FIBA pirmąkart atrankos rungtynes Europos žemyne sustūmė į dvi dienas, per kurias bus sužaisti 24 mačai. Eurolyga atkėlė Italijos klubų tarpusavio rungtynes iš penktadienio į trečiadienį, kai įprastai lygos turas vyksta ketvirtadienį ir penktadienį. Be to, „Fenerbahče“ ir „Crvena Zvezda“ atkeltos rungtynės priderintos prie rinktinių susitikimų.

Nuotr.: FIBA, EuroLeague
Nuotr. FIBA, EuroLeague

Eurolygos ir Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) ilgai besitęsiančių nesutarimų fone – beprecedenčiai veiksmai koreguojant varžybų kalendorius. 

Prieš lapkričio mėnesio rinktinių langą staigiai imtasi iki šiol nematytų sprendimų, kurie suponuoja apie palankesnių sąlygų kūrimą konkrečioms federacijoms.

Tinklalapis BasketNews plačiau žvelgia į susidariusią situaciją.

Epicentre – turkai ir serbai

Turkijos rinktinė – komplikuotoje padėtyje kovojant dėl vietos 2023 m. pasaulio čempionate
Turkijos rinktinė – komplikuotoje padėtyje kovojant dėl vietos 2023 m. pasaulio čempionate
Nuotr. FIBA

Kvalifikacijos rungtynės į FIBA didžiuosius turnyrus langų sistema pradėtos organizuoti nuo 2017 m. rudens. Kiekviena komanda per langą sužaidžia po du atrankos mačus, bendrai visi susitikimai įprastai išskaidomi į 3-4 rungtynių dienas.

Tuo metu nevyksta nacionaliniai klubiniai čempionatai ir tarptautiniai turnyrai, išskyrus NBA ir Eurolygą, su kuria nesutarimai dėl tvarkaraščio tęsiasi nuo pat langų sistemos modelio įdiegimo.

2023 m. lapkričio langas – pirmasis, kada FIBA atrankos į 2023 m. pasaulio čempionatą mačus Europoje sustūmė į dvi dienas. Toks sprendimas pritaikytas tik Senajame žemyne.

Likus kiek daugiau nei mėnesiui iki kvalifikacijos etapo, pokyčiai palietė I ir J grupių komandas. Pagal pirminę FIBA kalendoriaus projekciją, šių dvylikos rinktinių rungtynės iš ketvirtadienio buvo perkeltos į penktadienį ir iš sekmadienio į pirmadienį.

Per dvi dienas bus sužaistos net 24 rungtynes – po 12 per dieną. Tvarkaraštį galite rasti paspaudę čia.

Dėmesio centre atsidūrė I grupėje ant prarajos kabančios Serbija (3-3) ir Turkija (2-4). Likus ketverioms rungtynėms iki kvalifikacijos pabaigos artėjama prie situacijos, jog kažkuri iš šių šalių sensacingai liks už 2023 m. pasaulio čempionato ribos.

Abiem federacijoms tai – kritinis atrankos langas, prieš kurį dėtos didžiulės pastangos bandant rasti galimybių prisikviesti žvaigždes iš Eurolygos klubų. 

Artėjant kvalifikacijos etapui, naujos valdžios vadovaujama Eurolyga paskelbė perstumdanti septintojo turo rungtynes.

Trečiadienis, lapkričio 9 d.
59-64
Ketvirtadienis, lapkričio 10 d.
19:00
20:45
21:00
21:00
21:05
22:00
Penktadienis, lapkričio 11 d.
21:30
22:00

Penktadienį turėjęs vykti Stambulo „Fenerbahče“ ir Belgrado „Crvena Zvezda“ mačas buvo atkeltas į ketvirtadienį, o Italijos derbis tarp Milano „Armani Exchange“ ir Bolonijos „Virtus“ paankstintas net į trečiadienį. 

Pasak BasketNews šaltinių, nuolankumas keisti tvarkaraštį siejamas su Serbijos legendos Dejano Bodirogos atėjimu į Eurolygos valdymą. Oficialiai rungtynių datų pasikeitimas buvo motyvuojamas televizijų poreikiu. 

