Kauno „Žalgiris“ daugelio džiaugsmui oficialiai pristatė Igną Brazdeikį, kuris komandoje turėtų užimti pagrindinio atakuojančio gynėjo vietą.
Ignas Brazdeikis
Komanda: |
Orlando Magic Lietuvos rinktinė |
Pozicija: | SF |
Amžius: | 23 |
Ūgis: | 201 cm |
Svoris: | 98 kg |
Gimimo vieta: | Kaunas, Lietuva |
Ilgai NBA svajonės besivaikęs Iggy galiausiai sutiko su Lietuvos klubo pasiūlymu ir jo žaidimas Eurolygoje artėjantį sezoną yra viena didžiausių intrigų Kaune per kelis pastaruosius metus.
Dvimetrinis Kanadoje užaugęs lietuvis tik šią vasarą iš arti prisistatė mūsų šalies auditorijai, o pirmoji pažintis su Brazdeikiu daugeliui padarė įspūdį. Vis dėlto tai buvo tik draugiškos rungtynės bei atrankos varžybos, atstovaujant praktiškai rezervinei Lietuvos rinktinei.
Tinklalapis BasketNews apžvelgia, kokius sunkumus turės įveikti Brazdeikis pirmajame savo sezone Europoje, kad jo metai „Žalgiryje“ pateisintų sirgalių lūkesčius.
Vaidmuo

Užteko vos kelių rungtynių Lietuvos rinktinėje, kad įsitikintume Brazdeikio potencialu žaisti Europoje, tačiau abejonių dėl jo buvimo elitiniu žaidėju jau pirmajame klubiniame sezone Eurolygoje yra. Bet tai pirmiausia – dėl „Žalgirio“ sudėties dėlionės.
Kauniečiai jau vasaros pradžioje įsigijo Arną Butkevičių šalia Edgaro Ulanovo ir taip, atrodė, uždarė lengvojo krašto poziciją. Vietą, kurioje Brazdeikis žaidė visą karjerą.
Brazdeikis FIBA krepšinyje spėjo parodyti, jog nevengia žaisti su kamuoliu ir draskyti varžovų gynybą prasiveržimais, kas įtikino trenerį Kazį Maksvytį, jog 23-ejų krepšininkas gali būti sėkmingas antroje pozicijoje. Bet antra pozicija yra nelygi antrai pozicijai.
Vienoje komandoje iš tavęs puolime gali reikalauti tiesiog atakuoti varžovų gynybas prasiveržimais bei bėgti į greitas atakas ir čia nuostabų pirmą žingsnį turintis Brazdeikis puikiausiai tiktų į atakuojančio gynėjo poziciją, tačiau pirminė „Žalgirio“ filosofija buvo kitokia.
BasketNews žiniomis, „Žalgiriui“ įsigijus Keenaną Evansą, klubo vadovybė į gynėjo vietą norėjo dar vieno kūrėjo, kas yra suprantama – Evansas ir Lukas Lekavičius yra pirmiausia atakuojančio stiliaus įžaidėjai.
Įžaidėjo vietoje tikras kūrėjas yra Mantas Kalnietis, tačiau jo pagrindinė užduotis Eurolygoje bus duoti pailsėti minėtiems gynėjams, o, BasketNews žiniomis, Brazdeikio dubleriu būsiantis Tomas Dimša taip pat yra daugiau atakuojančio stiliaus krepšininkas.
Taigi Europoje debiutuosiančiam Brazdeikiui, kuris NCAA žaidė ir ketvirtu numeriu, neužteks tik rinkti taškus. Dvimetrinis krepšininkas tikrai yra pavojingas pikenroluose, tačiau net ir už Atlanto, kur žaidžiamas jam įprastas krepšinis, buvo apeliuojama į Iggy perdavimų kokybę bei bendrą kūrybą.
Vis dėlto ne tik kūryba yra žaidimo aspektas, kokio „Žalgiris“ tikėsis iš pagrindinio atakuojančio gynėjo. Artūrą Milaknį eilę metų sudėtyje turėję kauniečiai tarpsezoniais nesuko galvos dėl elitinio snaiperio turėjimo komandoje. Šiemet viskas keičiasi.
Dabar „Žalgirio“ sudėtyje tik Karolis Lukošiūnas yra žaidėjas, kurio metimas iš toli yra įgūdis numeris vienas žaidimo repertuare, tačiau jo minutės Eurolygoje tikrai bus labai ribotos. Tai reiškia, jog „Žalgiris“ Eurolygos rotacijoje nebeturi tikro snaiperio.
Brazdeikis per karjerą už Atlanto turėjo blyksnių atakuodamas iš toli, tačiau neužsitarnavo patikimo metiko reputacijos, o tuo labiau snaiperio.
Gerą metimą po driblingo turintis Brazdeikis G lygoje šį sezoną turėjo 38,7 proc. tritaškių pataikymą, tačiau pernai jis siekė vos 25,7 proc. Vis dėlto artimesnė tritaškio linija Europoje turėtų pakelti Brazdeikio tritaškių procentą, su sąlyga, jei „Žalgiriui“ nepritrūks kūrybos, apie kurią jau kalbėjome, ir Brazdeikis galės dažnai atakuoti iš statinių padėčių.
Ne savo pozicija, lyderio vaidmuo ir žaidimo aspektai, kuriais už Atlanto Brazdeikis neblizgėjo. Jei daugiau nebus papildymo perimetre, ar ne per didelės atsakomybės užkraunamos Eurolygos debiutantui?
Europos krepšinis

