„Krepšinio liūto“ autorius rėmėsi legendinėmis skulptūromis, bet nemano jas plagijavęs

2011-05-18 12:12
Jonas Miklovas, „BasketNews.lt“ korespondentas

Kurdamas krepšinio skultptūrą, menininkas Tadas Gutauskas rėmėsi šiais pavyzdžiais, stovinčiais prie Karo muziejaus Kaune
Kurdamas krepšinio skultptūrą, menininkas Tadas Gutauskas rėmėsi šiais pavyzdžiais, stovinčiais prie Karo muziejaus Kaune
Krepšinio federacijos (LKF) rengtą skulptūros konkursą prie „Žalgirio“ arenos laimėjęs Tadas Gutauskas neslepia, kad liūto idėją „pasiskolino“ iš visai Lietuvai puikiai žinomų skulptūrų prie Vytauto Didžiojo Karo muziejaus Kaune. Skulptorius teigia taip norintis sujungti senąjį ir naująjį Kauną.

Antradienį paskelbus, kad skulptūra „Krepšinio liūtas“ nugalėjo konkurse, kuriame buvo ieškoma geriausios figūrinės kompozicijos sprendimo prie naujosios „Žalgirio“ arenos, bematant pasipylė vertinimai, kad liūtas labai primena Anglijos „Premier“ futbolo lygos logotipą ar prie Karo muziejaus Kaune stovinčius liūtus.

Skulptoriaus Gutausko tokie palyginimai nenustebino.

„Skulptūra yra skirta Kauno krepšiniui, o visi žino, kad prie Karo muziejaus esantys liūtai yra legendiniai Kauno simboliai. Penkios kartos fotografavosi ant šių liūtų, visi juos žino, todėl mes jais rėmėmės. Mūsų idėja ir buvo susieti šias skulptūras, kaip senojo ir naujojo Kauno simbolius“, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ pasakojo Gutauskas, skulptūrą rengęs kartu su architektu Algirdu Kaušpėdu.

Liūtai prie Karo muziejaus atsirado dar prieš Antrąjį pasaulinį karą, kai juos 1938 metais muziejui padovanojo grafas J.Tiškevičius. Liūtas po koja spaudžia patrankos sviedinį, o skulptūroje „Krepšinio liūtas“ – krepšinio kamuolį.

Paklaustas, ar tai nėra plagiatas, skulptorius tikino, kad liūto simbolis mene vaizduojamas nuo senovės.

„Liūtas vaizduojamas tūkstančius metų, jis yra miestų herbuose. Nėra blogai, kad tai atpažįstamas simbolis. Krepšinis yra masinė sporto šaka, todėl ir jam skirtą skulptūra turi suprasti visi. Jeigu skulptūrą supras trys menotyrininkai, o visi kiti – ne, ar tai būtų gerai?“ – miglotai aiškino „Skulptūrą krepšiniui“ prie Vilniaus „Siemens“ arenos sukūręs Gutauskas.

„Galingiausias gyvūnas įkūnija krepšinio galią. „Žalgiris“ sovietų laikais kovėsi kaip liūtas, Sabonis yra tvirtas kaip liūtas“, – pavyzdžius toliau vardijo skulptorius.

Anot jo, nieko keisto, kad po konkurso pasigirdo kalbų, jog pasiūlyta idėja yra neoriginali.

„Dar nebuvo nė vieno konkurso, po kurio visi būtų patenkinti. Ypač garsiai reiškiasi kolegos, kurie patys nepateikė jokio pasiūlymo, bet jiems lengviausia kritikuoti“, – sakė Gutauskas, konkurse turėjęs dar keturis konkurentus.

Už pirmą vietą konkurse skulptoriui skirta 5 tūkst. litų premija. Tačiau ar „Krepšinio liūtas“ tikrai atsidurs prie „Žalgirio“ arenos, spręs Kauno miesto savivaldybė ir krepšinio visuomenė.

Vietoje patrankos sviedinio – krepšinio kamuolys
Vietoje patrankos sviedinio – krepšinio kamuolys
Nuotr. musukrepsinis.lt


Rodyti komentarus
1 2 3 4  »
2011-06-07 11:06
Tomas Markevičius
Siūlau idėją dėl skulptūros prie Kauno sporto arenos. Manau, tą liūtą reiktų „pastatyti“ ant užpakalinių kojų. Atrodytų, kad jis pasiruošęs mesti kamuolį į krepšį. Dar geriau būtų, jei liūto snukis pavirstų Sabonio (mūsų krepšinio liūto) veidu, būtų visai garbinga išeitis.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2011-05-19 11:35
geriausia butu jei sale dvi foto detum ir parasytum rask 10 skirtumu
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
2011-05-19 10:44
DJyouscaSaboni padarytu toki koks cikagoi stovi pipeno skultura. butu super ir butu pagerbtas visas lietuvos krepsinis.


