Kairys: apie skautus, NBA, darbą su Messina ir pirmąją karjeros pergalę

2012-03-04 11:41
Mantas Bertulis, „BasketNews.lt“ korespondentas
Donaldui Kairiui treniruoti „Dnipro-Azot“ komandą – naujas iššūkis
Donaldui Kairiui treniruoti „Dnipro-Azot“ komandą – naujas iššūkis
Nuotr. bcazot.com
Tradicinėje tinklalapio „BasketNews.lt“ rubrikoje „Po pasaulį su krepšinio kamuoliu“ pirmą kartą svečiavosi ne krepšininkas, o vyriausiojo trenerio karjerą neseniai pradėjęs Donaldas Kairys.

Nuodugni varžovų žaidimo analizė: jų deriniai, krepšininkų stipriosios ir silpnosios savybės – tai yra trenerio asistento Kairio veiklos frontas.

Pasitelkęs šiuolaikines technologijas, Kairys šį darbą dirbo San Antonijaus „Spurs“, Vilniaus „Lietuvos ryto“, Maskvos CSKA, Maskvos srities „Chimki“ klubuose, o nuo 2007 metų po kaulelį narsto Lietuvos vyrų rinktinės varžovus.

Šilutiškis yra ragavęs ir vyriausiojo trenerio duonos. 2007 metų pavasarį jis trumpai vadovavo Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) dalyvaujančiai gimtojo miesto komandai, o 2009 metais, kai dėl nemokamų atlyginimų išvyko visi kiti treneriai ir dauguma geriausių krepšininkų, nepabūgo į savo rankas perimti Rygos ASK komandos vairą.

Kairio trofėjų kolekcija atrodo itin įspūdingai – Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA), Eurolygos, Rusijos lygos čempionas, „FIBA Europe“, Rusijos lygos, Rusijos taurės sidabras bei iškovota bronza Europos ir pasaulio čempionatuose bei Latvijos pirmenybėse.

Pirmadienį savo 35-ąjį gimtadienį švęsiantis lietuvis šiuo metu tęsią savo trenerio karjerą ir stovi prie Dnepropetrovsko „Dnipro-Azot“ ekipos vairo. Jo auklėtiniai Ukrainos pirmenybėse yra iškovoję 9 pergales, patyrę 21 pralaimėjimą ir užima dvyliktą vietą.

– Gana anksti iš gimtosios Šilutės persikėlėte mokytis į „Warren Wilson“ koledžą ir gynėte jo garbę krepšinio aikštelėje. Kodėl visgi nutrūko Jūsų krepšininko karjera? – tinklalapis „BasketNews.lt“ paklausė Kairio.
– Į JAV mokytis išvažiavau po 10 klasės. Ten baigiau vidurinę mokyklą ir koledžą. „Warren Wilson“ koledžo krepšinio lygis nebuvo labai aukštas, todėl žinojau, kad nebūsiu profesionalus krepšininkas. Stengiausi kuo geriau mokytis, kad galėčiau dirbti pagal verslo vadybininko specialybę.

– Ar garsaus tėčio ranka turėjo didelės įtakos Jums pasukant į krepšinį?
– Į JAV išvykau tėvo dėka. Taip pat padėjo amerikiečių krepšininkų, kurie iki tol buvo žaidę „Šilutėje“, šeimos. Krepšinį pasirinkau labai anksti. Be abejo, tam įtakos turėjo tai, kad mano tėvas – treneris. Į pirmas treniruotes patekau dar būdamas vaikų darželio amžiaus.

– Populiariausias krepšininkų pasirinkimas, kurie netapo profesionalais – pradėti trenerio karjerą, tačiau jūs pasirinkote skauto duoną. Kuo jus ši sritis sužavėjo?
– Mano pirmieji darbai susiję su krepšiniu buvo „Liberty“ ir „Missouri“ universitetuose. Vėliau – San Antonijaus „Spurs“ komandoje. Taip jau atsitiko, kad tose komandose buvau pagalbininkas, kuris darė visus reikalingus darbus. Vienas iš tų darbų buvo ir video analizė. Būtent priešininko ar žaidėjų analizė JAV ir vadinama „scouting’u“. Konkrečiai analizuoti varžovus pradėjau „Chimki“ klube. Tada ir supratau, kad tikras mano pašaukimas – dirbti treneriu.

– Dauguma žino, jog skautai analizuoja rungtynes, varžovus ir sukonspektuotą medžiagą pateikiam treneriams, tačiau ar būdamas klubo arba rinktinės trenerio asistentu analizuojate teisėjus arba jų braižą?
– Atskirai teisėjų darbo skautai neanalizuoja, tačiau viename klube, po prastai teisėjautų rungtynių, yra tekę išrinkti teisėjų klaidas.

– Lietuvoje skautų pasirinkimas nėra labai didelis ir ne kiekvienas klubas gali sau leisti įsigyti jį, o dažniausiai jų vaidmenį klubuose atlieka trenerių asistentai. Kokia situacija užsienyje?
– Visų pirma norėčiau paaiškinti, kad būna įvairių skautų. Vieni yra talentų skautai, kurie ieško jaunų, jiems įdomių krepšininkų ir seka jų žaidimą. Kiti yra „advanced“ skautai, kurie analizuoja priešininką. Video analizę Lietuvoje ir Europoje dažniausiai atlieka trenerio asistentai. Tai yra normalu, nes tame darbe reikalingas geras krepšinio supratimas. O jei žmogus dar sugeba pasinaudoti kompiuterine įranga, tai labai palengvina ir sutrumpina jo darbą. Esu konsultantas vienos Lietuvos įmonės, kuri platina specialią programinę įrangą, skirtą varžovų ir žaidėjų video analizei.

– NBA yra 30 klubų ir jie jau ilgai nesikeičia. Ar stipriausioje pasaulio lygoje skautams darbo yra mažiau?
– Vienas NBA klubas gali turėti 4-6 talento skautus ir 2-3 „advanced“ skautus. Ir, patikėkite, darbo užtenka visiems. Talentų skautai renka informaciją ir kuria duomenų bazes apie krepšininkus iš visų pasaulio lygų. Be akivaizdžios, su krepšiniu susijusios, informacijos, taip pat renkama informacija apie krepšininko gyvenimą, jo pomėgius, elgesį ne krepšinio aikštelėje, traumas. Vienas iš mano darbų „Spurs“ klube buvo rinkti straipsnius apie mus dominančius žaidėjus ir patalpinti juos duomenų bazėje. Jei kalbėtume apie „advanced“ skautus, tai jie dažnai skraido į būsimų varžovų rungtynes ir stebi jas gyvai. Ieško ne tik naujų veiksmų, derinių, pavadinimų, bet, taip pat, stebi krepšininkų elgesį aikštelėje, jų nuotaikas ir t.t.

– Viename interviu esate minėjęs, jog krepšinio profesoriumi vadinamas Ettore Messina yra tikras autoritetas. Ar reiklus ir griežtas treneris turi daug įtakos skauto darbui?
– Reiklus ir griežtas treneris daro įtaką komandos veiksmams visais momentais. Kiekvienas treneris turi savo sistemą, kada ir kokią varžovų analizę jis nori matyti. Su Messina dirbti buvo labai įdomu. Per 2008 metų Eurolygos finalo ketvertą Madride, besiruošdami rungtynėms prieš Vitorijos „Tau Ceramica“ komandą, analizavome net devynių jos buvusių varžovų rungtynes!

– Būdamas vos 29 metų amžiaus sulaukėte kvietimo dirbti Lietuvos rinktinėje. Ar labai nustebote gavęs tokį pasiūlymą?
– Tuo metu nei Lietuvos klubuose, nei rinktinėje video analizes programos nebuvo naudojamos, o aš, po praleistų metų „Chimki“ klube, turėjau reikalingus įgūdžius ir norėjau būti naudingas. Labai apsidžiaugiau sužinojęs, kad kartu su rinktine važiuosiu į pasaulio čempionatą Japonijoje. Tuomet, su dabartiniu rinktinės treneriu, Kęstučiu Kemzūra kartu ruošėme vaizdo medžiagą apie varžovus.

– Po Europos čempionato Ispanijoje kurį laiką užsiėmėte verslu ir prekiavote krepšinio analizės programomis. Ar yra kažkokių specialių mokyklų ar kursų kur galėtų žmogus išmokti „skauting'ą“?
– Programas kuria australų kompanija „Sportstec“, kuri tikrai diktuoja madas video analizės srityje. Šių programų platinimo verslą Lietuvoje tęsia kompanija „Motiventti“. Išmokti naudotis programa galima per pora dienų – daug ilgiau trunka, kol išmoksti atpažinti reikiamus veiksmus aikštelėje ir kol sugebi atskirti tendencijas nuo atsitiktinumų.

– Esate tapęs NBA, Eurolygos, Rusijos čempionu bei susižėręs dar labai daug visokių titulų ir apdovanojimų. Kokį pasiekimą galite išskirti labiausiai? 
– Labiausiai džiugina pergalės, pasiektos su Lietuvos rinktine. Europos pirmenybių bronza iškovota Ispanijoje ir pasaulio čempionato bronza Turkijoje sukėlė tikrai daug emocijų ir paliko neišdildomų prisiminimų.

– Koks įdomiausias ar kurioziškiausias įvykis yra nutikęs per Jūsų karjerą?
– Kurioziškiausias įvykis buvo nutikęs per mano pirmas, kaip vyriausiojo trenerio rungtynes Rygos ASK ekipoje. Tuomet, Ventspilyje, varžovams per du kėlinius leidome įmesti vos 8 taškus! Tačiau ketvirtame kėlinyje šeimininkai tikrai užsivedė ir įmetė daugiau, nei per pirmus tris kartu sudėjus. Likus žaisti mažiau nei 6 sekundes atsilikome 2 taškais, o varžovų gynėjas prametė abu baudos metimus. Per likusį laiką mūsų žaidėjas Sandis Valteris spėjo persivaryti kamuolį per visą aikštelę ir įmesti tritaškį su sirena. Tai buvo mano pirmoji, kaip vyriausiojo trenerio, pergalė.

– Per savo karjerą dirbote ne tik skautu, tačiau esate išbandęs ir vyriausiojo trenerio kėdę, kuomet dėl įvairių priežasčių iš komandų pasitraukdavo strategai. Šiemet nusprendėte persikelti į vienus Ukrainos autsaiderius. Kodėl pasirinkote būtent „Dnipro-Azot“ ekipą? 
– „Dnipro-Azot“ pasiūlymą priėmiau kaip iššūkį. Komanda vilkosi turnyro lentelės dugne, o tai nėra lengva situacija naujam treneriui. Atėjau sezonui jau įsibėgėjus. Komanda buvo sukomplektuota. Reikėjo daug ką keisti. Man tai tikrai buvo iššūkis, o tai man yra svarbiausia.

– Kuomet jūs atėjote į komandą, ji savo sąskaitoje turėjo 2 pergales ir 11 pralaimėjimų. Nuo jūsų atėjimo „Dnipro-Azot“ iškovojo 7 pergales ir patyrė 9 pralaimėjimus. Kaip vertinate savo debiutą Ukrainos lygoje?
– Ukrainos krepšinis yra nenuspėjamas. Bet kuri komanda gali nugalėti kitą ekipą. Kalbant apie „Dnipro-Azot“ žaidimą, tai per pirmas 13 rungtynių komanda praleidinėjo vidutiniškai po 90 taškų. Padirbėję ties gynybos principais bei sukėlę darbo intensyvumą, antrame rate sumažinome šį skaičių iki 78. Gaila, kad nepavyko laimėti daugiau rungtynių ir mūsų šansai patekti į atkrintamąsias varžybas beliko tik teoriniai.

– Trys būdvardžiai, apibūdantys Jus.
– Reiklus. Nepasiduodantis. Besimokantis.

– Tradicinis rubrikos klausimas: Ką žmonės kalba apie Lietuvos krepšinį Ukrainoje?
– Tiesą sakant, aš su žmonėmis labiau mėgstu kalbėti ne apie krepšinį.

Rodyti komentarus
aha
tu matai... kairiukas "tituluočiausias" Lietuvos treneris, nuo kuklumo tikrai nemirs, nors su žmonėmis ir nemėgsta kalbėt apie krepšinį, ką gi , sunku su juo kam nors ant visos Lietuvos lygioutis
2012-03-04
Atsakyti
:D
Donaldas NBA čempionas :)
2012-03-04
Atsakyti
s
Nepasiduodantis :) tai ka dpasidave , kashioru norejai but :)
2012-03-04
Atsakyti
ir sako dar kad joks lietuvis nėra laimėjas NBA žiedu .

prašau Donaldas LAIMĖJO
2012-03-04
-1
Atsakyti
joo
jauciu pagarba ir siumpatija kairiams. o ir apskritai visai silutes ,,mafijai'' :) man atrodo donaldas bereikalo ta pasaukima treneriu pajaute. gal tiesiog jaunyste, skautas mano galva galetu tapti vienas geriusiu europoje pasirinkes specalizacija, o treneriu daug ir ten kiti desniai truputi. iki siol pamenu senaji kairi kai skautas ir treneris viens kitam nemaise. jei kairio amerikieciai is silutes dalyvautu slamdankuose dabar manau gedos nepadarytu... bet kokiu atveju sekmes kairiams.
2012-03-04
Atsakyti
mikastai iseina, kad turim mes nba cempiona! O daugiau tokiu nera, ta prasme nba cempionu, aisku ne krepsininku?


Alvydas Pazdrazdis dirba Dalaso „Mavericks“ komandoje ir taip pat tapo NBA čempionu. Manau jiedu yra vieninteliai lietuviai NBA čempionai.
2012-03-04
+1
Atsakyti
mikas
tai iseina, kad turim mes nba cempiona! O daugiau tokiu nera, ta prasme nba cempionu, aisku ne krepsininku?
2012-03-04
Atsakyti
to as
pirma pabaik 8 klasę :D
2012-03-04
+2
Atsakyti
as
Noreciau dirbti tuo advanced arba buti talentu skautu, jau dabar daznai turedamas laisvesnio laiko ziuriu video irasus ziuriu kas kaip ginasi, bet idomu ar norint dirbti toki darba reikia buti baigus ka nors ar ne?
2012-03-04
Atsakyti
makas
neydonu
2012-03-04
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 10

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
Rodyti visas naujienas