Nuotr.: ZUMAPRESS.com - Scanpix | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas
Nuotr. ZUMAPRESS.com - Scanpix | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas

Rolands Šmits sekmadienį oficialiai tapo naujausiu Kauno „Žalgirio“ pirkiniu, o tai visuomenėje sukėlė įvairias reakcijas, kurios daugiau buvo neigiamos.

Rolands Smits

Rolands  Smits
Rolands  Smits
MIN: 14.46
PTS: 4.24 (54.84%)
REB: 3.03
AS: 0.54
ST: 0.35
BS: 0.05
TO: 0.7
GM: 37

Dvejų metų kontraktą su „Žalgiriu“ sudaręs latvis atvyksta po keturių sezonų „Barcelonoje“, kur pastaruosius du 27-erių puolėjas buvo treniruojamas griežtos Šarūno Jasikevičiaus rankos.

Vietinio žaidėjo statusą Ispanijoje įgijusį 208 cm ūgio puolėją viliojo „Valencia“ ir Vitorijos „Baskonia“ klubai, bet tik „Žalgiris“ iš Eurolygos klubų latviui pasiūlė vietą starto penkete ir laimėjo konkurencinę kovą.

Ir taip retai „Žalgirio“ pasikviečiami žaidėjai iš Eurolygos grandų būdavo sutinkami išskėstomis rankomis. Kodėl Šmito atvykimas į Kauną buvo sutiktas labiau kaip pralaimėjimas nei pergalė?

 

 

 

Praėjusio sezono galingai sudėto Šmito statistika Eurolygoje per 14 minučių siekė 4,2 taško, 3 atkovotus kamuolius ir 4,6 naudingumo balo. Bet ar galima apie latvio galimybes Kaune spręsti tik iš plikos statistikos?

Tinklalapis BasketNews pateikia „Žalgirio“ naujoko žaidimo analizę ir įvertina šį Kauno klubo sprendimą.

Fiziškumu išsiskirianti gynybos siena

Nuotr. Scanpix

Kazys Maksvytis po sezono sakė, kad tarpsezonio vienas iš pagrindinių tikslų yra pridėti fiziškumo. Su Šmitu „Žalgiris“ jo gaus su kaupu.

208 cm ūgio ir 218 cm rankų ilgio puolėjas jaunimo rinktinėse ilgą laiką žaidė tiek ketvirtu, tiek trečiu numeriu, bet būdamas Ispanijoje Šmits taip sustiprino kūną, kad Eurolygoje tapo vienu sunkiausiai pastumiamu aukštaūgiu, todėl dabar jo žaidimas sukasi per abi priekinės linijos pozicijas.

Rolands Smits

Rolands  Smits
Komanda: Barselonos FC Barcelona
Latvijos rinktinė
Pozicija: PF
Amžius: 27
Ūgis: 208 cm
Svoris: 107 kg
Gimimo vieta: Valmiera, Latvija

Vienas fiziškai stipriausių Eurolygos ketvirtųjų numerių išsiskiria ir įspūdingu vertikaliu šuoliu į aukštį (iš vietos apie 80 cm), o tai jam leidžia atitikti ir keliamus atletiškumo standartus stipriausioje Senojo žemyno lygoje.

Didžiosios latvio stiprybės gynyboje yra arčiau krepšio – tvirtai ant kojų stovintį Šmitą retai kas nusistumia žaisdami nugara į krepšį, tad čia pranašumų neturi ne tik Eurolygos ketvirtieji numeriai, bet ir centrai.

 

 

 

 

Puikiausiai Šmito jėga arčiau krepšio galėjo įsitikinti ACB finale dominavęs Walteris Tavaresas. Jei Madrido „Real“ bokštas prieš tikruosius „Barcos“ vidurio puolėjus įvairiais būdais darė, ką norėjo, tai žaidimas prieš Šmitą nugara į krepšį baigdavosi neparuoštais metimais.

Tiesa, nors puolėjas jėga ir nenusileidžia oponentams, ant ūselio jis būna baudžiamas gerą klaidinamą judesių arsenalą turinčių aukštaūgių, kadangi dažnai yra jų apgaunamas. InStat duomenimis, atakos ant ūselio baigdavosi vidutiniškai 0,94 varžovų pelnytų taškų.

