Eurolygoje įvyko jau dvi dvigubos savaitės, o iš viso sužaista 10 turų – beveik trečdalis sezono. Toks kiekis rungtynių leidžia daryti pirmąsias išvadas.
Nors didžioji dauguma tiek klubų, tiek žaidėjų dar ieško savo sportinės formos piko, jau dabar matosi, kad šiemet Eurolygoje kova dėl atkrintamųjų vyks iki paskutinio turo – 7-tą ir 18-tą vietas skiria vos dvi pergalės.
Praėjus dviem Eurolygos mėnesiams BasketNews atrinko po penkis stebinančius ir nuviliančius žaidėjus sezono starte.
Į sąrašą nepateko žaidėjai, kurių pasirodymams akivaizdžiai trukdo sveikatos problemos bei krepšininkai, iš kurių panašiai gero žaidimo buvo galima daugiau mažiau tikėtis prieš sezoną.
STEBINANTYS
Nigelas Hayesas-Davisas

Sunku paaiškinti, kur toks Hayesas-Davisas buvo anksčiau? Dimitris Itoudis išlaisvino tikrą žvėrį ir amerikietis yra pagrindinė priežastis, kodėl Stambulo „Fenerbahče“ nejaučia Nemanja Bjelicos trūkumo.
Hayesas-Davisas komandoje praleidžia daugiausiai laiko aikštėje (vid. 28 min.) ir nuoširdžiai atidirba kiekvieną minutę, fiksuodamas 11,5 taško, 3,8 atkovoto kamuolio ir 14,5 naudingumo balo vidurkius. Iš toli jis atakuoja 43,2 proc. tikslumu.
Prie visų šių skaičių būtina pridėti Hayeso-Daviso darbą gynyboje, kuri išlieka prioritetu jo žaidime ir dėl kurios jis turėjo Šarūno Jasikevičiaus pasitikėjimą „Barcelonoje“.
Jei „Barcoje“ Hayesas praktiškai nežiūrėjo į krepšį (vid. 4,2 tšk.), tai net ir geriausiame savo sezone Kauno „Žalgiryje“ jo skaičiai buvo toli gražu nuo dabartinių – 9,5 taško ir 9,8 naudingumo balo.
Kažkiek amerikiečio skaičiai stabilizuosis, kai grįš Bjelica, bet dabar Hayesas-Davisas žaidžia kaip topinis Eurolygos puolėjas pirmaujančioje lygos komandoje. Pastarųjų ketverių rungtynių gynybinio žaidėjo skaičiai apskritai nėra paaiškinami – 17,3 taško ir 21,5 naudingumo balo.
Markusas Howardas

Brandon Davies
Komanda: |
Milano Emporio Armani |
Pozicija: | C |
Amžius: | 31 |
Ūgis: | 208 cm |
Svoris: | 109 kg |
Gimimo vieta: | Filadelfija, JAV |
Howardas buvo įvardijamas kaip taškų mašina studentų krepšinyje JAV, tačiau esame matę ne vieną tokį atvejį, kai į Europą atvykusios NCAA žvaigždės pirmaisiais metais sudega. O čia iškart kalbame apie Eurolygą.
Howardo žaidimas banguoja, bet nieko kito ir negalima tikėtis iš 23-ejų Europos pirmamečio. O tos pakilimo bangos būna tiesiog įspūdingos.
Pašėlusį krepšinį mėgstantis Howardas ne sykį ant savo pečių išnešė Vitorijos „Baskonia“. Per 10 susitikimų jis penkis kartus pasiekė 20 pelnytų taškų, trys iš tokių pasirodymų baigėsi bent su 25 pelnytais taškais, dusyk jis surinko bent 30 taškų.
Tai yra neregimi skaičiai iš Eurolygos naujokų. Bendra Howardo statistika per vos 20 minučių siekia 16,5 taško ir 12,1 naudingumo balo. Per mačą jis vidutiniškai išmeta po 7,5 tritaškio ir pataiko 44 proc. metimų.
Vis atrodo, kad ši pasaka turėtų baigtis, nes amerikiečio žaidimas yra neįprastas Eurolygos žiūrovo akiai, bet praėjusią savaitę jis sugebėjo įmesti 25 taškus į „Barcos“ krepšį. Komandos, kuri komandinėje gynyboje yra viena geriausių.
Tokie pasirodymai verčia susimąstyti, kad galbūt ne tik nesibaigs Howardo pasaka Eurolygoje, bet po Naujų metų atsiras ir stabilumas jo žaidime.
Kevarriusas Hayesas

