A.Brazys mėgaujasi darbu ir gyvenimu Sankt Peterburge

2005-08-03 23:35
Rokas Buračas, „BasketNews.lt“ koresp.

Prieš dešimt dienų Čechove pasibaigusiame Europos jaunimo (gim. 1985 m. ir vėliau) krepšinio čempionate buvo galima išvysti ne tik NBA skautų ar tarptautinės krepšinio federacijos vadovų, bet ir lietuviškų veidų. Į Čechovą buvo atvykęs ir Sankt Peterburgo vyriausiuoju treneriu praėjusių metų gruodį tapęs Algirdas Brazys, kuris tuomet pakeitė iš posto pasitraukusį Andrėjų Malcevą.

Tinklapiui „BasketNews.lt“ duotame interviu A.Brazys papasakojo apie darbą Sankt Peterburge, nuo tarybinių laikų nepasikeitusią kai kurių žaidėjų mąstyseną bei gyvenimo būdą, ir atskleidė, kodėl atsisakė klubo pasiūlyto automobilio bei argumentavo norą būti trenerio asistentu.

Čechove dairėsi galimo komandos pastiprinimo

Į Čechovą lietuvį komandiravo klubas, tačiau treneris prisipažino ir pats norėjęs savo akimis išvysti perspektyviausius Europos jaunuosius krepšininkus. Taip pat A.Brazys norėjo pasižiūrėti, kaip tarp pajėgiausių Europos bendraamžių atrodo jo komandos startinio penketuko žaidėjas rusas Antonas Ponkrašovas bei planavo pasidairyti legionierių, kurie kitą sezoną galėtų papildyti „Spartak“ ekipos gretas.

Strategą Čechove nustebino savotiškas ir netradicinis Rusijos jaunimo rinktinės žaidimo stilius. A.Brazys spėliojo, kad greičiausiai tam įtakos turėjo jaunas rinktinės treneris Jevgenijus Pašutinas. Lietuvis taip pat džiaugėsi savo auklėtinio A.Ponkrašovo atsiskleidimu.

„Kai prieš pusę metų tapau vyriausiuoju „Spartak“ klubo treneriu, perkvalifikavau šį žaidėją iš atakuojančio gynėjo į įžaidėją. Jis turi nemažai gerų savybių, kurios būdingos įžaidėjams. Nors jo ūgis ir 201 cm, niekur nėra taisyklės, kad šios pozicijos žaidėjas turi būti mažiukas. Juk Magicas (M.Johnsonas, – Red.) buvo gerokai virš dviejų metrų ir sėkmingai žaidė įžaidėju“, – prisiminė A.Brazys.

Vėliau Rusijos rinktinėms treneriams siūliau atkreipti dėmesį į šį jaunuolį ir minėjau, kad iš jo galima gauti gerą įžaidėją. Nors tada į mane pasižiūrėjo keistai, žinau, kad žaidėjas buvo pakviestas į pirmąją Rusijos vyrų krepšinio rinktinės stovyklą“, – pastebėjo treneris.

Tinklapiui „BasketNews.lt“ paklausus, ar strategas pamatė žaidėjų, kurie domintų Sankt Peterburgo ekipą, A.Brazys atsakė teigiamai, tačiau nebuvo įsitikinęs, ar pavyks ką nors įsigyti. Nors po čempionato praėjo daugiau negu savaitė, „Spartak“ ekipa dar nepasirašė sutarties nė su vienu iš jaunųjų krepšininkų, tačiau neseniai susitarė su amerikiečiu Antonio Grantu, kuris praėjusiais metais žaidė Klaipėdos „Neptūno“ komandoje.

Norėtų, kad komandoje žaistų kuo daugiau rusų

Didžiąją karjeros dalį Kauno „Žalgirio“ klube praleidęs A.Brazys paneigė, kad klubo vadovų pozicija yra burti jauną komandą. Treneris pripažino, kad Sankt Peterburgo ekipa nėra tokia turtinga, kad kviestųsi pajėgius legionierius. „Nepatenkame į turtingiausių Rusijos klubų elitą, bet nesame ir tarp mažiausią biudžetą surenkančių komandų.

Taip pat norisi ekipoje žaistų daugiau rusų, leningradiečių. Norėtume išlaikyti buvusias tradicijas. Esame viena iš tų komandų, kurioje žaidžia daugiausiai rusų, bet būtume nieko prieš susigrąžinti buvusius „Spartako“ žaidėjus“, – komandos planus ir norus tinklapiui „BasketNews.lt“ atskleidė A.Brazys ir pripažino, kad tokia yra komandos politika.

Tačiau strategas sutiko, kad norint įvykdyti komandai keliamus tikslus, tą padaryti remiantis vien tik vietiniais žaidėjais būtų labai sunku: „Rusijos čempionato lygis yra labai išaugęs, yra suvažiavę labai daug žvaigždžių, o turint vien Rusijos žaidėjus nieko nepasieksi – būsi turnyrinės lentelės dugne. Todėl ir norisi, kiek leidžia galimybės, pasistiprinti legionieriais ir kabintis į aukštesnes vietas“.

