Kauno sporto halėje duris atveria unikali paroda (audio)

2012-04-22 10:39
Karolis Tiškevičius, „BasketNews.lt radijas“
Krepšinio istorikas ir kolekcininkas Vytautas Gudelis mena 1939-aisiais Lietuvoje vykusias Europos pirmenybes
Krepšinio istorikas ir kolekcininkas Vytautas Gudelis mena 1939-aisiais Lietuvoje vykusias Europos pirmenybes
Nuotr. Fotodiena.lt/D.Radlinskas
Krepšinio istorikui, kolekcininkui Vytautui Gudeliui, rengiant Lietuvos krepšinio 90-mečiui skirtą parodą didžiausias iššūkis buvo atrinkti svarbiausius mūsų šalies laimėjimus. 

„Lietuvos krepšinio istorija tokia turtinga, kad visus svarbiausius laimėjimus sutalpinti į vieną parodą yra labai sunku“, – kalbėdamas su „BasketNews.lt radijo“ laida sakė Gudelis. 

Vos aštuoneriais metais už Lietuvos krepšinį jaunesnis Gudelis papasakojo apie domėjimosi krepšiniu pradžią, apie unikalių eksponatų atsiradimą jo namuose bei lygino, kaip keitėsi krepšinis Lietuvoje. 

Gudeliui itin įstrigo praėjusio amžiaus penktojo dešimtmečio „Žalgirio“ komandos taktinės schemos. Anot krepšinio istoriko, tuometė „Žalgirio“ ekipa turėjo šimtus derinių ir rendama atakas ilgai perdavinėdavo kamuolį, kol galiausiai rasdavo laisvą krepšininką.

– Ar būsime tikslūs, jus tituluodami krepšinio istoriku? – „BasketNews.lt radijas“ paklausė Gudelio.
– Beveik tikslūs. Krepšiniu pradėjau domėtis nuo 1937 metų Lietuvos pergalės Europos čempionate, kai man buvo septyneri. Paaugęs, ėmiau dar labiau domėtis šia sporto šaka. Krepšinį žaidžiau dailės instituto komandoje. Kai dirbau sporto laikraštyje atsirado galimybė rinkti nuotraukas, kurias paprastai palikdavo spaustuvėje. Turiu unikalių nuotraukų archyvą, kuriame dominuoja krepšinis. Aš priklausau kolekcininkų asociacijai. 

Kai dirbau Vilniaus sporto istorijos muziejuje, teko rengti parodas Lietuvos krepšinio 70-mečiui, 75-mečiui ir 80-mečiui. Tos parodos, žinoma, buvo kuklesnės. Jų negalima lyginti su ta, kurią atidarysime Kauno sporto halėje. 

Man ir mano dukteriai, kuri yra šiuolaikiškas žmogus ir puikiai naudojasi kompiuteriu, praėję metai buvo labai turiningi. Surengėme keturias parodas, skirtas Lietuvoje vykusiam Europos krepšinio čempionatui. 
Pirmoji paroda vyko Vilniaus dramos teatre, čempionato burtų traukimo ceremonijos metu. Ji tęsėsi tik dvi valandas. 

Kita paroda buvo verta didžiulio dėmesio. Ji, čempionato Vilniaus etapo metu, vyko šalia Siemens arenos – Ozo prekybos centre. Joje gausiai rinkosi turistai ir užsieniečiai, kadangi tarp rungtynių būdavo beveik pusantros valandos pertrauka. Ta paroda man buvo ypatinga. 32 metrų siena buvo skirta čempionatams, kuriuos laimėjo Lietuvos rinktinė. Nuotraukų plotis buvo 1 metras 40 centimetrų. Ten buvo ir kitų mano kolekcinių unikalių dalykų: ženkliukų, medalių, spaudos ir kt. 

Sekmadienį Kauno sporto halėje atidarysime labai unikalią parodą. Mes aptarinėjame jos perspektyvas su LKF direktore Rasa Liuimiene. LKF pastangų, noro ir lėšų man būtų gaila, jeigu paroda bus eksponuojama tik kelias valandas. Mane nuramino, kad paroda keliaus po Lietuvą ir apsilankys „Žalgirio arenoje“ Kaune, Šiauliuose, Vilniaus „Siemens“ arenoje. 

