Nuotr.: BNS, FIBA, AP - Scanpix | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas
Nuotr. BNS, FIBA, AP - Scanpix | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas

Baigiantis 2021 metams tinklalapis BasketNews pateikia įsimintinus ir daug peržiūrų sulaukusius autorinius darbus. Šįkart – žurnalisto Jono Lekšo sudarytas, konsultuojantis su Lietuvos treneriais, perspektyviausių šalies krepšininkų dešimtukas. Tekstas buvo išleistas 2021-ųjų rugpjūčio 11 dieną.


Tinklalapis BasketNews, pasitelkęs į pagalbą jaunimo rinktinių ir klubinio krepšinio trenerius bei konsultavęsis su vyresnio amžiaus krepšininkais, sudarė perspektyviausių Lietuvos talentų, gimusių 2000-2002 m., dešimtuką.

Penki treneriai buvo paprašyti sudaryti talentingiausių krepšininkų dešimtuką, atsižvelgiant ne į šios dienos pasiekimus, o į jaunuolių perspektyvą ateityje, išskiriant žaidėjų stipriąsias bei silpnąsias vietas.

Reitingo taškai buvo skirstomi tokia sistema: 1 vt. – 25 tšk., 2 vt. – 18 tšk., 3 vt. – 15 tšk., 4 vt. – 12 tšk., 5 vt. – 10 tšk., 6 vt. – 8 tšk., 7 vt. – 6 tšk., 8 vt. – 4 tšk., 9 vt. – 2 tšk., 10 vt. – 1 tšk.

Šiose kartose išsiskiria septyni žaidėjai, kurie figūravo visų trenerių sudarytuose reitinguose, o itin atkakli kova vyko dėl pirmosios pozicijos tarp Roko Jokubaičio ir Ąžuolo Tubelio.

Iš viso tarp trenerių buvo paminėti 15 krepšininkų, o arčiausiai perspektyviausiųjų dešimtuko buvo Kauno „Žalgirio“ dublerių garbę pastarąjį sezoną gynęs Justinas Ramanauskas bei Klaipėdos „Neptūno“ puolėjas Klaidas Metrikis.

Tinklalapis „BasketNews.lt“ septintus metus paeiliui apžvelgia perspektyviausius šalies žaidėjus ir kiek anksčiau skelbė 2003, 2004 ir 2005 m. gim. amžiaus grupių reitingus.

Nuotr. FIBA
 

10.

Dominykas Stenionis

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Klubas

   2002-07-03 Kaunas 178 Gynėjas Žalgiris-2

Taškai: 6
Aukščiausia vieta: aštunta.

Žemiausias sąrašo žaidėjas praėjusį savaitgalį siautėjo 3x3 krepšinyje, kur per dvi dienas U21 turnyre atsiėmė du MVP apdovanojimus.

19-mečio judesių arsenalas, staigumas, krepšinio IQ ir metimas iš distancijos nekelia abejonių ir atrodytų, jog tai bus idealus įžaidėjas vyrų krepšinyje, tačiau šalia visų gerų savybių Stenionį visą karjerą lydi didžiausias klausimas – fizinės savybės, o išskirtinai – ūgis.

Krepšininko klubinis sezonas „Žalgirio“ dubleriuose buvo ženkliai prastesnis nei praėjęs – pelnomų taškų vidurkis nuo 7,4 nukrito iki 6, o naudingumo balų – nuo 9 iki 6,1. Galėjo susidaryti vaizdas, jog Stenionio progresas sustojo, tačiau nuostabus žaidimas 19-mečių pasaulio čempionate priminė šio vijurko talentą.

Pasaulio čempionate kaunietis turėjo būti Augusto Marčiulionio dubleriu, bet kartais sužaisdavo tokias atkarpas, jog jam būdavo patikimos ir lemiamos rungtynių minutės. Latvijoje vykusiame turnyre Stenionio statistika per 17 minučių siekė 11,4 taško, 3,7 rezultatyvaus perdavimo ir 3,3 klaidos.

Aštuntąją vietą kauniečiui skyręs treneris būtent ir išskyrė Stenionio judesių arsenalą, žaidimo kūrimą bei metimą, kuriuos visus apjungia išskirtinis krepšinio IQ.

