Leonavičius: „Kai esi legionierius, turi dirbti už du“

2011-11-20 13:12
Mantas Bertulis, „BasketNews.lt“ korespondentas
Gintaras Leonavičius – tarp dviejų legionierių
Gintaras Leonavičius – tarp dviejų legionierių
Nuotr. iš asm. archyvo
Tinklalapio „BasketNews.lt“ rubrika „Po pasaulį su krepšinio kamuoliu“ toliau tęsia pažintį su užsienio lietuviais. Šį karta su „BasketNews.lt“ bendravo Ispanijoje rungtyniaujantis Gintaras Leonavičius.

Karjerą Leonavičius pradėjo Panevėžio „Malsenos“ komandoje (2001-2003 m.). Po to gynėjas išbandė Pasvalio, Vilniaus ir Kėdainių ekipas.

Nors Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) jis būdavo geriausiųjų dešimtukuose, nesąžiningas komandų elgesys pastūmėjo išvykti rungtyniauti į užsienį.

„Atsibodo kovoti dėl savo uždirbtų pinigų, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ atskleidė Leonavičius. – Per keturis sezonus, praleistus Lietuvos krepšinio lygoje, su manimi laiku atsiskaitė tik „Techasas“.“

Lietuvis į Ispaniją persikėlė nepaisant to, jog pirmasis jo legionieriaus blynas prisvilo. 2009-2010 m. sezoną Leonavičius pradėjo antrame Italijos divizione, tačiau vos po septynerių rungtynių grįžo į „Techasą“.

Šiuo metu Hueskos „Lobe“ ekipos garbę ginantis 28 metų 194 cm ūgio Leonavičius yra neabejotinas komandos lyderis. Atakuojantis gynėjas vidutiniškai aikštelėje praleidžia 33 minutes, pelno po 14 taškų, atkovoja po 3,2 ir perima po 1,7 kamuolio, atlieka po 2,8 rezultatyvaus perdavimo, išprovokuoja po 3,7 pražangos bei renka po 13 naudingumo balų.

– Į krepšinį Jus atvedė tėtis Gintaras Leonavičius. Kokį indelį jis įnešė į Jūsų karjerą? – „BasketNews.lt“ paklausė Leonavičiaus.
– Indėlis toks, kad viskas prasidėjo nuo jo. Gainiodavau kamuolį nuo mažų dienų. Būdamas vaikas išsižiojęs žiūrėdavau į aukštus krepšininkus, prašydavau parašų, buvo „kosmosas“, kai man pasirašė Artūras Karnišovas (šypsosi). Užaugau krepšiniu, stebėdavau varžybas, treniruotes, kaip žaidžia tėtis. Jaudinausi, norėjau būti toks kaip jis. Neįsivaizduoju, kur keliai būtų pasukę, jei nebūčiau susidomėjęs krepšiniu. Dabar man tiesiog malonu dirbti mylimą darbą.

– Būdamas 17 metų jau rungtyniavote Lietuvos krepšinio lygoje (LKL), tačiau vėliau vardan mokslų pasitraukėte į Nacionalinę krepšinio lygą (NKL). Ar nesigailite tokio sprendimo?
– Toks sprendimas buvo apgalvotas. Baigęs mokyklą išvažiavau mokytis į Mykolo Riomerio universitetą (MRU), baigiau dienines teisės studijas, įgijau išsilavinimą. Krepšinyje niekada negali žinoti, kas bus po kelerių metų. Sunki trauma gali viską apversti aukštyn kojomis, norėjau apsidrausti, tuo labiau, kad turėjau rimtų bėdų. Būdamas 24-erių jau turėjau keturias kairio kelio operacijas – nutrūkę raiščiai, pašalintas meniskas, valyta girnelė ir t.t. Kartais pamąstau – įdomu, kas būtų buvę, jeigu būčiau likęs žaisti Panevėžyje. 

Bet kokiu atveju nesigailiu. Studijų metai buvo patys geriausi, praplėčiau akiratį, įgijau žinių, sutikau savo amžinus draugus, rungtyniavau studentų čempionate, laimėjome su Vilniaus „Akademijos-MRU“ ekipa NKL čempionų žiedus. Išliko puikūs prisiminimai.

