Rolands Šmits taps vienu geriausiai apmokamų „Žalgirio“ žaidėjų per pastaruosius keletą metų.

Nuotr.: D.Lukšta
Nuotr. D.Lukšta

„Kur čia geriausiai kimba žuvys?“ – kuris Eurolygos vadovas nenorėtų, kad tai būtų didžiausios problemos, kurias jo organizacijoje spręstų vienas svarbiausių komandos žaidėjų?

Šį sezoną metami dvitaškiai

52%
19,1
Pataiko: 19,1
Taiklumas: 51,6%
Vieta lygoje: 12
Geriausias pasiekimas: 28
Blogiausias pasiekimas: 12
Daugiausia pataiko: Ignas Brazdeikis

„Žalgirio“ direktoriaus Pauliaus Motiejūno pavaduotojas Paulius Jankūnas šypsosi.

Eurolygoje sužaistų rungtynių rekordininkas prisiminė keletą Rolando Šmito išvykų su meškere, iš kurių jis grįžo tuščiais kibirais.

Šmits yra užkietėjęs žvejys. Jis gyvena ant Lampėdžio karjero kranto, todėl neretai ten įmerkia meškerę. Kaune 27-erių latvis netgi susirado grupę lietuvių žvejų, su kuriais susirinkę meškeres laisvu metu keliauja pažvejoti prie Nevėžio upės.

„Jis ant tiek paprastas žmogus...“ – šyptelėjo Paulius Jankūnas.

Žvejyba kažkuo primena laisvųjų agentų turgų.

Trys žvejai gali išplaukti į tą patį ežerą, bet grįžti į krantą su skirtingu laimikiu.

Žuvų kibimui įtakos turi labai daug faktorių, pradedant nuo vandens skaidrumo, baigiant žuvies alkiu. Taip ir krepšinyje, galimybės pasirašyti kontraktą su vienu ar kitu žaidėju priklauso ne tik nuo turimos valties ar jauko.

Kai sužvejoti Rolando Šmito į Eurolygos rinką išplaukė Belgrado „Partizan“, Tel Avivo „Maccabi“ ir „Žalgiris“, šiose varžytuvėse kauniečiai turėjo keletą pranašumų.

Be abejo, faktas, kad Šmits tapo vienu geriausiai apmokamų „Žalgirio“ žaidėjų pastaraisiais metais smarkiai prisidėjo prie jauko, už kurio užkibo latvis. Bet kitus faktorius sunku pamatuoti pinigais.

„Partizan“ turi Željko Obradovičių, vieną didžiausių fanų bazių Europoje ir ambicingo 2022-2023 metų sezono pavyzdį, kuris turėjo baigtis finalo ketvertu.

Rolands Smits

Rolands  Smits
Rolands  Smits
MIN: 23.38
PTS: 9.7 (55.21%)
REB: 4.68
AS: 1.05
ST: 0.41
BS: 0.14
TO: 1.38
GM: 37

Tel Avivas gali pasiūlyti vieną patraukliausių Eurolygos taškų, trejų metų kontraktą ir galimybę žaisti su, kaip sakė Sergio Scariolo, geriausia gynėjų linija lygoje.

Tačiau Rolando Šmito pasaulyje pasirinkimas buvo aiškus.

Jis turi vieno iš lyderių vaidmenį Eurolygos atkrintamųjų komandoje.

208 cm ūgio aukštaūgis turi didžiulį pasitikėjimą iš komandos draugų, trenerių štabo ir visos organizacijos.

Kaip ir jam prieš persikeliant iš Barselonos į Kauną pasakojo bičiuliai, „Žalgiris“ kaip organizacija jam ir jo šeimai suteikė puikias sąlygas.

Jam ir jo žmonai Kaune viskas tinka ir patinka. Pradedant nuo darželio, kurį nuo Šmitų namų skyrė dvi minutės kelio, iki pagalbos laukiantis antrojo vaikelio.

Visai čia pat yra Šmito gimtoji Valmiera, iš kurios jį bet kada gali lankyti artimieji ir draugai.

Ir kai jam norisi prasipūsti galvą, jis visada gali šalia namų įmerkti meškerę į karjerą ir pasinerti į savo zoną.

Šmits visa tai gerai įsivertino įsipareigodamas „Žalgiriui“ iki 2026-ųjų (su galimybe vasaromis nutraukti kontraktą, pradedant nuo 2024-ųjų).

