Nuotr.: BNS | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas
Nuotr. BNS | BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas

Kauno „Žalgiris“ daugelio džiaugsmui oficialiai pristatė Igną Brazdeikį, kuris komandoje turėtų užimti pagrindinio atakuojančio gynėjo vietą.

Ignas Brazdeikis

Ignas  Brazdeikis
Komanda: Orlando Magic
Lietuvos rinktinė
Pozicija: SF
Amžius: 23
Ūgis: 201 cm
Svoris: 98 kg
Gimimo vieta: Kaunas, Lietuva

Ilgai NBA svajonės besivaikęs Iggy galiausiai sutiko su Lietuvos klubo pasiūlymu ir jo žaidimas Eurolygoje artėjantį sezoną yra viena didžiausių intrigų Kaune per kelis pastaruosius metus.

Dvimetrinis Kanadoje užaugęs lietuvis tik šią vasarą iš arti prisistatė mūsų šalies auditorijai, o pirmoji pažintis su Brazdeikiu daugeliui padarė įspūdį. Vis dėlto tai buvo tik draugiškos rungtynės bei atrankos varžybos, atstovaujant praktiškai rezervinei Lietuvos rinktinei.

Tinklalapis BasketNews apžvelgia, kokius sunkumus turės įveikti Brazdeikis pirmajame savo sezone Europoje, kad jo metai „Žalgiryje“ pateisintų sirgalių lūkesčius.

Vaidmuo

Nuotr. BNS

Užteko vos kelių rungtynių Lietuvos rinktinėje, kad įsitikintume Brazdeikio potencialu žaisti Europoje, tačiau abejonių dėl jo buvimo elitiniu žaidėju jau pirmajame klubiniame sezone Eurolygoje yra. Bet tai pirmiausia – dėl „Žalgirio“ sudėties dėlionės.

Kauniečiai jau vasaros pradžioje įsigijo Arną Butkevičių šalia Edgaro Ulanovo ir taip, atrodė, uždarė lengvojo krašto poziciją. Vietą, kurioje Brazdeikis žaidė visą karjerą.

Brazdeikis FIBA krepšinyje spėjo parodyti, jog nevengia žaisti su kamuoliu ir draskyti varžovų gynybą prasiveržimais, kas įtikino trenerį Kazį Maksvytį, jog 23-ejų krepšininkas gali būti sėkmingas antroje pozicijoje. Bet antra pozicija yra nelygi antrai pozicijai.

Vienoje komandoje iš tavęs puolime gali reikalauti tiesiog atakuoti varžovų gynybas prasiveržimais bei bėgti į greitas atakas ir čia nuostabų pirmą žingsnį turintis Brazdeikis puikiausiai tiktų į atakuojančio gynėjo poziciją, tačiau pirminė „Žalgirio“ filosofija buvo kitokia.

BasketNews žiniomis, „Žalgiriui“ įsigijus Keenaną Evansą, klubo vadovybė į gynėjo vietą norėjo dar vieno kūrėjo, kas yra suprantama – Evansas ir Lukas Lekavičius yra pirmiausia atakuojančio stiliaus įžaidėjai.

Įžaidėjo vietoje tikras kūrėjas yra Mantas Kalnietis, tačiau jo pagrindinė užduotis Eurolygoje bus duoti pailsėti minėtiems gynėjams, o, BasketNews žiniomis, Brazdeikio dubleriu būsiantis Tomas Dimša taip pat yra daugiau atakuojančio stiliaus krepšininkas.

Taigi Europoje debiutuosiančiam Brazdeikiui, kuris NCAA žaidė ir ketvirtu numeriu, neužteks tik rinkti taškus. Dvimetrinis krepšininkas tikrai yra pavojingas pikenroluose, tačiau net ir už Atlanto, kur žaidžiamas jam įprastas krepšinis, buvo apeliuojama į Iggy perdavimų kokybę bei bendrą kūrybą.

Vis dėlto ne tik kūryba yra žaidimo aspektas, kokio „Žalgiris“ tikėsis iš pagrindinio atakuojančio gynėjo. Artūrą Milaknį eilę metų sudėtyje turėję kauniečiai tarpsezoniais nesuko galvos dėl elitinio snaiperio turėjimo komandoje. Šiemet viskas keičiasi.

