Giedrius Žibėnas pakvietė Ivaną Buvą palaikyti „Rytą“ LKL finale. Kontaktą su auklėtiniu palaikantis treneris pastebėjo, jog patirtis Japonijoje pakeitė buvusį „Ryto“ legionierių.

Nuotr.: LKL, D.Repečka | BasketNews iliustracija
Nuotr. LKL, D.Repečka | BasketNews iliustracija

Ivanas Buva prieš maždaug dvi valandas pasiekė LKL finalo kovai su Kauno „Žalgiriu“ ruoštą „Jeep“ areną. Buvęs Vilniaus „Ryto“ legionierius žingsniavo koridoriais pirmyn-atgal iš bendros erdvės į tarnybinę zoną, kur susitikęs pažįstamus stabtelėjo trumpiems pokalbiams.

Besirenkanti publika šūksniais ir plojimais pasitikinėjo praėjusio sezono LKL MVP. Audringais aplodismentais saviškį sausakimša arena taip pat apdovanojo, kai pranešėjas Jonas Radzevičius visiems pagarsino apie legionieriaus atvykimą.

„Geri prisiminimai, – apie jausmą „Jeep“ arenoje tinklalapiui BasketNews sakė Buva. – Aišku, sudėtis – jau kita, komandoje likę tik Efka (Evaldas Kairys), Lukas (Uleckas), Margo (Margiris Normantas) ir Radzo (Gytis Radzevičius). Kiti veidai – nauji, kažkiek žinojau juos, tik nesu pažinęs asmeniškai. Geras jausmas sugrįžti ten, kur laimėjai savo pirmąjį trofėjų.“

Buva iš parketinės eilės telefonu filmavo „Ryto“ suorganizuotą išskirtinį rungtynių pristatymą. Jų pabaigoje pakilo iš savosios vietos, kai nuskuodęs Marcusas Fosteris pelnė pergalingus taškus (69:68), o paskutinėje atakoje prieš jo akis subyrėjo lemiama „Žalgirio“ ataka.

„Tiesiog puiku, esu labai laimingas, kad „Rytas“ laimėjo ir išplėšė penktąsias rungtynes, – džiaugsmu tryško Buva. – Šeštadienį tikiuosi, kad „Rytas“ laimės titulą.“

Nugriaudėjus emocijoms ant „Jeep“ arenos parketo, Buva pasibeldęs įnėrė į „Ryto“ trenerių kambarį. Apsilankymo Vilniuje idėjos autoriumi tapo Giedrius Žibėnas, su kuriuo krepšininkas išliko kontakte nuo išsiskyrimo praėjusią vasarą.

„Ryto“ vyr. treneris pakvietė LKL čempioną į finalus lygoje dar nesibaigus reguliariajam sezonui.

„Mes tikime, – apie išankstinį užtikrintumą dėl LKL finalų šypsodamasis tinklalapiui BasketNews kalbėjo Žibėnas. – Jeigu ne mes tikime, kas tikės? Smagu, kad tikime ne tik mes. Žiauriai jaučiame, kad miestas ir fanai tiki mumis, jog galime ne tik rungtis finale, bet ir laimėti. Jaučiuosi jau beveik kaip vilnietis, nes visa tai vis tiek paliečia giliai.“

Buva nedvejodamas priėmė kvietimą ir pabaigęs sezoną Japonijoje planavo atvykti kur kas anksčiau – dar į antrąsias serijos rungtynes. Tačiau šeimos šventė nukėlė kelionę, o kiti planai teleido Vilniuje pabūti tik dvi dienas.

„Patraukėme Buvą per dantį, kad „ką nesitikėjai, kad mes laimėsime?“ – sakė Žibėnas. – Skrydis namo – penktadienį iš ryto. Pasijuokėme, bet perkalbėti nepavyko.“

Buva praėjusį sezoną LKL vidutiniškai rinko po 16,5 taško ir 17,9 naudingumo balo bei buvo vienas ryškiausių lygos veidų. Etapas „Ryte“ buvo spalvingas dėl momentas viršų ėmusių asmeninių savybių, bet pažymėtas LKL čempiono titulu.

„Tas laikas Vilniuje buvo visoks, – komentavo Žibėnas. – Bet pabuvęs Japonijoje tapo atviresnių pažiūrų. Toks tampi pabuvęs kitose kultūrose, supranti kultūrų skirtumą. Kai triniesi Europoje, yra vienaip, o kai gerokai pasitrini kitur, pats esu patyręs Azijoje, grįžus į Europą žiūri į dalykus kitaip.“

Kodėl iš buvusių legionierių kvietimo adresatu pasirinktas Buva?

„Po jo sezono turėjome ilgą pokalbį, kaip jam sekėsi Japonijoje, kaip mums sekasi šiemet, – pasakojo „Ryto“ vairininkas. – Metams praėjus gal jis labiau suprato žaidimo „Ryte“ vertę, kiek jis gavo iš mūsų, kiek mes norėjome pasakyti jam kažkokiomis žinutėmis. Su Speedy Smithu suvėlavome, kadangi kai baigė Izraelio lygos pusfinalį, norėjome parašyti, bet jau kitą dieną buvo susiplanavęs grįžti į Ameriką. Manau, kad fanai irgi būtų apsidžiaugę. Smagu, kad kažkam duodame gerų atsiminimų, ne tik blogų.

Gera, kai žaidėjai atvažiuoja ir palaiko mus. Norėtųsi daugiau žaidėjų. Mums tai reiškia gerus prisiminimus, vadinasi neengia mūsų, davėme kažką gero. Nusileidęs Vilniuje Ivanas iškart instagrame pasiskelbė, kad yra oro uoste, pridėjo užrašą, kad „geri prisiminimai“. Smagu turėti ryšį su žaidėjais, kuriems gal atrodo, kad sužaidžiau komandoje ir einame savais keliais. Bet palaikome kontaktą ir su Speedy, rinktinėje – su Vaidu (Kariniausku), Mindaugu (Girdžiūnu) ir tuo pačiu Arnu (Butkevičiumi).“

Nuotr. BNS

Bendravimą su savo auklėtiniais Žibėnas mato, kaip galimybę sau auginti žmogiškąsias savybes ir darbo metodikas.

„Pačiam labai įdomu, nes per tuos pokalbius bręsti kaip treneris, kaip žmogus, – tinklalapiui BasketNews sakė Žibėnas. – Iš žaidėjų pusės mums yra geriau išgirsti nuomonę vėliau nei niekada. Ankstyvoje mano karjeroje buvo toks užsispyrimas, kad kur bevažiuočiau – į Lenkiją, Daniją, Italiją, Iraną ar Indoneziją, atrodė, jog padarysiu savas taisykles, nes mes juk iš krepšinio šalies. Bet ką išmokau iš tų patirčių, kad visų pirma turi gerbti vietinius, jų kultūrą ir papročius bei taisykles, susijusias su tuo pačiu sportu, ne tik gyvenimu. Tada tu įsiliesi ten žymiai lengviau. 

Jeigu būsi toks užsispyręs, į tave žiūrės labai neteisingai ir labai greitai ten pasidarysi „persona non grata“. Kelionės priverčia keistis į atviresnį požiūrį ir per skambučius pajaučiau tai iš Ivano. Tikrai turėjome daug bendrų pokalbių.“

Buva ant „Jeep“ arenos parketo sutiko pažįstamą varžovų gretose – Arną Butkevičių, pernai iš „Ryto“ persikėlusiu į „Žalgirį“. Kroatas prieš rungtynes kelias minutes persimetė žodžiais su buvusiu komandos draugu.

„Kaip žaidėjas visiškai suprantu Arną dėl karjeros posūkio, – sakė Buva. – Kai laimėjome pernai, žinojau, kad „Žalgiris“ veikiausiai pasirašys sutartį su juo. Žinau, kad toks jo persikėlimas Lietuvoje – didžiulis įvykis, bet tai – visiškai suprantama, mūsų karjeros trumpos ir reikia pagalvoti apie save. Nesu prieš, netgi esu laimingas dėl jo, kadangi Lietuvoje tai – aukščiausias taškas, kurį gali pasiekti.

Pakalbėjome paprastai, man itin patinka Arnas kaip žmogus ir kaip mūsų praėjusių metų kapitonas. Jis labai padėjo man dėl daugelio dalykų. Arnas visada buvo pasiruošęs padėti, kai tik nepasisekdavo ar būdavo prastesnė atkarpa.“

Ivano Buvos pasirodymas Japonijoje – 39 taškai ir 14 atkovotų kamuolių:

Po pernai sezono iš Vilniaus į Japoniją patraukęs Buva kartu su Šigos „Lakestars“ Vakarų konferencijoje užėmė paskutinę vietą, pasiekus 14 pergalių per 60 rungtynių.

Klubas užėmė aštuntąją poziciją ir neišsaugojo vietos stipriausiame divizione, o sezonas pasibaigė gegužės 7-ąją.

„Japonijoje buvo labai gera patirtis, žaidėme kur kas daugiau rungtynių nei Europoje, bet pagal sezono ilgumą viskas yra panašiai: nuo spalio iki gegužės. 60 rungtynių reguliariajame sezone, tada dar taurės varžybose, kuriose priklauso, kiek toli nužygiuoji. Atkrintamųjų etapai – iki dviejų pergalių, tai gali sužaisti virš 70 mačų. Nėra lengva, bet jie itin rūpinasi žaidėjais“, – pasakojo Buva.

Jis Japonijos lygoje vidutiniškai žaidė po 29 minutes, rinko po 18,3 taško, atkovojo po 9,6 kamuolio ir fiksavo po 20,7 naudingumo balo.

Krepšininką stabdė čiurnos trauma, kuriai prireikė operacijos, o sutvirtinimui buvo pasitelkti du varžtai. 

Buva norėtų dar sužaisti Japonijoje, bet iš pirmojo diviziono iškritusi Šigos komanda sumokėjo žaidėjui išpirką ir nepasinaudojo sąlyga pratęsti bendradarbiavimą kitiems metams.

Galbūt atgal į „Rytą“?

„Paklauskite Donato Zavacko, ar galvoja man pasiūlyti ką nors, – juokėsi laisvuoju agentu tapęs Buva. – Negaliu padaryti tam įtakos, bet kas žino, galbūt. Pasikalbėjome susitikę, bet ne apie tai.“

„BasketNews.lt podkastas“:

Komentarai:
Ši naujiena dar neturi komentarų. Būk pirmas, išreiškęs savo nuomonę!
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.