Šioje parodoje bus net 44 stendai. Nuotraukų plotis yra po vieną metrą. Ten pasistengiau papasakoti viso Lietuvos krepšinio 90-mečio istoriją. Kalbėdamas per spaudos konferenciją, surengtą LKF prieš kelias savaites, įspėjau, kad viską sudėti į vieną parodą neįmanoma. Juk mūsų krepšinio istorija yra tokia turininga, spalvinga, turinti daugybę faktų. Pasistengiau daug ko nepraleisti, nors to nebuvo galima išvengti. Parodoje bus nušviesta pati krepšinio pradžia, pergalingi Europos čempionatai, olimpinės žaidynės. Taip pat ir klubinės „Žalgirio“ bei „Lietuvos ryto“ pergalės Eurolygoje, Europos taurių turnyruose. Galima daug pasakoti apie šią parodą, bet tikiu, kad atvyksite ir patys pamatysite.

– Pone Gudeli, kaip į jūsų rankas patenka tokios išskirtinės nuotraukos?
– Žinote, man smagu atsakyti į šį jūsų klausimą. Mažai kas tuo domisi. Kai dirbau sporto laikraštyje, mes gaudavome nuotraukų iš Maskvos fotografų, kurias atsiųsdavo iš įvairių rungtynių. Stenduose bus unikalių nuotraukų. Pavyzdžiui tokių kaip, Kauno „Žalgiris“ 1953 metais laimėjo Sovietų Sąjungos taurę. Susipažinau ir 27-erius bendravau su labai garsiu Maskvos sporto fotografu Mistislavu Botoševu. Jis fotografavo 12-oje Olimpinių žaidynių! 

Iliustravau ne vieną leidinį apie krepšinį, knygas apie Modestą Paulauską, Vladą Garastą. Man nereikėjo „kaulinti“, ar ieškoti tų nuotraukų. Archyvą sukaupiau savaime, kuriuo dabar naudojuosi. Dabar jau neturiu galimybės taip rinkti nuotraukų. Rengiant šią parodą man labai padėjo LKF  ir mano seni geri pažįstami fotografai: Valdas Malinauskas, Alfredas Pliadis, Mindaugas Kulbis, Tomas Tumalovičius. Jie važinėjo į Europos ir pasaulio čempionatus. Fotografus sugaudyti yra gana sunku, todėl man padėjo „Lietuvos ryto“ žurnalistas Remigijus Kazilionis. Visų jų dėka Lietuvos krepšinio istorija tikrai nenukentėjo.

– Pone Gudeli, su Lietuvos krepšiniu esate panašaus amžiaus. Ar galite įvertinti, kaip augo šis žaidimas mūsų šalyje?
– Krepšinis labai pasikeitė. Prisimenu ir tuos laikus, kai dar pats žaidžiau. Dar ankstesniais laikais, pavyzdžiui, 1937 metais, per Europos čempionatą, po kiekvieno taiklaus metimo rungtynės būdavo pratęsiamos aikštės viduryje, metant ginčo kamuolį į viršų.

Nebuvo reglamentuojamas atakos laikas. Man teko matyti Sovietų sąjungos čempionatus Kaune 1955 metais ir Vilniuje 1950 metais. Buvo labai įžymus krepšininkas Achtajevas, žaidęs Kirgizijos rinktinėje. Jo ūgis buvo 232 cm. Kadangi atakos laikas buvo neskaičiuojamas, jis labai lėtais žingsniais bėgdavo per visą aikštelę. Aplink jį lakstė jo komandos draugai.

Žinoma teko matyti ir garsiojo „Žalgirio“ krepšininkus: Butautą, Labunavičių ir kitus. Tai buvo klasiška komanda. Jie mokėjo šimtus kombinacijų ir dažnai perdavinėdavo vienas kitam kamuolį, kol rasdavo laisvą krepšininką. Atsimenu rungtynes, kai Labunavičius metė iš toli, ten kur dabar yra tritaškio zona, spauda rašė: „Kaip jis drįso mesti iš taip toli?“. 

Kai įvedė 30 sekundžių limitą atakai, aš pagalvojau, kad tai labai nedaug laiko. Bet kuomet įvedė 24 sekundžių taisyklę, neįsivaizdavau, kad per tiek laiko galima spėti sukurti ataką. O dabar pelnyti taškus užtenka ir vienos sekundės ar net dar mažiau.

Visas interviu su Gudeliu:


Rodyti komentarus
Atrinkti (0) Visi (1)
lietuvos krepsiniui-90
visiskai idomu

--
parašyta iš mobiliesiems telefonams pritaikytos svetainės versijos m.basketnews.lt
2012-12-01
+2
Atsakyti
Ačiū, kad prenešėte apie nekultūringą, pažeidžiantį įstatymus, reklamuojantį ar kurstantį nelegaliems veiksmams komentarą.

Komentuoti
Vardas:      
  Liko simbolių:     Iš viso komentarų: 1

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.