Juanas Carlosas Navarro – apie darbą su Šaru ir baseiną Kauno sporto halėje

Donatas Urbonas
BasketNews žurnalistas iš Barselonos (Ispanija)
2022-05-03 18:11
Nuotr.: Robertas Dackus, Catherine Steenkeste, Rocky Widner - Getty Images
Nuotr. Robertas Dackus, Catherine Steenkeste, Rocky Widner - Getty Images

Juanas Carlosas Navarro paleido metimų seriją Ciutat Esportiva Joan Gamper treniruočių bazėje Barselonoje.

Šį sezoną metami tritaškiai

40%
9,0
Pataiko: 9,0
Taiklumas: 39,8%
Vieta lygoje: 7
Geriausias pasiekimas: 16
Blogiausias pasiekimas: 3
Daugiausia pataiko: Nikola Mirotic

„Barcelona“ ruošėsi Eurolygos atkrintamųjų rungtynėms su nepailstančiu priešininku Miuncheno „Bayern“.

Pirmieji Navarro metimai skriejo pro šalį. Snaiperis sumurmėjo, ristele bėgdamas pasiimti toli nuo lanko atšokusio kamuolio. Tai neįprastas vaizdelis kalbant apie visų laikų Eurolygos lyderį pagal pataikytus tritaškius (623).

Kai tik įšilo Navarro riešas, netrukus „La Bomba“ sunkiai galėjo pramesti pro šalį. Tritaškiai skrodė tinklelį lyg iš metimų automato. O tos metimo manieros nesumaišysi su niekuo kitu.

Tačiau kai ant parketo žengė „Barcos“ vyr. treneris, Navarro paliko aikštę ir atsisėdo už šoninės linijos. Antras žmogus visų laikų rezultatyviausių Eurolygos žaidėjų sąraše dabar užima Barselonos krepšinio klubo generalinio direktoriaus pareigas. 

Kadaise Navarro metimai nešė „Barcelonai“ trofėjus. Dabar jo darbas pataikyti su gerais pirkiniais, kruopščiai dėliojant komandą su sporto direktoriumi Mario Bruno Fernandezu ir vyr. treneriu Šarūnu Jasikevičiumi.

Dukart Eurolygos ir aštuoniskart Ispanijos čempionas per karjerą matė daugybę sektinų čempioniškų pavyzdžių. Dabar jis bando pritaikyti tas geriausias savybes savo projektui „Barcelonos“ bazėje.

„Jis per daug nepasikeitė. Navarro daug nešneka. Jis pasisako tada, kai jau reikia kažką pasakyti. Bet jis daugiau klauso ir žiūri, nei šneka, – BasketNews pasakojo Šarūnas Jasikevičius. – Bendraujam su juo dėl kasdienių dalykų, keičiamės informacija. Bet bendravimas gan standartinis, panašiai kaip buvo Kaune.“

Navarro niekada nesiveržė į prožektorių šviesas, nebent tai buvo krepšinio aikštelė. Jis patekdavo į antraštes ne savo pasisakymais, bet krepšius bombardavusiais metimais.

Kol „La Bomba“ vilkėjo „Barcelonos“ marškinėlius kaip žaidėjas, visi prašymai gauti jo interviu dažniausiai baigdavosi labai paprastai: „Jis nešneka angliškai, todėl interviu neduos“.

Ir prieš ketvirtąsias Eurolygos ketvirtfinalio serijos rungtynes Navarro į angliškus BasketNews klausymus atsakinėjo ispaniškai.

Per pastaruosius keletą metų „Barcelonos“ administracijoje apšilęs Navarro puikiai supranta, ką jam sakai anglų kalba. Prieš oficialią interviu dalį, Navarro pats iš lėto angliškai dėstė savo mintis. Tačiau anglų kalbos besimokantis „Barcelona“ vadovas mieliau atsakinėjo gimtąja kalba, nes taip jam vis dar lengviau aiškiai ir išsamiau dėstyti mintis.

BasketNews gavo retą progą pakalbinti Juaną Carlosą Navarro apie jo naują gyvenimo etapą, rekordus prieš „Žalgirį“ ir karjeros akimirkas, kurių priešistorė lydi jį iki šių dienų.

– Ką jaučiate paėmęs kamuolį į rankas ir leisdamas tas tritaškių serijas praėjus ketveriems metams nuo sprendimo baigti krepšininko karjerą?
– Labiausiai pasiilgstu to kovos momento. To jausmo ir adrenalino, kurį gauni žaisdamas atkrintamųjų rungtynes.

Bet aš puikiai suvokiu, kad jau ketverius metus nebesu krepšininkas. „Barcelonos“ klube pradėjau darbus su jaunimo žaidėjais, o dabar esu generalinis direktorius ir dirbu kartu su Mario (Bruno Fernandezu) bei Šaru (Šarūnu Jasikevičiui), su kuriais palaikome puikų santykį.

Tai labai svarbu, nes mūsų laukia daugybė iššūkių. Tokiame klube kaip „Barcelona“ privalai laimėti viską.

– Prieš pradedant pokalbį, turėtume iš šio viešbučio fojė patraukti didžiulį dramblį. Per Eurolygos karjerą į „Žalgirio“ krepšį sumetėte 290 taškų – daugiausiai iš visų lygos žaidėjų istorijoje. Kas jums taip leisdavo dominuoti prieš žalgiriečius?
– Taip, man tikrai visada sekdavosi su „Žalgiriu“. Galbūt mane įkvėpdavo ta atmosfera, nes ji Lietuvoje visuomet buvo nuostabi. Tą jausdavau kaskart atvykęs į Lietuvos krepšinio arenas.

Prisimenu rungtynes su Saboniu, tuo pačiu Šaru. Lietuvoje visada jutau aistrą krepšiniui. Taip jau sutapo, kad su ja susikirto geriausi mano karjeros metai (šypsosi).

– Prieš „Žalgirį“ pasiekėte ir savo Eurolygos rekordus: tiek taškų (32), tiek naudingumo balų (35). Kas labiausiai įstrigo iš tų rungtynių senutėlėje Kauno sporto halėje?
– Pamenu, kaip Sabonis sėdėdavo pirmoje eilėje. Matyti tokį žaidėją man visada buvo ypatinga.

Kartais būdavo dienų, kad krepšys Halėje pasidarydavo toks didelis kaip baseinas. Aš ten visada jausdavausi karštas.

– Jeigu būtumėte treneris Juanas Carlosas Navarro, kaip stabdytumėte žaidėją Juaną Carlosą Navarro?
– Turbūt taip pat, kaip mane stabdė visi kiti, pasiūlydami labai fizišką krepšinį.

Visuomet turėdavau prisitaikyti, nes varžovai ant manęs mesdavo geriausiai besiginančius ir atletiškus žaidėjus. Tačiau per daugybę metų tobulėjau kaip žaidėjas, geriau skaičiau situacijas ir geriau išlaukdavau savo momento.

– Buvote žaidėjas, kuris keitė krepšinį. Jūsų pasirodymai aikštėje primindavo spektaklį. Kas iš dabartinių Europos žaidėjų jums teikia tokį pat malonumą stebint krepšinio rungtynes?
– Turime daug labai talentingų žaidėjų. Ir „Barcelonoje“ yra keli krepšininkai, kurie keičia krepšinį. Todėl ir esame topinė komanda.

Bet taip pat išskirčiau Shane'ą Larkiną ar Mike'ą Jamesą. Man pačiam mane primena Nicolas Laprovittola. Jis irgi žaidžia labai laisvą krepšinį be jokio spaudimo. Tas jo stilius man primena save patį.

– Ar girdėjote, kad Stephas Curry laikė jus viena savo inspiracijų krepšinyje?
– Kai perskaičiau apie tai, buvau tikrai nustebęs (juokiasi.).

Man pasisekė, kad turėjau progą prieš jį pažaisti. O kai aukščiausios klasės žaidėjas pasakoja, kad jam buvau inspiracija, tai yra kažkas neįtikėtino.

Jis tikrai buvo staigesnis ir geriau valdė kamuolį nei aš. Bet man garbė girdėti, kad jis nukopijavo nuo manęs tą metimą nuo vienos kojos.