Dabar „Žalgirio“ sudėtyje tik Karolis Lukošiūnas yra žaidėjas, kurio metimas iš toli yra įgūdis numeris vienas žaidimo repertuare, tačiau jo minutės Eurolygoje tikrai bus labai ribotos. Tai reiškia, jog „Žalgiris“ Eurolygos rotacijoje nebeturi tikro snaiperio.

Brazdeikis per karjerą už Atlanto turėjo blyksnių atakuodamas iš toli, tačiau neužsitarnavo patikimo metiko reputacijos, o tuo labiau snaiperio.

Gerą metimą po driblingo turintis Brazdeikis G lygoje šį sezoną turėjo 38,7 proc. tritaškių pataikymą, tačiau pernai jis siekė vos 25,7 proc. Vis dėlto artimesnė tritaškio linija Europoje turėtų pakelti Brazdeikio tritaškių procentą, su sąlyga, jei „Žalgiriui“ nepritrūks kūrybos, apie kurią jau kalbėjome, ir Brazdeikis galės dažnai atakuoti iš statinių padėčių.

Ne savo pozicija, lyderio vaidmuo ir žaidimo aspektai, kuriais už Atlanto Brazdeikis neblizgėjo. Jei daugiau nebus papildymo perimetre, ar ne per didelės atsakomybės užkraunamos Eurolygos debiutantui?

Europos krepšinis

Nuotr. BasketNews iliustracija/A.Zaikauskas

Brazdeikis iki šios vasaros FIBA krepšinyje žaidė tik U16 ir U17 rinktinėse, kuomet atstovavo Kanadai ir čia dar yra vienas klaustukas.

Taip, Iggy prieš startą „Žalgiryje“ dar praleis porą mėnesių su Lietuvos rinktine, kur dar labiau susipažins su Europos krepšinio aikštele, bet kartais amerikiečiams neužtenka viso sezono prisitaikyti prie Eurolygos.

Pats Brazdeikis iki pat paskutinės savo apsisprendimo minutės įsivaizdavo save tik NBA, tad naivu tikėtis, jog anksčiau labai sekė Eurolygą. Ir mes kalbame net ne apie atskirų trenerių žaidimo sistemų žinojimą, bet apie elementarius varžovus, eilę metų diktuojančius madas Eurolygoje.

Kovotojo charaketerį turinčiam Brazdeikiui netrūks motyvacijos įrodyti savo vertę Europos krepšinyje, tačiau aukščiausioje Senojo žemyno scenoje jis sutiks ne porą savaičių sportuojančius bulgarus ar čekus, bet Eurolygos elitą, su gilia jo žaidimo analize.

Geriausi Europos treneriai suras Brazdeikio silpnybes, apie kurias kalbėjau aukščiau, ir klausimas, kaip žalgiriečiui seksis prisitaikyti kiekvieną savaitę situacijose, kokiose jis karjeroje iki tol dažnai nebūdavo.

Vienas pirmųjų dalykų – pagalbų gynyboje skaitymas. Į kontaktą mėgstantis giliai žaisti Brazdeikis už Atlanto nesusidurdavo tiek su pagalbomis perimetre, tiek su visada laukiančiu varžovų aukštaūgiu baudos aikštelėje.

Taip pat G lygoje prie greitų metimų įpratęs Brazdeikis Eurolygoje turės stabdyti save, nes už kiekvieną skubotą sprendimą varžovai baus.

Tai yra iššūkiai, su kuriais susiduria visi pirmą kartą į Europą iškart iš už Atlanto atvykstantys žaidėjai. Brazdeikio laukia mokymosi metai, bet pozityvo teikia tai, jog jis jau ankstyvame amžiuje spėjo susipažinti su FIBA krepšiniu, o dabar dar ir laukia mėnesiai Lietuvos rinktinėje.

Gynyba

Nuotr. BNS

Aukščiau kalbėjome vien apie Brazdeikio laukiančius iššūkius puolime, kur jis bet kokiu atveju Europos mastais yra didžiulis talentas ir tik kyla klausimų, kaip seksis prisitaikyti. Kitas dalykas – gynyba.

NBA krepšininkas nebuvo laikomas nei geras atletas, nei stiprus individualioje gynyboje, o dar ir buvo prikišamos trumpos rankos.