– Legionieriaus karjerą pradėjote 26 metų, tačiau antrame Italijos divizione sužaidėte vos septynis mačus ir grįžote į „Techasą“. Kas nepavyko Italijoje?
– Apie Italiją galiu pasakyti tik vieną – nepataikiau su komanda, gal kažko ir man pačiam pritrūko. Pasirašiau sutartį su Severo „Mazzeo“ ekipa, nes pavyko gerai pasirodyti vasaros krepšinio stovykloje Imoloje. Atvykau labai anksti, rugpjūčio pradžioje, sunkiai dirbau. Komanda žaidė nesavanaudiškai, laimėjome kelis draugiškus turnyrus. Asmeniniai rezultatai taip pat buvo geri. 

Viskas pasikeitė, kai į komandą rugsėjį atvažiavo du legionieriai, vienas jų – kažkada buvusi Italijos krepšinio žvaigždė. Jau per pirmas kelias treniruotes pasimatė, kad ta „žvaigždė“ atvažiavo absoliučiai be sportinės formos, su viršsvoriu. Komandos žaidimas pasikeitė – tapo savanaudiškas. Vieni žiūri kaip du amerikiečiai „lipa į medį“, o kiti stovi ir mojuoja. Pritrūko griežtesnės trenerio rankos. Komanda, aišku, pralaimėdavo. Dėl to abu legionieriai buvo atleisti, bet ekipa jau buvo praradusi pasitikėjimą. Įvyko ir trenerių kaita. Naujas treneris norėjo matyti savo žaidėjus, taip aš vėl grįžau į Panevėžį. Bet kokiu atveju, įgavau patirties ir man tai buvo naudinga. Italija kaip šalis – nuostabi, teko pakeliauti. Maistas taip pat nerealus.

– Praėjusį sezoną sėkmingai rungtyniavote Panevėžio komandoje, tačiau vasarą priėmėte sprendimą išvykti į Ispaniją. Kas lėmė Jūsų pasirinkimą pasirašyti sutartį su Hueskos „Lobe“ komanda?
– Mano manymu, Ispanija – puiki šalis, kurioje krepšinio lygis yra labai aukštas. Sprendimui įtaką turėjo finansinės sąlygos ir galimybė rungtyniauti stiprioje lygoje. Manau, tai neabejotinas žingsnis pirmyn. Čia jaučiuosi puikiai, šauni organizacija, reiklus ir griežtas treneris bei gera „chebra“ komandoje.

– Šį tarpsezonį Jums sutartį siūlė „Pieno žvaigždžių“ ekipa. Kodėl nusprendėte nelikti Lietuvoje? Ar turėjote dar kokių pasiūlymų iš Lietuvos komandų?
– Turėjau kelis pasiūlymus rungtyniauti Lietuvoje, bet mano ir agento prioritetas buvo užsienis. Pastangas dėjome, kad išvažiuočiau. Atsibodo kovoti ir dėl savo uždirbtų pinigų. Per keturis sezonus, praleistus Lietuvos krepšinio lygoje, su manimi laiku atsiskaitė tik „Techasas“.

– Koks antrojo Ispanijos diviziono lygis ir kokia situacija su žiūrovais?
– Lyginant su LKL, manau antrasis Ispanijos divizionas yra stipresnis, neskaitant „Lietuvos ryto“ ir „Žalgirio“. Natūralu, nes klubai turi daugiau pinigų, pajėgesni vidurio puolėjai, be to, daug krepšininkų yra žaidę pagrindinėje Ispanijos lygoje. Pastaroji lyga yra stipriausia Europoje jau daugelį metų. Todėl atitinkamas lygis ir antrame divizione. Žiūrovų į mūsų rungtynes palaikyti susirenka apie 1500-2000. Yra fanų klubas. Kituose miestuose skirtingai – kai kur pilna, kai kur nelabai.

– Hueskoje taip pat yra ir futbolo komanda, kuri žaidžia antrame Ispanijos divizione. Ar ši sporto šaka neužgožia krepšinio, žinant, koks populiarus Ispanijoje yra futbolas?
– Ispanijoje futbolas yra populiariausia sporto šaka, taip buvo visada, bet krepšinio tai tikrai neužgožia. Čia daugybė ir krepšinį mylinčių žmonių. Apskritai Ispanijoje sportui skiriama labai daug dėmesio. Laikraščių pirmi puslapiai visada būna pilni sporto įvykių, televizijoje – taip pat.

