FIBA Europos vykdantysis direktorius Kamilas Novakas teigia, jog jiems neužtenka duomenų įsitikinti, kad Eurolygos arbitrai yra pakankamai kvalifikuoti teisėjauti rinktinių turnyruose. Visgi BasketNews surinkti duomenys rodo ką kitą.

Nuotr.: Vid Ponikvar / Sportida/SIPA - Scanpix
Nuotr. Vid Ponikvar / Sportida/SIPA - Scanpix

Karalius nuogas. FIBA vadovai sako darantys viską, kad užtikrintų geriausią teisėjavimą pasaulinio lygio žvaigždėms rinktinių turnyruose. Vis dėlto 2022 m. Europos čempionatas parodė, jog FIBA apsimeta nematantys problemos, kuri veda krepšinio bendruomenę iš proto.

Kuomet BasketNews Berlyne paklausė, kodėl rinktinių turnyruose iki šiol neįmanoma turėti Eurolygos teisėjų, FIBA Europos vykdantysis direktorius Kamilas Novakas keletą sekundžių susimąstęs negalėjo duoti tikslaus atsakymo.

„Tuomet nebūtų jokių kriterijų, – kalbėjo Novakas. – Šie arbitrai negali dirbti per atrankos langus, o Europos čempionatas yra kvalifikacijos langų proceso viršūnė. Taigi, mes neturime jokių (Eurolygos teisėjų) vertinimų.

Siekiant geriausio, reikalingas palyginimas ir duomenų bazė. Mes nesirenkame arbitrų pagal pavardes. Ne – turime kriterijus, kurie mums be galo reikšmingi.

Sezono metu vertiname teisėjų darbą Europos klubiniuose turnyruose, taip pat ir nacionaliniuose čempionatuose. Turime sudėliotą strategiją ir kriterijus, kaip pasirenkame geriausius teisėjus. Jeigu apie teisėjus neturime duomenų, kaip tada mes juos galime įtraukti (į rinktinių turnyrus)?“

Teisėjų paskyrimai vietinių lygų finalų serijoms turbūt yra geriausias kriterijus, kurį galima turėti savo duomenų bazėje.

BasketNews suskaičiavo, kad devynių stipriausių Europos lygų – Ispanijos, Turkijos, Vokietijos, Italijos, Prancūzijos, Adrijos lygos, Graikijos, Lietuvos ir Izraelio – finalo serijose šiemet iš viso buvo 114 arbitrų paskyrimų.

66 visų paskyrimų (57,9 proc.) atiteko Eurolygos teisėjams.

Iš 20 teisėjų, kurie dirbo Europos čempionato atkrintamosiose varžybose, tik 7 turėjo patirties teisėjaudami Top 9 lygų finaluose (iš viso 10 paskyrimų).

Eurolygoje dirba 69 teisėjai, iš kurių 42 bent kartą buvo paskirti Top 9 lygų finalams. Dar 17 kitų arbitrų negalėjo teisėjauti elitinių lygų finalo serijose, nes yra iš kitų valstybių.

Nė vienas iš 69 Eurolygos teisėjų nebuvo pakviestas dirbti 2022 m. Europos čempionate.

FIBA teisėjų vertinimo standartai kelia klaustukų.

Pagal dabartinę FIBA sistemą, Eurolygos teisėjai negali dirbti nacionalinių rinktinių rungtynėse.

Didžioji dalis FIBA langų rungtynių sezono metu kertasi su Eurolygos rungtynėmis. Ir nors antroji lango dalis dažniausiai žaidžiama sekmadienį ir pirmadienį, Eurolygos teisėjai į tas rungtynes vis tiek nėra kviečiami.

Eurolygos teisėjai tiesiog neturi net teorinių galimybių atitikti FIBA kriterijų, nes net nėra kviečiami dirbti jaunimo čempionatuose vasarą.