Nenorėjo dirbti vyriausiuoju treneriu

Lietuvis tinklapį „BasketNews.lt“ tikino, kad prieš metus į Sankt Peterburgą išvyko dirbti antruoju komandos treneriu, nes iki tol save įsivaizdavo tik užimantį tokias pareigas, tačiau darbas su šio miesto komanda jo nuomonę pakeitė. „Į „Spartak“ atvykau būti antru treneriu, o su klubo vadovais lyg ir buvome sutarę, kad juo ir dirbsiu. Galvojau, kad bus ramesnis sezonas. Taip ir pabuvo kokius tris mėnesius“, – skėstelėjo rankomis treneris.

Paklausus, kodėl A.Brazys taip nenorėjo būti pagrindiniu komandos „vairininku“, treneris atsakė: „Asistentu būti yra labai gerai – nėra tokio didelio spaudimo, smegenys nuo to šiek tiek pailsi. Kai gruodį užėmiau vyriausiojo trenerio pareigas turėjau galimybę pasirinkti asistentą, tačiau to nepadariau ir labai dėl to gailėjausi. Neįsivaizdavau, kad vienam dirbti taip sunku. Tačiau iš klaidų mokausi ir jau radau sau pagalbininką buvusį ilgametį „Spartak“ ekipos žaidėją Genadijų Čitininą“.

Vienintelis minusas – mažas rungtynių skaičius

Iš vyr. trenerio posto pasitraukus A.Malcevui (dešinėje), jo pareigas perėmė A.Brazys
Nuotr. bcspartak.ru
„Iš tikrųjų galiu pasakyti, kad labai džiaugiuosi, jog čia atsiradau. Gerai, kad nedirbu kur nors Rusijos gilumoje – Sankt Peterburgą ir Lietuvą skiria nedidelis atstumas. Labai gražus ir miestas, o rusai – geraširdžiai žmonės“, – gyvenimo Sankt Peterburge privalumus vardijo A.Brazys.

Strategas džiaugėsi ir stipria Rusijos lyga, kur per kiekvienerias rungtynes tenka kautis iki paskutinių mačo sekundžių, tačiau įžvelgė ir vieną didelį minusą: „Per sezoną turime labai mažai rungtynių. Kitą sezoną Rusijos lygoje sužaisime 26 susitikimus, kai su „Žalgiriu“ tekdavo atlaikyti ir 70-80 mačų maratoną“, – apgailestavo lietuvis.

Pasidomėjus, ar ekipa neketina dalyvauti tarptautinėse klubinėse varžybose A.Brazys tai iš karto paneigė argumentuodamas, jog tai reikalauja pakankamai daug lėšų, o varžybos komandai neduotų apčiuopiamos naudos.

Jis teigė, kad FIBA Europos lygos varžybose „Spartak“ klubui dalyvauti neverta, nes ten daugiausiai tenka žaisti su tomis pačiomis Rusijos ekipomis. „Mes mielai sudalyvautume BBL pirmenybėse, tačiau mūsų ten niekas nekviečia“, – šypsojosi A.Brazys.

Treniruočių problemą išspręs kuriama dublerių ekipa

Sankt Peterburgo klubui varžybų stoka rimtai atsiliepia: „Mes net neturime su kuo sužaisti draugiškų rungtynių. Mieste dar yra „Dinamo“ ekipa, su kuria mes gerai sutariame ir tikrai tarpusavyje nesipjauname, tačiau jie dalyvauja Europos taurių varžybose, labai daug keliauja ir Sankt Peterburge beveik nebūna“.

Kartais „Spartak“ klubas sužaidžia draugiškas rungtynes su miesto lygos čempionais, tačiau jos baigiasi pergale 60 taškų skirtumu ir duoda mažai naudos, tačiau A.Brazys mano, jog ir tokios pergalės retkarčiais yra geriau negu treniruotės, kurių krepšininkai yra persisotinę.

Tiesa, kitą sezoną situacija bus geresnė. Šiuo metu yra baigiama burti Sankt Peterburgo „Spartak“ klubo dublerių komanda, rungtyniausianti žemesnėje Rusijos lygoje. Su ja pagrindinė ekipa dažnai tikrins jėgas, tad treniruotės, kurios, anot A.Brazio, per mėnesį žaidžiant 2-3 susitikimus, visiems yra baisiai atsibodusios, nebebus tokios monotoniškos.

Lietuvis džiaugiasi, kad klubo vadovai priėmė sprendimą kurti dublerių ekipą, nors dėl to ir sumažėjo pagrindinės komandos biudžetas: „Panaši situacija buvo ir su „Žalgiriu“. Buvo tokie laikai, kai numodavome ranka ir vildavomės, kad ką nors nusipirksime. Tačiau po to pasižiūrėjome, kad reikia užsiauginti savų žaidėjų, kurie anksčiau ar vėliau papildo komandą“, – tinklapį „BasketNews.lt“ tikino treneris.