BasketNews šaltinių teigimu, tvarkaraščio keitimų fone girdėjosi naratyvas, jog dėl besikirtusių mačų konkrečios televizijos nebūtų galėjusios įvykdyti įsipareigojimo transliuoti savo šalies klubų ir rinktinių susitikimų.

Pabrėžiama, jog „Armani Exchange“ ir „Virtus“ rungtynių perkėlimas net į trečiadienį sukurs precedentą ateičiai. Eurolygos vienų rungtynių turai įprastai organizuojami ketvirtadieniais ir penktadieniais. 

Praeityje buvo pasitaikę atvejų, kai dvikovos vyko ir trečiadienį, tačiau tai – visiška išimtis. Prie viso to, šis pokytis tiesiogiai koreliuoja su FIBA kalendoriaus pakitimais. 

Ketvirtadienį iš viso įvyks net šešerios Eurolygos rungtynės, iš kurių penkerios kirsis tarpusavyje. Penktadienį liko du mačai, jie taip pat kirsis.

Eurolygos žvaigždžių pagalba

Palankiai sudėliotos tvarkaraščio sąlygos eilei krepšininkų atveria kelius į rinktines. Prie sienos priremta Serbija I grupėje kartu su Belgija turi po tris pergales per šešis turus ir rikiuojasi 3-4 pozicijose. Turkija su dviem laimėjimais rikiuojasi laipteliu žemiau – penktoje vietoje.

Į pasaulio čempionatą pateks po tris geriausias rinktines iš kiekvienos grupės, kurių – keturios.

Serbijos komanda (3-3) penktadienį išvykoje žais su Didžiąja Britanija (1-5), o pirmadienį namie su Turkija (2-4). Pastaroji penktadienį namuose priims Belgiją (3-3).

Serbijos rinktinėje tikimasi Vasilije Micičiaus ir Vladimiro Lučičiaus pagalbos
Serbijos rinktinėje tikimasi Vasilije Micičiaus ir Vladimiro Lučičiaus pagalbos
Nuotr. FIBA

Serbiją treniruojantis Svetislavas Pešičius reiškė tikėjimą rinktinėje pamatyti Stambulo „Anadolu Efes“ lyderį Vasilije Micičių, Stambulo „Fenerbahče“ vedlį Marko Guduričių ir sulaukti Miuncheno „Bayern“ kapitono Vladimiro Lučičiaus pagalbos. Viltasi, kad kartu su Lučičiumi po Eurolygos rungtynių atvyks ir Ognjenas Jaramazas.

„Anadolu Efes“ ketvirtadienį vakare žaidžia Madride su „Real“, o „Bayern“ Berlyne su ALBA. „Fenerbahče“ atkeltose rungtynėse su „Crvena Zvezda“ ketvirtadienį žais Turkijoje.

Serbų stovykloje jau pluša Belgrado „Crvena Zvezda“ krepšininkai Luka Mitrovičius, Nikola Topičius, Nemanja Dangubičius, savo galimybes dėl traumos tikrinasi Ognjenas Dobričius. Belgrado „Partizan“ išleido Danilo Andjušičių ir Urošą Trifunovičių.

„Crvena Zvezda“ gynėjas Nemanja Nedovičius grįžta į rikiuotę po traumos ir pasiprašė praleisti mačą su britais, bet prisijungs pirmadienio rungtynėms su Turkija.

Tuo metu Nikola Kaliničius negavo „Barcelonos“ palaiminimo žaisti rinktinėje, o Vitorijos „Baskonia“ neišleido Vanja Marinkovičiaus.

Erginas Atamanas pagal performuotus Eurolygos ir atrankos tvarkaraščius laksto nuo vyr. trenerio vairo tarp Turkijos rinktinės ir „Anadolu Efes“. Lygiai taip pat ir Sergio Scariolo, užimantis Bolonijos „Virtus“ ir Ispanijos nacionalinės komandos vyr. trenerio postus.

„Anadolu Efes“ turkas Egehanas Arna yra patyręs traumą ir negalės prisijungti prie nacionalinės komandos. Vienintelis Eurolygos čempionų atstovas rinktinėje bus Bugrahanas Tunčeras.

Stambulo „Fenerbahče“ išleido Šehmusą Hazerą, Melihą Mahmutoglu, Metecaną Birseną ir vieną iš lyderių Scottie Wilbekiną. Pastarasis grįžta į Turkijos rinktinę po pertraukos, mat kitas natūralizuotas amerikietis Shane’as Larkinas gydosi traumą.

Atamanas kvietėsi Sertačą Šanlį, bet Šarūno Jasikevičiaus vadovaujama „Barca“ nesuteikė leidimo išvykti.

Scariolo treniruojama Ispanija kartu su Italija – L grupės lyderės, per šešerias rungtynes pasiekusios penkias pergales. 

Ispanai savaitės pradžioje pradėjo stovyklą „Virtus“ bazėje, kur šeimininkauja Scariolo. Jo auklėtiniai penktadienį Pezare rungtyniaus su šeimininkais italais.

Trečiadienį Milane su „Armani Exchange“ sužaidusi Bolonijos ekipa į Belgijos rinktinę išleido Ismaelį Bako, prie belgų prisijungs ir Vilerbano ASVEL žaidžiantis Retinas Obasohanas.

Belgija – pagrindinė varžovė Serbijai ir Turkijai dėl trečiosios ir auksinės vietos I grupėje, užtikrinančios patekimą į pasaulio čempionatą.

Italams planuoja padėti šeši Eurolygos krepšininkai: Nico Mannionas, Alessandro Pajola (abu iš Bolonijos „Virtus“), Paulas Biligha, Stefano Tonutas, Giampaolo Ricci ir Tommaso Baldasso (visi iš Milano „Armani Exchange“). 

Dėl Nicolo Melli priimtas bendras sutarimas, jog puolėjas neprisijungs prie rinktinės.

Kauno „Žalgirio“ ir Stambulo „Fenerbahče“ Eurolygos rungtynės (organizuojamos ketvirtadienį) nesikirs atitinkamai su Lietuvos ir Graikijos rinktinių mačais (suplanuota penktadienį), bet Kazys Maksvytis ir Dimitris Itoudis nesiplėšys per darbus ir visą dėmesį skiria klubams.

Maksvytį languose vaduoja Kęstutis Kemzūra, o Itoudį – Sotiris Manolopoulos.

Į Lietuvos rinktinę neatvyks nė vienas „Žalgirio“ žaidėjas.

Skaudžioji FIBA veiksmų patirtis

Latvijos rinktinė
Latvijos rinktinė
Nuotr. FIBA

I grupėje pirmaujanti Latvija (5-1) su didžiuliu pykčiu pasitiko FIBA priimtą sprendimą keisti datas, ypatingai namų rungtynių. Latvių mačas išvykoje su Graikija iš ketvirtadienio buvo perkeltas į penktadienį, o sekmadienį Rygoje turėjęs vykti susitikimas su Didžiąja Britanija buvo pastumtas į pirmadienį. 

Keitėsi tik viena diena, tačiau vietoje rungtynių savaitgalį, jos dabar vyks darbo savaitės pradžioje. Latviai į rungtynes su britais dar rugsėjį buvo išpardavę visus bilietus į apie 11 tūkst. žiūrovų talpinančią Rygos areną.

„Nuo perkėlimo jau praėjo mėnesis, tad kaip ir kiekvienas žmogus, tu jau susitaikai su esame situacija, – tinklalapiui BasketNews komentavo Latvijos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Kaspars Cipruss. – Žinoma, itin džiaugiamės, kad FIBA ir Eurolyga bando megzti tarpusavio ryšį, mėginant sudaryti sąlygas geriausiems krepšininkams atstovauti jų šalių rinktinėms. Labai gera idėja ir iš esmės sveikintinas žingsnis.