Pippeno skulptura Čikagoj? O ne Jordan'o kartais?
Įvertinimas:
-5
(vertina tik prisijungę)
2011-05-19 10:20
dainiuz
pasijama savo tas penkias shtukas ir patyli geriau nes tikrai lietuvoje konkursai baigiasi taip po kuriu nesiori nei juoktis nei verkt ir kaip matom dazniausiai nugaletojai akis drasko kad vsio zakona, cia kaip seime apsishika iki ausu bet sede isikabine laimingi ir ysitikine savo teisumu tikrai labai gera ideja archtektas pateike tik idomu ar tie kas nusprende, kad cia pirma vieta ish savo kishenes tokiai idejai skirtu bent lita, cia gali ir pirmokas pasakyt, kam tas paminklas liuta nuo muziejaus viena perkeliam iki salos ir tiek, bet kadangi ne savo pinigai atsako taj niekam ir negaila tu penkiu shtuku, cia ar ten praplaus dar koki milijona kol pastatys vistiek
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2011-05-19 09:56
Na bent jau man niekaip neiseina suderinti Liutas = Lietuva , wtf? :D Kurinys? nukopijavo kazkoki suda ir ta kopija dar baisesne uz originala. Nesuprantu tai ka niekas neturi jokiu ideju kad ta skulptura butu susijusi su Lietuva , Kaunu.. Atsirado mat skulptorius , nevykelis.. Ar tik nebus velgi eilinis uzsakymas , kazkur kazkas turi kazkoki pazystama skulptoriu is valdzios tai ir dave "uzsidirbti". Suda nukopijavo ir galvoja prastums. Tikiuosi visuomenei uzteks proto ir pasius nah toki skulptoriu su tokiom nesamonem.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2011-05-19 08:20
http://www.ve.lt/uploads/img/catalog/1/i... sita Sabo judesiuka iamzintu ir butu super
Įvertinimas:
-2
(vertina tik prisijungę)
2011-05-19 07:24
Paziurekit i valanciuno veida kairej prie buratino http://inc-mu.sytes.net/index.php?id=pak...
Įvertinimas:
-4
(vertina tik prisijungę)
2011-05-18 22:31
Saboni padarytu toki koks cikagoi stovi pipeno skultura. butu super ir butu pagerbtas visas lietuvos krepsinis.
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
2011-05-18 22:02
statykit romanova jis turbut dar ir pafinansuotu :D
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2011-05-18 19:23
Anonimas
daugeu uznescha i futbolo megeju skulptura ,,anglijos futbolo frdrracija turi toki liuta tik kitas kamolys
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
2011-05-18 19:21
oooo
Anglijos Primier lygos simbolis? kas per nubai rinko?
Įvertinimas:
+3
(vertina tik prisijungę)
2011-05-18 19:18
Saber1993Sutinku, galėtų būti Sabonio skulptūra, Žalgirio Herojus, didvyris, atvažiavę turistai, bent žinotų kur randasi
pritariu..... sis zmogus nusipelne paminklo :D o jam cia butu pati tinkamiausia vieta :P
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2011-05-18 19:13
Sutinku, galėtų būti Sabonio skulptūra, Žalgirio Herojus, didvyris, atvažiavę turistai, bent žinotų kur randasi
Įvertinimas:
+4
(vertina tik prisijungę)
2011-05-18 19:05
vasia gerulaitis
Aisku galima buvo paprasciau, tokiu atveju viena liuta perkelei nuo istorijos muziejaus ir tiek islaidu.

Ir like 4 pavyzdziai dar blogesni uz liuta, rinko kas geriausias is to kas buvo.Stumbra pastatei ir uztektu tai ne kazkokios rankos,liutai ar medziai jokios fantazijos
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
2011-05-18 19:02
konkretus plagiatas :D :D :D ir aplamai kvailas reikalas..... galejo ka nors idomesnio sukurti... o cia..tikrai nieko isskirtinio
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2011-05-18 18:52
;)
o kokios buvo kitos 4 skulpturos? imeskit foto....
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2011-05-18 18:37
FortunaGame (-0.33)Geriau jau tada jautis butu nuo Kauno herbo..Na ne jautis, o tauras :)truputis istorijos .....Kauno miesto herbe pavaizduotas sidabrinis tauras raudoname skydo fone. Tarp ragų auksinis lotyniškas kryžius.Tauras – vienas iš labiausiai garbintų laukinių gyvūnų Lietuvoje. Juos paprastai galėjo medžioti tik kunigaikščiai. Mūsų krašte jis tapo jėgos, garbės ir taurumo simboliu. Apie taurą su tarp ragų esančiu kryžiumi byloja senovės lietuvių legenda.


bet VILNIETIS turbut net nesivargino isigilinti (o gal nenorejo) i Kauno istorija ir senoves lietuviu sukurtomis legendomis :))
Įvertinimas:
-3
(vertina tik prisijungę)
2011-05-18 18:22
Game (-0.33)

Geriau jau tada jautis butu nuo Kauno herbo..

Na ne jautis, o tauras :)

truputis istorijos .....Kauno miesto herbe pavaizduotas sidabrinis tauras raudoname skydo fone. Tarp ragų auksinis lotyniškas kryžius.

Tauras – vienas iš labiausiai garbintų laukinių gyvūnų Lietuvoje. Juos paprastai galėjo medžioti tik kunigaikščiai. Mūsų krašte jis tapo jėgos, garbės ir taurumo simboliu. Apie taurą su tarp ragų esančiu kryžiumi byloja senovės lietuvių legenda.
Įvertinimas:
-2
(vertina tik prisijungę)
2011-05-18 18:06
Tik tak
Labai tikiuosi kad sita vadinama kate su kamuoliu neprasoks.Cia tikra meslo kruva ne skulptura.Tai reikejo sitam vilnieciui prie simenso sukurt gelezini vilka su krepsinio kamuoliu???Kokios dar sasajos,nuplagijavo ir dar cia durniu ijunges.
Įvertinimas:
+2
(vertina tik prisijungę)
2011-05-18 17:36
Vat vat....nieko nuostabaus, kad VILNIETIS nieko originalaus negalejo sugalvoti.... vln uztai ir vamzdziai skulpturomis virsta....

Anonimas

nors nesu kaunietis ,bet prie ko cia kaunas? jeigu statula dare vilnietis? :D
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.
1 2 3 4  »

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 67

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas