Kurtinaitis: apie Eurolygą, „Žalgirį“ ir olimpinę atranką

2011-12-22 14:58
Karolis Dobrovolskas, „BasketNews.lt“ korespondentas
Maskvos srities „Chimki“ klubą treniruojantis Rimas Kurtinaitis nekantrauja sugrįžti į Eurolygą
Maskvos srities „Chimki“ klubą treniruojantis Rimas Kurtinaitis nekantrauja sugrįžti į Eurolygą
Nuotr. RIA-Novosti – Scanpix
Rimo Kurtinaičio treniruojama Maskvos srities „Chimki“ komanda užtikrintai žengė į Europos taurės turnyro „Top 16“ etapą. 

Praėjusį sezoną prie Rusijos klubo vairo stojusio 51 metų stratego auklėtiniai šį sezoną yra patiesę Eurolygoje dar nepralaimėjusią Maskvos CSKA ekipą. 

Kurtinaitis iki šiol jaučia nuoskaudą, kad itin pajėgią komandą subūręs „Chimki“ klubas turi žaisti Europos taurės turnyre. Sezono išvakarėse kelią į elitą Kurtinaičiui užkirto mažai kam žinoma Nymburko ČEZ ekipa iš Čekijos. 

Kurtinaitis interviu tinklalapiui „BasketNews.lt“ džiaugėsi vis gerėjančiu savo komandos žaidimu, aptarė „Žalgirio“ problemas ir paleido nemažai kritikos strėlių į Eurolygos, Lietuvos krepšinio federacijos bei Lietuvos rinktinės stratego Kęstučio Kemzūros daržą. 

– Paskutinis reguliariojo sezono mačas su Rygos VEF ekipa jums nieko nebelėmė. Ar užtenka motyvacijos tokioms dvikovoms ir, apskritai, žaidimui Europos taurėje, o ne Eurolygoje? – BasketNews.lt“ žurnalistas paklausė Kurtinaičio.
– Mes turime dirbti savo darbą. Kai kurie momentai mače su VEF man nepatiko, žaidėjai buvo per daug atsipalaidavę. Tuomet, kai reikėjo mesti į krepšį, krepšininkai atlieka perdavimą. Žinoma, mes matėme žaidėjų meistriškumo skirtumą, o ir dvikovos baigtis nieko nelėmė.

Eurolygoje sistema, manau, palankesnė. Tarkime „Žalgiris“ po penkių pralaimėjimų vis tiek turėjo šansą patekti į „Top 16“. Tokios dvikovos puošia krepšinį, negali būti nereikalingų rungtynių. Valensijos „Basket 86“ tyčia pralaimėjo paskutiniajame ture, kad kitame etape nesusitiktų su mumis. Tokio lygio turnyrui tai nėra rimta.

– Ar Europos taurės ir Eurolygos komandų meistriškumas ženkliai skiriasi?
– Jeigu iš Europos taurės dešimt komandų perkeltumėme į Eurolygą, jos tikrai nebūtų prastesnės. Anksčiau Čempionų lygoje žaisdavo savo šalies čempionato laimėtojai. Dabar taip nebėra. Mes antra komanda Rusijoje po CSKA. Turėtų išlikti objektyvumas. Prancūzai gauna tris vietas, italai – keturias, nors pastaruosius dvidešimt metų visai nieko nedaro. Romos „Lottomatica“ turėjo Eurolygos A licenciją, tačiau nepateko į Italijos čempionato atkrintamasias varžybas ir jos licencija buvo atiduota Milano „Armano Jeans“ komandai. O ką ji padarė? Mes esame antri Rusijos lygoje, kuri, po Ispanijos, yra viena geriausių Europoje. Būdami antri negauname licencijos, o Eurolygoje jas turi komandos, kurios net į atkrintamąsias varžybas nepatenka.

– Kitame etape galėjote susitikti su Prienų „Rūdupio“ krepšininkais. Ar nebūtų keista grįžus į Lietuvą žaisti ne prieš „Žalgirį“ ar „Lietuvos rytą“?
– Labai džiaugiuosi dėl Prienų komandos. Gerai pažįstu „Rūdupio“ vadovus ir jie prieš sezoną rimtai svarstė ar verta dalyvauti Europos taurės turnyre. O dabar rungtyniauja labai neblogai. Žaidžia ne prasčiau nei Nymburko ČEZ ar Salonikų „Aris“. Džiugu, kad tai yra trečia Lietuvos komanda, kuri gali žaisti tokiu lygiu. Asmeniškai man būtų smagu žaisti su „Rūdupiu“, nes turėčiau papildomą galimybę sugrįžti namo. Dabar pusmetį nesu buvęs namuose, nes su „Lietuvos rytu“ keliai mano nesusikirto, o su „Žalgiriu“ žaidėme tik Maskvoje. 