Jei atletiškumo Brazdeikiui Europoje, ypatingai antroje pozicijoje, užteks, tai trumpų rankų ir individualios gynybos probemos niekur nedings, o dar ir prisidės žaidimo skaitymas.

23-ejų atletas neturi greitų kojų ir Eurolygoje jam bus sunku spėti su elitiniais gynėjais, bet čia didelės problemos „Žalgiris“ turėtų išvengti – Brazdeikis žais tiek šalia Ulanovo, tiek ir Butkevičiaus, kurie drąsiai gali dengti greitesnius perimetro linijos krepšininkus.

Tai reiškia, jog Iggy Eurolygoje dažniausiai turėtų dengti trečius numerius ir savo kietumu individualios gynybos spragas yra pajėgus paslėpti arba jos bent nebus tokios ryškios kaip NBA.

Tiesa, dar reikia pridėti motyvacijos klausimą – dažnai amerikietiškos kultūros žaidėjai, ypatingai turintys didelį vaidmenį puolime, gynyboje mėgsta pasitaupyti. Tokių situacijų buvo jau ir atrankos lange.

Vis dėlto didžiausias iššūkis Brazdeikiui turėtų būti komandinė gynyba. Vien per ketverias rungtynes su Lietuvos rinktinės marškinėliais plika akimi buvo matomos Kanadoje užaugusio krepšininko klaidos rotacijose, kurios yra paaiškinamos – Brazdeikis tiesiog tokių gynybos sistemų nebuvo matęs karjeroje.

Dėl aukšto krepšinio IQ vertinamas Brazdeikis turėtų laikui einant perprasti Europos gynybos sistemas, tačiau pagrindinis klausimas – kiek tai užtruks?

Kantrybės gali reikėti ne tik „Žalgirio“ treneriams ir klubo fanams, bet ir pačiam Brazdeikiui. Nors Iggy turimas potencialas verčia galvoti, jog tai galimai – ateities Eurolygos žvaigždė, prieš keliamus lūkesčius „Žalgiryje“ reikia įvertinti ir pirmaisiais metais laukiančius sunkumus.