27-erių Šmito skaičiai prie atkovotų kamuolių statistikos grafos karjeroje niekada nebuvo aukšti (pernai per 14 min. vid po 3 atk. kam.), tačiau tai nėra problema – latvis gerai atsitverinėja savo tiesioginį oponentą gynyboje ir dažniausiai šis jo juodas darbas į statistiką neįsirašo.

„Žalgirio“ naujokas nėra pats greičiausias krepšininkas, tačiau su juo tikrai galima keistis ginamaisiais, ką darydavo ir Jasikevičius Katalonijos sostinėje. Perimetro žaidėjai dažnai izoliacijoje ant pirmo žingsnio apeidavo Šmitą, tačiau jo rankos, šuolis ir geros komandinės pagalbos dažnai apsaugodavo nuo taškų – vos 0,74 praleisto taško per ataką. Palyginimui, Tyleris Cavanaugh Eurolygoje tokiose situacijose per ataką vidutiniškai praleisdavo po 1,38 taško.

Daugiau problemų Šmits turi close out situacijose, kuomet varžovas nusprendžia veržtis link krepšio (vid. 1,02 tšk.), bei pikenrolo gynyboje, kuomet nėra keičiamasi ginamaisiais (vid. 1,04 tšk.).

Kalbant bendrai, Šmits yra juodadarbis krepšininkas bei užduočių vykdytojas. Nors ir turi kelias pažeidžiamas vietas, tai yra vienas geriausiai besiginančių Eurolygos ketvirtųjų numerių.

Mirotičiaus šešėlyje tūnojęs potencialas

Nuotr. Zuma Press – Scanpix

Statistiškai puolime geriausias sezonas Šmitui Eurolygoje buvo 2020-2021 m., kuriame jis vidutiniškai pelnė po 5,5 taško. Vis dėlto šių skaičių sureikšminti negalima.

Pastaruosius tris sezonus latvis buvo geriausio Eurolygos ketvirtojo numerio, Nikola Mirotičiaus, dubleris, tad jo užduotis buvo tiesiog suteikti poilsio lyderiui ir sužaisti kelias trumpas atkarpas, įnešant geros energijos.

Kaune Šmito užduotys bus visai kitokios – čia jam numatoma pagrindinio aukštaūgio vieta, žaidžiant per abi pozicijas, ir jis bus gerokai labiau įtraukiamas į puolimą nei „Barcoje“, kur buvo ketvirtas ar net penktas variantas aikštėje.

O ką gali puolime pasiūlyti Šmits? Pastaraisiais metais latvis stipriai ištobulino žaidimą nugara į krepšį ir būtent tokių atakų jis surengė daugiausiai praėjusiame sezone – 22,9 proc. visų metimų, kas virsdavo vidutiniškai 1,03 tšk. per ataką.

Valmieroje užaugusio puolėjo jėga leidžia varžovus nusistumti arti krepšio, o klaidinamų judesių arsenalas ir vienodai geras žaidimas į abi puses daro jį stipriu žaidėju ant ūselio. Ši jo stiprybė Maksvyčio turėtų būti išnaudojama gerokai dažniau nei Jasikevičiaus „Barcelonoje“.

Kiti du svarbiausi Šmito žaidimo elementai puolime – metimai iš distancijos (20,9 proc.) ir pikenrolai (11,8 proc.).

Pikenrolai yra stiprioji latvio pusė – jis greitai sukasi po tvirtos užtvaros, o taip pat dažnai baigia atakas, kuomet jam kamuolys pakabinamas ore. Tiesa, tam, kad tai įgyvendintų dažnai, šalia reikia aukščiausios klasės kūrėjo, kaip buvo Nickas Calathes. Šmito pikenrolų atakos užbaigimas atnešdavo vid. po 1,17 taško.

Tuo metu metimai iš distancijos, įskaitant ir pikenpopus (7,1 proc. visų metimų), pernai nebuvo efektyvus ginklas. Eurolygoje Šmits tritaškius metė tragišku 19,6 proc. tikslumu ir nors Ispanijoje šis procentas siekė 35,3 proc., latvio tikrai negalime vadinti patikimu metiku.