„Čia jaučiuosi ir labai gerai, ir labai svarbus, – Šmits pasakojo BasketNews. – Aišku, niekas nežino, kaip būtų kitoje komandoje. Tačiau man patinka, kaip dirba „Žalgiris“ ir aš tikrai mėgaujuosi čia būdamas.“

„Be to, Kaunas yra arti mano gimtinės, todėl šeima ir draugai bet kada gali mane aplankyti. Prieš atvykstant į „Žalgirį“, visi man pasakojo, kad tikrai nesigailėsiu savo sprendimo ir tai geras pasirinkimas. Galiu pasakyti, kad čia jaučiuosi tikrai labai gerai.“

Rolando Šmito Eurolygos statistika

    MIN 2P M/A 3P M/A FT M/A REB AS ST TO BS PF RF PTS EFF
22/23 Žalgiris 22:51 57.6%
87/151
38.3%
46/120
85.5%
47/55
4.7
3.2/1.5
1.1 0.4 1.4 0.1 2.9 1.9 9.7 9.4

Vienas didžiausių „Žalgiryje“ pastaraisiais metais įteiktų kontraktų yra ne tik didžiulis įvertinimas Šmitui. Tuo pačiu tai ir didelė atsakomybė klube, kuris paprastai nesišvaisto tokiais kontraktais.

Tačiau Paulius Jankūnas geriau nei bet kas kitas žino tokių žaidėjų kaip Šmits vertę.

18 Eurolygos sezonų Kaune praleidęs lietuvis kažkuo primena latvį. Jis buvo superefektyvus baudos aikštelėje ir galėjo išplėsti aikštę iš vidutinio nuotolio ar trijų taškų zonos. Jis taip pat buvo labai fiziškas žaidėjas, kas padėjo jam graibstyti atkovotus kamuolius ar apsiginti nuo varžovų aukštaūgių.

Visas šis įgūdžių paketas 2018-aisiais buvo įvertintas antra simboline Eurolygos komanda.

„Suprantame, kokį žmogų turime savo komandoje, kokio lygio tai žaidėjas, ir kokią naudą jis mums neša, – Jankūnas pasakojo BasketNews. – Ne visada taškais, bet savo pavojingumu.“

„Jis uždengia mums dvi pozicijas. Ties juo akcentuojasi gynyba. Jis labai universalus. Su metimu, su centravimu. Taip pat jis stiprus atletas. Šiuolaikinis aukštaūgis. Tokių žmonių nėra daug. Jis atėjo iš Barselonos ir norėjo turėti gerą sezoną. Jis tą gavo ir patvirtino tą pasitikėjimą“, – pasakojo Jankūnas.

„Ir koks geras jo charakteris. Jis mums yra labai svarbi figūra ir galvojame, kad jis dar gali gerinti žaidimą. Mums tai buvo vienas pagrindinių tarpsezonio tikslų. Tikrai nebuvo lengva jį išlaikyti, nes jis įrodė savo vertę. Bet labai norėjome jį išsaugoti ir tikrai džiaugiamės, kad pavyko tai padaryti“, – neslėpė buvęs ilgametis „Žalgirio“ kapitonas.

„Žalgirio“ pasirinkimą diktavo ir Eurolygos rinka.

Kaip ir pasakojo Jankūnas, tokio stiliaus aukštaūgiai Eurolygoje tampa retenybe.

Praėjusio sezono pavyzdys, kai kelios pajėgios Eurolygos komandos sezono metu sunkiai pajėgė rasti Šmito profilio krepšininkų, taip pat paskatino „Žalgirį“ netaupyti.

Be to, Šmito gebėjimas žaisti ir centro pozicijoje leido jiems sutaupyti centrų linijoje su Kevarriusu Hayesu ir Laurynu Biručiu.

Jeigu Šmits būtų išvykęs į Tel Avivą arba Belgradą, „Žalgiris“ greičiausiai būtų turėjęs permokėti už naują sunkųjį krašto puolėją, kadangi panašaus profilio krepšininkų dairosi daug Eurolygos sunkiasvorių.

„Man labai keista, nes tiek Lietuvos rinktinėje, tiek Eurolygoje jaučiasi ketvirtų numerių trūkumas. Susitikę su senaisiais Lietuvos krepšininkais pajuokaujame, kad mūsų laikais buvo Kleiza, broliai Lavrinovičiai, Songaila, aš. Šioje pozicijoje buvo žaidėjų perteklius. Ir kaip greitai viskas keičiasi“, – šyptelėjo Jankūnas.

„Jei Šmits būtų išėjęs, būtume susidūrę su didžiulėmis problemomis rasti tokį žaidėją, nes visiems klubams dabar reikia tokių combo aukštaūgių. Ir dar, reikėtų ne tik surasti naują žmogų, bet jį dar ir pripratinti prie komandos. O čia žmogus jau metus atžaidęs klube. Antri-treti jo metai Kaune turėtų būti dar sėkmingesni, nes žinome, kaip jį panaudoti, o jis žino, kaip būti naudingam. Manau, jis vienas geriausių savo pozicijos žaidėjų Eurolygoje ir vienas svarbiausių šio tarpsezonio pasirašymų. Ačiū jam, kad jis nusprendė pas mus likti“, – reziumavo Jankūnas.

Šmito akcijos augo viso sezono metu. Bet, BasketNews šaltinių teigimu, latvio pasirodymas Eurolygos atkrintamųjų serijoje su „Barcelona“ atgrasė vieną Eurolygos grandą.

Šarūnas Jasikevičius ir „Barcelona“ savo buvusį žaidėją apribojo iki 3,3 taško ir 2,7 naudingumo balo vidurkio sausoje serijoje.

Tačiau kai kiti sudvejojo, „Žalgiris“ aukštaūgiui parodė visapusišką palaikymą. Ne tik sutartimi iki 2026-ųjų, bet ir pokalbiais.

„Jam buvo sunku. Žinome, kokius namų darbus paruošia Šaras. Vis tik jis su Rolandu dirbo dvejus metus, todėl puikiai jį pažįsta. Tuo labiau, žaisti prieš Mirotičių ir „Barcą“ nėra lengva“, – sunkią atkarpą Šmitui prisiminė Jankūnas.

„Mes turėjome ne vieną pokalbį. Aš dar savyje visiškai nenužudžiau žaidėjo, ir puikiai suprantu, ką jie jaučia ir kaip su jais kalbėti. Žinau, kaip išeiti iš tų situacijų. LKL ketvirtfinalio serijoje su „Nevėžiu“ Rolands dar jautėsi nesavas ir tai matėsi iš jo sprendimų, kokių jis iki tol niekada nepriimdavo. Žmogus išgyveno. Kas jau kas, bet jis tikrai norėjo pasirodyti prieš „Barceloną“, Šarą, Mirotičių... Mes, sportininkai, esame ambicingi žmonės, o jis turėjo ambicijų įrodyti“, – pasakojo „Žalgirio“ vadovas.

Kuo priėjimas prie Šmito buvo kitoks nei prie kitų žaidėjų?

„Rolands yra toks paprastas… Jis toks paprastas Latvijos latvis, kuris mėgsta žvejybą ir atvirumą, – šyptelėjo Jankūnas. – Su juo nereikia nieko ruoštis, kabinti makaronų ar sekti pasakų. Tiesiog būti natūraliam, kalbėti su juo atvirai ir jį palaikyti.”

Nuotr. zalgiris.lt

Brangiausio žaidėjo statusas reikalauja ir aukščiausio kalibro žaidimo. Vidutiniškai 9,7 taško (57,6 proc. dvit., 38,3 proc. trit.), 4,7 atkovoto kamuolio, 1,1 rezultatyvaus perdavimo ir 9,4 naudingumo balo Eurolygoje rinkęs latvis 2023-2024 metų sezoną turės būti dar solidesnis ir stabilesnis.

„Derybų metu su juo turėjau ne vieną pokalbį. Pasakiau jam, kad su kontrakto pratęsimu, antru sezonu Kaune ir jo svarba komandoje, jo vaidmuo turės keistis. Bet jis keisis ne tame, kad treneriai jam skirs daugiau derinių. Rolands pats turės prisiimti daugiau atsakomybės. Visi iš jo tikėsis daugiau. Aš jam tą ištransliavau ir jis puikiai tą supranta. Manau, kad kiti metai jam turėtų būti dar sėkmingesni“, – samprotavo Jankūnas.

Pats latvis nebijo atsakomybės.

„Taip, tai didžiulė atsakomybė. Bet manęs tai negąsdina. Aš darysiu viską, kad padėčiau „Žalgiriui“. Savo žaidime dar galiu gerinti viską. Aš tikiuosi, bet tuo pačiu ir žinau, kad kitą sezoną pasirodysiu dar geriau“, – „Žalgirio“ šeimai žada Rolands Šmits.

Komentarai:
Del smito viskas- ok. Bet jus. man paaiskinkit kodel su heysu paskubeta pliusa pratesti?
2023-06-09
-3
Atsakyti
nes jis pigus, tinka kazio zaidimui ir atitinka savo verte.
2023-06-09
+5
Atsakyti
Taip, tai kiek tas diiiiddddžiauuuuuuuusias kontraktas?
2023-06-08
+15
Atsakyti
Kiek gaus kt sezoną?
2023-06-08
+12
Atsakyti
20 kg žuvies ir po vieną bilietą pirmyn ir atgal i valmierą per mėnesį
2023-06-08
+13
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.

Rolands Smits

Rolands  Smits
Komanda: Kauno Žalgiris
Pozicija: PF
Amžius: 27
Ūgis: 208 cm
Svoris: 107 kg
Gimimo vieta: Valmiera, Latvija