Šiame penketuke Kevarriuso skaičiai statistikoje yra kukliausi, tačiau atidžiai stebintiems Eurolygą, nekyla klausimų, kodėl žalgirietis atsidūrė sąraše.
Kuomet „Žalgiris“ vasarą įsigijo amerikietį, skeptikų netrūko, primenančių, jog savo debiutiniame sezone Eurolygoje Hayesas buvo trečias Vilerbano ASVEL centras. Pasirodo, tai buvo ne Kevarriuso Hayeso lygio klausimas, o T.J. Parkerio nemokėjimas išnaudoti aukštaūgio.
Gerą sezoną Europos taurėje turėjęs Hayesas niekada nebus puolimo žaidėjas, tačiau tai, kaip jis keičia „Žalgirio“ gynybą, yra fantastika. Amerikietis turbūt dabar yra geriausias aukštaūgis susikeitimo gynyboje, o čia dideli nuopelnai ir Kaziui Maksvyčiui, kuris sugeba išnaudoti stipriąsias Hayeso puses.
25-erių centras Eurolygoje per 19 minučių pelno po 5,3 taško, atkovoja po 5,1 kamuolio, blokuoja po 1,3 metimo ir renka po 9,1 naudingumo balo.
Nuo Hayeso žaidimo „Žalgirio“ sėkmė labai stipriai priklauso ir jis šiuo metu tikriausiai yra antras svarbiausias žaidėjas po Keenano Evanso. Žiūrint į kainos ir kokybės santykį, „Žalgiris“ vasarą padarė tikrą vagystę.
Mathiasas Lessortas

Paskutines rungtynes Madride Lessortas žaidė su alkūnės skausmais, bet net ir prastesni mačai per dvigubą Eurolygos savaitę išlaikė įspūdingą prancūzo statistiką.
27-erių augalotas centras Belgrado „Partizan“ rotacijoje praktiškai yra nekeičiamas ir Eurolygoje per 31 minutę renka 11,8 taško, 7,6 atkovoto kamuolio, 1,7 bloko ir 20,3 naudingumo balo vidurkius.
Neįtikėtina yra tai, kad dar pernai Lessortas neįtikino Tel Avivo „Maccabi“ vadovų jį pasilikti komandoje ir atrodė, kad dominavimas Europos taurėje ir liks vidurio puolėjo karjeros lubomis.
Nieko panašaus. Željko Obradovičius nuostabiai išnaudoja Lessorto atletines savybes ir jis duoda naudą ne tik puolime, bet ir gynyboje, kur sugeba greitai judėti ir perimetre. Dabar jis yra topinis Eurolygos centras.
Aukštaūgio skaičiai yra stulbinami, bet jei sveikatos problemos nesutrukdys, nematau jokių kitų priežasčių, kodėl jis negalėtų baigti sezono su panašiais rodikliais.
Saša Vezenkovas

Paskutinis, bet ne prasčiausias. Anaiptol. Vezenkovas šį sezoną išdarinėja protu sunkiai suvokiamus dalykus ir šiuo metu yra neabejotinas lygos MVP.
Atrodytų, kad žaidėjas, pernai rinkęs 17,8 naudingumo balo ir Pirėjo „Olympiakos“ nuvedęs į Eurolygos finalo ketvertą, nelabai kuo gali nustebinti. Vis dėlto dar ir kaip stebina, nes tokie skaičiai Eurolygoje tiesiog nematyti daugiau nei 20 metų.
Per pirmuosius 10 susitikimų bulgaras per 31 minutę renka po 20,1 taško, 8,6 atkovoto kamuolio ir 27,7 naudingumo balo. Dvitaškius Vezenkovas meta 67,1 proc. tikslumu, tritaškius – 43,4 proc., o toks naudingumas Eurolygoje nefiksuotas nuo 2000-2001 m. sezono.
27-erių puolėjas nuosekliai siekė savo karjeros piko ir panašu, kad jį pasiekė. Jis žaidžia fenomenaliai, o į Berlyno ALBA krepšį visus savo 24 taškus įmetė be driblingo. Protu nepaaiškinama fantastika ir jei anksčiau Nikola Mirotičius buvo naudingumo balų mašina, kuri nesustoja, tai dabar Vezenkovas atrodo patobulinta tos mašinos versija.
NUVILIANTYS
Georgios Kalaitzakis

Iš NBA į Europą Georgios grįžo su mintimi tapti vienu kertinių Atėnų „Panathinaikos“ žaidėjų. Bent jau kol kas ne tik, kad netapo, bet dabar atrodo dar prasčiau nei prieš išvykimą į NBA.
1,4 taško ir 0 naudingumo balo rodikliai, vidutiniškai 8 minutės aikštėje ir prarastas trenerio Dejano Radonjičiaus pasitikėjimas.
Daugiau laiko pasireikšti už Georgiosą gauna net brolis Panagiotis, kuris buvo laikytas mažiau talentingu jų karjeros pradžioje Kėdainiuose. Sunku pasakyti, kas atsitiko graikui, kuris turėjo ir kelias atskiras geras rungtynes už Atlanto, bet dabar jis atrodo toli nuo Eurolygos žaidėjo.
Kretoje gimusiam Georgiosui dar tik 23-eji ir jis turi laiko tobulėjimui, bet prisitaikyti Eurolygoje nepadeda ir PAO klubo betvarkė. Galbūt kitame klube Kalaitzakis galėtų turėti svarbesnį vaidmenį ir būti stabiliu rotacijos žaidėju, bet dabar Radonjičius rodo absoliutų pasitikėjimą užsieniečiais.
Klemenas Prepeličius

Dar praėjusiame sezone Prepeličius buvo tarp rezultatyviausių Europos taurės (vid. 14,2 tšk.) ir ACB lygos (vid. 15 tšk.), tačiau šiemet Eurolygoje jo vidurkis kol kas siekia vos 5,8 taško.
Snaiperio gebėjimais garsėjantis slovėnas tragiškai atakuoja krepšį – 36,8 proc. dvitaškių ir tik 20 proc. tritaškių. Vienu „Valencia“ lyderių turintis būti gynėjas Eurolygoje per 17 minučių renka po 3,3 naudingumo balo.
Europos čempionate Prepeličius atrodė šiek tiek silpniau nei įprastai Slovėnijos rinktinėje (vid. 8,9 tšk. ir 6,4 naud.), tačiau kažkokių rimtų pavojaus signalų nesimatė. Ir negali sakyti, kad naujas treneris Alexas Mumbru jo neišnaudojo, tiesiog jis nepataiko savo metimų.
Prepeličius tikrai dar nėra veteranas, jam 30 metų, o tai turėtų būti geriausi žaidėjo sezonai, kuomet sportinė forma pike, o prie jos yra atėjusi ir branda. Galbūt reikia susitvarkyti su psichologija, nes ACB lygoje žaidimas dar tragiškesnis – 4,6 taško ir pataikyti 5 tritaškiai iš 33 (15,2 proc.).
Devonas Hallas

Nuviliančių Milano „Emporio Armani“ atstovų šiame sąraše bus du, bet galėtų būti trys ar net keturi, kadangi jų startas yra tikras šokas Europos krepšinio bendruomenei. Aišku, iš blogosios pusės.
Kalbant apie Hallą, pernai jis nuostabiai prisistatė Eurolygoje ir buvo vienas geriausių lygos naujokų. Natūralu, jog antrajame sezone tikimasi dar solidesnio žaidimo, tačiau realybė yra kita.
Hallas turi milžinišką Ettore Messinos pasitikėjimą ir žaidžia net po 29 minutes, tačiau už tai atsilygina 5,8 taško ir 3,9 naudingumo balo vidurkiu. 23,7 proc. dvitaškių ir 24,3 proc. tritaškių. Tikra katastrofa.
Taip, prie didelių Hallo minučių prisideda ir išretėjusi Milano klubo perimetro linija bei patikimas jo darbas gynyboje, tačiau puolimo skaičiai yra sunkiai suvokiami.
Tokio lygio žaidėjas negali taip atakuoti krepšio visą sezoną ir čia jam reikia susitvarkyti su psichologija, o jau praėjusią savaitę jis po truputį pradėjo gerinti savo žaidimą. Galbūt tie monstrai, pavogę Hallo įgūdžius, po truputį atsitraukia ir gynėjas pradės žaisti krepšinį, ko labai reikia „Emporio Armani“.
Vladimiras Lučičius

9,2 naudingumo balo vidurkis nebūtų daugeliui blogai, bet kai tai yra Lučičius, supranti, kad kažkas yra ne taip.
Serbas turėjo blankų Europos čempionatą, o po jo ir sveikatos problemų, tačiau Eurolygoje startavo nuo pirmo turo. Vis dėlto Luča nėra panašus į save ir kartais tiesiog atrodo pavargęs nuo krepšinio.
Lučičius žaidžia po daug minučių (vid. 27), tačiau tiek agresyvumas, tiek ir sprendimų priėmimai nėra to lygio, prie kokio puolėjas mus pripratino pastaraisiais metais. Dvitaškius jis meta vos 38,2 proc. tikslumu ir išprovokuoja tik po 2,9 pražangos. Tikrai ne jo įprasti skaičiai.
Miuncheno „Bayern“ pastaraisiais metais būdavo Eurolygos Pelenė, o didžioji to priežastis –ponas Lučičius. Visgi sezono startas bavarams yra sunkus ir jei komandos kapitonas negrįš prie savo žaidimo, patekti į atkrintamąsias tikėtis neverta.
Reikia nepamiršti, kad Lučičiui jau 33-eji. Galbūt iš tiesų serbas nori, bet jau nebegali taip žaisti? Artimiausi mėnesiai atsakys į šį klausimą.
Brandonas Daviesas

Tris sezonus „Barcelonoje“ praleidęs Daviesas į Milaną atvyko kaip vienas geriausių Eurolygos centrų, kur buvo tikimasi, kad Messina dar labiau išlaisvins jo talentą. Deja, bet amerikietis yra labai toli nuo gero žaidimo.
8,9 taško ir 7,4 naudingumo balo vidurkiai neskamba dar taip tragiškai, koks yra iš tikrųjų Davieso žaidimas. Tai geriausiai iliustravo mačas su Stambulo „Fenerbahče“, kuriame Daviesas buvo registruotas, bet taip ir nepakilo nuo atsarginių žaidėjų suolelio.
Daug klausimų kelia Davieso veiksmai ant parketo, kur jis dažnai tiesiog jėga bando pralaužti varžovų gynybą, nors turi vieną plačiausių judesių arsenalų baudos aikštelėje Eurolygoje.
Taip pat labai keista, kad Italijos lygoje viskas Daviesui yra neblogai. Ten jis fiksuoja 12,1 taško ir 14,4 naudingumo balo per 20 minučių. Amerikiečio žaidimas turėtų tikrai gerėti, bet prie to turi prisidėti ir žaidimo kūrėjai, kurių praktiškai nebeliko komandoje, traumą gavus Kevinui Pangosui.
Patinka, ką darome? Padėkoti galite čia.