Į Luką Lekavičių besilygiuojančiam gynėjui trūksta ūgio, tačiau šio dalyko jis jau nepakeis, o ką reikėtų gerinti, tai – fiziškumą bei į žaidimą atsinešti daugiau šaltakraujiškumo, nes neretai krepšininkas pameta galvą, ypatingai, kuomet per giliai įsiveržia į baudos aikštelę.

Kitas sezonas įžaidėjui bus jau trečiasis „Žalgirio-2“ komandoje. Jis bus vienas vyriausių žaidėjų, todėl būtent artėjančiais metais iš Stenionio reikia laukti proveržio, jei galvojame apie aukštus tikslus vyrų krepšinyje.

Nuotr. Matas Baranauskas

9.

Nojus Mineikis

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Klubas

   2000-11-29 Klaipėda 201 Gynėjas Neptūnas

 

Taškai: 8
Aukščiausia vieta: aštunta.

Pernai šis krepšininkas liko net už rinkto penkioliktuko ribų, tačiau iš reitingo pasitraukus 1999 m. ir prisijungus 2002 m. kartai, vietos dešimtuke atsirado ir šiam klaipėdiečiui.

Mineikis yra išreikštas metikas su ilgomis galūnėmis, o tokių duomenų snaiperiai, kurie komandose gali būti naudojami specialioms užduotims, visada yra įdomūs treneriams.

Praėjusį sezoną krepšininkas daugiausiai žaidė Klaipėdos „Neptūne-Akvaservis“ ir buvo šios komandos lyderis NKL – 13,8 taško, 7,4 atkovoto kamuolio, 2,1 rezultatyvaus perdavimo ir 16,8 naudingumo balo per 28 minutes.

201 cm ūgio snaiperis nepražuvo ir pagrindinėje „Neptūno“ komandoje bei debiutiniame LKL sezone per 9 minutes fiksavo 4,9 taško ir 4,1 naudingumo balo statistiką, iš toli pataikydamas 47,1 proc. tikslumu.

Be puikaus metimo iš distancijos Mineikis pasižymi teisingu lyderio mentalitetu aikštėje, geru krepšinio IQ, o taip pat kasmet pagerina vis kitą žaidimo elementą, kaip, pavyzdžiui, praėjusį sezoną – krepšio atakavimą po driblingo.

20-mečiui būtina stiprinti kūną, nes tarp vyrų jaučiasi fiziškumo trūkumas, nepadedantis gintis, kas ir taip nėra Mineikio stiprioji pusė. Taip pat klaipėdiečiui reikia gerinti prasiveržimą, ypatingai į kairę pusę.

Artėjantį sezoną krepšininkas turėtų gauti dar daugiau šansų „Neptūne“ ir bus įdomu matyti jo progresą.

Nuotr. AFP-Scanpix

8.

Martynas Arlauskas

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Klubas

   2000-07-10 Kaunas 201 Puolėjas Gonzagos universitetas

 

Taškai: 10
Aukščiausia vieta: septinta.

Bene didžiausia šio sąrašo mįslė, pernai reitinge rikiavęsis 11-oje pozicijoje.

Arlauskas dar vienerius metus prasėdėjo ant Gonzagos universiteto suolo ir per visą sezoną sužaidė vos 38 minutes, per kurias įmetė 2 taškus.

Iš pradžių Lietuvoje buvo džiugiai sutikta žinia, jog gynėjas keliasi į vieną pajėgiausių JAV universitetų, kuris praėjusį sezoną pasiekė NCAA finalą, tačiau jau dveji metai, praleisti ant atsarginių žaidėjų suolelio, siunčia pavojaus signalą.

BasketNews žiniomis, Arlauskas artėjantį sezoną dar tikrai bus Gonzagos universiteto narys ir tik po jo spręs, ką daryti – faktas, jog dar vieni metai be nuolatinės žaidimo praktikos priverstų imtis permainų karjeroje.

Jau prieš išvyką už Atlanto 21-erių krepšininkui trūko pasitikėjimo savo jėgomis, o tokie du sezonai paeiliui kažin, ar galėjo jo pridėti.