– Be pralaimėjimų žengiate VTB Vieningoje lygoje ir Europos taurės turnyre, Rusijos čempionate nugalėjote CSKA. Ar esate patenkintas komandos žaidimu?
– Kaudamiesi su stipriomis ekipomis mes nusiteikiame ir žaidžiame geriau, mažiau klystame. Įveikėme Kazanės „Uniks“ klubą, kuris Eurolygoje žaidžia labai gerai, nugalėjome „Žalgirį“, nors Kauno komanda, žinoma, nėra geriausios formos, palaužėme ir be pralaimėjimų Eurolygoje žengiančią Maskvos CSKA. Taip pat įveikėme ir nesėkmių Europos taurės turnyre nepatyrusią Sankt Peterburgo „Spartak“. Manau, kad mums pavyko suburti gerą kolektyvą ne iš individualiai stiprių žaidėjų, tačiau iš tokių, kurie rimtai žiūri į savo darbą. Jie žino, kad krepšinį reikia ne tik žaisti, bet ir laimėti.

– Komandą palikus Timofėjui Mozgovui susitarti su Mickaeliu Gelabale jums nepavyko. Ar ieškosite pastiprinimo?
– Taip. Mums reikia vidurio puolėjo ir lengvojo krašto puolėjo. Nenorime pirkti aklai. Sausį ir vasarį mūsų laukia po tris dvikovas per savaitę, todėl privalome apsidrausti. Mes dabar turime 10 žaidėjų, o 2 kviečiamės iš antros komandos. Turėdami tokius krepšininkus žaidžiame neblogai, tačiau to gali nepakakti, norint laimėti Europos taurę ar Rusijos čempionatą. Klubas sutinka su tokia strategija ir skiria lėšų. Gelabale laukėme, tačiau jam reikalinga operacija, o reabilitacija truktų šešis mėnesius. Jis tarsi ir gali žaisti, tačiau gali patirti traumą jau pirmąją savaitę. Mums tai yra per didelė rizika. Stebime ir Eurolygos komandas, kurios turi laisvų vidurio puolėjų, tačiau jie yra susaistyti kontraktais. Galbūt bandysime kurį nors perpirkti.

– Jūsų kolegai Liubercų „Triumf“ ekipoje Valdemarui Chomičiui buvo iškilę sunkumų su legionieriais, kurie išgėrę šlaistėsi po naktinius klubus. Ar jums panašių problemų neiškyla?
– Pas mus tokių situacijų nėra. Viskas priklauso nuo žaidėjų profesionalumo. Amerikiečiai visada turi panašių problemų, tačiau mūsų komandoje rungtyniauja Thomasas Kelati, kuris yra labai pareigingas šeimos žmogus. Esu maloniai nustebęs, kad rusai yra tikri profesionalai. Mūsų ekipos pagrindą sudaro rusų žaidėjai, tai labai svarbu, nes Rusijos čempionate aikštėje nuolat privalo žaisti du rusai. Žinoma, turime baudų sistemą, jeigu krepšininkai pažeidžia režimą. Mūsų žaidėjai net į treniruotes nevėluoja, nors dideliuose klubuose tai dažnai pasitaiko – juk visi krepšininkai yra žvaigždės. Esame subūrę gerą kolektyvą ir tai mus veda į priekį.