Savo akcijas perimetre Šmits pakėlė 2020-2021 metų sezone, kuomet Eurolygoje baudė varžovų rizikas ir iš toli atakavo 39,6 proc. tikslumu (19 iš 48). Tai lėmė, jog jau praėjusiame sezone puolėjas neturėjo tiek daug laisvės.

Stebint Šmito karjerą dar nuo jaunimo rinktinių laikų, susidaro vaizdas, jog jis nėra psichologiškai pats stipriausias krepšininkas ir tai daro įtaką jo metimo stabilumui, kuris pagal ketvirto numerio standartus yra vidutiniškas.

Puolime taip pat iš Šmito negausime daug kūrybos (geriausias rezultatas Eurolygoje – 0,6 rez. perd.) bei žaidimo veidu į krepšį.

Faktas, kad puolime Šmits yra ribotų galimybių žaidėjas su aiškiais pliusais ir minusais, bet jis tikrai talentingesnis nei dabartinis 4-5 taškų vidurkis – dar būdamas 22-ejų latvis tapo Europos taurės „Kylančia žvaigžde“, Fuenlabrados komandoje rinkęs po 9,4 taško.

Jaunimo rinktinėse latvis jau yra įrodęs, kad gali būti vienu pagrindiniu puolimo žmonių komandoje (U20 rinktinėje tarp metais vyresnių vid. 16,4 tšk.), o ar bent panašų vaidmenį Šmits gali prisiimti sau Eurolygos klube, pamatysime jau artėjančiame sezone.

Neigiama reakcija, dėl kurios Šmits nekaltas

Nuotr. Zuma Press-Scanpix

Vertinti Šmito įsigijimo vienpusiškai negalima – latvis jau įrodė, kad yra solidus vaidmens žaidėjas Eurolygoje, tačiau tikro jo potencialo būti kertiniu priekinės linijos krepšininku „Žalgiryje“ negalime įvertinti, kadangi anksčiau šiame lygyje jis tokio šanso neturėjo.

Galima suprasti ir visuomenės atmetimo reakciją į Šmito pasikvietimą – po sezono buvo deklaruota, jog pirmiausia bus ieškoma pagrindinių perimetro žaidėjų, bet iki šiol įvykę susitarimai – tik su vaidmens žaidėjais. Juolab, kad ir latvio potencialas yra stipriai priklausomas nuo gynėjų.

Dar viena problema, prisidedanti prie neigiamų reakcijų, yra likusi „Žalgirio“ priekinė linija. Jei Šmito ir Cavanaugh tandemas ketvirtoje pozicijoje atrodo įvairiapusiškai ir įdomiai, tai vidurio puolėjų vieta yra kelianti daug abejonių. Kevarriusas Hayesas (BasketNews žiniomis turintis sutartį su „Žalgiriu“) ir Laurynas Birutis būsimus vaidmenis gauna su dideliu avansu.

Dėl šios priežasties ant latvio pečių gali kristi milžiniška atsakomybė žaisti daug minučių per abi pozicijas, nors jam dar pačiam reikės persiorientuoti prie visai kitokio vaidmens Kaune nei jis turėjo pastaruosius ketverius metus.

Iš vienos pusės, „Žalgiris“ renkasi patikrintą variantą Eurolygoje, tačiau tuo pačiu ir labai rizikuoja – patiki dideles atsakomybes numatomame vaidmenyje nebuvusiam žaidėjui. 

Dėl Šmito gynybos Maksvytis gali būti ramus, o jei latviui pavyks rinkti 9-10 taškų ir 5 atkovotų kamuolių vidurkius, galėsime teigiamai vertinti tokį kauniečių vasaros ėjimą, bet latvio statistika stipriai priklausys nuo pagrindinių „Žalgirio“ gynėjų, kurių dabar belieka kantriai laukti.