Reikia pažymėti, jog Eurolyga savo teisėjams nedraudžia dirbti FIBA turnyruose.

Arbitrų vertinimas dabar yra grindžiamas tik teisėjavimu FIBA languose. Palyginimui, NBA žaidėjai nerungtyniauja FIBA languose, bet jų lygis niekam nekelia jokių klausimų – dažniausiai jie tampa rinktinių veidais, kai ateina svarbiausių čempionatų metas.

Kai kurios krepšinio federacijos turi oficialias teisėjų asociacijas, kurios kasmet reitinguoja arbitrus. Pavyzdžiui, Lietuvos teisėjų asociacija reitinguoja LKL ir NKL arbitrus.

Nė vienas iš penkių geriausių reitinge vertinamų Lietuvos teisėjų nedirbo šių metų Europos čempionate.

Keista, bet FIBA Europos vadovas neturėjo informacijos apie tokį reitingą Lietuvoje.

„Jūs (žurnalistai – aut. past.) paminėjote teisėjų reitingus, bet mes neturime jokių reitingų ir tikrai nedirbame draugystės pagrindu, – tikino Novakas. – Visa tai apima daugybę žmonių, kurie vertina teisėjų darbą. Norėčiau, kad pamatytumėte arbitrų darbo vertinimą, kurio ataskaita susideda iš maždaug 15 lapų. Išanalizuojama kiekviena klaida ir jos reikšmė rungtynėse. Užkulisiuose mes darome labai daug darbo.“

Buvęs Europos čempionas (Vincentas Collet), dukart paeiliui Eurolygos čempionas (Erginas Atamanas), vienas geriausių pasaulio krepšininkų (Luka Dončičius), kelios Eurolygos žvaigždės (Nicolo Melli, Mario Hezonja) ir būrys kitų skundėsi teisėjavimu Europos čempionate.

Kalbame apie solidų krepšinio žvaigždžių sąrašą.

Šie žaidėjai į Europos čempionatą atsineša NBA ar Eurolygos patirtį, kuri apima aukščiausią rungtynių tempą, intensyvumą, atletiškumą ir krepšininkų meistriškumą.

Bent keli iš jų, pavyzdžiui, Dončičius bei Melli, pasiuntė aiškią žinutę: „FIBA privalo kažką daryti.“

Visgi FIBA nerodo iniciatyvos imtis radikalių veiksmų – jie paprasčiausiai nemato didelės teisėjavimo problemos.

Novakas pripažino dvi kritines klaidas, retai matomas aukščiausiame lygyje: praleistas baudos metimas už techninę pražangą Lietuvos ir Vokietijos mače bei dingusios 22 sekundės Turkijos ir Sakartvelo susitikime.

„Išskyrus tuos epizodus, neįvyko nieko neįprasto, ko nebūdavo kituose Europos čempionatuose“, – pridėjo Novakas.

„Natūralu, kad tokio lygio čempionatas su ryškiausiomis žvaigždėmis ir didžiuliais lūkesčiais kelia įtampą žaidėjams bei treneriams. Tai yra natūrali žaidimo dalis, – tęsė Novakas. – Tačiau nepasakyčiau, kad teisėjavimas buvo blogas. Jūs turbūt sutiksite su mumis, kad ypač finaliniame etape neturėjome didelių nusiskundimų, nes visi suprato, jog tai neduos jokios naudos.“

Nuotr. FIBA

Žaidėjai ir treneriai už pasisakymus apie teisėjų darbą spaudos konferencijų metu baudžiami nebuvo. Tačiau tą padaryti aikštėje Berlyne buvo nebeįmanoma.

Visos emocingesnės reakcijos ar karštesnės diskusijos dėl teisėjų sprendimų būdavo žaibiškai vertinamos techninėmis pražangomis. Net ir po akivaizdžių teisėjų klaidų.

Tą geriausiai iliustravo Ispanijos ir Prancūzijos finalo rungtynių pabaiga.