– Šių dienų NBA dominuoja tokie metikai kaip Stephas Curry ar Trae Youngas, kurių žaidimo stilius primena jūsiškį. Be to, dabar NBA turime gerokai daugiau užsieniečių. Kaip manote, ar šių dienų NBA būtumėte turėjęs geresnius šansus užimti vaidmenį laiminčioje NBA organizacijoje? (Navarro 2007-2008 m. Memfio „Grizzlies“ klube (22-60) rinko vid. 10,9 taško)
– Europiečiai krepšininkai pasikeitė. Dabar JAV jie užsitarnavo didesnę pagarbą. Dabar yra kur kas daugiau galimybių ten prasimušti.

Dar nuo Fernando Martino laikų ilgus metus dirbome dėl šito tikslo, o Pau Gasolis galiausiai sulaužė visus NBA mitus.

– Sakote, kad didesnė NBA pagarba tarptautiniam krepšiniui būtų padėjusi ir jūsų karjerai?
– Tada NBA kontraktai buvo gerokai mažesni. O dabar jie vertina Eurolygą kaip puikų turnyrą.

Be to, amerikiečiai turėjo sunkumų FIBA turnyruose. Manau, užsitarnavome tą pagarbą aikštėje, įrodydami, kad esame geri krepšininkai ir suprantame šį sportą.

Nuotr. Getty Images Sport

– Turėjote daugybę savybių, kurios apibūdina žvaigždę: buvote labai talentingas ir be galo darbštus krepšininkas, kuris besąlygiškai mylėjo žaidimą ir žaisdavo net per traumas. Paaukojote karjerą praktiškai vienam klubui (su vienerių metų išimtimi „Grizzlies“). O ką manote apie naująją krepšininkų kartą?
– Anksčiau būdavo lengviau identifikuoti organizacijos žaidėją. Buvo Dimitris Diamantidis, Vassilis Spanoulis, aš pats. O dabar sunku rasti žaidėjų, kurie tiek metų atiduotų vienam klubui.

Be to, dabar jaunimas žiūri tik hailaitus. Jie labai retai peržiūri visas rungtynes. O tai yra problema. 

Taip pat manau, kad dabar daugelis tik ir nori prasimušti į NBA nepaisant vaidmens NBA komandoje.

– Yra toks vienas jūsų bičiulis, su kuriuo pradėjote savo kelionę krepšinyje Barselonoje. Su kuriuo kartu laimėjote daug titulų „Barcelonai“ ir Ispanijos rinktinei. Dabar jūs užimate vadovaujančias pareigas Barselonoje, o jis dairosi tokių „Golden State Warriors“ organizacijoje.

Kaip manote, kur realiausiai ateityje vėl susidurs jūsų keliai: valdančiame krepšinio organe, pavyzdžiui, Ispanijos krepšinio federacijoje, Barselonos klube ar NBA organizacijoje?
– Mes abu labai mylime krepšinį. Pau labai veiklus žmogus. Jis mėgaujasi veikla su „Warriors“, COE pozicija, taip pat jis yra „Barcelona“ klubo ambasadorius. Manau, kad realiausia būtų vėl susitikti Barselonoje.

Tiesa, jo žmona yra amerikietė. Bet galbūt ateityje jis taps „Barcelona“ administracijos dalimi. Pamatysime.

– Kokie partneriai buvote aikštėje su Jasikevičiumi, kai dar kartu vilkėjote „Barcos“ aprangą, ir kokie partneriai esate dabar, valdydami šį klubą?
– Šaras labai myli šį žaidimą. Jis reiklus treneris, bet toks pat reiklus buvo ir žaidėjas. Tai ateina iš jo aistros krepšiniui.

Šaras jaučiasi „Barcos“ organizacijos dalimi. Mus sieja geras sklandus santykis.

Dirbant tokiame klube kaip „Barcelona“ rezultatai yra labai svarbūs. Šarūnas tiki savo darbu, o mes tikime jo lyderyste. 

Visada pasitaikys pakilimų ir nuopolių, tačiau tikiu, kad kartu galime nuveikti didžiulių dalykų. Tikiuosi, dirbsime kartu dar daugybę metų.