Kauno „Žalgiris“

Pozicija Žaidėjas Amžius Ūgis
PG Mantas Kalnietis 35 196
PG Lukas Lekavičius (naujiena) 28 181
SG Karolis Lukošiūnas 24 195
SG Tomas Dimša (pliusas) 28 196
SF Edgaras Ulanovas (naujiena) 30 199
SF/PF Arnas Butkevičius (naujiena) 29 196
PF Rolands Šmits (naujiena) 27 208
PF Tyleris Cavanaugh 28 206
C Laurynas Birutis (naujiena) 24 213
C Joffrey Lauvergne'as (pliusas) 30 211
Treneris Kazys Maksvytis
Sutartys baigėsi: Tai Websteris (negrįš), Janis Strelnieks (negrįš), Paulius Jankūnas (baigė karjerą), Nielsas Giffey (negrįš), Marekas Blaževičius (negrįš), Joshas Nebo (negrįš), Artūras Milaknis, Regimantas Miniotas
Gali palikti: Joffrey Lauvergne'as (naujiena)
Domina:  Marius Grigonis, Calebas Homesley, Dariusas Thompsonas, Kevarriusas Hayesas (naujiena)
Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (22)
geras, kovingas, komandinis ir itin universalus zaidejas galintis zaist per kelias pozicijas, stiprus fiziskai po krepsiu, ilgu ranku ir gerai dengiasi issikeites. Puikiai isnaudoja jega baudos aikstelej pries minkstesniu pf zaisdamas nugara ir atstovi pries beveik visus galingiausius centrus po krepsiu ir gali zaist kaip aikste ispleciantis centras palikdamas baudos aikstele butkes, lekavicius ir kitu mazesniu zaideju prasiverzimam ir ikirtimam kai neretai visokie 220 diopai uzdarydavo baudos aikstele ir nulemdavo rungtynes
2022-07-05
+4
Atsakyti
Pirkt rolinį žaideja, mokėt jam puse lemo, tikintis kad davus daugiau zaidimo laiko ir atsiskleis tai panasiai kaip pirkt teleloto bilietą, ir tiketis laimėt aukso puodą! Žalgiris vel lipa ant to pačio grėblio, Garino ir Dragicius atejo is Baskonijos ten jie rinko po 6taskus, kai atejo i Žalgirį vienas beveik nezaidė tik gavo algą, kitą atleido po 2menesių,dbr Šmitas iš Barcos, Barca atsikratė nereikalingu zaideju, Žalgiris pasiėmė, na jeigu keli tikslus nelikt paskutiniu Eurolygoje gal ir tiks, bet kažkokių stebūklų is jo nebus! Žalgirio ateinantis sezonas kolkas didelio optimizmo neteikia.
2022-07-04
-5
Atsakyti
nu prajuokinai, Danilovičiau. :D
2022-07-05
+1
Atsakyti
Tai cia benkartai tipiniai zyzia ant kiekvieno pirkinio net nepamate kaip atrodys. Smits kaip Zalgiriui tai yra pats tas. Beda cia yra su nesugebejimu rasti kol kas nieko pirmam ir antram numeriui. Nelabai tu ka su tiek aukstaugiu nuveiksi jeigu nera aukstos klases izaidejo. Jeigu rinka tokia siaubinga tai ko is G lygos nieko nesusiranda?
2022-07-04
+5
Atsakyti
Lietuva – Čekija :: http://Legendos.clan.su
2022-07-04
-4
Atsakyti
dusk naxui
2022-07-04
+1
Atsakyti
Vienas fiziškai stipriausių Eurolygos ketvirtųjų numerių išsiskiria ir įspūdingu vertikaliu šuoliu į aukštį (iš vietos apie 80 cm), o tai jam leidžia atitikti ir keliamus atletiškumo standartus stipriausioje Senojo žemyno lygoje. Gal zoles buvai parukes kai sita teksta rasei :D ?
2022-07-04
-16
Atsakyti
kiek tas leksas speliojimu gali rasyti, kaip zais tada ir pamatysim, dabar gali ar negali
2022-07-04
-11
Atsakyti
kokie tau cia speliojimai. Jei ne Leksas tokie kaip jus ir speliotumet, cia viskas graziai su argumentais pateikta. Dabar galima suprasti, ko tiketis, aciu
2022-07-04
+15