– Šiemet daug kas tikėjosi gerų rezultatų tiek iš „Žalgirio“ legionierių, tiek iš pačios komandos. Kaip jums atrodo, ko trūksta Lietuvos čempionų ekipai?
– Jie surinko tikrai neblogą komandą, tačiau turi vidinių problemų, tokių kaip trenerių kaita. Tarkime praėjusiais metais aš tik sezono viduryje stojau prie „Chimki“ vairo ir man buvo labai sunku surasti kontaktą su žaidėjais. Gali būti pats geriausias treneris, tačiau reikia laiko. Šiemet man su komanda kur kas lengviau. Mes suprantame vienas kitą iš žvilgsnio. Net nereikia minutės pertraukėlių. „Žalgiriui“ trenerių kaita nedavė nieko gero. Sezoną jie pradėjo nesėkmingai, o pralaimėjimai net ir aukščiausio lygio krepšininkus smukdo morališkai. Kaip toje patarlėje: „lašas po lašo ir akmenį pratašo“. Kauniečiams labai trūko tikėjimo, kad jie gali laimėti. Po pastarųjų pergalių žemiau jie nebekris, o tik gerins savo žaidimą. Atsižvelgiant į surinktus žaidėjus, „Žalgiris“ yra labai grėsminga komanda.

– Ar jums dar yra žinoma pavyzdžių, kuomet komandai norima vadovauti ne iš trenerio posto, o iš vadovo kėdės?
– Visos ekipos turi savitą sistemą. „Chimki“ komandoje rėmėjai, generalinis direktorius ir prezidentas žengia koja kojon, todėl tai yra idealu. Kiekviename klube yra sunku dirbti. Jeigu tu laimi – klausia, kodėl ne su tais žaidėjais, jeigu pralaimi – šaukia, kodėl nelaimite. Nenorėčiau per daug kalbėti apie „Žalgirį“, nes nežinau vidaus virtuvės. Prieš porą metų pats kalbėjausi su Vladimiru Romanovu, bet nesutarėme, nes aš norėjau daugiau laisvės. Treneriai eidami į šį postą žino, kur eina, todėl kažką kaltinti nėra prasmės. Prieš ateinant dirbti reikia pasverti, ar sugebėsi dirbti tokiomis sąlygomis, ar ne. Asmeniškai man netiko sąlygos „Žalgiryje“, tačiau galbūt po kiek laiko tiks, jeigu mane pakvies.

– Lietuvai nepavyko gauti teisės rengti olimpinį atrankos turnyrą ir jis vyks Venesueloje. Kaip tokios ilgos kelionės veikia komandas?
– Visų pirma dėl neiškovotos teisės nereikia kaltinti FIBA. Kodėl jie turnyrą turėtų duoti būtent Lietuvai? Aš pats ketverius metus dirbau FIBA organizacijoje. Jeigu būtų galimybė surengti turnyrą Azerbaidžane, FIBA jiems ir duotų šią teisę. FIBA neužtenka, kad tik kelios šalys žaistų krepšinį, reikia plėsti geografiją ir tai daro visos sporto šakos. Juk praėjęs pasaulio futbolo čempionatas įvyko Pietų Afrikos Respublikoje. Aš manau, kad Lietuvos krepšinio federacija neatliko darbo. Negali nuvažiuoti Balčiūnas į tokius susitikimus. Ten turėtų dalyvauti Arvydas Sabonis, tačiau žinome dėl kokių priežasčių jis negalėjo atvykti, turėtų dalyvauti Dalia Grybauskaitė, Andrius Kubilius ir galbūt, pamačiusi, kad tai svarbus renginys visai valstybei, FIBA būtų nusprendusi visai kitaip. Norėčiau pažiūrėti kaip FIBA generalinis sekretorius Patrickas Baumannas atsakytų mūsų Prezidentei. Pažiūrėkite, kokias pastangas rodė Makedonija, ten visa valstybė dėjo pastangas. Kai mes norėjome organizuoti Europos čempionatą, taip pat visi stengėsi. Tai yra visos valstybės reikalas.

Jeigu Venesuela gavo teisę rengti šią atranką, jie turi savo komandą ir ten iškovoti kelialapį bus labai sunku. Jie žais namuose, be to vyks ir kažkoks lobizmas. Juk FIBA neduoda tokios teisės, tik tam, kad duotų. Manau, vieną vietą iš trijų mes jau praradome. Tame regione taip pat yra Puerto Rikas, Dominikos Respublika. Tai irgi geros komandos. Bus labai gaila jeigu nepateksime į olimpiadą pirmą kartą nuo nepriklausomybės atkūrimo. Neduok, Dieve. 

– Ši vasara, jeigu rinktinė pateks į olimpiadą, nusimato labai ilga. Kaip reikėtų formuoti komandą? Galbūt ją atjauninti?
– Nėra blogų ar gerų trenerių. Kieno taktika nugalėjo, tas ir yra geras treneris. Šiandien Kęstutis Kemzūra nėra blogas treneris, bet jo taktika nepasiteisino. Tik treneris turi nuspręsti, ką kviesti į rinktinę, o ko ne. Jis žaidėjus žino, pažįsta.

– Ar tauta suprastų trenerį, jeigu jis į rinktinę nepakviestų Jasikevičiaus, Kaukėno, brolių Lavrinovičių?
– Tam reikalingi kiaušiniai. Praėjusį sezoną mes komandoje turėjome Keithą Langfordą, kuris daug ką gadino. Aš mačiau problemą ir kėliau ją į viršų. Klubas turėjo rinktis: arba aš, arba jis. Savo pasiekiau ir dabar mes žaidžiame taip kaip žaidžiame. Kuomet eini dirbti į Lietuvos rinktinę, turi būti pasiruošęs. Ten negali būti jokių draugysčių. Turi žaisti geriausi, kaip yra sakęs Jonas Kazlauskas. Nesvarbu, kokio amžiaus yra krepšininkas, ten turi žaisti tik geriausi.

– Lietuvoje labai daug diskutuojama apie jaunuosius mūsų talentus Joną Valančiūną ir Donatą Motiejūną. Visi kalbėdavo, kad Jonas perspektyvesnis, tačiau dabar Donatas demonstruoja kur kas geresnius rezultatus.
– Pirmiausiai reikia žiūrėti į pergales. „Lietuvos rytas“ jas skina, o „Asseco Prokom“ pralaimi. Motiejūnas tikrai pagerino savo kovą dėl atšokusių kamuolių ir blokuoja daugiau metimų. Taškų jis visada primesdavo, nes vos gavęs kamuolį čiumpa ir meta. Nesvarbu kaire ranka kablį, ar dešine, tuo klausimu jis stiprus. Jeigu jis tobulės tokiu greičiu, būsiu labai laimingas, kad turėsime dar vieną žvaigždę, kuri rungtyniaus NBA ar Europoje.
Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (52)
df
atsirado proga kurciui pavaryti .todel labai tikiuosi ,kad ta atranka pereism ir ten gerai pasirodysim.
2011-12-23
Atsakyti
Kurtis komandinio zaidimo salininkas ir todel jam nepatinka zvaigzdunai... Is paprastu zaideju padaro gera komanda :)
2011-12-23
Atsakyti
geras
makulatūroje tas pats straipsnis sudėstytas visai kitaip.
2011-12-23
Atsakyti
mLr
Patiko interviu ,kurtis savo stiliuje :) dar labai patiko jo atsakymas apie kiausinius kuriu aiskiai neturi kemzura ,ta jau praeita vasara ir as pastebejau .Jei tik sveiki bus siais metais ir noro tures zaisti uz Lietuva senoliai musu kemzura juos tikrai kvies ,nes butent neturi jis kiausiu ,o gaila
2011-12-23
-1
Atsakyti
verta pazymeti kad simet visi trys italu klubai isejo i TOP16, tad gal nera taip jau blogai kaip cia sakoma, o prancuzu tik vienas turi tiesiogini kelialapi, kiti losia kvalose EL
2011-12-22
+1
Atsakyti
vasia gerulaitis
Kurtinaitis kalba apie Eurolyga Rusijai,bet pamirsta viena svarbiausiu dalyku kai ziurovu skaicius.Zalgiris 14000 sirgaliu,o Chimky geriausiu atveju 3000.Nuo to reikia pradeti
2011-12-22
+1
Atsakyti
q
kurtis RULZ interviu darosi kaip sakilo:) tik pamatai kad kurcio interviu ir zinai kad verta skaityti!!! respectas
2011-12-22
Atsakyti
Bruoniuska jus cia kliedit, kad kurtis nori ta jusu zalgiri treniruot? matot, ka norit matyt, vaikai... kurtis treniruoja AUKSTESNIO kalibro komanda negu jusu zalgiris ir negana to treniruoja labai sekmingai, taip, kad nera ko jam gadintis nervus kazkokiu paranojiku sizofreniku valdomoj komandoj...


Jus rytfaniai taip pavydit Kaunui? Net nesvaistysiu laiko rasant apie jus. Rytas man nulis, kaip ir ju fanai.

Kurti melagiEurolygoj yra tik 3 italu komandos, niekada nebuvo 4, ir siuo metu tik 1 prancuzu (niekad nebuvo 3).


