Nuotr.: Instagram
Nuotr. Instagram

Dukart NBA čempionas ir buvęs Alytaus „Alitos“ krepšininkas Stanislavas Medvedenko karo akivaizdoje gyvena kitokį gyvenimą nei buvo įpratęs, rašo „The Athletic“.

Po Rusijos invazijos į Ukrainą jis su ginklu rankose daugelį naktų praleidžia atlikdamas žvalgybą Kyjivo apylinkėse, kur gyvena kartu su žmona ir dviem vaikais.

Kasdien keturias valandas jis stebi kelią, besidriekiantį į mūšio lauką.

Praėjo jau du dešimtmečiai nuo tada, kai Medvedenko rungtyniavo Los Andželo „Lakers“ komandoje. Laimėjęs du NBA titulus kartu su legendiniu Shaquille'u O'Nealu, jis buvo mylimas „Lakers“ sirgalių ir Kobe Bryanto.

Kai 2004 m. Bryantas pagrasino pabėgti į Los Andželo „Clippers“, jis pažadėjo Medvedenko pasiimti kartu su savimi.

Ukrainietis ant NBA parketo paskutinį sykį žengė prieš 15 metų, o tas dienas dabar prisimena kaip tolimą sapną.

„Karas – tai laikas, kai turi savyje atrasti kažką kitokio“, – jis pasakojo bendraudamas su „The Athletic“ žurnalistu Billu Oramu.

Neturėjęs karinės patirties, Medvedenko nuo karo pradžios įsitraukė į Ukrainos teritorinės gynybos pajėgas. Kol Rusijos pajėgos lūkuriavo vos už 15 kilometrų okupuotame Brovario mieste, jis su šautuvu rankose ieškojo plėšikų ir diversantų.

Medvedenko dienos žvalgybos punkte įprastai būna ramios. Tačiau nakties metu virš jo galvos ore vyksta tikras mūšis – Ukrainos karo gynybos sistema sprogdina rusų raketas.

„Ar galite įsivaizduoti? – klausia jis. – Tu sėdi žvalgybos punkte ir pakėlęs galvą pamatai atskrendančią velniškai didžiulę raketą.“

Per vieną iš pirmųjų jo budėjimo naktų Rusijos pajėgos paleido daugiau nei 20 raketų, kurių tikslas buvo sunaikinti Ukrainos radarų sistemą.

„Kino teatre turime beveik pirmą eilę, – juokavo 43-ejų Stanislavas. – Tai buvo pirmas kartas, kai rusai suprato, kad negali sunaikinti mūsų oro gynybos sistemos.“

„Slava yra dviejų metrų ir septynių centimetrų ūgio vyras, – sakė krepšininko bičiulis Mykola Vasylkovas. – Visi kiti vaikinai atrodo kaip mikrobai ir skruzdėlės palyginus su Slava.“

Nuo tada, kai Rusijos pajėgos susitelkė į Ukrainos rytus, Kyjive viskas nurimo. Todėl Medvedenko šiuo metu daugiau dėmesio skiria pagalbos teikimui, pavyzdžiui, maisto pristatymui į vietoves, kurios anksčiau buvo okupuotos Rusijos pajėgų. Taip pat NBA čempionas pastangas deda į labdaros fondą, skirtą padėti Ukrainos vaikams.

Prieš beveik du mėnesius buvusi krepšinio žvaigždė mokėsi kariauti. Jis dalyvavo kasdieniniuose susitikimuose, kurie vykdavo patalpose, kuriose prieš karą veikė kavinė.

Karo pradžioje ši vieta virto kareivių pasitarimo vieta, kol Medvedenko tuo metu kasė duobes prieštankinėms minoms ir mokėsi šaudyti ginklu.

Anot jo karo fronto bičiulio Vasylkovo, „Slava niekada nebijo“.

„Kai dalyvauji šiame procese, neturi laiko kada bijoti“, – pasakojo buvęs „Lakers“ žaidėjas.