Komentarai:
atsimenu toks bodiroga pas panathinaikos sg losdavo. Ugis 206, letas kaip ivanas buva, tritaski nebent visiskai laisvas ir 5 sekundes prisitaikes mesdavo bet eurolygos titulus ir mvp rinko viena po kito
2022-07-24
+30
Atsakyti
bet Bodiroga užtat turėjo gerą IQ ir fenomenaliai mokėjo keisti kryptį ( čia tokį naują išsireiškimą, kurį pasigavau iš kažkokio Urbono ar pan ...a la krepšinio sexperto, kai rašė apie Dončičisus talentą) besiverždamas. Jis turėjo vieną triuką su šoniniu žingsniu ir kamuolio persivarymu pro nugarą ir tuo triuku visus darydavo. Pamenu Šaras jaunas Barsoj jo šešėlyj bambuką rūkė:)
2022-07-25
+5
Atsakyti
su dabartiniu "super trio" gynėjų grandyje ir toliau srėbsim š visur. Net Lukutis su tuo Evans tik vidutiniokai tėra. Gynėėėėjo gynėėėjo reik šitai Motiejuko nustekentai artelei. Dabar yra 3 3nr ir 3 lūzeriai gynėjų grandyje. I love Motiedžiūnas. Iš jo pernai ir šiemet surinktos komandos galima pasimokyt kaip negalima komplektuot komandos. Taškas!
2022-07-24
-33
Atsakyti
aš Maskvyčio nepažystu ir nežinau. Man jis atrodo išpūstas burbulas biški. Tačiau teko girdėt asmeniškai iš žmogaus žaidusio pas jį ir Sireiką, ir jis mano nuostabai pasisakė jog Sireika jam geresnio lygio treneris. Likau tikrai nustebęs..
2022-07-25
-1
Atsakyti
Ar čia tik man šis straipsnis pasirodė labai mėgėjiškas? Lekšo straipsniai dažnai primena rašinį, kuriame reikia pasiekti tam tikrą žodžių skaičių. Spėliojimai, burimai iš tirščių, man asmeniškai straipsnis apie nieką.
2022-07-24
+43
Atsakyti
Kuri vieta sitame straipsnyje yra 'burimai iš tirščių'?
2022-07-25
-1
Atsakyti
buvo james anderson buvo sony wemsas ir nezaide europoj ir jokiu bedu nekilo dabar dar ignas prasizais europos cempionate arba eikit pas bureja kad nereiketu cia speliot
2022-07-24
+30
Atsakyti
citata iš analizės: "Brazdeikis žais tiek šalia Ulanovo, tiek ir Butkevičiaus, kurie drąsiai gali dengti greitesnius perimetro linijos krepšininkus." Nenutuokiu kokia vieta, tačiau tikrai ne galva žiūrima į žaidėjo skilsetą. Turiu jums naujieną. Iggy gynyba jus nustebins ir ji tikrai nėra blogesnė nei išgirto Ulanovo.
2022-07-24
+34
Atsakyti
Vat būtent,kantrybės visiems fanams reikia palinkėti ir nesmerkti žaidėjo po nesėkmingų rungtynių.Jam čia bus visai naujas pasaulis,čia panašiai,kaip daug laiko dirbtum vieną darbą ir perėjus į kitą staiga reiktų keisti visą darbo specifiką bei daryti tai,ko iki tol nedarei.Reikės jam mūsų palaikymo,tai jau nesmerkim žmogaus po nesėkmingų rungtynių,duoti reikės jam laiko,būkim supratingi.
2022-07-24
+27
Atsakyti
biški kliedi su specifika. tas pats čia dalykas, su papildomom detalėm
2022-07-25
-3
Atsakyti
BurtMacklin  ⭐ 
nereik visko piesti taip juodai. seniai man susidaro ispudis kad kai kabelis pasiraso vengra sako koks geras zaidejas, bet stai jau iggy tai ir to nemoka ir ano. nezinau ar bn turi kazkokio insaido kad iggy pagrindinis sg o dimsa jo dubleris. isties jei nebus kurejo/metiko, gali buti sunku, bet gal visgi dar bus? zalgiris perimetro linija yptingai siemet akcentavo, tikiu, kad mes bapkiu dar vienam zaidejui, galbut ne tik is karto. is kitos puses, reikia ivertinti kad tai lietuvis, su aukstomis lubomis, o jei jam nepasiseks pirma sezona - dar yra pliusas sutartyje. bendrai vertinant tokio lygio lietuviu nesimeto. manau kad jis nebuvo planuotas, todel gavosi sudetyje trys sf. bet kai rinkoje atsiranga iggy, tu tiesiog negali jo neimti. losiant small ball jo gynyba bus maza beda, kadangi kiti du sf yra gynybos specialistai.
2022-07-24
+25
Atsakyti
Reikia daugiau tokių straipsnių, kad fanai neskęstų euforijoje. Atėjo dar nieko neįrodęs žaidėjas. Kantrybės.
2022-07-24
+2
Atsakyti
Kiek cia dar is lietuviu jaunu zaide bet kiek minuciu NBA ir nieko neirode tipo? Kam neirode? Tau? Ignas ateina vietoj Strielnieko by the way. Take it easy biski menedzeriai interneto.
2022-07-29
Atsakyti
Vistiek reikia vieno gynėjo,o Lukošiūną skolinti manau reikėtų nu
2022-07-24
+21
Atsakyti
Akivaizdu, dabar veltui lauks kelis mėnesius, kad pamatytų, kad Dimša su Lukošiunu ne eurolygai, keista komplektacija...
2022-07-24
+12
Atsakyti
nematau jokios problemos, Ignas sf, Ule pf, Latvis C. Kai losia small ball, o zais tai didziaja laiko daly.
2022-07-24
+9
Atsakyti
Manau motyvacijos jam nestigs ir tures irodyt savo verte nes kitaip su nba bus bye byei ir pasimes europoje iki karjeros pabaigos.
2022-07-24
+1
Atsakyti
Motyvacija. Žalgiris tradiciškai vilksis kažkur lenteles gale ir jau nuo vasario eurolygoje sezonas bus baigtas. Žaidėjus kuris yra kovotojas tai kirs per smegenis
2022-07-24
-27
Atsakyti
tau matau jau kirto kazkada.
2022-07-25
+6
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Komentarus rašyti gali tik registruoti ir prisijungę vartotojai.

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.