finalinio ketverto.

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (3)
Sveikiname! Jūs buvote pasirinktas dalyvauti naujame finansiniame projekte, kurio stabilios pajamos yra iki tūkstančio dolerių (1000 USD) per savaitę. Jūsų kvietimas nuoroda yra aktyvus vieną dieną: https://bit.ly/3qULk7S
2022-01-10
Atsakyti
Nereikia b9ti pranašu, lad suvoktum, kad jei būtų minimjas Žalgiris> tai komentarų atsirastų kelios dešimtys, tačiau kai minimas tik jo priešas daugiau nieko ir negausi.
2022-01-02
+3
Atsakyti
Respect už šį straipsnį. Komentatorius simply the best :))
2022-01-01
+57
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Komentarus rašyti gali tik registruoti ir prisijungę vartotojai.

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.