Pacitavau, kad 100 kartu nerasineti to pacio per ta pati.

savasNet keista, bet Kurtis mano galva sy karta nenusisnekejo. Neuzstume ant Zalgirio, net issake galimybe kazkada jame dirbti, apie atrankos turnyra man rodos irgi protingai pasnekejo sakydamas, jei norejot jy rengt reikejo maximales jegas tam mest, be to parode povandenines sroves, kad gali but palaikoma kuri nors is pietu amerikos komandu per atrankos turnyra. Neuzstume ir ant Kemzuros tik pasake, kad norint tvarkytis pagal save reikia stipre vale turet ir t.t. Trumpiau tarent sis Kurcio interviu man patiko, o taip tikrai nevisada buna.
2011-12-22
Atsakyti
zaliaakis
vienas is geriausiu lt treneriu, sekmes kuo didziausios jam,

beje jei kam aktualu - eurolyga gyai - basketzone.lt ;)
2011-12-22
+1
Atsakyti
ka jus cia kliedit, kad kurtis nori ta jusu zalgiri treniruot? matot, ka norit matyt, vaikai... kurtis treniruoja AUKSTESNIO kalibro komanda negu jusu zalgiris ir negana to treniruoja labai sekmingai, taip, kad nera ko jam gadintis nervus kazkokiu paranojiku sizofreniku valdomoj komandoj...
2011-12-22
-2
Atsakyti
to jamexxx
tu gal atsigauk nuo pigiu narkotiku jei tavo isvardytos komandos zaistu eurocup chimki ir rytui vargiai but galima pasvajoti apie top4 ar net ketvirfinalius
2011-12-22
+2
Atsakyti
Aaa
Su Kurčiu nesutikčiau dėl tos atrankos. Esmė tame, kad mes pikstame ant Fibos ne dėl to, kad mes esam krepšinio šalis ir atsei duokit mum ta atranką rengti, bet tame, kad Lietuvoje rengti turnyrą būtų visais espektais geresnis variantas ir visi tai puikiai supranta.Suprantama, kad jie nori plėsti krepšinio geografija, bet jie padarė tipo mum reikia įtakos ten didesnės ir todėl davėme jiem atranką. Ir manau jei butu dave kokiai kitai Europos valstybei visi butume nusimine ir pamiršę. O dabar skrist iš europos per puse pasaulio, sužaisti kelias rungtynes, o po to vėl skrist į europą.
2011-12-22
+1
Atsakyti
Kurtis+Chomicius+Kosticius the best trio ever?
2011-12-22
+2
Atsakyti
Kurtis nuo Eurolygos atitrukes , ar norejo pakalbeti tipo sustrai . Jo pasakimas - " Prancūzai gauna tris vietas, italai – keturias, nors pastaruosius dvidešimt metų visai nieko nedaro." Nei Prancuzai nei Italai tiek vietu negauna , o jei jau kalbeti apie pastaruosius 20m , tai Italu klubai paskutini praeito amziaus desimtmeti pasieke tikrai nemazai graziu laimejimu
2011-12-22
+4
Atsakyti
tokiam treneriui sleptis reik
2011-12-22
-1
Atsakyti
negative
bet kaip akivaizdžiai Kurtis nori į Žalgirį ... :)
2011-12-22
+3
Atsakyti
Kurti, gryzk i mano tevo laikrascio komanda, pats juk matai kad po tavo isejimo Zalgiris mus spardo bei belenkaip tyciojasi, o susitikus su absoliuciais Eurolygos luzeriais Prokomu mes irgi sugebam pralaimeti.
2011-12-22
-1
Atsakyti
Leiberis
Saras negadino, tik negrybaukit, kad gadino, gadino visa zaidima Songaila, kuris net nesistenge (o gal stengesi, bet ziaurei nesiseke) Vien jau vienas perdavimas parodo, ka jis masto... Aisku galim viska sustumti ant vieno zmogaus, bet si karta palik sara ramybeje
2011-12-22
-1
Atsakyti
gagd
tai kad Kauke siemet gerai pavare per cempionata... ka cia Kurtis sneka kad nekviest
2011-12-22
Atsakyti
orange
rytas? Eurolyjoje skintu pergales?tada pas rudupi lošia lebronas
2011-12-22
+2
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 52

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.