Treniruotėse kaunietis yra naudojamas nuo 2 iki 4 pozicijos, tačiau karjeroje jam vis tiek yra labiau projektuojamas žaidimas perimetre, dėl žaidimo kūrimo gebėjimų ir stabilaus pataikymo iš vidutinio nuotolio.

Gera žinia ta, jog pastarąjį sezoną Arlauskui, neskaitant užsikrėtimo COVID-19, pavyko išvengti didesnių sveikatos problemų, kurios jį persekiojo visą karjerą.

Mindaugo Arlausko sūnus yra puikių fizinių duomenų žaidėjas ir labai intriguoja sužinoti tikrąsias jo galimybes aikštėje, todėl tikėkimės, jog jau artėjančiame sezone universalusis lietuvis išsikovos vietą Gonzagos universiteto sudėtyje.

Nuotr. ZUMAPRESS.com-Scanpix

7.

Dovydas Giedraitis

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Klubas

   2000-08-17 Vilnius  193 Gynėjas Estudiantes/Lietkabelis

 

Taškai: 34
Aukščiausia vieta: šešta.

Per metus Dovydas prarado tris pozicijas, tačiau to priežastis nėra sustojęs tobulėjimas dėl peties problemų – gynėjas dar iki traumos turėjo puikių pasirodymų aukščiausioje Ispanijos lygoje. Pozicijų praradimą reitinge reikėtų aiškinti iš 2002 m. kartos atsiradusių trijų labai perspektyvių lietuvių pavardėmis.

Karolio Giedraičio brolio Dovydo žaidžiančio Lietuvoje nematėme ketverius metus, tačiau Panevėžio „Lietkabelio“ pasitikėjimas ir 20-mečio matymas starto penketo žaidėjo vietoje daug pasako.

Jau nuo sezono pradžios su pečiu turėjęs problemų Dovydas Ispanijoje sužaidė iki Naujųjų metų ir per 19 minučių fiksavo 6,4 taško vidurkį, iš toli atakuodamas 37 procentų tikslumu.

Europos taurėje artėjantį sezoną debiutuosiantis vilnietis po peties operacijos baigia atlikti reabilitaciją ir bus pasiruošęs padėti komandai nuo sezono starto.

Ispanijoje Giedraitis per ketverius metus priaugo reikiamos raumenų masės ir dabar niekuo nenusileidžia savo tiesioginiams oponentams, o dažnu atveju juos ir pranoksta, taip pat be metimo gynėjas visada išsiskyrė žaidimo skaitymu bei kūrimu, kas jam leidžia žaisti per dvi pozicijas.

Giedraitis pasižymi geru krepšininko charakteriu, nebijo imtis iniciatyvos bei sėkmingai žaisti tiek 1x1, tiek 2x2. Andriaus Giedraičio sūnus nestokoja krepšinio IQ, o žaidimas Ispanijoje Dovydą išmokė keisti žaidimo tempą – gynėjas sėkmingai rungtyniauja tiek poziciniame, tiek greitajame puolime.

Tarp didžiausių baimių, kuomet kalbame apie krepšininko karjeros sėkmę, – nuolatinės traumos, stabdančios Giedraičio karjerą. Taip pat Dovydui reikia įgyti stabilumo atakuojant iš toli, kur jis geriau jaučiasi po driblingo, nei iš statinės padėties.

Įžaidėju Giedraitis gali žaisti tik trumpomis atkarpomis, nes kaip tikram žaidimo organizatoriui jam trūksta solidesnės gynybos, o taip pat lietuvis kartais pasiklysta komandinėje gynyboje.

Nuotr. BNS

6.

Mantas Rubštavičius

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Klubas

   2002-05-06 Panevėžys  198 Gynėjas Žalgiris-2

 

Taškai: 46
Aukščiausia vieta: ketvirta.

2002 m. kartoje Tubelio ir Marčiulionio šešėlyje buvusio Rubštavičiaus galimybės trenerių vertinamos itin gerai, o artėjantis sezonas pagrindinėje „Žalgirio“ sudėtyje turėtų panevėžiečio talentą atskleisti dar labiau.