Į varžybas ir treniruotes važiuoja metro

A.Brazys tinklapiui „BasketNews.lt“ teigė, kad Sankt Peterburgo ekipa jam suteikė idealias gyvenimo sąlygas. „Gyvenu pačiame miesto centre, esu aprūpintas viskuo, ko užsigeidžiu, iki treniruočių salės vos dešimt minučių kelio, kurį galima įveikti vieną stotelę pavažiavus metro, – džiaugėsi lietuvis. – Klubas man siūlė automobilį, tačiau jo atsisakiau.

Dideliuose miestuose būna kamščiai, o aš esu punktualus ir noriu, kad žaidėjai būtų tokie pat. Jei pats pradėsiu vėluoti, krepšininkai darys tą patį, todėl klubo vadovų paprašiau, kad butas būtų kuo arčiau salės“, – savo apsisprendimą aiškino strategas.

A.Brazys prisipažino, kad miestiečiai jį kalbina ne tik po laimėtų rungtynių: „Kai tik atsikrausčiau į Sankt Peterburgą, manęs niekas, skirtingai negu Lietuvoje, nepažinojo. Tačiau vėliau situacija pasikeitė ir žmonės, o ypač jaunimas, ėmė sveikintis, prašyti autografų. Manau, kad tai yra neblogai, nes Rusijoje krepšinis nėra toks populiarus, kaip futbolas ir ledo ritulys. Džiugu, kad „Spartako“ vardą vėl pradeda prisiminti“.

Ekipos žaidėjai nevengdavo ir alkoholio bei cigarečių

A.Brazys teigė, kad jo klube anksčiau trūko profesionalaus žaidėjų požiūrio į darbą, tačiau dabar reiklus treneris tai jau baigė išgyvendinti. Treneris pasakojo, kad sezono pradžioje daugelis komandos žaidėjų truputėlį kitaip žiūrėdavo į tabaką ir alkoholį.

„Baigiu jiems įkalti į galvą, kad iš krepšinio galima gyventi, o norint gerai gyventi turi būti nepriekaištingos fizinės kondicijos ir tokių dalykų negalima sau leisti. Nors Sankt Peterburgas didelis miestas, aš apie savo žaidėjus nemažai žinau ir susirenku informaciją, man daug pripasakodavo. Apskritai jie – darbštūs žmonės, tačiau jiems reikia padėti“.

A.Brazys prisipažino, kad sezono pradžioje buvo keletas atvejų, kai žaidėjai į treniruotę ateidavo su skaudančia galva, tačiau tikino, jog tokie krepšininkų pomėgiai buvo pakeisti.

Sezonui rengsis su elitiniais Europos klubais

Rusiją atradęs A.Brazys džiaugiasi, kad jo vadovaujama ekipa suteikia miestiečiams džiaugsmo bei pradeda atgauti garsų komandos vardą. Praėjusį sezoną „Spartak“ klubas namuose pralaimėjo vos dvejas rungtynes, penkiais taškais nusileidęs CSKA ekipai ir minimaliu skirtumu – BC „Chimki“ komandai. Tiesa, lietuvio treniruojami rusai dar turi problemų žaisdami išvykose, tačiau strategas tikisi, kad naujame sezone ši problema nebebus tokia opi.

Naujam sezonui Sankt Peterburgo ekipa rengsis ir Klaipėdoje vyksiančioje treniruočių stovykloje. Vėliau „Spartak“ rungtyniaus A.Belovo taurės turnyre. Jame taip pat dalyvaus Eurolygos čempionai Tel Avivo „Maccabi“, Maskvos CSKA, Sankt Peterburgo „Dinamo“, Argentinos čempionai bei galbūt Kauno „Žalgirio“ ekipa.

„Spartak“ ekipa dalyvaus ir turnyre Prancūzijoje, kuriame irgi varžysis su keliomis Eurolygos komandomis. A.Brazys džiaugėsi, kad jo treniruojamas klubas yra kviečiamas į tokio lygio turnyrus ir tvirtino, kad žaidėjams tai yra neįkainojama patirtis.

„Rusijoje yra gerai, – kelis kartus pakartojo A.Brazys, paklaustas kuriam laikui ketina apsistoti Rusijos kultūros lopšiu vadinamame mieste. – Kai man siūlė pratęsti kontraktą, apsisprendžiau labai greitai. Man ten viskas patiko, net norėdamas nebūčiau radęs prie ko prikibti“, – pokalbį baigė A.Brazys. 


Rodyti komentarus
2005-08-04 23:23
na jau bent garsink musu salies varda Rusijoe jei nepavyko cia.pasistenk ir nesusimauk
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2005-08-04 06:43
keistoka kazkaip....viskas kas netinka lietuvoj, labai greit pritinka rusijoj:)
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2005-08-04 00:39
saunuolis igavo toki pasitikejima, malonu, kad leituviai ima sklisti kaip krepsinio specai
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2005-08-04 00:15
saunuolis brazys atrado save rusijoje tikiosi kad jam viskas seksis gerai,noris pamirsti ta sezona zalgirio kai jis ten buvo treneris..bet sheip geras treneris
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2005-08-04 00:10
Brazys;]sekmes tau Algirdai Rusijoje!
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 5

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas