Šią savaitę tiesioginėje „BasketNews.lt“ vaizdo konferencijoje svečiavosi Vilniaus „Sakalų“ komandos vyriausiasis treneris Kazys Maksvytis.

Maksvytis yra auksinės Lietuvos jaunimo kartos treneris, laimėjęs Europos čempionatų aukso medalius su šešiolikmečiais ir aštuoniolikmečiais bei pasaulio čempiono aukso medalį pernai su devyniolikmečių rinktine.

„Sakalų“ komandos strategu jis dirba nuo šio sezono, o savo karjerą pradėjo Kauno krepšinio mokykloje.

Šešėlyje likusio Pukio nenurašo

Sostinės klube Maksvytis treniruoja Lietuvos auksinės jaunimo rinktinės narį Deividą Pukį. Tiesa, žaidėjas šį sezoną nedemonstruoja rezultatų, kuriais džiugino prieš patirdamas kojos traumą.

„Jis patyręs labai sunkią Achilo sausgyslės traumą, po kurios kiti net baigia savo krepšininkų karjeras. Po traumos praėjo tik vieneri metai ir du mėnesiai. Nežinau, kokiu stebuklingu būdu Deividas atsigavo ir žaidė pasaulio jaunimo čempionate“, – stebėjosi Maksvytis.

Treneris neabejojo, kad į 2010 m. Europos jaunių čempionato geriausių žaidėjų penketą patekęs Pukis dar nepasiekė savo geriausios sportinės formos, kurią demonstravo minėtose pirmenybėse.

Dar viena nestabilių Pukio rezultatų priežastis – 2011-2012 m. sezonas jam pereinamasis iš jaunimo krepšinio į suaugusiųjų. Pastarajame reikalaujama didesnio greičio, staigumo, šoklumo, ištvermės, jėgos bei kitų fizinių savybių.

„Pukis neatsistatęs, kadangi žaidėjo kojos dar nėra stiprios. Jos nėra tokios galingos, kokios buvo, kai Deividui buvo septyniolika arba aštuoniolika metų. Neskubėčiau daryti išvadų, neskubėčiau jo nurašyti. Pukiui dar tik devyniolika ir jis yra po sunkios traumos“, – pažymėjo Maksvytis.

Šį sezoną LKL pirmenybėse Pukis vidutiniškai žaidžia po 15,5 minutės (vid. 6,1 taško), BBL čempionate – po 13,6 minutės (vid. 5 taškai). Paklaustas, ar jaunuoliui negalėtų padėti didesnis minučių skaičius, Maksvytis nebuvo linkęs sutikti.

„Nežinau, ar tai pats geriausias būdas atsistatyti, – šyptelėjo strategas. – Kai esi klubinėje komandoje, nebelieka jokių sentimentų. Nebekreipi dėmesio į tai, ar jis rinktinės žaidėjas, ar jis Deividas Pukis

Paprasčiausiai į aikštelę leidi tuos, kurie atrodo stabiliausi ir stipriausi per treniruotes. Tikiuosi bei galvoju, kad Deivis atsistatys ir bus tikrai geras žaidėjas.“

Paskutinis akordas – be Valančiūno

Artėjančią vasarą Maksvytis su 1992 m. gimusių vaikinų rinktine dalyvaus paskutiniame Europos čempionate. Kiekvienais metais tik aukso medalius skynusi komanda šiemet versis be lyderio Jono Valančiūno.

„Rinktinėje veikiausiai nebebus Valančiūno, – patvirtino Maksvytis. – Jonas yra pažadėjęs žaisti mūsų ekipoje. Nors su juo nekalbėjau šiuo klausimu, tačiau federacijos atstovai Joną mato kaip vieną pagrindinių vyrų rinktinės ramsčių.“

Vis dėlto teorinė galimybė yra – jei vyrų rinktinė nepateks į Londono olimpiadą, Valančiūnas spės sužaisti Europos jaunimo čempionate.

„Be to, jeigu Jonas priklauso Toronto „Raptors“ klubui, federacijai veikiausiai atsirastų papildomas rūpestis, iš kur gauti papildomus pinigus jaunimo rinktinės žaidėjo draudimui. Tai būtų brangus malonumas“, – neabejojo Maksvytis.

Jis užsiminė, kad užimti vietą ir pasidalyti Valančiūno laiką turėtų Egidijus Mockevičius, Tomas Urbonas arba Paulius Vaitiekūnas.

Renkasi geriausius

Paklaustas, ar teko susidurti su atvejais, kai į jaunimo rinktinę krepšininkas patenka ne dėl gebėjimų, o dėl pažinčių, Maksvytis neslėpė susidūręs su tokiomis kalbomis.

„Į rinktinę patenka tik 12 žaidėjų, tad neretai būna ir nepatenkintų žmonių, – pasakojo Maksvytis. – Minėti gandai yra, bet nacionalinės komandos treneris negali tuo piktnaudžiauti – kaip jis laimės čempionatą, nusivežęs savo „švogerius“ ar pažįstamus? Stengiuosi atrinkti geriausius žaidėjus, o spekuliacijų šia tema buvo ir bus. Tačiau treneris nėra sau priešas ir čempionatą stengiasi vežtis dvylika geriausių žaidėjų.“

Krepšinį žaisti lemta ne visiems

Maksvytis pastebėjo, kad pereiti iš vaikų ar jaunimo krepšinio į saugusiųjų treneriams nėra taip sudėtinga kaip žaidėjams.

„Jis yra skausmingas. Visų pirma, suaugusiųjų krepšinyje vyrauja visai kiti greičiai, kita jėga. Jeigu žaidėjas jaunimo tarpe pasižymėjo tam tikromis jėgos ar greičio savybėmis, vyrų komandoje jis gali būti paskutines pagal minėtas savybes. Realybė yra tokia, kad ne kiekvienas gali tapti krepšininku“, – aiškino Maksvytis.

Iš vienos vaikų grupės, kurią sudaro iki 30 žaidėjų (arba dvi komandos) paprastai profesionalais tampa vos 1–2 krepšininkai. Anot Maksvyčio, jeigu iš grupės krepšinio aukštumas pasiekia 2–3 ar net 5 žaidėjai, tai vadinama labai gera krepšininkų laida.

„Kai dirbau Kauno krepšinio mokykloje, iš 1992 m. gimusių vaikinų kartos per mano rankas perėjo virš 100 vaikų. Kas išėjo į didįjį krepšinį? Galime skaičiuoti ant pirštų – Edgaras Ulanovas, keli žaidėjai rungtyniauja Nacionalinėje lygoje ir viskas. Tad iš 100 profesionalais tampa tik vienas kitas“, – tvirtino Maksvytis.

Labiausiai konkuruoja gynėjai

Pastaraisiais metais viena opiausių Lietuvos krepšinio problemų tampa įžaidėjo pozicijoje rungtyniaujančių pajėgių krepšininkų trūkumas.

„Kai prieš dvylika metų pradėjau trenerio karjerą, jau buvo akcentuojama nežiūrėti vien į aukštaūgius, bet ir stebėti gynėjus. Man atrodo, jog įžaidėjų pozicijai skiriamas pakankamas dėmesys. Kodėl jų neatsiranda? Stebiu jaunimo krepšinį, galvojau ir tebegalvoju, kad gerais įžaidėjas gali tapti Žygimantas Janavičius ir Šarūnas Vasiliauskas, kurie buvo 1989 m. gimusių krepšininkų rinktinės vedliai“, – sakė Maksvytis.

Pasak jo, krepšinyje kur kas labiau konkuruoja ne priekinės linijos žaidėjai, o gynėjai.

„Kai formuoji komandą ir į vieną vidurio puolėjo vietą renkiesi iš 1–2 žaidėjų, galbūt 3, atitinkančių ūgio bei greičio kriterijus, tai įžaidėjo vietoje yra milžiniška konkurencija. Atrodo, kad įžaidėjų Lietuvoje turėtų būti prikepta nemažai, bet realybė tokia, kokia yra“, – pasakojo Maksvytis, daugiausiai vilčių dedantis į 1992 ir 1994 m. gimusių vaikinų kartas.Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (18)
qwerty
Sitas jaunuolis aiksteje gal ir geras, bet saugokites Jo kelyje, tipinis keliu gaidelis, mat jis mano, kad jei vairuoja A7, tai jam zalia sviesa visur ir kiti privalo duoti kelia. Jei neduosit - pasivys, pasignalins ir pagasdins. Graudu matyt, kad jaunuolis neturi supratimo apie kultura...

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2012-04-29
-1
Atsakyti
to panevezys
Nuo 87 metu - 88-89 geresniu nebuvo niekad. o Vasiliauskai Lietkabeliuose visokiose loshia ... :) 94 nera geresni uz situs :)
2012-03-18
+1
Atsakyti
mano manymu 94 metų gimimo karta geriausia. Praeitais metais MKL gimusių nuo 1993 metų finale žaidė dvi 94 gimimo komandos. Reiktų dabar tik nepalikt tų žaidėjų, nes jie tikrai labai puikiai žaidžia. Be to, šie metai MKLe jiem yra paskutiniai. Nežinia kur jiem toliau dėtis. Tame ir problema.
2012-03-17
Atsakyti
fpiz-2
As kazkaip maniau kad i 93 gimimo centrus daugiau ziures Kazys, i Gudaiti, Kymanta, bet gal tiesiog kaip ju nepaminejo klausime taip ir atsakyme nepaminejo -sunku pasakyt, bet as manau kad butent i 93 centrus reikia net labiau kreipt demesi planuojant kazkuom uzpildyt Valanciuno palikta spraga...
2012-03-17
Atsakyti
Goku
Kauno žentas pries Vilniaus uošvę :D
2012-03-17
Atsakyti
w
Ne tau spresti apie Puki yra silutes treneriai
2012-03-17
Atsakyti
jo
Tegu sakalu zaidima tr. sutvarko paskutiniai o tai tik interviu filmuojasi o visiems aisku kad komandos tr buvo VALANCIUNAS
2012-03-17
-1
Atsakyti
94
O mockevicius vakar tuos sakalus sukale ramiai.
2012-03-17
Atsakyti
manaujei is 100 vaiku profesionaliais krepsininkais tampa tik 3-5 tai manau cia treneris ir kaltas, nepakankamai geras treneris kad nesugeba isspaust maximo ir motyvuot.--parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt


Ne, blyn, jei kas krepšinyje kaltas, tai treneris. Čia kvailas lietuvių fanatikų požiūris. Teko bendrauti su krepšinio gerbėju iš Serbijos ir jis sakė, jog bet koks jų treneris yra geras. Problema su tuo pereinamu laikotarpiu yra pas žaidėją ir pas susiklosčiusias aplinkybes. Jei žaidėjas bus be motyvacijos, tai bet koks treneris nepadės.
2012-03-17
-1
Atsakyti
Ko cia viduriuojat? Jaunimo treneriai kaip tik labai stiprus lietuvoj. Jaunimo rinktines visad trinasi apie prizines vietas, abieju didziuju klubu jaunimo komandos trypia kitas ir panasiai. Vat tas pereinamasis laikotarpis is jaunimo i vyrus tik kazkaip neramina. Sioj stadijoj dar turim pasitempti. O siaip gerais izaidejais europieciai tampa vyresni zaidejai (23-25 metu amziaus). Gal tik Rubio isskirciau. Nors irtas europoj tarp vyru stebuklu nerode
2012-03-17
+1
Atsakyti
Anonimas
Ižaidėjus turėtu treniruoti atskiri treneriai, nes jau tragedija su jais, metiku visada yra, bet ižaidėju su žiburiu nerasi nauju, o ir centru nebėra, be javtoko ir walanciuno nebėra centru, kažin kaip tie treneriai treniruoja jei nesugeba per daugybe metu paruošti naujos pamainos seniems iš rinktinės.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2012-03-17
Atsakyti
AnonimasTai kur tie ižaidėjai? Kad per 10metu sugebėjo tik gal 3 normalius ižaidėjus užaugint, šara, kalnieti, ir dar viena, net nežinau kas juo galėtu but.--parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt


Šaras gal geriau reikėtu sakyti išugdė NCAA. Tai jei atimtum Šara, liktu Kalnietis, Eitutavičius, Gustas. Nekaip atrodo.
2012-03-17
Atsakyti
Tadas_S
nu maladiec maladiec, kuklumu nepasizymi. Smagiausia, kad ne tik metu neprisimena kuriais komandas treniravo, bet dar ir tiksliu komandu pavadinimu neprisimena...
2012-03-17
+1
Atsakyti
Anonimas
ka jus cia pezat gal tie nera tokie talentingi
2012-03-17
Atsakyti
Anonimas
Tai kur tie ižaidėjai? Kad per 10metu sugebėjo tik gal 3 normalius ižaidėjus užaugint, šara, kalnieti, ir dar viena, net nežinau kas juo galėtu but.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2012-03-17
Atsakyti
Maumedis
Kas čia per veikėjes?...

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2012-03-17
-2
Atsakyti
manau
jei is 100 vaiku profesionaliais krepsininkais tampa tik 3-5 tai manau cia treneris ir kaltas, nepakankamai geras treneris kad nesugeba isspaust maximo ir motyvuot.

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2012-03-17
Atsakyti
As
youtube where are u

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2012-03-17
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 18

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.