19-metis artėjantį sezoną turėtų tapti stabiliu „Žalgirio“ rotacijos žaidėju LKL. Praėjusiais metais krepšininkas dar derino žaidimą pagrindinėje ir dublerių komandose.

LKL gynėjo rodikliai per aštuonerias rungtynes ir vidutiniškai praleidžiamas 8 minutes aikštėje siekė 2,6 taško ir 0,5 naudingumo balo. Žymiai solidesni skaičiai NKL pirmenybėse – 11,7 taško, 3 atkovoti kamuoliai ir 11,6 naudingumo balo per 20 minučių.

Rubštavičius taip pat buvo vienas svarbiausių Gedimino Petrausko perimetro krepšininkų 19-mečių pasaulio čempionate – 10,7 taško ir 3,9 atkovoto kamuolio per 21 minutę.

Gynėjas išsiskiria puikiomis fizinėmis savybėmis, kas yra jo stiprybė tarp perimetro krepšininkų. Taip pat Rubštavičius nėra vienpusis žaidėjas, turintis tiek gerą metimą iš distancijos, tiek prasiveržimą į kairę pusę.

Gerą pirmą žingsnį turintis Rubštavičius šiai dienai dar stokoja fiziškumo, taip pat reikia tobulinti prasiveržimą į silpnąją, dešinę, pusę. 

Apklaustieji prie tobulintinų dalykų prideda perdavimo kokybę bei gynybą 1 prieš 1. Treneriai žalgiriečio darbo etiką įvertino kaip nerealią, tačiau taip pat norėtų didesnio atsipalaidavimo aikštėje, kadangi jo reikalavimai sau kartais pakiša koją.

Nuotr. Basketnews.lt/Dainius Lukšta

5.

Marekas Blaževičius

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Klubas

   2001-09-01 Vilnius  209 Centras Žalgiris

 

Taškai: 57
Aukščiausia vieta: trečia.

Pernai Blaževičius sąraše buvo trečias ir iš buvusio to reitingo žaidėjų į priekį per metus nieko neužleido, tačiau liko už Tubelio ir Marčiulionio nugarų.

Būtent praėjusią vasarą Marekas atliko didįjį sprendimą savo karjeroje – iš Vilniaus „Ryto“ persikėlė į „Žalgirį“, tačiau kol kas vertinti, ar tai išėjo į naudą žaidėjui, sunku.

209 cm ūgio centrą praėjusį sezoną Eurolygoje matėme rungtyniaujantį tik epizodiškai, o LKL jo statistika per 13 minučių siekė 6,5 taško, 4,8 atkovoto kamuolio ir 8,3 naudingumo balo.

Blaževičiaus statistika LKL buvo geresnė nei sezoną prieš tai „Ryte“, tačiau krepšininkas nuo atkrintamųjų neberungtyniavo, o ir sezono metu kildavo nemažai klausimų, kodėl Martinas Schilleris taip nepasitiki lietuviu.

20-ąjį gimtadienį rudens pirmąją dieną švęsiantis vilnietis ir artėjantį sezoną žais „Žalgiryje“. Bus įdomu pamatyti, ar Schilleris vidurio puolėjui suteiks daugiau šansų, kur Blaževičius dabar bus nominaliai nebe ketvirtas, o trečias komandos centras.

Tvirtu charakteriu išsiskiriantis žaidėjas dar labiau praplėtė judesių arsenalą baudos aikštelėje, yra užtikrintas gynyboje ant ūselio, taip pat gerai sukasi po krepšiu pikenrolo situacijose.

Centras taip pat gerai skaito žaidimą bei juda be kamuolio. Darbštumo nestokojantis krepšininkas pagerino ir metimą iš vidutinio nuotolio, tačiau, kad greičiau tobulėtų, Blaževičius privalo gauti daugiau minučių bent jau LKL kovose.

Nors metimas ir pagerėjo, jis vis dar nėra stabilus, todėl Blaževičius vis dar yra vienpusiškas centras, kuriam trūksta universalumo. Lietuviui būtina pagreitėti, nes dabar jis ne tik negali būti naudojamas išsikeitimo situacijose, tačiau yra spragų ir taikant stepouto gynybą.

Artėjantys metai Blaževičiaus karjeroje bus labai svarbūs – jam arba pavyks įsitvirtini „Žalgiryje“ ir ateityje jis pretenduos tapti solidžiu Eurolygos centru, arba abi pusės kitą vasarą turės ieškoti naujų sprendimų dėl žadėjo ateities.

Nuotr. BasketNews.lt/D. Lukšta

4.

Augustas Marčiulionis

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Klubas

   2002-03-21 Vilnius  193 Gynėjas Saint Mary's universitetas

 

Taškai: 59
Aukščiausia vieta: antra.

Debiutinis sezonas „Ryte“ krepšininkui tapo geresnis, nei buvo galima tikėtis – Marčiulionis sezono antroje pusėje buvo stabilus vilniečių atsarginis įžaidėjas.

Vis dėlto, kad ir kokias dideles pastangas dėjo „Ryto“ vadovybė, matydama svarbią vietą rotacijoje Marčiulioniui, lietuvis nusprendė savo karjeros pamatus statyti už Atlanto, „Saint Mary's“ universitete.

Ar 19-metis priėmė gerą sprendimą, sunku vertinti dabar, tačiau galime drąsiai sakyti, jog Marčiulionis nusprendė išlipti iš komforto zonos ir pasirinko rizikingesnį karjeros tęsinį, tikėdamasis savo žaidimo lygį pakelti gerokai aukščiau.

Debiutinį sezoną vyrų krepšinyje sužaidęs Marčiulionis LKL vidutiniškai rungtyniavo po 13 minučių, per kurias įmetė po 4,8 taško, atliko po 2,2 rezultatyvaus perdavimo ir atkovojo po 1,5 kamuolio.

FIBA Čempionų lygoje įžaidėjo penkerių rungtynių vidurkiai siekė 5,6 taško ir 2,4 rezultatyvaus perdavimo per 14 žaidimo minučių.

Po varginančio sezono vėlavęs į 19-mečių pasiruošimo stovyklą Marčiulionis pasaulio čempionate buvo toli nuo geriausios savo versijos ir per 20 minučių fiksavo 8 taškų, 4,7 rezultatyvaus perdavimo ir 3,4 klaidos statistiką.

Nuo vaikystės savo žaidimo stiliumi tėtį Šarūną primenantis gynėjas yra labai efektyvus pikenrolo situacijose – geba tiek sėkmingai atlikti perdavimą, tiek prasiveržti po krepšiu, o tai jam palengvina fizinės savybės, ypatingai, sprogstamoji jėga ir pirmasis žingsnis.

Įžaidėjas mėgsta žaisti kontakte, turi aukštą krepšinio IQ, moka keisti žaidimo tempą, o taip pat tvirtai stovi ant kojų 1 prieš 1 gynyboje.

Pagrindine Marčiulionio problema išlieka metimas iš distancijos – nors jis per metus ir pagerėjo, tačiau vis tiek trūksta stabilumo. Ypatingai jį reikia gerinti po driblingo, kadangi varžovai prie užtvarų nevengia lįsti per apačią ir provokuoti lietuvį metimui.

Nors įžaidėjas ir turi gerą kovotojo charakterį, įtemptose rungtynių pabaigose Marčiulionis dažnai sutrinka ir galbūt tai yra susiję su psichologija. Taip pat būtina mažinti klaidų skaičių.

Bus labai įdomu stebėti, kaip lietuviui seksis pritapti už Atlanto, nes tokiose situacijose turime tiek prastų, tiek gerų pavyzdžių. Tikėkimės, jog Augusto pavyzdys bus į teigiamą pusę ir ateityje jis išpildys savo Lietuvos rinktinės įžaidėjo potencialą.

Nuotr. AP-Scanpix
 

3.

Deividas Sirvydis

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Klubas

   2000-06-10 Vilnius  204 Puolėjas Pistons

 

Taškai: 63
Aukščiausia vieta: antra.

Nepaisant sunkaus sezono už Atlanto ir praktiškai metų be žaidimo, Sirvydis išlaiko trenerių tikėjimą jo potencialu.

NBA duris pravėręs lietuvis praėjusį sezoną ant parketo išbuvo tik vos ilgiau nei 123 minutes ir nors buvo pasirašęs garantuotą ilgalaikį kontraktą su Detroito „Pistons“, šią vasarą buvo atleistas.

Sezono pabaigoje daugiau laiko pasireikšti gavęs 21-erių krepšininkas suspindo paskutinėse rungtynėse, kuomet įmetė 16 taškų ir užfiksavo rezultatyvumo rekordą NBA.

Iš viso krepšininkas už Atlanto sužaidė 20 rungtynių ir jo rodikliai per 6 minutes siekė 2,1 taško ir 1,5 atkovoto kamuolio.

Šiuo metu krepšininkas pluša Las Vegaso vasaros lygoje ir bando užsitarnauti naują NBA kontraktą. BasketNews žiniomis, Sirvydžio planuose grįžimo į Europą nėra – jei ir negaus kontrakto NBA, universalusis lietuvis toliau sieks įrodyti savo vertę G lygoje.

Per metus reikiamos raumenų jėgos priaugęs Sirvydis ir toliau labiausiai yra vertinamas dėl savo metimo, o geriausiai jis jaučiasi atakuodamas krepšį iš statinės padėties.

Vilnietis turi gerus fizinius duomenis bei gali rungtyniauti tiek antroje, tiek trečioje pozicijose, o jo vertę kelia ir geras žaidimo skaitymas.

„Pistons“ trenerių dėl darbo etikos girtas Sirvydis stokoja greito pirmo žingsnio, taip pat jis privalo gerinti žaidimą į silpną pusę. Lietuvis, kuomet rungtyniavo Europoje, buvo kritikuojamas dėl pasyvumo puolime ir vargu, ar turint atsarginio vaidmenį už Atlanto, Sirvydis šią neigiamą savybę išgyvendino.

Sirvydis dar yra labai jaunas žaidėjas, tačiau norint pratęsti tobulėjimą jam reikia gauti stabilių žaidimo minučių. Dabar jo tikrąjį žaidimo lygį sunku nusakyti, nes nematėme dar nė vieno stabilaus sezono karjeroje.

NBA kontrakto medžiojimas sufleruoja, jog krepšininkas neišsižada savo svajonės įsitvirtinti už Atlanto, tačiau dar vieneri metai be nuolatinio žaidimo laiko gali būti kenksmingi vis dar daug žadančiai Sirvydžio karjerai.

Nuotr. FIBA

2.

Ąžuolas Tubelis

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Klubas

   2002-03-22 Vilnius  207 Puolėjas Arizonos universitetas

 

Taškai: 101
Aukščiausia vieta: pirma.

Viesulu į U19-U21 reitingą įsiveržęs Tubelis metė rimtą kovą Jokubaičiui ir buvo arti sąrašo viršūnės.

Lietuviams nebūdingomis fizinėmis savybėmis išsiskiriantis Tubelis praėjusiais metais nusprendė karjerą pratęsti NCAA ir sprendimas palikti „Rytą“ dėl pajėgaus Arizonos universiteto, bent jau kol kas, atrodo teisingas.

Jau debiutiniame sezone 19-metis tapo kertine Arizonos universiteto figūra aikštėje – galingi dvigubi dubliai, pergalingi metimai, o pasirodymą vainikavo paskutines dvi savaites iškovoti MVP laurai tarp NCAA pirmamečių „Pac-12“ konferencijoje. Galų gale, puolėjas buvo išrinktas ir į simbolinį konferencijos naujokų penketuką.

NCAA naujokas praėjusį sezoną fiksavo 12,2 taško ir 7,1 atkovoto kamuolio statistiką, o toks startas ne tik žada dar galingesnį žaidimą antraisiais metais, bet ir atkreipė NBA skautų dėmesį – ESPN Lietuvos talentui 2022-aisiais prognozuoja 50-ąjį šaukimą.

Be elitinių fizinių duomenų Tubelis tarp aukštaūgių išsiskiria gera kamuolio valdymo technika, puikiai kontroliuoja kūną bei yra sunkiai stabdomas atviroje aikštėje, kur be solidaus užbaigimo gerai mato ir aikštę.