Paskutinėmis atakos sekundėmis išmestas Rudy Fernandezo tritaškis akivaizdžiai lietė lanką, tačiau to nepastebėjo nei rungtynių teisėjai, nei sekretoriatas. Vietoje atkovoto kamuolio puolime ir antrojo šanso ispanams, arbitrai skelbė atakos laiko pabaigą ir atidavė kamuolį prancūzams. Sergio Scariolo apeliavo į arbitrų sprendimą ir teisėjams bandė parodyti akivaizdžią jų klaidą, kuri matė visi „Mercedes-Benz“ arenos žiūrovai video kube. Būsimas Europos čempionas iškart gavo techninę pražangą.

Ketvirtojo kėlinio pabaigoje Thomasas Heurtelis gavo pražangą-vaiduoklį. Lorenzo Brownas slystelėjęs griuvo ant žemės, bet teisėjas švilpė taisyklių pažeidimą prancūzui. Kaip matėsi iš pakartojimo, Heurtelį nuo Browno skyrė dešimtys centimetrų – prancūzas niekaip neprisidėjo prie varžovo suklupimo.

Pražangą gavęs Heurtelis iš nuostabos susiėmęs už veido sprintavo per visą aikštę ir už teatrališką reakciją buvo nubaustas dvigubai.

Tai buvo tik pora iš gausybės klaidų Europos čempionate. Įdomiausia, kad pati FIBA pasirinko tokią nuobaudų liniją.

„Teisėjų vadovas turėjo keletą susitikimų su teisėjais, kuriuose aptarė tam tikrus pokyčius. Tikriausiai matėte, kad čempionato pradžioje rungtynių metu arbitrai daug komunikavo su žaidėjais ir treneriais, tačiau pamatėme, kad tai buvo netinkamas ir nesuprastas būdas. Finaliniuose etapuose viskas buvo daug griežčiau. Padarėme tokį pokytį matydami, kad kitos pusės reakcija į bandymą komunikuoti nebuvo graži“, – Novakas atviravo spaudos konferencijoje.

Novakas priminė 2015-ųjų Europos čempionatą, badydamas pirštu, kiek tuomet daug priekaištų teisėjams turėjo tiek žaidėjai, tiek treneriai.

Tai buvo paskutinis čempionatas, kuriame švilpė Eurolygos teisėjai. Nuo 2017-ųjų teisėjai, kurie sutiko teisėjauti Eurolygos varžybose, buvo izoliuoti nuo FIBA turnyrų.

Novakas taip pat sakė, kad teisėjavimo problemos vertinamos perdėtai dėl socialinės medijos, kuri iškreipia tikrąjį jų mastą.

Tačiau tai panašiau į pasiteisinimų ieškojimą ir badymą pirštais į aplinką, nei į racionalų situacijos vertinimą ir išvadų ieškojimą.

FIBA arbitrai nėra kalti dėl tokios situacijos. Jie tiesiog neturi pakankamai praktikos dirbti aukščiausio lygio varžybose. Tačiau didžiausia krepšinio scena Europoje negali virsti teisėjų seminaru. Ypač tada, kai kalbame apie vieną stipriausių čempionatų per visą istoriją. 

Kaip rodo pavyzdžiai Eurolygoje, klaidų neišvengtų ir Eurolygos teisėjai. Tačiau šie arbitrai yra geriausiai pasiruošę dirbti prie tokio greičio, atletiškumo ir žaidėjų įgūdžių.

Europos čempionate dalyvauja geriausi Eurolygos žaidėjai ir treneriai. Tačiau geriausi arbitrai iš Eurolygos yra tiesiog ignoruojami. Tai yra visiškai nelogiška ir tik dar kartą įrodo, kad teisėjai yra silpniausia grandis, kurią FIBA baudžia dėl šaltojo karo su Eurolyga.