Brazdeikis iki šios vasaros FIBA krepšinyje žaidė tik U16 ir U17 rinktinėse, kuomet atstovavo Kanadai ir čia dar yra vienas klaustukas.
Taip, Iggy prieš startą „Žalgiryje“ dar praleis porą mėnesių su Lietuvos rinktine, kur dar labiau susipažins su Europos krepšinio aikštele, bet kartais amerikiečiams neužtenka viso sezono prisitaikyti prie Eurolygos.
Pats Brazdeikis iki pat paskutinės savo apsisprendimo minutės įsivaizdavo save tik NBA, tad naivu tikėtis, jog anksčiau labai sekė Eurolygą. Ir mes kalbame net ne apie atskirų trenerių žaidimo sistemų žinojimą, bet apie elementarius varžovus, eilę metų diktuojančius madas Eurolygoje.
Kovotojo charaketerį turinčiam Brazdeikiui netrūks motyvacijos įrodyti savo vertę Europos krepšinyje, tačiau aukščiausioje Senojo žemyno scenoje jis sutiks ne porą savaičių sportuojančius bulgarus ar čekus, bet Eurolygos elitą, su gilia jo žaidimo analize.
Geriausi Europos treneriai suras Brazdeikio silpnybes, apie kurias kalbėjau aukščiau, ir klausimas, kaip žalgiriečiui seksis prisitaikyti kiekvieną savaitę situacijose, kokiose jis karjeroje iki tol dažnai nebūdavo.
Vienas pirmųjų dalykų – pagalbų gynyboje skaitymas. Į kontaktą mėgstantis giliai žaisti Brazdeikis už Atlanto nesusidurdavo tiek su pagalbomis perimetre, tiek su visada laukiančiu varžovų aukštaūgiu baudos aikštelėje.
Taip pat G lygoje prie greitų metimų įpratęs Brazdeikis Eurolygoje turės stabdyti save, nes už kiekvieną skubotą sprendimą varžovai baus.
Tai yra iššūkiai, su kuriais susiduria visi pirmą kartą į Europą iškart iš už Atlanto atvykstantys žaidėjai. Brazdeikio laukia mokymosi metai, bet pozityvo teikia tai, jog jis jau ankstyvame amžiuje spėjo susipažinti su FIBA krepšiniu, o dabar dar ir laukia mėnesiai Lietuvos rinktinėje.
Gynyba

Aukščiau kalbėjome vien apie Brazdeikio laukiančius iššūkius puolime, kur jis bet kokiu atveju Europos mastais yra didžiulis talentas ir tik kyla klausimų, kaip seksis prisitaikyti. Kitas dalykas – gynyba.
NBA krepšininkas nebuvo laikomas nei geras atletas, nei stiprus individualioje gynyboje, o dar ir buvo prikišamos trumpos rankos.
Jei atletiškumo Brazdeikiui Europoje, ypatingai antroje pozicijoje, užteks, tai trumpų rankų ir individualios gynybos probemos niekur nedings, o dar ir prisidės žaidimo skaitymas.
23-ejų atletas neturi greitų kojų ir Eurolygoje jam bus sunku spėti su elitiniais gynėjais, bet čia didelės problemos „Žalgiris“ turėtų išvengti – Brazdeikis žais tiek šalia Ulanovo, tiek ir Butkevičiaus, kurie drąsiai gali dengti greitesnius perimetro linijos krepšininkus.
Tai reiškia, jog Iggy Eurolygoje dažniausiai turėtų dengti trečius numerius ir savo kietumu individualios gynybos spragas yra pajėgus paslėpti arba jos bent nebus tokios ryškios kaip NBA.
Tiesa, dar reikia pridėti motyvacijos klausimą – dažnai amerikietiškos kultūros žaidėjai, ypatingai turintys didelį vaidmenį puolime, gynyboje mėgsta pasitaupyti. Tokių situacijų buvo jau ir atrankos lange.
Vis dėlto didžiausias iššūkis Brazdeikiui turėtų būti komandinė gynyba. Vien per ketverias rungtynes su Lietuvos rinktinės marškinėliais plika akimi buvo matomos Kanadoje užaugusio krepšininko klaidos rotacijose, kurios yra paaiškinamos – Brazdeikis tiesiog tokių gynybos sistemų nebuvo matęs karjeroje.
Dėl aukšto krepšinio IQ vertinamas Brazdeikis turėtų laikui einant perprasti Europos gynybos sistemas, tačiau pagrindinis klausimas – kiek tai užtruks?
Kantrybės gali reikėti ne tik „Žalgirio“ treneriams ir klubo fanams, bet ir pačiam Brazdeikiui. Nors Iggy turimas potencialas verčia galvoti, jog tai galimai – ateities Eurolygos žvaigždė, prieš keliamus lūkesčius „Žalgiryje“ reikia įvertinti ir pirmaisiais metais laukiančius sunkumus.
Patinka, ką darome? Padėkoti galite čia.