Tačiau mes iš pradžių buvome labai nepatenkinti, kadangi jeigu imiesi pirmųjų žingsnių, tai niekam neturėtų būti skausminga. Dabar korekcijos įvestos staigiai, nesivadovaujant pačios FIBA taisyklėmis. Tai tikrai nėra profesionalu iš jų pusės. 

Esame maža valstybė, kur krepšinis – vienas populiariausių, bet ne pats populiariausias, kaip pas jus Lietuvoje. Mes nuolatos kovojame dėl savo pozicijos. Ankstesniais metais mūsų rinktinės namų rungtynėse susirinkdavo po 2-3 tūkst. žiūrovų, bet dabar pasiekėme tokį įdirbį, jog galime išparduoti areną per maždaug dvi paras. Visa tai pasiekta puikaus marketingo ir planavimo dėka. Pagaliau turime didžiulį žmonių palaikymą, tačiau taikomi tokie staigūs pokyčiai kenkia krepšinio rinkai. 

Sunku netgi kažką planuoti, kai tenka susidurti su tokiais veiksmais. Pavyzdžiui, vasarį mūsų laukia vienos namų rungtynės ir dabar sudėtinga suprasti, ar galime pradėti marketingo kompaniją, nes tuo pačiu gali būti ir rizikinga. Niekada negali žinoti, kokie bus sprendimai.“

Rygos arena
Rygos arena
Nuotr. FIBA

Žiūrovai turi teisę grąžintis pinigus už bilietus dėl perkeltos datos, tačiau Latvijos federacija konkrečių skaičių dar neturi, kiek panoro tuo pasinaudoti.

Personalas tęsia skaičiavimus, bet preliminariai manoma, jog bilietų atsisakyti gali apie 2-3 tūkstančiai žmonių. Daugiausiai – į Rygą planavę atvykti žmonės iš regionų. Sekmadienis šeimos išvykai į sostinę daliai būtų buvęs turiningas laiko praleidimas.

Pasak Ciprusso, FIBA reglamentas numato, jog data nebegali būti keičiama likus 60 dienų iki rungtynių. Nebent tarpusavyje susitiksiančios komandos susitaria, o FIBA patvirtina susitarimą. 

„Ankstesniais metais Eurolygoje žaidė 6-7 latviai ir kartais užklausdavome FIBA, ar įmanoma pakoreguoti tam tikrų mačų datas, paderinant jas prie Eurolygos rungtynių, jog krepšininkai galėtų prisijungti, – pasakojo Cipruss. – Bet FIBA kartodavo, kad negalima. Šį kartą FIBA tiesiog pakeitė datas ir negalėjai nieko padaryti.“

Prie viso to, pirmadienį Rygos arenoje susiplakė dvejos rungtynės, mat Latvijos sostinėje stažuojasi Ukrainos nacionalinė komanda, kuriai vadovauja Ainars Bagatskis.

Ainars Bagatskis kartu su Ukrainos rinktine stažuojasi Rygoje
Ainars Bagatskis kartu su Ukrainos rinktine stažuojasi Rygoje
Nuotr. FIBA

Ukrainos ir Islandijos susitikimas numatytas dar nesibaigus įprastinei darbo dienai – pirmadienį nuo 16 val. Perkeltas latvių mačas su britais startuos nuo 19.30 val.

„Pagal pirminį planą mes turėjome žaisti sekmadienį, o Ukraina pirmadienį 19 valandą, kas yra labai geras laikas, – tinklalapiui BasketNews dėstė Latvijos federacijos atstovas. – Keitėsi mūsų rungtynių data, pasikeitė ir ukrainiečių mačo laikas. Nežinau, ar tai yra geras sprendimas krepšinio sklaidai, bendrai Ukrainos federacijai žaisti pirmadienį 16 valandą.

Žvelgiant iš rinkodaros pusės, tai – siaubinga situacija. Šiuo atveju man dėl to taip pat gaila ir ukrainiečių.“

Koks buvo oficialus FIBA organizacijos paaiškinimas perkeliant visas rungtynes į dvi dienas?

„Reikėtų dar pasitikslinti, bet bendrai prisimenu, jog buvo teigiama apie pradėtas derybas su Eurolyga, – komentavo Ciprusas. – Šis sprendimas buvo pristatytas, kaip pirmasis žingsnis iš FIBA pusės siekiant lankstesnio grafiko ir Eurolygos žaidėjų išleidimo į rinktines. Tačiau mūsų atveju yra taip, kad mes vis tiek nesulauksime savo žaidėjų netgi antrosioms lango rungtynėms. Eurolygos komandos nelabai nori išleisti krepšininkų.

Suprasčiau, kad jeigu kalbame apie atrankos rungtynių perkėlimą ir Eurolygos komandos duotų žalią šviesą žaidėjams atvykti bent antrosioms rungtynėms, būtų visai kas kita. Dabar taip nėra.“

Šį sezoną Eurolygoje rungtyniauja du latviai: Rolands Šmits – „Žalgiryje“, o Arturs Kurucs – Vitorijos „Baskonia“ komandoje. Latvijos rinktinė I grupėje per šešis turus pasiekė penkias pergalės ir pirmauja pogrupyje. Bagatskio auklėtiniai – per žingsnį nuo istorinio patekimo į planetos pirmenybes, kur Latvija nežaidė dar niekada.

Rolands Šmits – vienas iš dviejų latvių, šį sezoną žaidžiančių Eurolygoje
Rolands Šmits – vienas iš dviejų latvių, šį sezoną žaidžiančių Eurolygoje

Įvykus permainoms Eurolygos valdžioje, vyrauja bendras tikėjimas, jog nesutarimai su FIBA gali pradėti spręstis. Visgi, BasketNews šaltinių tikinimu, kardinalių pasikeitimų sunku tikėtis, kadangi esminius ėjimus Eurolygoje atlieka patys klubai, savo valią reiškiantys valdyboje.

Kol kas ir tarp Eurolygos klubų nėra vieningo požiūrio į FIBA langų sistemą: dažnu atveju komandos sudaro sąlygas išvykti žaidėjams tik į vietines rinktines, pavyzdžiui, Stambulo klubai išleidžia į Turkijos rinktinę ar Belgrado ekipos – į Serbijos nacionalinę komandą, ar kai tam tikra rinktinė atrankoje yra atsidūrusi keblioje padėtyje.

FIBA tiki vykdoma langų sistema, pabrėždama krepšinio skatinimą atskirose valstybėse. Tikinama, kad bent kol kas didžiausias postūmis iš FIBA galėtų būti atliekamos kalendoriaus korekcijos, jog rungtynės nesikirstų su Eurolygos mačais.

Lapkričio lango tvarkaraščio koregavimas nepalietė Lietuvos krepšinio federacijos, tačiau generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas stebi FIBA veiksmus ir kitų federacijų nuotaikas.

„Šitas precedentas geras, bet, aišku, minusas, kad latviai išsipardavė bilietus ir jie nežinojo iš anksčiau. Tačiau dabar visi žinosime, – tinklalapiui BasketNews komentavo Balčiūnas, detalizavęs pakeistą lango kalendorių. – Permainos visada turi savo aukas, bet pati kryptis – labai gera. Kai pasiderina vieni prie kitų, jog Eurolygos žaidėjai turėtų teorines galimybes dalyvauti rinktinėse. Visa kita bus palikta Eurolygos klubų ir ypatingai vietinių federacijų santykiui. Mes čia kol kas nematome ypatingų perspektyvų, nors labai norėtume.“

„BasketNews.lt podkastas“:

Komentarai:
Ekspertas
tik atejo serbo ispera is karto makles. ir aisku kentejo mazoji latvija. fiba ju grajus stumdyt pradejo :Ddddd
2022-11-12
+3
Atsakyti
abdullah
wow lol serbo kompetencija 💩🤣
2022-11-10
+4
Atsakyti
Tai taip išeina, kad nors Ukraina niekada nežaidė pasaulio čempionate, tuo džiaugsis Latviai??? Latvijos rinktinė I grupėje per šešis turus pasiekė penkias pergalės ir pirmauja pogrupyje. BAGATSKIO auklėtiniai – per žingsnį nuo istorinio patekimo į planetos pirmenybes, kur Latvija nežaidė dar niekada.
2022-11-10
Atsakyti
Ukraina žaidė 2014 m.
2022-11-10
+5
Atsakyti
Tomas
Jau buvau pripratęs prie langų sezono vidury. Ir jie tapo labai įdomūs žiūrėti. Nieko nereikia keisti. Smagu, kai LIetuva su trečia rinktine kaunasi su Belgija taškas į tašką, vietoj to, kad būtų triuškinimas -25. Suteikė intrigos ir įdomumo.
2022-11-10
-9
Atsakyti
eee
Prasideda protekcijos saviems
2022-11-10
+20
Atsakyti
Vatnykai serbai
yra musu priesai ir taskas ,dar nuo senu zalgirio laiku.Visi tie dzordzeviciai bodirogos smodirogos vatines ir tik kis mums pagalius,kai tik gales
2022-11-10
+14
Atsakyti
Kiek daug klaidingos info ."Kvalifikacijos rungtynės į FIBA didžiuosius turnyrus langų sistema pradėtos organizuoti nuo 2017 m. rudens. Kiekviena komanda per langą sužaidžia po du atrankos mačus, bendrai visi susitikimai įprastai išskaidomi į 3-4 rungtynių dienas." 1). Langų sistema atsirado 1984 m. ir vyko iki 2003 m. po to buvo pakeista dėl nesutarimų su ULEBiniais, o 2017 m. sugražinta. 2.) Kiekvienas turas (kurių per langą būna 2) visalaik buvo išskaidomas į dvi dienas, visalaik nuo 2017 m. Į trečią dieną nukeliamos tik tos kurios negalėjo įvykti del nenumatytų priežaščių.
2022-11-10
+1
Atsakyti
Bodiroga visalaik buvo FIBA žmogus
2022-11-10
+8
Atsakyti
Belekas
koks siurprizas - tik serbas evralygai pradejo vadovauti ir pasikeite viskas... serbu naudai... tuo paciu pasiseke ir kazkam kitam(siuo atveju turkijai), bet visiems aisku del ko viskas buvo daroma. Turetume pradeti stebeti,kaip i visus postus ir postelius keliauja serbu zmones.
2022-11-10
+20
Atsakyti
Vox
Yra lygūs ir lygesni. Taip jau tuose kraštuose įprasta.
2022-11-10
+17
Atsakyti
Y
Primalta jau tiek visko sitam straipsni, kad negali skaityt.
2022-11-10
+2
Atsakyti
Pokstas
pornografija.. gal galetu susitart ir uzskaityt taskus , kam dar zaist.
2022-11-10
+9
Atsakyti
Ayo
Daryk ten koregavimus kokius tik nori vis tiek esme islieka ta pati - krepsinis yra ne futbolas kur gali tokio formato atrankines daryti. Krepsinis labai priklauso nuo 1-2 geru zaideju. Jeigu svarbus zaidejas gauna trauma per sitas atrankines, kas uz tai atsako? Sedi klubas moka alga, o ju zaidejas sitam debilu turnyre susitraumuoja pries kokia tais treciaruse Britanijos ekipa ar pns. Euro futbole yra ilgas sarasas zaideju is kuriu gali deliotis kas kaip. Euro krepsinyje gal tik ispanai gali su antrarusiais zaidejais kovot gerai, nes ju vietine lyga yra vos ne tam paciam lygyje kaip pati Eurolyga.
2022-11-10
+16
Atsakyti
Kokia gera ta komercine eurolyga po 5 metu vienam lange pastume kelis macus. Pagalvokit Europos cempas buvo visiskai bevertis ir atvaziavo visi geriausi. Kiek jau langai sukure fantastisku macu vietinej publikai( Serbija - Graikija sia vasara vienas pavyzdys). Kas liecia sensacingus nepatekimus tai ju visada buvo ir bus ir tai neirodo sistemos gerumo ar blogumo (Lietuviai pralose Ispanijai butu like be pasaulio cempo jei langu nebutu)
2022-11-10
-1
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.