Pirmasis „Lakers“ naujokų biržos šaukimas Markas Madsenas 2000 m. atvykęs į „Lakers“, nepaisant didelio kalbos barjero, pajuto ypatingą draugystę su 20-mečiu Medvedenko, kuris taip pat buvo ekipos naujokas.

„Eidavome kartu vakarieniauti, – sakė Madsenas. – Treniruočių metu drauge būdavome antroje komandoje.“

Madsenas apibūdino Medvendenką: „Kietas kaip vinis“.

Nors Madsenas per debiutinį sezoną vyresniems žaidėjams padavinėjo kamuolius ir atliko kitas naujokams pagal tradicijas priklausančias pareigas, tačiau Medvedenko to nepanoro daryti.

Priežastis paprasta – jis prieš tai tris sezonus profesionaliai žaidė Europoje, o 1998-1999 metais vilkėjo Alytaus „Alitos“ marškinėlius.

„Ar kai kuriems veteranams tai tuo metu trukdė? Šiek tiek, bet manau, kad jie už tai Slavą ir gerbė, – pasakojo Madsenas. – Slava tiesiog pasakė: „Aš to nekenčiu, man nerūpi, kad yra tokia NBA tradicija“. Tai man parodo jo charakterio stiprumą.“

Vasario 25 d., praėjus vos dienai po pirmųjų sprogdinimų, Medvedenko buvo tarp 30 savanorių, susirinkusių į ekstremalių situacijų posėdį. Per savaitę ši savanorių grupė išsiplėtė iki 100 asmenų. Dar po savaitės padvigubėjo.

„Po trijų savaičių tapome kaip policijos organizacija“, – apie savanorių grupę kalbėjo Medvedenko.

„BasketNews.lt podkastas“:

Stanislavas per dieną kartu su kitais savanoriais kavinėje paruošia apie 1400 maisto davinių, kurie keliauja į karo frontą kareiviams.

Ukrainos valdžia ginklus išdavė visiems, kas mokėjo jais naudotis.

„Ukrainos žmonės mane nustebino, – pasakojo jis. – Pamačiau, kaip jie susivienijo.“

Praėjus dviem savaitėms po invazijos, Medvedenko išsiuntė savo 11-metę Mašą ir 10-metę Slavą į vakarų Ukrainos pusę, toliau nuo karo. Jo vyresnė dukra Alona gyvena Teksase.

Nors dauguma 18-60 m. vyrų turėjo likti Ukrainoje, tiems, kurie turi tris ar daugiau vaikų, buvo leista išvykti.

„Jaučiu, kad turiu likti Ukrainoje ir padėti mūsų šaliai, – sakė jis. – Turime būti stiprūs. Tai galimybė sustiprėti.“

Kai Rusijos kariai atsitraukė nuo Kyjivo, Medvedenko iškeliavo į kitas Ukrainos vietas, kuriose dalina maistą ir vandenį karą išgyvenusiems žmonėms.

„Mačiau išdarkytus kūnus“, – apie karo nusiaubtas vietas sakė Medvedenko.

Išgyvenę žmonės, kurie ilgiau nei mėnesį slėpėsi rūsiuose, pasakoja jam širdį veriančias istorijas apie patirtą siaubą.

„Stengiuosi būti drąsus“, – sakė buvęs NBA čempionas.

Medvedenko pripažino, kad po Bučos skerdynių jis pirmą kartą nuo karo pradžios apsipylė ašaromis.

Tačiau karo situacija keičiasi. Prieš tris savaites Medvedenko vaikai grįžo namo. Šeima vėl pradėjo važinėtis dviračiais palei upę, o Medvedenko kartu su bičiuliu Vasylkovu pradėjo kurti „FlyHigh“ fondą.

Prieš karą krepšininkas planavo Kyjive įrengti sporto akademiją su ledo ritulio arena ir krepšinio aikštele.

„Planai tapo paprastesni – turėsime padėti mokykloms turėti sportinę įrangą, kai rugsėjį vėl vaikai eis į mokyklą“, – sakė ukrainietis.

Medvedenko daro viską, kad padėtų Ukrainai. Jis aukcione pardavė iš krepšininko karjeros sukauptus bei sentimentus keliančius daiktus. Tai įvairūs marškinėliai ir krepšinio bateliai.

