Jau ne po pirmo mačo žalgiriečiai kalba apie pernelyg didelį atsipalaidavimą rungtynių pradžioje.

Nuotr.: Dainius Lukšta
Nuotr.: Erikas Ovčarenko/BNS

Lapkričio 4 diena. „Žalgiris“ – Berlyno ALBA. Per ilgąją pertrauką ant parketo lipa atlikėjai „OG Version“ ir Soliaris. Tačiau 15 tūkst. fanų miniai tai nerūpi, yra kitų bėdų. Nustojus groti muzikai stoja tokia pati tyla, kaip ir prieš pasirodymą. Priežastis – kauniečių minus 12 po dviejų kėlinių.

Tą vakarą antrojo kėlinio viduryje buvo net minus 20, tačiau po pertraukos įspūdingai užsikūrę žalgiriečiai išsitraukė didžiausią sugrįžimą klubo istorijoje ir nukovė ALBA (88:81). Visgi po mačo Edgaras Ulanovas signalizavo apie blogą požiūrį į rungtynes.

„Didžiausia iš nesėkmingos pradžios priežasčių, jog mes pagalvojome, kad šiandien čia gali būt kažkiek lengviau namuose. Atvažiuoja ALBA. Vardas ne toks didelis, lyginant su tuo, prieš kuriuos žaidėme anksčiau. Kažkoks atsipalaidavimas galiausiai jautėsi, koncentracijos stoka, daug lengvų taškų praleistų.

Viena iš priežasčių buvo ta, kad po dviejų pergalių namuose galėjome neįvertinti varžovų, kas bus labai gera pamoka. Nesvarbu, kas atvažiuoja, turime visuomet žaisti maksimaliai“, – tuo metu kalbėjo kapitonas.

Gruodžio 2 diena. Nepraėjo nė mėnesis. „Žalgiris“ – Atėnų „Panathinaikos“. Per ilgąją pertrauką ant „Žalgirio“ parketo lipa atlikėjai Saulius Prūsaitis ir Iglė. Ta pati tyla. Fanai vėl sunerimę. Priežastis – kauniečių minus 16 po dviejų kėlinių.

Tik šįkart pergalės išsitraukti nebepavyko. Trečiajame kėlinyje atkutę kauniečiai sugebėjo nukirpti deficitą iki minus 4 (58:62), tačiau PAO traukiniui taip buvo leista įsivažiuoti, jog jis ketvirtajame kėlinyje nesustojo ir į Dwayne'o Bacono (19 tšk.) bei Derricko Williamso (25 tšk.) krosnį buvo primesta per daug anglių.

Jie degė. Tas vadinamąsias „anglis“ pirmoje pusėje leido krautis patys žalgiriečiai, kurie tuomet strigo vienas prieš vieną gynyboje bei leido bėgti varžovams į greitas atakas. Pirmasis pralaimėjimas namuose (67:81).

Po mačo – vėl tie patys Keenano Evanso bei trenerio Kazio Maksvyčio signalai apie prastą nusiteikimą.

„Būdami namie jaučiamės pernelyg patogiai ir leidome mums įkąsti į užpakalį, – po pralaimėjimo sakė 18 taškų sumetęs Evansas. – Tai (atsipalaidavimas) yra bloga tendencija. Mums reikia padaryti viską, kad taip nenutiktų dar kartą. Tai turi baigtis.“

„Aiškinamės, – paklaustas, kas nutinka komandai pirmoje pusėje, atsakė Maksvytis. – Galbūt blogi žaidėjai starto penkete, blogas nusiteikimas ar apšilimas. Šiandien rungtynės baigėsi 14 taškų skirtumu. Ta bloga pradžia davė blogą toną visoms likusioms rungtynėms.“

„Šiandien pasirinkome lengvą kelią – pradėjome rungtynes mesdami daug metimų, keletas laisvų, kiti apylaisviai, – teigė Ulanovas, po prasto „Žalgirio“ vakaro atakuojant krepšį (23 metimai iš 69 – 33 proc.). – Daug prametėme ir rezultatas pirmoje pusėje buvo prastas. Prieš antrąją rungtynių pusę pasitarėme, kad reikia pakeisti mentalitetą.“

Ir vėl prastas nusiteikimas. Tendencija? Galbūt. Raudona vėliava, verčianti sunerimti? Tikrai taip. „Žalgiris“ nėra ta komanda, kuri sau gali leisti atsipalaiduoti, ypač prieš „savo lygos“ komandas kaip ALBA ar PAO. Ypač kai yra vis garsiau kalbama apie atkrintamąsias.

Visgi raudonų vėliavų yra ir daugiau. Viena didžiausių ir turbūt tokia pat didelė. Tai – Ignas Brazdeikis.

