Išsipildžiusios viltys ir užgesusios žvaigždės

2011-07-18 16:09
Arūnas Abromaitis, „Respublika“
Renaldas Seibutis su Lietuvos jaunimo rinktine (iki 21 metų) triumfavo pasaulio čempionate, bet tik praėjusiais metais pateko į vyrų rinktinę
Renaldas Seibutis su Lietuvos jaunimo rinktine (iki 21 metų) triumfavo pasaulio čempionate, bet tik praėjusiais metais pateko į vyrų rinktinę
Nuotr. Fotodiena.lt/R.Dačkus
Lietuvos sporto aistruoliai drąsiai klausia sporto funkcionierių: kas iš pasaulio čempionais tapusių devyniolikmečių ateityje išsiskirs Lietuvos vyrų rinktinėje? Istorija rodo, kad nemaža dalis jaunimo čempionų sugebėjo sėkmingai įsilieti į nacionalinę komandą. Deja, buvo ir priešingų pavyzdžių.

Jokia kita Lietuvos jaunimo ar jaunių rinktinė nepasiekė tiek pergalių, kiek Kazio Maksvyčio treniruojama komanda. Ši kompanija su Jonu Valančiūnu priešakyje 2008 m. laimėjo Europos jaunučių (iki 16 metų) čempionatą. Pernai Vilniuje ji nugalėjo jaunių (iki 18 metų) pirmenybėse. Sekmadienį pasiektas didžiausias triumfas – Rygoje iškovotas pasaulio jaunimo (iki 19 metų) čempionato auksas.

Kazlausko auklėtiniai

Trys bandymai – trys titulai. Anksčiau auksu taip nelydavo. Iki Maksvyčio komandos pergalių mūsų vaikinai čempionais tapo tik tris kartus. Pirmasis triumfas buvo 1994 m. Jono Kazlausko treniruojami aštuoniolikmečiai laimėjo Europos čempionatą Izraelyje. Toje komandoje savo kelią pradėjo vienas geriausių visų laikų šalies krepšininkų Šarūnas Jasikevičius. Jis anaiptol nebuvo vienintelis 1976 m. gimusių krepšininkų kartos perliukas.

Manyta, kad žvaigždėmis taps Andrius Jurkūnas, Kęstutis Šeštokas ir Kęstutis Marčiulionis. Visgi daugelio 1994 m. čempionų karjera nesusiklostė taip, kaip tikėtasi.

Jurkūnas su vyrų rinktine dalyvavo dviejuose (1997 ir 2001 m.), Šeštokas – viename (1997 m.) Europos čempionate, tačiau svarbių vaidmenų šiems puolėjams treneriai nepatikėjo. Marčiulioniui pasisekė kiek labiau, jis gavo 2000 m. olimpinių žaidynių bronzą. Tačiau ir žaidynėse, ir 1999 m. Europos pirmenybėse perspektyvus įžaidėjas dažniau trynė suolelį.

Nežinai, kur rasi

1994 m. komandos starto penketo narys Marius Janulis apskritai dingo iš krepšinio orbitos. Baigęs mokslus JAV, gynėjas nutarė dirbti pagal profesiją. Po studijų anapus Atlanto sužlugo ir Nerijaus Karlikanovo bei Marijaus Kovaliuko karjeros. Tačiau ieškodamas talentų jaunių komandose niekada nežinai, kur pamesi, o kur rasi. 

1995 m. Lietuvos devyniolikmečiai dalyvavo pasaulio čempionate. Komanda pasirodė kukliau nei Europoje – užėmė penktąją vietą. Toje rinktinėje niekuo neišsiskyrė po 4 tšk. pelnydavęs gynėjas Rimantas Kaukėnas. Kitaip nei talentingieji 1994 m. čempionai, jis tapo krepšinio žvaigžde. 1996 m. Kazlausko treniruojama rinktinė Turkijoje laimėjo Europos jaunimo (iki 22 metų) pirmenybes. Dabar čempionatai šioje amžiaus grupėje nerengiami. Jasikevičiaus kartą komandoje papildė metais ar dviem vyresni krepšininkai. Naudingiausiu čempionato žaidėju buvo pripažintas Mindaugas Timinskas.

Šios kartos tikrai negalima vadinti prarastąja. Be Timinsko, vyrų rinktinėje ir stipriuose klubuose ne vienus metus žaidė Dainius Adomaitis, Tomas Masiulis ir Virginijus Praškevičius. Vilčių nepateisino tik Evaldas Jocys. Talentingam puolėjui taip pat neišėjo į naudą studijos JAV.