Kai FIBA vadovai mėtosi oficialiais pareiškimais, kad jiems nepakanka medžiagos pagrįsti Eurolygos teisėjų kvalifikaciją FIBA varžyboms, pasidaro sunku tikėti, kad aukščiausias pasaulio krepšinio organas tikrai dirba žaidėjų ir paties krepšinio labui.

Kaip sakė Belgijos rinktinės treneris Dario Gjergja, tiesiog nustokime vieni kitiems meluoti.

„Žaidėjai yra svarbiausi mūsų žaidimo dalyviai. Turime juos ginti“, – į technines pražangas jam ir žaidėjams po lemiamo ketvirtfinalio mačo prieš Prancūziją reagavo italas Gianmarco Pozzecco.

Teisėjai ir FIBA vadovai negali pavogti prožektorių šviesos iš tikrųjų šio žaidimo žvaigždžių ir spręsti, kas yra tinkama, o kas ne.

Jau praėjo penkeri metai, kai asmeniniai interesai ir ambicijos vis dar svarbesnės už kokybę ir gražų krepšinį.

Mes apie tai šaukiame nuo 2017-ųjų. Bet ar federacijos ką nors padarė, kad būtų kitaip?

Jei aukščiausios krepšinio galvos tame nemato jokių problemų, federacijoms atėjo metas apsaugoti savo žaidėjus ir krepšinį.

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (20)
Anonimas
Kiek dar verks del tu teiseju,patys grybavo,Sabas klydo,kamuoli is jo atiminejo,patys kalti
2022-09-29
-16
Atsakyti
nini
Nieko nekeis, pamirskit. Pinigai tie patys ar geriausi ar is gatves.
2022-09-29
+8
Atsakyti
Labai gerai, kad kazkas padare ta darba, ir parode kad karalius nuogas.
2022-09-29
+9
Atsakyti
Namu darbai
Kai virsininkas yra Lenkas-nera ko is jo ir tiketis.Uzperdolino i savo pinigine sutaupes sioj vietoj..🤡
2022-09-29
+5
Atsakyti
eee
Novako pasiteisinimai primena Maksvytį ir Balčiūną - kad žaidimas (teisėjavimas) buvo geras, tik galutinis rezultatas neigiamas :))) bl... nesikeikiant.. kiek dar tą Fiba visi kentės? Net Eurolyga su tuo pačiu Barmalėjum per 20 metų sustabarėjo, o šitie seni pirdžiai iš visokių islandijų ir šveicarijų susirinkę tik varo krepšinį į kapus
2022-09-29
+7
Atsakyti
Zee
su visa pagarba straipsnio autoriui ir jo įdėtam darbui - akivaizdu, kad teisėjų klausimas yra politinis sprendimas ir jokie faktiniai įrodymai nieko cia nepakeis. cia kaip putinas skelbia, kad reikia denacifikuoti ukrainiečius, nes jie kelia pavojų kacapams. pasakė ir paskelbė karą ir ką tu jam?.. kol fiba ir eurolyga stoves kaip du avinai vienas priešais kitą, tol menkai tikėtina, kad kažkas keisis. įdomiau būti sužinoti kokios to priežastys yra, del ko jie nenori sutarti. cia būtų įdomi tema, nes as tik žinau, kad yra konfliktas, bet kodėl taip ilgai konfliktas vyksta tai neaišku.
2022-09-29
+15
Atsakyti
shikaka
to dar be trūko kda FIBA kuriai sunkoki laikai, dar šlamšto iš eurolygos prisileistų
2022-09-29
-13
Atsakyti
Galima tik dar kartą pasikartoti-kol nesukils stipriausios Europos krepšinio šalys,tol ir toliau vyks šitas balaganas.Susirinktų visi ispanai,lietuviai,serbai,graikai,vokiečiai,prancūzai,turkai ir kiti,iškeltų ultimatumą,kad arba FIBA imasi veiksmų,arba atsiribojam nuo jų.Tada FIBA tikrai į kelnes darytų,nes nieks nežiūrėtų čempų su kosovais,belgais bulgarais ir kitais.O tos stiprios šalys savo atskirą čempą rengtų,su ta pačia EL galėtų bendradarbiauti.Tiesiog reikia imtis drąstiškų priemonių,nes kaip matom,FIBA vadovai tiesiog nenori pripažinti savo klaidų.Ir jie tikrai supranta,kad tų klaidų daug pridarė,tiesiog nenori pripažinti,nes teks raidonuoti.Anksčiau ar vėliau vistiek bus rimtų pokyčių su FIBA,nes taip tęstis negali.
2022-09-29
+13
Atsakyti
AntiFreeze
penkiolikta šalis Europoje čia prie stipriausiu ar ne?
2022-09-30
-3
Atsakyti
A.
nuostabus ir reikalingas straipsnis. butu pravartu, jei ji issiuntu vokieciu usa kitų šalių ziniasklaidai issivesrti ar isversta, nes musu skaitytoju kazka pakeisti gali nepakakti. o stai jei espn isidetu ar vokieciu zurnalai krepsinio, prancūzų spauda, lenkų ar pan, tai tuomet kazkad pajudetu. galima greitai investuoti vertimą ir siųsti Lukai, cia vienas is sprendimų.:)
2022-09-29
+9
Atsakyti
shikaka
kiekviena organizacija turi savo teisejus ... visiskai normalu, kas ims konkurentus ... o kad Eurolygos teisejai yra tas pats slamstas isitikinsim jau netrukus... kaip ir kasmet
2022-09-29
-9
Atsakyti
"federacijoms atėjo metas apsaugoti savo žaidėjus ir krepšinį" -- patikslinkite, ką jos turi padaryti? LKF nusiuntė dėl to raportą, tai podkaste Tiškevičius išsityčiojo. Konkrečiau, Donatai, ar Balčiūnas turi tampyti Novaką už kaklaraiščio, ar įsidėti pavežioti į bagažinę? O gal paprasčiausisi labai norėjosi opuso pabaigoje "užvažiuoti" ant LKF, nors ir aišku, kad ne ji čia galios centras?
2022-09-29
+1
Atsakyti
Anonimas
Lkf viena daug galios neturi bet va Lkf +Ispanijos, Prancūzijos, Serbijos ir kitų vedančių šalių federacijos kartu turi didesnę galią nei fiba
2022-09-29
+6
Atsakyti
Anonimas
"š nuostabos susiėmęs už veido sprintavo per visą aikštę ir už teatrališką reakciją buvo nubaustas dvigubai" Laurinavicius teisejavo?
2022-09-29
-7
Atsakyti
Jomantas
Viskas gerai. Visi teisėjai "pjauna grybą." Daugiau ar mažiau. Taip, kad normalu. Palaikau Fiba. Ispanija laimėjo pelnytai, Lietuva iskrito taip pat pelnytai. Mieli žaidėjai,gaunantys milijonines algas ir darantys baisesnes klaidas už teisėjus, pažiūrėkite į veidrodžius. Ačiū už dėmesį.
2022-09-29
-11
Atsakyti
86513
Ir be tyrimų viskas aišku, tiesiog FIBA ir EL reikia išspręsti problemas ir eiti kartu, nes po vieną nei FIBA nei EL niekur nenueis. Turnyrų lygis yra viena, bet pelnas ? Galėtų būti puiki piramidė iš keturių turnyrų, dabar ką turime ?
2022-09-29
+7
Atsakyti
Geras ir profesionalus straipsnis
2022-09-29
+11
Atsakyti
Pinigai teisejai
sportas eina i slotu ribas
2022-09-29
-1
Atsakyti
Anonimas
Zinokites, kai per EL sauksite "f you referee", sauksite ant geriausiu teiseju
2022-09-29
+11
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.