Bet tai dar ne viskas – dabar jis kreipėsi pagalbos į „Lakers“, kad parduotų savo NBA žiedus.

Organizacija pasisiūlė padėti – atsiųsti sporto įrangą į Ukrainą. Laiške „Lakers“ vadovė Linda Rambis taip pat užsiminė, kad jei jis parduos savo žiedus, komanda jam padovanos naujus.

„Didžiuojuosi, kad esame organizacija, kurią buvę žaidėjai prisimena, kai jiems reikia pagalbos“, – sakė „Lakers“ vadovas Jerry Bussas.

Medvedenko teigė, kad nori pakviesti O'Nealą apsilankyti Ukrainoje.

Buvęs „Lakers“ žaidėjas birželį planuoja krepšinio stovyklas vaikams, kurie dėl karo patyrė psichologinius sunkumus. Po Bučos skerdynių jį pribloškė tai, kad išpuolį išgyvenę suaugusieji noriai papasakojo apie savo patirtį.

Vaikai, pasak jo, tiesiog tylėjo.

„Jei vaikų negąsdina suaugusieji, jie nelabai supranta, kas tuomet vyksta“, – karą vykstantį Ukrainoje apibendrino Medvedenko.

ENBAS:

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (33)
Oho, tai bent karas, net draugus is uzsienio kvieti pasisveciuoti jo metu....
2022-05-24
+1
Atsakyti
Tiesiog mum per zinias rodo, kaip ten rusu armija eina ir zudo visus is eiles. Tiesiog man keista pasidare, kad prie tokiu salygu dar kvieciasi svecius. Tai kad man iskylo logisikas klausimas, as jau vata? Kazkoks proto ubagizmas suklestejo cia pas kmus sakyciau
2022-05-25
+2
Atsakyti
Tikras didvyris,tokiems žmonėms turi būti statomi paminklai už savo pasiaukojimą.Štai čia yra grynas patriotas,kuris galėjo bėgti į užsienį,tačiau net negalvojo apie tai ir liko savo šalyje padėti saviškiams.Didžiulė pagarba Slavai,stiprybės jam.
2022-05-24
-5
Atsakyti
Anonimas
dar vienas hoholo nacikas binderas isplautom smegenim
2022-05-24
-3
Atsakyti
Kasnors yra Ukrainiete parsiveze??siule draugelis pora parsivezti ir idarbinti kaip namu seimininke/malonumu tenkintoja....sake labai pigios daug neema uz diena...reikes nuvaryti kokia puse velnio su riestu uzpakaliuku parsivezti
2022-05-24
-1
Atsakyti
Anonimas
ka hoholo naciko zelenskio dliuxa
2022-05-24
+5
Atsakyti
?
Basketnews idiotai. Ideda straipsni susijusi su politika ir karu, bet komentuoti leidzia. Kam to reik? Dek straipsni ir isjunk komentavima, kad vatnikai cia nerasinetu.
2022-05-24
+23
Atsakyti
Anonimas
palaizai hoholu nacikams propagandine sliuxa
2022-05-24
+10
Atsakyti
Anonimas
bnews nacikai jebani trinat komentus dukos parsidaweliai
2022-05-24
Atsakyti
Anonimas
anupri slava nacikam binderom sakyk
2022-05-24
+8
Atsakyti
nu
Alytuj jaunystej zaide,geri duomenys,atletiskas
2022-05-24
-2
Atsakyti
Tikras pavyzdys
Va tokie žmonės gerai kovoja ir krepšinio aikštelėje,ir prieš rusofašistus -iki pergalės. Tikrai ne vieną kasapą nukeps kol nugalės. Šaunuolis.
2022-05-24
+2
Atsakyti
Kas per slabakai tiek Ukrainieciai...dabar Rusai uzpultu Lietuva,as vienas juos istaskyciau...o cia jau kelinta menesi jie nieko nesugeba jau 4 ar 5 menesi karas tesiasi..gedinga
2022-05-24
-16
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.