Atsakyti
Negali
2022-07-04
+2
Atsakyti
Viska suvirskinus, nera taip blogai. Negi Eigirdas Žukauskas būtų geriau? Ar tas 'atletiškas juodukas' max 198 ūgio? Dabar bent 'gynybinė siena' yra, Cavanaugh priešingybė. Dabar svarbiausia, kas bus pagrindiniai PG ir SG. Lukas labai gerai (gali ir per č pozicijas), Lukošiūnas tiesiogiai vietoje Milaknio su panašia užduotimi (tik gal mažiau minučių, nebent progresuotų)
2022-07-04
+6
Atsakyti
visi pamirsta kad zalgirio galimybes nera dideles nes biudzetas mazes nes arteja ekonomine krize ir ne tik klubas renkasi bet ir zaidejas renkasi vaziuoti ar ne cia jei zaidejas iperkamas nereiskia kad jis vaziuos cia ypac dabar kai beveik uz sienos karai vyksta kur gali bet kada ivykt fors mazoras ir krepsininkas liktu be pinigu
2022-07-04
-6
Atsakyti
Aš kaip tik galvoju,kad Šmitas,gavęs daug rimtesnį vaidmenį puolime,parodys,jog gali įmesti daug taškų.Daug priklausys nuo įžaidėjų,kokie bus,bet ir pats latvis savo juodu darbu gali nemažai taškų susirinkti.Fiziškumo į valias,gauti didesnį vaidmenį jis taip pat trokšta,tai tikiu,jog maloniai nustebins ir bus vienas lyderių.
2022-07-04
+19
Atsakyti
Kad gynyboje tvirtesnis uz Cavanaugh, ir greitesnis uz pernykste Pauliaus versija, tai tikrai. + seniai tokio ugio PF nebuta. Jei ir buvo Motumas, negi geriau ji imt?
2022-07-04
+7
Atsakyti
tame ir reikalas, viskas su juo gerai bet jis bus ne savo rogese. jei maksvytis galvoja kad birutis neblogai atrodo su bulgarija atrankoje tai neblogai atrodys ir eurolygoje jis ganetinai smarkiai klysta. zalgirio priekis bus tiesiog bedantis puolime, 2 zaidejai visiskai gynybiniai, birutis tinkamas tik pries silpnas komandas (lkl), o cavanaugh irgi yra rolinis labiau eurocup lygio zaidejas. keistai cia zalgiris tikisi kad dabar nusipirks du gynejus ir jie kartu mes po 50 tasku per rungtynes. nes like zaidejai dar ivertinant ule su butkevicium trecioje pozicijoje tikrai kartu yra apie 20-30ies tasku per rungtynes zaidejai.
2022-07-04
-9
Atsakyti
gali būti kibiro erelis nebent, arba eurolygos trečias centras
2022-07-04
-16
Atsakyti
Nebus gynėjų gerų,tai vėl liūdnas sezonas nusimato žalgiriui
2022-07-04
+6
Atsakyti
Visą sezoną ars su 4 aukštaūgiais ?
2022-07-04
+1
Atsakyti
žalgirio nauja išrasta taktika, PM galvoja, kad jai visi bus aukšti, kamuolys bus aukštai ir varžovai nepasieks :D :D
2022-07-04
-3
Atsakyti
Kiek stebedavau barcelona zaidima pastaruosius metus,man didziausi du grybai buvo calathes ir roland smits..nu toks tas Latvis be talento,matosi visados stengiasi ,bet bet beda kad talento neturi..nieko nesugeba gerai daryti...jis tokia aukstesne man primena Jomanto/skuco versija...gal siek tiek talentingesnis uz juos,be neperdaug...
2022-07-04
-4
Atsakyti
Geiruasia nieko nesitiketi nereiks nusivilti
2022-07-04
-2
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Komentarus rašyti gali tik registruoti ir prisijungę vartotojai.

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.

Šį sezoną metami tritaškiai

35%
8,4
Pataiko: 8,4
Taiklumas: 35,3%
Vieta lygoje: 13
Geriausias pasiekimas: 13
Blogiausias pasiekimas: 4
Daugiausia pataiko: Artūras Milaknis