Metai NCAA praplėtė lietuvio judesių arsenalą ir jis dabar sėkmingai žaidžia tiek veidu, tiek nugara į krepšį, o jam pavykus prasiveržti į stiprią, kairę, pusę praktiškai visada reiškia taškus iš po krepšio.

Atrodytų, jog 207 cm ūgio Tubelis idealiai atitinka šiuolaikinio aukštaūgio sąvoką, tačiau yra vienas, tačiau labai didelis BET – metimas iš distancijos. Per metus ženkliai pagerinti šio žaidimo elemento lietuviui nepavyko ir kol kas tai yra didžiausias jo karjeros klausimas – su dabartiniu metimu šiuolaikiniame krepšinyje Tubeliui būtų sunku būti sėkmingam ketvirtoje pozicijoje.

19-mečių pasaulio čempionate aukštaūgis būtent užtikrinčiau atrodė centro pozicijoje. Latvijoje vykusiose pirmenybėse Tubelio statistika per 29 minutes siekė 16,6 taško, 8,9 atkovoto kamuolio, 2,9 rezultatyvaus perdavimo, 2,4 perimto kamuolio ir 2,9 klaidos.

Taip pat krepšininkui yra žymiai sunkiau priimti gerus sprendimus pozicinėse atakose ir ne retai, vietoje patogaus metimo, krepšininkas pasirenka sudėtingesnį variantą bei ne visada perskaito situaciją prie dvigubos gynybos.

Lietuvoje mes žavimės neeilinėmis Tubelio fizinėmis savybėmis, bet reikia nepamiršti, jog nors jos mums ir yra išskirtinės, kalbant apie NBA lygio talentus – tai yra tiesiog normalus stipriausios pasaulio lygos standartus atitinkantis kūnas.

Kad ir kaip bebūtų, Tubelis neabejotinai yra viena didžiausių Lietuvos vilčių ir reikia tikėtis, jog su branda ateis geresnis sprendimų priėmimas poziciniame puolime, o didžiausias minusas, metimas, artimiausiais metais bus ištobulintas. Tokiu atveju, nėra abejonių, jog Lietuva po Pauliaus Jankūno laikų vėl turės aukščiausios klasės ketvirtąjį numerį.

Nuotr. BasketNews.lt/D. Lukšta

1.

Rokas Jokubaitis

Gimimo data

Gimimo vieta

Ūgis

Pozicija

Klubas

   2000-11-19 Mažeikiai  192 Gynėjas Barcelona

 

Taškai: 108
Aukščiausia vieta: pirma.

Jokubaitis per metus išsaugojo poziciją reitingo viršūnėje, o per sezoną jo karjeroje įvyko reikšmingų pokyčių – solidus sezonas Eurolygoje jam užtarnavo ilgalaikį kontraktą su „Barcelona“, o NBA naujokų biržoje gynėjas buvo pakviestas 34-uoju šaukimu.

Nors yra minimali galimybė, kad jau kitą sezoną Jokubaitis pravers stipriausios pasaulio lygos duris, realiausia, jog jis vėl suvienys jėgas su treneriu Šarūnu Jasikevičiumi, kuris iš arti stebėjo jo pirmuosius žingsnius „Žalgiryje“.

20-metis praėjusį sezoną Eurolygoje vidutiniškai aikštėje praleisdavo po 20 minučių ir per jas rinko 7 taškų, 2,5 rezultatyvaus perdavimo ir 6,9 naudingumo balo statistiką.

Stabiliu „Žalgirio“ rotacijos žaidėju tapęs Jokubaitis dar geresnius rodiklius fiksavo LKL: 8 taškai, 4 rezultatyvūs perdavimai ir 9,3 naudingumo balai per 19 minučių.

Vis dėlto Schilleris Jokubaitį aikštėje naudojo kaip atakuojantį gynėją ir faktas, kad Jasikevičius mažeikiškį mato įžaidėjo pozicijoje, turėjo didelės įtakos jo pasirinkimui.