– Neseniai vienose rungtynėse dvitaškius mėtėte be klaidų, o iš viso surinkote 27 taškus. Ar tai Jūsų geriausios karjeros rungtynės, o jei ne, tai kokios yra geriausios?
– Tai buvo geros rungtynės man asmeniškai, bet komanda pralaimėjo trijų taškų persvara, vadinasi, tai yra niekas, kažko nepadariau. Kitame mače įmečiau šiek tiek mažiau, bet komanda laimėjo po dviejų pratęsimų. Džiaugsmas buvo kur kas didesnis. Buvo keletas gerų rungtynių LKL ir BBL, kai esu įmetęs apie 30 taškų.

– Komandoje esate pirmas pagal rezultatyvumą ir rezultatyvius perdavimus bei aikštelėje praleidžiate daugiausiai laiko. Ar Jus tenkina dabartinis vaidmuo?
– Kai esi legionierius, iš tavęs visada reikalaujama daugiau, turi dirbti už du. Jei per treniruotę nors truputi atsipalaiduoju, jau girdžiu, kai kažkas iš trenerių ragina ar šaukia: „Vamos. Rapido. Che passa Leo? (Nagi. Greičiau. Kas yra Leo? – aut. past.). Dabartinis mano vaidmuo be abejo tenkina. Nemažai reikėjo dirbti ir įrodyti, kad užsitarnaučiau trenerio pasitikėjimą. Nemanau, kad mano pozicijoje yra silpnesni žaidėjai. Visų pirma, treneris pasitiki manimi gynybinėse užduotyse.

– Nors Jūs žaidžiate rezultatyviai, tačiau Jūsų komanda kol kas žengia antroje turnyrinės lentelės pusėje. Kokios tokio rezultato priežastys?
– Visų pirma, komanda antrame divizione rungtyniauja tik antrus metus. Biudžetas nėra didelis, lyginant su kitomis ekipomis. Komanda visiškai naujai suformuota, todėl reikia daugiau laiko. Mūsų tikslas yra patekti į atkrintamąsias ir, manau, esame pajėgūs tai padaryti. Lygoje yra 18 komandų, turime keturias pergales, o šeštoje vietoje esanti komanda turi šešias. Sezonas ilgas, laikas parodys, kas ir kaip. Aš tikiu savo komanda.

– Praeityje Hueskos komandoje trumpai yra žaidęs ir Rimas Kurtinaitis. Ar šiame mieste jį dar kas nors prisimena ar galbūt lygina Jus su juo? 
– Kažkada parduotuvėje mane sustabdė pagyvenęs vyrukas ir iš jo išgirdau Kurtinaičio pavardę, bet nesupratau kas ir kaip, nes jis kalbėjo ispaniškai. Iš tikrųjų apie tai nieko nežinau, tik girdėjau iš trenerio, kad čia yra žaidęs Rusijos legenda Valerijus Tichonenka.

– Ar jau pramokote nors kiek ispaniškų žodžių?
– Šiek tiek jau pramokau. Ispaniškus krepšinio terminus žinau praktiškai visus, juos greitai turi įsisavinti. Moku suskaičiuoti iki 60, taip pat elementarias frazes – „labas“, „kaip sekasi“ ir t.t. Moku parduotuvėje maišelio paprašyti (šypsosi). Buvo vienas nutikimas su kalba, kai treneris vienu metu pradėjo šaukti „dura dura“ ar „duro“. Nesupratau, pradėjau žvalgytis, kas čia su ta „dura“. Pasirodo, išvertus iš ispanų kalbos žodis reiškia kiečiau, tvirčiau. 

– Per karjerą rungtyniavote su skirtingais numeriais pažymėtais marškinėliais. Ar turite vieną mėgstamą numerį?
– Dažniausiai rungtyniauju aštuntu numeriu pažymėtais marškinėliais. Šiemet pavėlavau, buvo užimtas. Kažkada vaikystėje gyvenome aštuntame bute, turėjome aštunto numerio garažą, tėtis žaidė aštuntu numeriu, aš aštuntu numeriu rungtyniavau sporto mokykloje. Taip ir prilipo man šis skaičius.

– Kaip praleidžiate savo laisvalaikį?
– Mano laisvalaikis nėra ypatingas. Mėgstu gerą kiną, gaminti maistą, skaitau knygas, kartais noriu tiesiog gerai išsimiegoti. Patinka su žmona keliauti, išbandyti kitų šalių virtuves. Iš tikrųjų džiaugiuosi, kad krepšinis man atvėrė galimybę tiek pasaulio pamatyti. Hueska – nedidelis miestas, bet jaukus ir ramus. Šalia stūkso nuostabūs Pirėnų kalnai. Jei norisi šurmulio – už 60 km yra Saragosa, 250 km – Barselona. Klimatas čia gerokai šiltesnis. Šiuo metu temperatūra dieną būna apie 17 laipsnių, vakare – apie 10. Retokai lyja, žiemą sako beveik nebūna sniego.

– Trys būdvardžiai, apibūdinantys Jus.
– Nemėgstu apie save kalbėti, tegul tai daro kiti. Tebūnie paprastas, užsispyręs, linksmas.

– Tradicinis rubrikos klausimas: Ką žmonės kalba apie Lietuvos krepšinį? Kokie atsiliepimai?
– Ispanams lietuvių krepšinis yra gerai žinomas. Jaučiasi pagarba, profesionaliai vertina mūsų mokyklas. Aišku atsiranda tokių, kurie patraukia per dantį dėl rinktinės ar „Žalgirio“ nesėkmių. Manau, kad vis tiek krepšinis yra mums kur kas daugiau negu jiems kada nors bus futbolas.

Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (15)
fanas
Saunuolis Gintaras! Sekmes jam juo didziausios ir sveikatos!!!
2011-11-21
Atsakyti
to --> vienas kiaushi
nrml jautiesi? paziurek i savo tuos studentus baigusius mru studijas, sedi ir vadybininkais uz 1200lt dirba, ten jis zaisdamas manau 10kart daugiau gauna, taip kad kol kunas nesa tegul varo, o darba uz 1200 tai ir 35 gali dirbti..
2011-11-20
Atsakyti
Kas tas toks?
2011-11-20
-1
Atsakyti
vienas kiaushis
va ir parodo MRU studiju lygi, kad zmogus, baiges dienines teises studijas, negali rasti darbo pagal issilavinima ir turiu isvaziuot i apelsinu sali :P
2011-11-20
+1
Atsakyti
JR
Techase buvo lyderis, matėsi tai iš tolo. Atletiškas, greitas, techniškas. Tiktų daugeliui LKL komandų.

Jei būtų likę praėjusio sezono lyderiai, būtų liuks komanda.

O iš esmės gerai, kad išvažiavo, nes šiemet techase būtų valgęs kebabus, Ilonos čeburėkus ir pirmus mėnėsius algos negavęs. Į babiloną nebūtų už ką žmonos išleisti.

Gal nauji savininkai keis situaciją.

Sekmės Ispanijoje. Vamos Leo ir laikyk kardaną :)
2011-11-20
Atsakyti
DBlyn, net ir nieko neturintys bendro su zalgiriu kencia.. "Aišku atsiranda tokių, kurie patraukia per dantį dėl rinktinės ar „Žalgirio“ nesėkmių" :))


Patraukti per dantį reiškia pasišaipyti , o ne kentėti..
2011-11-20
-2
Atsakyti
D
Blyn, net ir nieko neturintys bendro su zalgiriu kencia.. "Aišku atsiranda tokių, kurie patraukia per dantį dėl rinktinės ar „Žalgirio“ nesėkmių" :))
2011-11-20
-1
Atsakyti
aaa
Liuks interviu :) dura dura :Dišku atsiranda tokių, kurie patraukia per dantį dėl „Žalgirio“ nesėkmių , sakau gi gieda daro Lietuvai
2011-11-20
-1
Atsakyti
Vita
Saunuolis Gintaras
2011-11-20
Atsakyti
:)
Uz tuos du juodaodzius?: DD
2011-11-20
Atsakyti
Artūras
Sekmes Gintarui! Tikiu, kad dar neparode visko, ka sugeba
2011-11-20
Atsakyti
xxx
ziauriai geras zaidejas :)
2011-11-20
Atsakyti
Jo
O kai esi lietuvis lopas krepšininkas kaip Javtokas, Delininkaitis, Kalnietis, Llimavičius ir kt. gali furą stumdyti ir vis vien SAVO MILIJONUS GAUSI.
2011-11-20
-1
Atsakyti
net ispanijoj saiposi is zalgiriuko musu :(
2011-11-20
-3
Atsakyti
Anonimas
Dura dura xD prajuokino
2011-11-20
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 15

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.