Šis puolėjas sezono pradžioje buvo projektuojamas kaip „Žalgirio“ lyderis ir aplink jį buvo keliamas didžiulis ažiotažas. BasketNews duomenimis, tai yra vienas brangiausių kauniečių krepšininkų, tačiau praėjus trečdaliui Eurolygos sezono galima daryti išvadą, jog kol kas Iggy nepateisina keltų lūkesčių ir pasitikėjimo, kurį jam rodo Maksvytis.

22 minutės, 7 taškai, 2 iš 12 metimų iš žaidimo (17 proc.) ir minus 1 naudingumo balas. Tokia statistinė eilutė degė prie Brazdeikio pavardės po rungtynių su „Panathinaikos“.

Per 11 mačų Brazdeikis Eurolygoje fiksuoja 10,7 taško (50 proc. dvit., 17,2 proc. trit.), 3,4 atkovoto kamuolio ir 7,5 naudingumo balo vidurkį. Pastarasis rodiklis yra 101 vieta visoje lygoje.

Pats Maksvytis po pralaimėjimo prieš PAO pasiuntė žinutę Brazdeikiui, jog tikisi iš savo žaidėjo daugiau.

„Turėjau pokalbį su Ignu ir prieš šias rungtynes, – atskleidė Maksvytis. – Ignas turi suprasti, kad jis yra labiau agresyvus besiveržiantis žaidėjas, kuris turi gerą kūną ir fiziškumą. Vienas prieš vieną jį sulaikyti yra labai sunku. Manau, kad jo pirmas variantas turi išlikti prasiveržimas link krepšio.

Toliau norėtųsi iš jo papildomų perdavimų ir ne tiek daug tolimų metimų. Jis gali juos mesti, bet gal daugiau po derinio. Aišku, po tokių rungtynių nesinori tik Igną paminėti. Buvo nemažai žaidėjų, kurių paprasčiausiai šiandien nebuvo. Mums yra prabanga, kai nesužaidžia 2-3 žaidėjai, kurie yra iš pirmojo aštuoneto krepšininkai.

Nenorėčiau, kad žaidėjas turėtų mentalitetą išsimesti 12 metimų, iš kurių ne visi būtų geri. Norėčiau 12 sustabdytų gynybų, perimtų kamuolių ar puolime atkovotų kamuolių. Manau, kad visa komanda bandė eiti lengvesniu keliu.“

Žinoma, tai yra pirmieji Brazdeikio metai Europoje ir svarbu, jog Ignas nepraranda pasitikėjimo savimi, tačiau kartais ta drąsa mesti toliau, kai nėra tavo diena, labiau žaloja nei padeda komandai.

Neramina ir Luko Lekavičiaus forma. „Žalgirį“ nemažą praėjusio sezono dalį ant savo pečių tempęs varikliukas (vid. po 10,2 tšk. 2021-2022 m.) šį sezoną atrodo blankiai bei jo statistika susitraukė beveik perpus – iki 5,6 taško.

Tiesa, minutės taip pat sumažėjo nuo 23 iki 13, tačiau Lukas vis rečiau yra pakeliamas nuo suolo dėl savo mažėjančio indėlio, o taip labai didelis krūvis krenta ant Evanso pečių.

Mače su „Panathinaikos“ vienas svarbiausių „Žalgirio“ vaidmens žaidėjų tapo vieninteliu kauniečių krepšininku, kuris išbėgo ant parketo, tačiau nepelnė nė taško.

Lygiai tas pats su Tyleriu Cavanaugh. Puolėjas šį sezoną per 20 minučių fiksuoja 4,7 taško, 4,1 atkovoto kamuolio ir 4,4 naudingumo balo statistiką, o tritaškius meta 32 proc. taiklumu.

Atrodė, jog su dar vienais metais Kaune Cavanaugh dės dar vieną žingsnį į priekį, tačiau kol kas panašu, jog padėjo vieną atgal. Mačas su PAO – 3 taškai ir minus 2 naudingumo balai.

Žinoma, akivaizdu, jog „Žalgiris“ kol kas stebina Eurolygoje ir 6-5 rezultatas yra daugiau nei solidus komandai, kuri prieš sezoną buvo nurašyta ir kažkuria prasme šie visi „Žalgirio“ skauduliai yra džiugūs, nes parodo, kiek dar daug rezervo turi kauniečiai, tačiau nusiteikimo klausimas bei stringantys svarbūs žaidėjai vis tiek kelia nerimo. Ypač kovojant dėl atkrintamųjų.

„Pradžiai norisi viską suvirškinti ir po to kažką normalaus ir logiško tarpusavyje pakalbėti. Tai kol kas sunku, išvadas reikės daryti artimiausiomis dienomis“, – apie pokyčius kalbėjo Ulanovas.