Skirtingi keliai

Jaunimą į pergales vedęs Kazlauskas po 1996 m. olimpinių žaidynių tapo vyrų rinktinės treneriu. Praėjusį dešimtmetį šį kelią pakartojo Ramūnas Butautas. Jo vadovaujami vaikinai 2003 m. pelnė sidabrą pasaulio devyniolikmečių čempionate, 2004 m. – bronzą Europos dvidešimtmečių pirmenybėse. Ryškiausia rinktinės žvaigždė buvo Linas Kleiza, tačiau didžiausia pergalė iškovota be jo. 2005 m. Argentinoje lietuviai laimėjo pasaulio jaunimo (iki 21 metų) čempionatą.

Naudingiausiu pirmenybių krepšininku tąsyk pripažintas Renaldas Seibutis. Tolesnis čempionų likimas dar kartą parodė, kad pergalės jauname amžiuje nenutiesia raudono kilimo tolesnei karjerai. Paulius Jankūnas tais pačiais metais pateko į vyrų rinkinę. Jonas Mačiulis tai padarė 2007 m. O Seibučiui prireikė penkerių metų, kad pasiektų šį tikslą. Ne vieną traumą patyręs gynėjas rinktinės duris atidarė tik pernai.

Jis, Kleiza, Jankūnas ir Mačiulis Turkijoje iškovojo planetos pirmenybių bronzą. Ši karta vadinama viena geriausių Lietuvos krepšinio istorijoje. Visgi ir čia neapsieita be nusivylimų. Artūras Jomantas žaidė nelaimingame 2009 m. Europos čempionate, bet tai buvo kol kas paskutinis jo pasirodymas nacionalinėje komandoje. Tiesa, šiemet puolėjas vėl yra tarp kandidatų. Pagrindinis vidurio puolėjas Darius Šilinskis dalyvavo 2005 m. Europos pirmenybėse, o pasaulio čempionų kapitonas Marius Prekevičius – 2008 m. olimpinėse žaidynėse. Abiem atvejais jaunieji krepšininkai buvo daugiau turistai ir prasėdėjo turnyrus ant suolelio. Kartais iš talentingos kartos laukiama pernelyg daug. Puikus rezultatas, jei iš vienos jaunimo komandos į nacionalinę ilgainiui patenka 3-4 krepšininkai. Be abejo, iš Valančiūno ir kompanijos tikimasi daugiau. Juk ši komanda jau įrodė, kad moka perrašinėti istoriją.

Jaunimo čempionų pasiekimai vyrų krepšinyje

Jasikevičius – 2000 m. olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtojas, 2003 m. Europos čempionas, 2007 m. Europos čempionato bronzos medalio laimėtojas, keturiskart Eurolygos nugalėtojas.

Timinskas – 2000 m. olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtojas, 1995 m. Europos čempionato sidabro medalio laimėtojas.

Adomaitis – 2000 m. olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtojas, 1999 m. Eurolygos nugalėtojas.

Masiulis – 2000 m. olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtojas, 1999 m. Eurolygos nugalėtojas.

Praškevičius – 2003 m. Europos čempionas.

Marčiulionis – 2000 m. olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtojas.

Jankūnas – 2007 m. Europos čempionato bronzos medalio laimėtojas, 2010 m. pasaulio čempionato bronzos medalio laimėtojas.

Mačiulis – 2007 m. Europos čempionato bronzos medalio laimėtojas, 2010 m. pasaulio čempionato bronzos medalio laimėtojas.

Seibutis – 2010 m. pasaulio čempionato bronzos medalio laimėtojas.

Rodyti komentarus
2011-07-19 14:17
to to slubis
Ačiū už patikslinimą :)
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2011-07-19 14:12
to slubis
Pociaus ir Kalniečio U-20 rinktinė, jei neklystu, liko 7-a. Tais pačiais metais Kalnietis jau žaidė pasaulio čempionate su vyrų rinktine.

Abu šie žaidėjai tapo Europos vicečempionais su metais vyresnių - 1985m. gimimo žaidėjų karta. Kiek pamenu, abu buvo labiau statistai. Ir taip, šią rinktinę treniravo Kurtinaitis.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2011-07-19 14:00
kentasŽinot, man jau po truputį atsibosta visur tas Valančiūnas minimas.. ''Jonas Valančiūnas ir kiti 19mečiai nugalėjo tuos ir tuos...'' ''19mečiai su Jonu Valančiūnu priešaky laimėjo prieš tuos ir tuos..'' Biškį atsibodo jau.