Stebint 192 cm ūgio žaidėjo pasirodymą aikštėje, nepasakytum, jog jam – vos 20 metų. Jokubaitis spinduliuoja ramybe, pasitikėjimu savo jėgomis ir puikiai kontroliuoja rungtynių tempą, o gebėjimas sėkmingai žaisti per abi pozicijas yra tik dar vienas pliusas.

Didžiausias pastarųjų metų Lietuvos talentas geba gerai žaisti tiek su kamuoliu, tiek be jo, o bene didžiausia stiprybė, jog gynėjas gali tiek pats sau susikurti progą, tiek sukurti ją komandos draugui, prie ko prisideda ir geros Jokubaičio fizinės savybės.

Fantastinėmis charakterio savybėmis išsiskiriantis Jokubaitis puikiai pritapo Lietuvos rinktinėje ir olimpinėje atrankoje buvo svarbus perimetro žaidėjas – 9 taškai ir 3 rezultatyvūs perdavimai per 16 minučių.

Gynėjui vis dar reikia gerinti metimą iš distancijos, nors pastaraisiais metais jaučiamas progresas. Taip pat Eurolygoje matėme Jokubaičio bėdų gynyboje, ypatingai lendant iš po varžovų užtvarų.

Kaip bebūtų, lietuvis yra nuostabus užduočių vykdytojas, gebantis net ir per trumpą atkarpą aikštėje surasti sau vaidmenį ir būti naudingas komandai, todėl net ir prie „Barcos“ žvaigždyno įžaidėjas neturėtų pasimesti.

Reikia pažymėti, jog kontraktai su tokio lygio klubais jauname amžiuje lietuviams yra labai retas atvejis ir bent jau dėl Manto Kalniečio pakeitimo rinktinėje galime būti ramūs eilę metų į priekį.

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (11)
Sveikiname! Jūs buvote pasirinktas dalyvauti naujame finansiniame projekte, kurio stabilios pajamos yra iki tūkstančio dolerių (1000 USD) per savaitę. Jūsų kvietimas nuoroda yra aktyvus vieną dieną: https://bit.ly/3qULk7S
2022-01-10
Atsakyti
Arlauskis
NCAA 0 tasku opa pespektyvus siaubas buciau skyres 1 vieta
2022-01-01
+2
Atsakyti
Arlauskas jūs čia rimtai ? Šitas sudarytas 10 tukas yra nulio vertas tiesiog galiu pasakyti.
2022-01-01
+8
Atsakyti
Linnas
Visalaik idomu tokie parasymai.... kiek pastebime, tai jau atsirado įdomesnių talentų. Viskas labai greitai keičiasi. Dirbkite, talentai.
2021-12-31
+3
Atsakyti
Anonimas
arlauskis akivaizdziai buvo prastumtas i zalgiri, keista labai buvo kai toks mazai zinomas ir net dubleriuose nieko neparodes pienius avansu gaudavo zaist pagrindinej komandoj, net eurolygoj isvykoj su feneriu i starta ejo, bet taip nieko ir neparode nors zalgiris ir padejo pasikelt akcijas, dabar matosi kad nieko is jo nera
2021-12-31
+4
Atsakyti
A
reikejo gal pakkreguot ta teksta, nes keista skaityt svarstymus, kiek Shilleris duos Blazeviciui laiko ar kaip Jokubaiciui seksis Barselonoj..
2021-12-31
+5
Atsakyti
Jokiu būdu! Norisi matyt tikras to laiko prognozes, lūkesčius, svarstymus, ir pačiam įvertinti kas pasitvirtino - kas ne, + jei straipsnio autorius dabar redagavimais užsiiminėtų - tai traktuočiau kaip neatsakomybę už bazarą...
2021-12-31
+4
Atsakyti
!
Kur kalnietis?
2021-12-31
-1
Atsakyti
Anonimas
Tekstas parasytas pries sezona, keista skaityti.
2021-12-31
+14
Atsakyti
a
kur buzelis?
2021-12-31
+5
Atsakyti
Anonimas
Neblogas sąrašas truputį keista, kad tiek daug vilniečių, čia turbūt Karučio didžiausi nuopelnai, kad šiai dienai nei vienas neatstovauja savo miesto komandai?
2021-12-31
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.