– Barselonos klube praleidote 20 metų. Kurios „Barcelona“ komandos jums davė geriausią čempioniškos ekipos pavyzdį, kurį dabar bandote konstruoti kaip klubo vadovas?
– Norime turėti aukščiausio lygio žaidėjų ir jaunų kylančių krepšininkų junginį. Bandome sukurti gerą atmosferą, kuri jungtų tiek rūbinę, tiek štabą, tiek visą klubą. Visi kas dirba Barselonoje turi suvokti, ką reiškia atstovauti šiam klubui.

Svarbiausia parodyti atsidavimą. Mes visi turime būti vieningi.

– Lyginant su visomis Eurolygos čempionų komandomis, kuriose žaidėte, kiek tokią primena dabartinė „Barcelona“ su Šarūnu Jasikevičiumi?
– Labai. Aš matau tą kombinaciją tarp topinių ir jaunų žaidėjų. Matau jaunų krepšininkų progresą ir jų kasdienę pagalbą.

Galėčiau statyti kaip pavyzdžius tuos, kurie žaidžia dabar, arba tokius kaip Bolmaro, kurie žaidė klube praeityje. Rokas Jokubaitis irgi vertas atskiros temos.

Mes bandome surasti žaidėjus, kurie tiktų vieni kitiems skirtingose pozicijose. Krepšinis dabar labai pažengė į priekį. Žaidėjai nebėra taip kategoriškai sustatomi į rėmus. Dabar jie gali atlikti skirtingus vaidmenis.

Šaro įsitikinimu, žaidimas prasideda nuo gynėjų. Tam jis teikia didžiulį akcentą. Jo manymu, ant gynėjų pastatytos komandos laimi. Mes tikime Šaro filosofija.

Nuotr. Rodolfo Molina/Euroleague Basketball via Getty Images

– Kaip atrodytų jūsų visų laikų simbolinis „Barcelonos“ penketas?
– Sunkus klausimas. Tai sudėtingas derinys, nes krepšinis dabar visai kitoks.

Dabar žaidėjai rungtyniauja per kelias pozicijas. Dar prieš keletą metų viskas buvo labiau struktūrizuota. Pavyzdžiui, anksčiau niekas nežaisdavo trimis įžaidėjais.

Kai laimėjome Eurolygą 2003-aisiais, turėjome neįtikėtiną komandą. 2010-aisiais jau žaidėme modernesnį krepšinį. O dabar turime puikią komandą.

Bet jei dėliočiau savo penketą, jame tikrai būtų broliai Gasoliai. Mano laikų Šaras, taip pat – Bodiroga. Turėčiau 2010-ųjų Ricky Rubio.

Iš dabartinių žaidėjų turime Niko (Mirotičių), Cory (Higginsą)... Matote, penkių vietų neužtenka (šypsosi).

– Žaisti krepšinį buvo jūsų gyvenimo aistra. Kur dabar surandate tą aistrą naujose pareigose?
– Būdamas arti komandos ir su ja leisdamas daug laiko. 

Aš esu atsakingas už „Barcelona“ krepšinio struktūrą – ne tik pagrindinę komandą, bet ir jaunimą. Ir bandau padėti kiek įmanoma daugiau.

Dalintis visa patirtimi su štabu ir matyti, kaip tobulėja tie vaikai... Mane tai labai džiugina. Matyti tuos 14-15 metų vaikus, kurie turi potencialo pasiekti elitinį lygį, kaip kadaise aš pats, yra kažkas neįtikėtino.

Juano Carloso Navarro dokumentika:

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (2)
Moka jis tą kalbą,tik jam atsakinėti į klausimus yra patogiau atsakinėti kataloniškai.Taip jis parodo savo patriotiškumą ir atsidavimą savo gimtinei,kas yra labai gerbtina.
2022-05-03
-4
Atsakyti
Jau toks šanloniškas interviu kad net juokinga. O dar juokingiau kad 2022 žmogus nemoka anglų kalbos čia yra apverktina
2022-05-03
-6
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.

Juan Carlos Navarro

Juan Carlos  Navarro
Pozicija: SG
Amžius: 41
Ūgis: 192 cm
Svoris: 79 kg
Gimimo vieta: Ispanija