kentasŽinot, man jau po truputį atsibosta visur tas Valančiūnas minimas.. ''Jonas Valančiūnas ir kiti 19mečiai nugalėjo tuos ir tuos...'' ''19mečiai su Jonu Valančiūnu priešaky laimėjo prieš tuos ir tuos..'' Biškį atsibodo jau.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2011-07-19 11:24
kentas
Žinot, man jau po truputį atsibosta visur tas Valančiūnas minimas.. ''Jonas Valančiūnas ir kiti 19mečiai nugalėjo tuos ir tuos...'' ''19mečiai su Jonu Valančiūnu priešaky laimėjo prieš tuos ir tuos..'' Biškį atsibodo jau.
Įvertinimas:
-1
(vertina tik prisijungę)
2011-07-19 09:13
slubis
Šitame straipsnyje daugiau rašė tik apie lyderius tų jaunimo rinktinių, kurios buvo laimėjusios medalius, tačiau yra nemažai labai gerų krepšininkų iš tų jaunimo rinktinių, kurios nieko nepasiekė, arba net nepatekdavusių į jaunimo rinktines. Pavyzdžiui, jei neklystu 1998 m. europos jaunimo čempionate rinktinė užėmė tik berods 8 vietą, tačiau joje žaidė tokie žaidėjai kaip Šiškauskas, Songaila, Slanina. Į ją nepateko tos rinktinės kandidatu buvęs Dariušas, o Kšištofas net tarp kandidatų nebuvo įtrauktas. Dabar tiksliai nepamenu kažkelintais metais, gal kokiais 2001 m. jaunimo rinktinė Europos čempionate užėmė tik 11 vietą, o joje tuo metu žaidė Macijauskas ir Javtokas ir, jei neklystu, Jasaitis. Dar galima išskirti Pociaus ir Kalniečio jaunimo rinktinė, kuri beje lyg ir buvo tapusi Europos vicečempionais, treniruojami Kurtinaičio. Jei prirasiau kokiu netikslumu, patikslinkit :)
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2011-07-19 00:49
gerulis
kovaliukas nerealus zaidejas, ncaa turejo gera statistika, bet profesionaliai nenorejo zaist, o drasiai galejo tikrai aukstame lygi, gerai sudetas, protingai losia, soka, bega, ziauriai pataiko.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2011-07-18 23:51
Nesuprantu
Manau Valanciunas tikrai zais vyru rinktinee, ka daugiau isskirciau tai cizauska, manau jis taps vyru rinktineje pagrindiniu izaideju.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2011-07-18 23:10
to as
gali but teko pries ji zaist, tai daznai tokie zaidejai buna suzvaigzdeja tokiu metu, o jis tiesiog zaidzia stengiasi, nors ir pries zymiai silpnesnius vstk nori irodyt kad yra geras zaidejas
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2011-07-18 22:43
as
zinau Butkeviciaus charakteri bus is jokrepsininkas pamatysit antras po Valanciuno
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2011-07-18 22:33
amb is anapus
kaka teisu
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2011-07-18 20:00
seibutis tai su triuksmu i rinktine atejo iskart pasaulio cempione bronza nugvelbe:)
Įvertinimas:
+1
(vertina tik prisijungę)
2011-07-18 18:57
Is sitos rinktines, nepaslaptis, kad kol kas didziausias perspektyvas be Valanciuno turi Redikas, Cizauskas, Pukis, gal but Ulanovas, kuris tarp bendraamziu tikrai dziugina, bus idomu stebeti ju brendima, tikekimes jiems pavyks, o gal but issoks koks kitas talentas!
Įvertinimas:
+4
(vertina tik prisijungę)
2011-07-18 18:51
Tikiuosi, kad busi geri krepšininkai ateityje Čižauskas, Pukis, Skučas, Butkevičius.
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2011-07-18 18:03
Atsiras tu zvaigzdziu kaip visada ju atsiranda, manau po tokiu pergaliu kaip PC10 brondza ir U19 WC11 auksas krepsinis Lietuvoje tik populereja ir pritraukia daugiau vaiku i treniruotes. Dar esame EC11 seimininkai, tai manau irgi suteiks stimulo ir duos milziniska nauda musu "ateities zvaigzdems"
Įvertinimas:
+3
(vertina tik prisijungę)
2011-07-18 18:03
nu tikiuosi cizauskas redikas pukis bus issipildziusios viltys
Įvertinimas:
+5
(vertina tik prisijungę)
2011-07-18 17:41
Sirgalius
cia tik viena aisku- po keliu meteliu turesim puikia pamaina Javtokui, tai Valanciuna, o del visu kitu tai labai didelis klaustukas, tures atsiskleist kaip atsiskleide kaukenas :)
Įvertinimas:
Nėra
(vertina tik prisijungę)
2011-07-18 16:33
dendis
Nk gero, galejo daugiau surasyt uzgesusiu zvaigzdziu.. galejo tu 19likiniu prognozes surasyt, kaip ir kada jie galetu patekt i rinktine
Įvertinimas:
-2
(vertina tik prisijungę)
2011-07-18 16:26
kandis
Geras straipsnis
Įvertinimas:
+2
(vertina tik prisijungę)
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 18

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas